Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperatur

Jaduda 22 Lip 2008 00:34 10653 20
  • Sterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperatur
    Witam.
    Głównym celem projektu było wyciszenie PC-a, wymieniłem wszystkie wentylatory, założyłem dodatkowe radiatory na procesor, zasilacz oraz kartę grafiki. Jednak samo wymienienie wentylatorów nie dało zadowalających efektów (hałas), więc postanowiłem zbudować regulator obrotów wentylatorów, a że posiadałem także zbędny wyświetlacz LCD pojawił się pomysł, by dorobić również termometr :)

Układ pełni dwie funkcje:
    1). regulacja obrotów wentylatorów - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic239174.html#1248598
    2). monitor temperatur (4xDS18b20) - na wyświetlaczu LCD (4x16 - trochę uszkodzony, ale działa :)) wyświetlana jest temperatura procesora, karty graficznej, zasilacza oraz na zewnątrz komputera ;)
    Układ działa już jakiś czas i nie zauważyłem żadnych niepokojących zachowań PC-a :)
    Program został napisany w Bascom-ie na postawie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic811706.html
    Zdjęcia:
    Sterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperaturSterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperaturSterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperatur
    Sterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperaturSterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperaturSterownik wentylatorów PC wraz z monitorem temperatur

Schemat:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Jaduda napisał 1414 postów o ocenie 160, pomógł 234 razy. Jest z nami od 2004 roku.
  • Texa Poland
    Balu
    Poziom 38  
    Powinszować że działa, przy tak dobrze odfiltrowanym zasilaniu, no ale to się liczy :)
    P.S. Po jaką diabłę tak rozbudowałeś sterowanie buczkami?:>
    I..>Czy mi się wydaje czy sterujesz wszystkimi na raz??:>

Dodano po 8 [minuty]:

I w ogóle, po wał tam jest tyle tego i do szego służy jaka złączka:>
    3pin do buczka logiczne a te 2 piny na wejściu różnicówek?:>

Kolego wyjaśnij nam co to jest "buczek" . andre1979
    mat20000
    Poziom 10  
    Witam.

Jestem pod wrażeniem budowy układu. Jak dla mnie zbyteczne jest ok 50% części analogowej. Jeżeli regulujesz obroty na podstawie temperatury to atmega8 plus kilka tranzystorów też załatwiłoby sprawę (programowe PWM). :idea: Osobiście dodałbym jeszcze układ badający obroty każdego z wentylatorów. Układ mierzy skoki napięcia przy obrocie. Nie pamiętam dokładnie ale chyba komparator, wzmacniacz i kilka drobiazgów wystarczy :D
    skaktus
    Poziom 37  
    He...Zasilacz jaki posiadasz to jakaś chińska kiszka po 20 zł. Do tego te radiatory koło procka. Wystarczyło zmienić radiatory na porządne, lepsze wentylki i komp by ucichł na zawsze.

PS-zmień film bo na nim mało co widać.
    byrrt
    Poziom 21  
    Też jestem podobnego zdania co skaktus Co z tego, że podoczepiałeś troche aluminiowego złomu i zrobiłeś reg. obrotów? Efekt marny i trochę na odwal. Dobry radiator z wentylatorem i naprawdę go nie usłyszysz.. Dobry zasilacz z dobrym chłodzeniem i rezerwą mocy = cisza, do tego cichy dysk i we. podkładki dystandowe do dodatkowych wentylatorów - cisza jak makiem zasiał..
    Balu
    Poziom 38  
    Tak masz rację wstaw podkładki na coolermastera... Na pewno nie będzie go od tego słychać:>
    JASNE:]

Zmniejszanie obrotów to konieczność (ale może nie w taki sposób jak autor tutaj zrobił;P)...
  • Texa Poland
    byrrt
    Poziom 21  
    Balu jak to mówią.. z g... bata nie ukręcisz i tak właśnie jest w tym przypadku! Tutaj nic nie dadzą podkładki..

A co do zmniejszania obrotów.. Kupić większy wentylator/radiator o mniejszej prędkości obrotowej ale o takiej samej lub lepszej efektywności chłodzenia a nie zmniejszanie napięcia na wentylatorach, żeby nie było ich słychać.. Podkładki często pomagają (może nie tyle podkładki tylko takie dystanse..). Akurat przechodziłem kiedyś akcję wyciszanie komputera (zdeka bardziej profesjonalnie niż autor tematu) i coś tam wiem o skuteczności bajerów z komputerowego sklepu..

Pozdrawiam
    Balu
    Poziom 38  
    Taaa... ja też wyciszałem komputer... Jak mi zaczęły przeszkadzać piszczące cewki w przetwornicy (mobo) to już było źle...
    I wierz mi... najdroższy wiatraczek kosztował ze 20zł:>
    (pomijając fakt, że w ogóle były 2)... I nie, nie zapłaciłem za żaden bajer poza pastą za 50zł:>
    lamer89
    Poziom 23  
    Układ całkiem ładny, troche przekombinowane ale taką miałeś koncepcje,
    Radził bym jeszcze wymiane radiatora na procesorze i zasilacza na coś lepszego
    bo obecnie układ sie marnuje, gdyż probuje nadrobić niedostatki układu chłodzenia.
    Wentylatory dobrze jest przykręcać przez uszczelki hudrauliczne (takie małe gumowe pierścienie)
    dzięki czemu drgania wentylatora nie są przenoszone na obudowe i jest ciszej
    a te uszczelki są dużo tańsze niż specjalne podkładki w sklepie komputerowym.
    Balu
    Poziom 38  
    Tia... wcale nie są...zwłaszcza przez śruby.

Autorze autorze, wytlumacz nam ideę tych tranzystorów w konfiguracji różnicowej:>
    skaktus
    Poziom 37  
    Balu napisał:
    Taaa... ja też wyciszałem komputer... Jak mi zaczęły przeszkadzać piszczące cewki w przetwornicy (mobo) to już było źle...
    I wierz mi... najdroższy wiatraczek kosztował ze 20zł:>
    (pomijając fakt, że w ogóle były 2)... I nie, nie zapłaciłem za żaden bajer poza pastą za 50zł:>

Bajerujesz za dużo albo miałeś tandetny sprzęt. To że cewki piszczą to wiadomo, ale nie bardzo lub w ogóle a jeśli piszczą głośno to z kompem jest coś nie tak.

Ja w swoim kompie zrobiłem tak:
    -chłodzenie CPU Arctic Freezer 64 pasywny
    -WD Caviar - praktycznie bezgłośny
    -chipset chłodzony radiatorem z Athlona
    -grafika to samo co chipset
    -zasilacz o mocy 480 W z mega rezerwą ok 250 W
    -obudowa Shinobi z LCD + czujniki z 3 miejsc
    -2 wentylatory (Xilence w zasilaczu 12 cm) oraz Arctic Cooling 12 CM na gumowym zawieszeniu na tylnej ścianie
    -wloty powietrza na przodzie i z boku na dole obudowy

Efekt - wydałem na wszystko ok 150 zł a kompa nie słyszę w ogóle. Można przy nim spać i robić co się chce. Temperatury:
    -zasilacz - ok 30 i 25 st (pierwotna/wtórna strona)
    -cpu ok 30 - 35 st (zainstalowana aplikacja QandQ od AMD celem minimalizacji zużycia prądu/grzania)
    -chipset ok 30 st
    -dysk ok 30 st

Temperatura w pokoju 23 st.

-
    Balu
    Poziom 38  
    Jak dysku nie słyszysz, to masz ode mnie respect.
    Dobrze o Tobie świadczy, że napisałeś jakiej firmy zasilacz...

Może powiem, że wyciszałem komputer jakiś czas temu więc za czasów barton2500+ @ 3400+ (jak dobrze pamiętam), grafika full pasywna, na procku WC, dwa wiatraki - jeden - nagrzewnica, drugi - skręcony w zasilaczu.

Oba sterowane zależnie od temperatury.I na prawdę po użyciu sporej ilości gąbek i innych takich cudów było słychać przetwornice na nf7:>
    mmarchli
    Poziom 11  
    Balu: jak poradziłeś sobie z piszczącymi cewkami w przetwornicy na mobo?, a w LCD po zredukowaniu jaskrawości?
    Balu
    Poziom 38  
    Kropelką:D Trochę lepiej było trochę :D
    (Reszty zdania nie rozumiem).
    wojtasmaj5
    Poziom 13  
    Jak się chce wyciszyć komputer to się kupuje ciche wentyle, obudowę Chieftec'a i maty wygłuszające, bo jak dla mnie projekt fajny, ale utrudniasz sobie życie, bo nie łatwiej i taniej zbudować coś takiego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...tylatora&sid=adc0de54860221396e0d82e0c842ab33
    Potrzebne 4 rzeczy, a główne zadanie spełnia.
    W/g mnie to jest przerost formy nad treścią ;(
    Ale podziw, że ci się chciało;D
    Jaduda
    Poziom 32  
    Na wstępie dziękuje za wszystkie wypowiedzi w tym temacie.
    W pełni się zgadzam z waszymi opiniami, że można było to lepiej zrobić, kupić... jednak ja założyłem sobie, że nie chce kupować żadnych elementów i że wszystko wykonam z części które posiadam.
    Balu napisał:
    P.S. Po jaką diabłę tak rozbudowałeś sterowanie buczkami?:>
    Zalazłem taki schemat na elce więc zastosowałem ;)
    Balu napisał:
    I..>Czy mi się wydaje czy sterujesz wszystkimi na raz??:>
    Tak, steruję wszystkimi 3 wentylatorami.
    Balu napisał:
    3pin do buczka logiczne a te 2 piny na wejściu różnicówek?:>
    Balu napisał:
    Autorze autorze, wytlumacz nam ideę tych tranzystorów w konfiguracji różnicowej:>
    Te dwa piny są podłączone do czujnika KTY110
    skaktus napisał:
    Do tego te radiatory koło procka. Wystarczyło zmienić radiatory na porządne, lepsze wentylki i komp by ucichł na zawsze.
    Dobrze o tym wiem, że lepszy radiator lepiej by się spisywał jednak założeniem było zbudowanie układu "z niczego".
    wojtasmaj5 napisał:
    utrudniasz sobie życie, bo nie łatwiej i taniej zbudować coś takiego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...tylatora&sid=adc0de54860221396e0d82e0c842ab33
    Tego linka nie znalazłem...a szkoda.
    Balu
    Poziom 38  
    No to przedobrzyłeś z częścią analogową:)
    lamer89
    Poziom 23  
    Balu napisał:
    Tia... wcale nie są...zwłaszcza przez śruby.

Jeśli gumowe podkładki są po obu stronach blachy to nie przenoszą sie drgania.
    Balu
    Poziom 38  
    Jasne;) Jeśli nie masz kompletnego zawieszenia gumowego, to coś jest wciąż na sztywno = są drgania drogi lamerku :)
    Piotr Wyszyński
    Poziom 11  
    A mnie tam się podoba. Taki bayer tuningowy
    skaktus
    Poziom 37  
    Balu napisał:
    Jak dysku nie słyszysz, to masz ode mnie respect.
    Dobrze o Tobie świadczy, że napisałeś jakiej firmy zasilacz...

Najpierw sprawdź firmę zasilacza a potem powiedz coś o nim...jeden z najlepszych jaki miałem...