Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakiej firmy płyta indukcyjna?

annabugal 21 Lip 2008 15:13 40738 27
  • #1 21 Lip 2008 15:13
    annabugal
    Poziom 2  

jakiej firmy płytę indukcyjną wybrać - firmy teka czy elektrolux? interesują mnie dwa modele: Electrolux EHD 60020 P albo TEKA GKST 60 I 4 B. a moze inne sugestie?

1 27
  • #2 21 Sty 2009 00:54
    rrudy102
    Poziom 2  

Przyłączam się do pytania.

A w ogóle czym różnią się modele TEKI GKST 60 I4 od GKST 60 I4 B. Wynalazłem informację, że ta pierwsza ma 5200W, a ta druga 7400W. Czy to prawda i jak to wpływa na użytkowanie.

I jak do jasnej anielki w końcu one wyglądają, bo w internecie ich zdjęcia są tak pomieszane, że masakra.

0
  • #4 21 Sty 2009 11:02
    superKOMO
    Poziom 9  

W szczegółach nie odpowiem Ci czym się różnią...oprócz ceny :-).

Topiki na temat płyt indukcyjnych studiowałam 1,5 roku temu.
    Wybór padł na TEKA GKST I4 (bez B).
    Sporo na ten temat było na forum "Wyposażenie kuchni" na gazecie np:
    http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=124&w=81164979&v=2&s=0
    poszukaj też w muratorze na forum

Ja kupiłam model bez B, bo z tego co doczytałam jest lepszy, a udało mi się go znaleźć za ok. 2000 czyli w cenie B.

Ta teka to chyba cooltowy model :-). Myślę, że wśród indukcyjnych jest najpopularniejsza i sporo o niej pozytywnych opinii - w dużej mierze dzięki netowi.
    Ja kupiłam przez net i świetnie się sprawuje. Bardzo chwalę sobie ustawienie czasu na jednym z pól - czasem przydaje się też blokada przed dziećmi.

Z tego co zrozumiałam to model ENTRY - nowy podobny jest funkcjonalnie do tego bez B, ale ma ramkę, różni się wizualnie i nie wiem jak z wielkością pól. Można znaleźć w sprzdaży jeszcze Basic z B i ten stary bez B.
    Ja mam taką:
    http://bdk.nokaut.pl/img/nokaut/getProductPhoto.php?photo_id=52924

0
  • #5 21 Sty 2009 13:39
    rrudy102
    Poziom 2  

Teraz to już w ogóle mętlik w głowie mam.

Ta z "B" ma teoretycznie większą moc i jest droższa ok.300 PLN.

A zdjęcie, które wlinkowała superKOMO jest toretycznie, z tego co się orientowałem, od Teki z "B", bo ta bez "B" ma, jak to nazwac, jakby podwójne kółka na biało namalowane.

0
  • #6 22 Sty 2009 00:30
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Jestem w trakcie robienia kuchni. Zamierzam użyć płyty indukcyjnej, ale obecnie jeszcze nie wiadomo dlaczego są droższe od ceramicznych. Zatem tymczasowo będe używał indukcji Alaska za 150 zł i czekał na obniżenie cen. Zostawiam nieruszony blat, w którym później zrobię dziurę.

0
  • #7 06 Lut 2009 00:53
    zwykły człek
    Poziom 20  

Może kilka słów na co patrzeć, kilka porównań i informacji. Największą chyba na dzień dzisiejszy oferte ma (uwaga) Mastercook. Wśród tańszych modeli też króluje on wyposażeniem. I tak:
    - funkcja Booster - w Mastercookach jest to funkcja Plus i jest ona dostępna w każdym z 4 pól (oczywiście nie w 4 jednocześnie), dla porównania Teka GKST60 I 4, Electrolux EHD60020P, Ariston KBT 6124IDBI, Amica PI6516TF jest to dostępne najwyżej w 2 polach. Prawdziwym dnem jest Candy z płytą PVI640 gdzie booster można włączyć tylko w 1 polu, w tym czasie pozostałe 3 pola muszą być wyłączane, nie można z nich w ogóle korzystać!
    - moc poszczególnych pól grzejnych - firmy często podkreślają, że mają dużą łączną moc płyty 7,2 czy 6,8 kW, ale warto się przyjrzeć maksymalnej mocy poszczególnych pól, gdyż to się bezpośrednio przekłada na szybkość gotowania, czyli skrócenie jego czasu. I tak w płycie Teki maksymalna moc możliwa do uzyskania w 1 polu to 2300 W, w Electroluksie - 2800 W, w Aristonie - 2200 W. W płytach Mastercooka ID64S i ID4R (i wyższych) - jest to 3100 W.
    - minutniki - w płytach Mastercooka minutnik może być włączony w każdym z 4 pól i mogą działać jednocześnie wszystkie 4 minutniki. W tym przedziale cenowym całej reszty firm często jest to tylko 1 minutnik - Teka, Ariston.
    Mam nadzieję, że byłem pomocny.

1
  • #8 06 Lut 2009 07:05
    wronek19
    Poziom 14  

Ktoś tu kłamie, tylko kto? kolega człek czy mastercook.
    Moc płyty ID64S to 5900W więc gdybyś włączył nawet 15 boosterów to nie możesz przekroczyć tej wartości.
    Mastercook deklaruje, że jej elementy posiadają moc 2000W + 2800W + 2800W + 3100W = 7900W.
    Moc całkowita (5900) podzielona jest w odpowiedniej proporcji na elementy z prawej i lewej strony, tak aby wartość mocy po włączeniu dwóch elementów grzejnych nie przekroczyła deklarowanej wartości.
    W momęcie włączenia boostera również mogą grzać tylko dwa pola, jeżeli moc przekracza wartość ustaloną dla prawj lub lewej strony, energia jest "dawkowana" to zanaczy że pola są włączane i wyłączane, raz jedno pole grzeje po po kilku sekundach drugie.
    Booster działa tylko przez kilka minut następnie płyta powraca do pracy w trybie bez boostera.

0
  • #9 11 Lut 2009 17:27
    adam_zg
    Poziom 12  

wronek19 napisał:
    Ktoś tu kłamie, tylko kto? kolega człek czy mastercook.
    Moc płyty ID64S to 5900W więc gdybyś włączył nawet 15 boosterów to nie możesz przekroczyć tej wartości.
    Mastercook deklaruje, że jej elementy posiadają moc 2000W + 2800W + 2800W + 3100W = 7900W.
    Moc całkowita (5900) podzielona jest w odpowiedniej proporcji na elementy z prawej i lewej strony, tak aby wartość mocy po włączeniu dwóch elementów grzejnych nie przekroczyła deklarowanej wartości.
    W momęcie włączenia boostera również mogą grzać tylko dwa pola, jeżeli moc przekracza wartość ustaloną dla prawj lub lewej strony, energia jest "dawkowana" to zanaczy że pola są włączane i wyłączane, raz jedno pole grzeje po po kilku sekundach drugie.
    Booster działa tylko przez kilka minut następnie płyta powraca do pracy w trybie bez boostera.

Witam!
    Muszę coś wyjaśnić bo trochę się chyba pogubiliście. Mastercook stosuje dwa rozwiązania, w tańszych modelach jest funkcja Plus w droższych funkcja Booster. I funkacja ta nie wyłącza się po kilku minutach tylko po godzinie ze względów bezpieczeństwa. Ilość włączonych boosterów nie ogranicza używania ilości pól, to że na dwóch masz boostera nie znaczy że na innych gotować nie możesz. Już pisałem na innym poście że różnica pomiędzy mocą całkowitą i mocą poszczególnych pól wynika z zastosowania 2 generatorów na 4 pola dlatego jest tak jak jest. Elektronika automatycznie rozkłada poszczególną moc na pola.

Dodano po 2 [minuty]:

P.S. całkowitą moc płyty można podzielić na 2, czyli liczbę generatorów i wynik oznacza maksymalną moc jaką można jednocześnie przydzielić do 2 pól grzejnych.

Dodano po 6 [minuty]:

I różnica pomiędzy mocą poszczególnych pól i całkowitą występuje i wszystkich producentów oprócz modeli najdroższych które mają 4 generatory. P.S.2 Producenci nie mogą kłamać w specyfikacji technicznej :)

0
  • #10 11 Lut 2009 19:44
    wronek19
    Poziom 14  

Adam nie wiem czy kiedykolwiek widziałeś jak zachowują się indukcje podłączone do watomierza. Ja ma tą przyjemność sprawdzać może nie same płyty ale całe kuchnie na przyrządach gdzie w czasie rzeczywistym generowany jest również wykres mocy. Kuchnie amici mają 4 bustery i wszystkie możesz włączyć razem lecz nigdy nie zdarzyło się aby deklarowana moc płyty była przekroczona. Jeżeli dla ciebie różnica między mocą deklarowaną a rzeczywistą nie ma znaczenie to ciekawe jak dobierzesz zabezpieczenie. Nie wiem czy wiesz ale wchodzą płyty gdzie moc całkowita będzie ustawiana na życzenie klienta (zastanawiają się czy będzie to robił serwis czy w firmie), chodzi o to że twoja instalacja może wytrzymać obciążenie np. 3KW a płyta ma 5,9KW wtedy obniżą ci moc tak aby instalacja to wytrzymała.
    Jak widzisz moc deklarowana przez producenta jest bardzo ważna chociaż by dlatego aby nie nie przegrywać spraw w sądzie gdyby spalił Ci się dom bo twoja instalacja wytrzymuje moc zadeklarowaną ale nie wytrzymała mocy rzeczywistej, która jest znacznie większa, i o której nie wiedziałeś.

0
  • #11 11 Lut 2009 20:30
    adam_zg
    Poziom 12  

wronek19 napisał:
    Adam nie wiem czy kiedykolwiek widziałeś jak zachowują się indukcje podłączone do watomierza. Ja ma tą przyjemność sprawdzać może nie same płyty ale całe kuchnie na przyrządach gdzie w czasie rzeczywistym generowany jest również wykres mocy. Kuchnie amici mają 4 bustery i wszystkie możesz włączyć razem lecz nigdy nie zdarzyło się aby deklarowana moc płyty była przekroczona. Jeżeli dla ciebie różnica między mocą deklarowaną a rzeczywistą nie ma znaczenie to ciekawe jak dobierzesz zabezpieczenie. Nie wiem czy wiesz ale wchodzą płyty gdzie moc całkowita będzie ustawiana na życzenie klienta (zastanawiają się czy będzie to robił serwis czy w firmie), chodzi o to że twoja instalacja może wytrzymać obciążenie np. 3KW a płyta ma 5,9KW wtedy obniżą ci moc tak aby instalacja to wytrzymała.
    Jak widzisz moc deklarowana przez producenta jest bardzo ważna chociaż by dlatego aby nie nie przegrywać spraw w sądzie gdyby spalił Ci się dom bo twoja instalacja wytrzymuje moc zadeklarowaną ale nie wytrzymała mocy rzeczywistej, która jest znacznie większa, i o której nie wiedziałeś.

Oczywiście że tak i całkowicie się z tobą zgadzam, ja nie pisałem że moc nie ma znaczenia, tylko chciałem wyjaśnić skąd różnica pomiędzy sumą mocy poszczególnych pól a mocą całej płyty. W płytach indukcyjnych występują z reguły 2 generatory mocy - po jednym na 2 pola. W przypadku, gdy płyta jest podłączana do instalacji trójfazowej (z reguły musi być), to każdy generator jest podłączany do osobnej fazy. W przeciętnym domu maksymalna moc, którą można uzyskać z jednej fazy to około 3,8 kW. Widać teraz jasno, że na przykład w płycie o mocy 7,2 maksymalna moc jednego generatora to 3,6 kW (7,2 podzielić na 2), którą trzeba rozdzielić na 2 pola. Wobec tego jeśli jedno z tych pól ustawimy na maksymalną moc np. 3,1 kW, to dla drugiego pola z tej samej strony zostanie tylko 0,5 kW. Wniosek jest taki, że można uzyskiwać maksymalne moce podawane dla poszczególnych pól, ale tylko wtedy gdy inne pola są wyłączone lub pracują z małą mocą. W praktyce jeśli jest włączone kilka pól jednocześnie, elektronika płyty balansuje rozdziałem mocy pomiędzy polami, tak aby zapewnić jak najwyższą wydajność, czyli nawet jeśli na jednym polu ustawimy maksymalny poziom, to na drugim będzie dostępna większa moc niż by to wynikało z powyższego odejmowania.

0
  • #12 21 Lut 2009 22:09
    popey111
    Poziom 21  

Witam. Osobiście preferuję electroluxa. Duża moc ponad 7 kw mocne pola. dodatkowo za 100 zł można przedłużyć gwarancję do pięciu lat więc jak dla mnie rewelka.

0
  • #13 21 Lut 2009 22:57
    arekb81
    Poziom 25  

Electrolux to była kiedyś dobra firma. Teraz z zewnątrz wygląda ładnie a w środku tandeta jak w sprzęcie z biedronki. Jak się coś popsuje, dość długo czeka się na części. Jak zepsuje się po gwarancji, to szkoda na telefon do serwisu od razu na śmietnik, bo ceny części są z kosmosu. Chyba, że coś drobnego, ale Electrolux jak się popsuje to przeważnie jest to coś poważnego.

To przedłużenie gwarancji to rodzaj ubezpieczenia. Radzę dokładnie poczytać warunki. Bo jeśli firma ubezpieczeniowa pokrywa tylko koszt robocizny, a klient płaci za części, to wtedy lepiej przepić te 100 zł.

0
  • #14 22 Lut 2009 16:42
    popey111
    Poziom 21  

arekb81 napisał:
    Electrolux to była kiedyś dobra firma. Teraz z zewnątrz wygląda ładnie a w środku tandeta jak w sprzęcie z biedronki. Jak się coś popsuje, dość długo czeka się na części. Jak zepsuje się po gwarancji, to szkoda na telefon do serwisu od razu na śmietnik, bo ceny części są z kosmosu. Chyba, że coś drobnego, ale Electrolux jak się popsuje to przeważnie jest to coś poważnego.

To przedłużenie gwarancji to rodzaj ubezpieczenia. Radzę dokładnie poczytać warunki. Bo jeśli firma ubezpieczeniowa pokrywa tylko koszt robocizny, a klient płaci za części, to wtedy lepiej przepić te 100 zł.

Pokrywają całkowity koszt naprawy.Regulamin- [url=http://www.electrolux.pl/node179.aspx

0
  • #15 22 Lut 2009 17:25
    arekb81
    Poziom 25  

Regulamin wygląda dość przekonywująco.

Co do płyt indukcyjnych Electroluxa. Jakiś miesiąc temu miałem z jedną do czynienia. Płyta była po gwarancji, zrobiło się zwarcie, były popalone dwie płytki z elektroniką. Ich cena u producenta niecałe 3 tys zł!

Inny przykład cen z kosmosu u Electroluxa: oryginalny kabel zasilający do suszarki do włosów - 105 zł! Tak sto pięć złotych! Kabel wyprodukowany w Chinach za maks. 5 zł. Z tym kablem to najbardziej ekstremalny przypadek. Inni producenci też mają dość wysokie ceny części, ale mieszczą się przeważnie w granicach zdrowego rozsądku.

0
  • #16 22 Lut 2009 20:11
    popey111
    Poziom 21  

Niestety jeżeli chodzi o ceny napraw to się zgodzę niestety. Ale jak coś będzie miało dobre parametry i cenę to będzie to najprędzej mastercook a w tym momencie ja osobiście biorę eluxa i dokupuję gwarancję. Pzdr.

0
  • #17 27 Maj 2009 11:33
    luka_w
    Poziom 9  

Wszystkim ODRADZAM kupno płyty indukcyjnej GKST 60 i4 ENTRY z jednego prostego powodu:
    4 pola grzejne nigdy nie są używane JEDNOCZEŚNIE, równie dobrze mogłem kupić płytę z DWOMA polami !!! Dlaczego?
    Jeżeli się gotuje na trzech lub czterech polach to używane są jednocześnie tylko DWA POLA !!!
    Jest to związane z modułami, gdzie 2 pola grzejne przypadają na jeden moduł (POWERMANAGAMENT). Taki sposób działania nigdzie nie jest opisany, teka nazywa to "cyklicznym grzaniem". Jeżeli gotuje się na jednym module, następuje przełączanie pomiędzy polami co kilka sekund, tzn. jedno pole grzeje kilka sekund, następnie słychać przełączenie i drugie pole grzeje przez kilka sekund. Moim zdaniem jest to zwykłe oszukiwanie ludzi i będę to zgłaszał w UOKiK. Nie wspomnę już, że to cykanie jest dosyć głośne + wiatraki chłodzące pracują prawie bez przerwy...
    Zastanawiam się czy płyty innych producentów z "modułami" działają tak samo?

Mam nadzieję, że moje doświadczenie będzie pomocne.

0
  • #18 27 Maj 2009 23:36
    Ruddygore
    Poziom 11  

O jakich modułach piszesz bo nie bardzo rozumiem? Chociaż może to jest spowodowane, że mam nieparzystą liczba pól na swojej płycie (3 na pin 631). Generalnie dziwna sprawa, bo 2 pola u ciebie tak naprawdę mogą służyć jedynie jako podkładka. Daj znać co odpowie UOKiK

0
  • #19 28 Maj 2009 00:50
    jas07
    Poziom 12  

Niestety:cry:. Wszystkie płyty indukcyjne działają na podobnych zasadach.
    Zdaje sie, producenci wychodzą z założenia, ze nikt nie będzie korzystał z deklarowanej mocy wszystkich pól grzejnych. I to sprawdza się w praktyce:idea: Moc poszczególnych pól jest "rozdzielana" przez moduły indukcyjne. Natomiast nieprawdą jest, ze działają tylko dwa pola
    Wszystkie bedą działały, po warunkiem pewnego ograniczenia mocy, aby nie przekroczyć łacznej mocy nominalnej płyty. Jeśli chcesz zwiekszyć moc "grzania", to kup płytę o większej mocy:!:
    To działa i naprawdę nie ma jeszcze technologii, która mogłaby konkurować z tym rozwiazaniem:D
    Wypróbowałem już wiele "technologii" gotowania i żadna "nie dorasta do pięt", własnie "indukcji", niezależnie od producenta:D
    Płytę indukcyjną mam w kuchni od prawie 10 lat:D
    Pozdrawiam
    jas

0
  • #20 28 Maj 2009 10:05
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Całe szczęście, że kupiłem dwupolową. :-)

0
  • #21 28 Maj 2009 11:18
    luka_w
    Poziom 9  

jas07 napisał:
    Moc poszczególnych pól jest "rozdzielana" przez moduły indukcyjne. Natomiast nieprawdą jest, ze działają tylko dwa pola
    Wszystkie bedą działały, po warunkiem pewnego ograniczenia mocy, aby nie przekroczyć łacznej mocy nominalnej płyty.

Zgadza się, moc rzeczywiście jest rozdzielana. Jeżeli na jednym module nastawię max. moc, czyli 9, wstawiam garnek na drugie pole z tego modułu i zwiększając moc zmniejsza mi się moc z pierwszego pola, wg. instrukcji:
    9 5
    8 6
    7 7
    6 8
    5 9
    Jeżeli jedno pole jest na 9, to drugie może być max. na 5, itd.

Ja piszę o tym, że gotując na tych że dwóch nieszczęsnych polach (nieważne z jakimi mocami, nawet najmniejszymi czyli ustawionymi na 1), gotowanie odbywa się cyklicznie ! Czyli następuję ciągłe przełączanie (cykanie) pomiędzy tymi dwoma polami, nie grzeją one nigdy jednocześnie.
    To tak jakby kupić kuchenkę gazową i gotując na dwóch
    palnikach z jednej strony (jeden moduł), palniki zapalały by się i gasły
    przemiennie ... Śmiechu warte.

Rzeczywiście gotowanie jest czyste itp. Przed kupnem studiowałem sporo instrukcji wielu producentów i u innych też występowało rozwiązanie modułowe (czyli to co opisałem powyżej).
    A z racji, że podobno te płyty produkuje dwie czy trzy firmy na świecie, sam się zastanawiam czy wszędzie tak to wygląda ... czy tylko w teka ...

PS. Serwisant który do mnie przyszedł jak to zobaczył od razu powiedział, że coś jest popsute i że zamówi części. Po dwóch tygodniach dzwoni do mnie i mówi, że to tak ma działać. Później zacząłem korespondować (z próbą reklamacji) z TEKĄ i również się dowiedziałem, że to jest prawidłowe ... Tak jak mówię, pozostaje chyba tylko UOKiK

0
  • #22 29 Maj 2009 00:57
    jas07
    Poziom 12  

Raczej pozostaje pytanie czego tak naprawdę oczekujesz od płyty grzewczej:?:
    Czy to bedzie płyta gazowa, czy zwykła ceramiczna i tak i "wyciśniesz" z niej więcej mocy niz moc nominalna:!:
    Płytę indukcyjną marki Brandt uzytkuję od niemal 10 lat i nigdy własności tej technologii nie przeszkadzały mi w jej praktycznym uzytkowaniu:D Ponadto wciąż wyglada jak nowa bez najmniejszej rysy na powierzchnii, czyszczenie jest dziecinnie łatwe, bez konieczności skrobania (niszczenia), powierzchnii płyty.
    Nie zdazyło sie nigdy aby, była konieczność uzywania pełnej mocy na wszystkich czterech polach. Indukcyjna TEKA, tak jak płyty indukcyjne innych firm, ma okresloną moc nominalną dla każdego pola i poniżej tych wartości, grzanie odbywa się właśnie impulsowo, co w żadnym stopniu nie wpływa na jakość ogrzewania naczynia. Porównanie do impulsowego grzania przez palnik gazowy jest absurdalne. Bezwładność w dostarczaniu energii do naczynia w przypadku gazu jest wielokrotnie wieksza. Dodaj do tego jeszcze bezwładność cieplną naczynia, to wartość ta jeszcze wzrośnie. Indukcja natomiast, wytwarza ciepło bezpośrednio w dnie naczynia, a to jest jest właśnie najważniejszą zaletą tej technologii i na każdym zadanym stopniu mocy grzania stanowi o jej przewadze:D.
    Gdy zdecydowałem się na zakup "indukcji" do kuchni, był to temat zupełnie egzotyczny. Było naprawdę niewielu uzytkowników takich płyt i polegałem w zasadzie na opiniach uzytkowników z publikacji prasowych.
    Teraz moja żona nie zamieniłaby tej płyty na nic innego, chocby ze wzgledu na stan mebli kuchennych oraz bezkonkurencyjną szybkość i wygodę działania. Natomiast czy faktycznie są najbardziej energooszczędną technologią, to naprawdę trudno ocenić. Instytuty badawcze z wielu krajów świata twierdzą, że tak...
    Radzę więc zastanowic się nad tym wszystkim, zanim ośmieszysz się skargą do UOKiK...

0
  • #23 29 Maj 2009 04:08
    wronek19
    Poziom 14  

Luka_w zgadza się, ze jak ustawisz na najniższą moc to gotowanie odbywa się cyklicznie ponieważ pole w zakresie od 1 do - tu zależy od producenta i generacji płyty - grzeje
    ze stałą mocą np. 500W dopiero po przekroczeniu któregoś poziomu nastawy moc rośnie z kazdą cyferką.
    Tak więc na 1 pole grzeje z mocą 500W ale producent deklaruje że zużycie energii nie przekracza np. 100W/h na 2 200W/h i tak dalej. Teraz policz ile czasu pole musi grzać a ile pozostawać bez grzania (z mocą 500W) aby zmieścić się w deklarowanej wartosci dla poszczególnej nastawy.

Dodano po 2 [minuty]:

Obrazek przedstawia moc na poszczególnych poziomach dla odpowiednich pól (fi210, fi180, fi145) w płytach indukcujnych Amica.

0
  • #24 30 Maj 2009 01:01
    Ruddygore
    Poziom 11  

Szczerze mówiąc nie wiem jak tu mnie wygląda- nie słychać, żadnego pstrykania. Jeżeli nie sprawia problemów, ani nie wydać spadku wydajności, czy kultury pracy to nie ma czym się martwić, i tak nie zamierzam wrócić do gotowania na gazowej (zwłaszcza jak się już kupiło komplet garnków ;) )

0
  • #25 30 Maj 2009 01:18
    luka_w
    Poziom 9  

wronek19 napisał:
    ...
    Tak więc na 1 pole grzeje z mocą 500W ale producent deklaruje że zużycie energii nie przekracza np. 100W/h na 2 200W/h i tak dalej. Teraz policz ile czasu pole musi grzać a ile pozostawać bez grzania (z mocą 500W) aby zmieścić się w deklarowanej wartosci dla poszczególnej nastawy...

jas07 napisał:
    ...
    Nie zdazyło sie nigdy aby, była konieczność uzywania pełnej mocy na wszystkich czterech polach...płyta ma okresloną moc nominalną dla każdego pola i poniżej tych wartości, grzanie odbywa się właśnie impulsowo, co w żadnym stopniu nie wpływa na jakość ogrzewania naczynia.

zgadzam się w zupełności to co tutaj opisaliście, ale wydaje mi się, że się nie zrozumieliśmy odnośnie problemu, który staram się przedstawić.

Proszę nie mylcie grzania impulsowego poniżej mocy nominalnej, co jak opisujecie posiada prawdopodobnie każda płyta indukcyjna, z "grzaniem cyklicznym" jak to nazywa TEKA. Chociaż nie jest to tak dokładnie opisane w mojej instrukcji jak przedstawił to wronek19, to mogę stwierdzić w praktyce, że u mnie moc nominalna jest przy ustawieniu na 5 (zakres 1-9). W zakresie grzania 1-4 po prostu to słychać, że następują małe przerwy w grzaniu. Nie ma problemu.

TEKA 60 I4 ENTRY oparta jest na modułach:

Jak widać na załączonym obrazku dwa pola z jednego modułu dysponują określoną max. mocą i nie ma znaczenia czy na tych polach grzeję poniżej mocy nominalnej czy też powyżej, grzanie na tych polach odbywa się przemiennie (cyklicznie), czyli w taki sposób jak opisałem w pierwszym poście.
    No i najgorsze w tym wszystkim jest to, że w instrukcji nie jest to opisane. Gdyby to było opisane czcionką 1 w kolorze białym ;), powiedziałbym dobra, trudno, przeoczyłem to i moja wina. Natomiast ja przed kupnem tej płyty przestudiowałem tą instrukcję bardzo dokładnie.
    Jak sądzę koszty wyprodukowania takiej płyty są niższe, niż koszty płyty, gdzie każde pole działa indywidualnie.
    System modułowy, posiada wiele innych płyt innych producentów i ciekawe, czy przypadłość o której piszę dotyczy tylko TEKA.

A może wszystkie płyty działają w ten sam sposób i tak naprawdę "walczę z wiatrakami" ? Przecież nie wszystkie płyty mają podział na moduły, więc jak przypuszczam tam działanie wszystkich pól jest niezależne.

Indukcja rzeczywiście sama w sobie jest super rozwiązaniem. Gotowanie jest czyste i przyjemne. To nie ulega wątpliwości.

0
  • #26 30 Maj 2009 20:43
    samsu100
    Poziom 22  

Wydaje mi się że te wymagania aby elektronika w płycie indukcyjnej chodziła wg "mojego" wyobrażenia są przesadzone. Prawie wszystkie płyty indukcyjne różnych marek mają budowę bardzo podobną: dwa symetryczne podwójne moduły mocy i moduł sterujący. W niektórych wykonaniach dochodzi moduł filtra/zasilacza. Bardzo rzadko każde pole grzejne jest integralnie połączone z generatorem i niezależnym chłodzeniem. A i tak przy uruchomieniu wszystkich pól praca będzie "przerywana" aby nie przekroczyć mocy przyłączeniowej nominalnej całej płyty. W dodatku często płyty są podłączane pod jedną fazę i prąd pobierany jest naprawdę duży.

0
  • #27 01 Cze 2009 16:55
    luka_w
    Poziom 9  

samsu100 napisał:
    A i tak przy uruchomieniu wszystkich pól praca będzie "przerywana" aby nie przekroczyć mocy przyłączeniowej nominalnej całej płyty.

ale przecież tak to działa nawet na najniższych wartościach .... więc kto tu mówi o przekroczeniu mocy nominalnej?
    poza tym, chyba po to jest ustalona wartość max. = 14 (zmniejszanie na jednym polu jeżeli podnoszę wartość na drugim) dla tych dwóch pól, żeby nie przegrzać urządzenia

samsu100 napisał:
    Prawie wszystkie płyty indukcyjne różnych marek mają budowę bardzo podobną

czy aby na pewno? wydaje mi się, że jest całkiem spora ilość która nie jest oparta na modułach

samsu100 napisał:
    chodziła wg "mojego" wyobrażenia są przesadzone

może rzeczywiście masz rację, że zbyt dużo oczekuję od produktu za 2400 zł , ale ktoś to przeczyta to się zastanowi przed kupnem, bo nigdzie indziej takiej informacji niestety nie uzyska

0
  • #28 02 Cze 2009 21:10
    Ruddygore
    Poziom 11  

samsu100 a jaka jest zasada działania przy nieparzystej ilości pół mam taką właśnie płytę- pin 631 i nie wiem czy się nie wsłuchuje, ale nie słychać tego pstrykania o którym mowa no i nie ma tej symetrii o której pisałeś.

1
  Szukaj w 5mln produktów