Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Phocus 30WMS (Beko 7.190-01) - ciemna połowa ekranu.

22 Lip 2008 11:17 5646 10
 • Poziom 16  
  Witam. Dokładny typ tego lcd to: NRLCD30WMS, chassi Beko ZF7.190-01/ T296XW01V.3. Uszkodzony był inwerter. Wymieniłem jedno trafko i tranzystory zasilające. Przed naprawą ekran świecił tylko przez 5 sekund. Teraz świeci cały czas, ale od lewej strony jest ciemny. Od środka rozjaśnia się i po prawej stronie jest już jasny. Przejście jest "płynne". Menu też jaśniejsze jest po prawej stronie , na "śniegu" to samo. Świetlówki chyba odpadają , bo przed naprawą inwertera świeciły równomiernie i jasno!
  Czy ktoś miał podobny przypadek?
 • Poziom 29  
  Na 100 % leży logika matrycy. Ostatnio miałem podobny przypadek w tym samym modelu. Niestety w logice maczał ktoś już palce przede mną i nie dało rady tego podnieść. Wymiana logiki ratuje temat. Matryca Chi Mei V296W1-L14 wolnej logiki jak co już nie mam, mam tylko od V270 ale nie sprawdzałem czy podejdzie. POZDRAWIAM
 • Poziom 16  
  "Logika"- czy chodzi o płytkę z elektroniką na tylnej części matrycy?
 • Poziom 29  
  Tak dokładnie od niej idą 4 taśmy do matrycy. Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Tylko ,że przed naprawą inwertera ekran świecił równomiernie, a "logika" matrycy nie była "ruszana"!
 • Poziom 14  
  Postaraj się podejrzeć jak świecą świetlówki ( od tyłu powinny być jakieś szczeliny otwory w większości matryc coś tam widać ) wygląda to jakby świeciły nierównomiernie a wtedy prawdopodobnie inwerter nadal pracuje źle
 • Poziom 33  
  Jeżeli przejście jest płynne to nie "logika" tylko jest to kwestia podświetlenia. Zresztą nie trzeba dużego doświadczenia żeby odróżnić co jest tręścią obrazu, a co podświetleniem. Obejżyj ekran w zaciemnionym pomieszczeniu i bez treści jak dalej będzie nierunomiernie rozświetlony to sprawa oczywista - podświetlenie, a czy to lampy czy inweter czy połączenia to dopiero sie okaże.


  Pozrawiam.
 • Poziom 16  
  Za ekranem jest 16 świetlówek i wszystkie świecą nierówno (jaśniej z jednej strony i ciemniej z drugiej) .Czy może to powodować inwerter?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ciemniej świecą od strony masy - gdzie wszystkie są połączone razem do jednego kabelka!
 • Spec od TV
  Jeśli masz dobre zasilanie invertera to na z pewnościa on jest powodem uszkodzenia, po prostu pracuje nie na 100% tlko na 80%, przyczyn może byc wiele, po prostu posprawdzaj raz jeszcze elementy w inwerterze..
 • Poziom 33  
  Prawdopogobnie świetlówki są zasilane przebiegiem o jednej polaryzacji, a powinny być przemiennym. Nie wiem jak tam jest zbudowany ten inverter, ale może transformator być uszkodzony (uzwojenie pierwotne) lub jeden z tranzystorów kluczujących.

  Poniżej zamieszczam schemat ilustrujący ogólną zasade zasilania takich lamp.

  https://obrazki.elektroda.pl/77_1217921361.gif
 • Poziom 16  
  Wymiana układu OZ960 w płytce inwertera-usunęła ostatnią z usterek , czyli nierównomierne podświetlanie ekranu lcd. Podsumowując , wymiana trafka, dwóch tranzystorów i uk.scalonego OZ, uchroniła przed wymianą całego inwertera. Kończę temat i dziękuję wszystkim za porady!