Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN 20/100/3 vs. Intertechnik MDS08 - porównanie

lukas230v 22 Lip 2008 15:16 7126 6
  • #1 22 Lip 2008 15:16
    lukas230v
    Poziom 13  

Witam. Zastanawiam się od dłuższego czasu jaki by tu wybrać głośnik do niedużej obudowy do małego auta.
    Chcę żeby było tanio i przyzwoicie no i żeby również dość szybko było bo słucham głownie techno i rock i żeby głośniczek zagrał już przy niedużej mocy :)
    Wszyscy na forum polecają IT MDS08 gdyż zadowala się małą 21L obudową no i gra bardzo kulturalnie, ma ładne zejście i jest piekielnie szybki :D
    Niestety wielu nie stać na niego gdyż kosztuje aż 250zł.
    Chciałem zatem znaleźć jakąś tańszą alternatywę dla IT i zaciekawił mnie Tonsil :)
    GDN 20/100/3 kosztuje 110zł i ma bardzo podobne parametry do IT, jedyna większa różnica to wyższa fs więc Tonsil będzie miał trochę słabsze zejście.

Parametry:
    Tonsil GDN 20/100/3

Moc nominalna rms 100 W (wg IEC)
    Moc maksymalna 200 W
    SPL 89 dB
    Fs 35 Hz
    Impedancja nominalna 4 Ω
    Rezystancja cewki 3,3 Ω
    Sd 230 cm²
    Qms 4,00
    Qes 0,345
    Qts 0.32
    Vas 53 l
    Mms 29 g
    Cms 0,72 mm/N
    Bl 7,7 Tm
    Xmax 4mm

Intertechnik MDS08

Moc nominalna rms 160 W
    SPL 88 dB
    Fs 25 Hz
    Impedancja nominalna 4 Ω
    Rezystancja cewki 3,4 Ω
    Sd 243 cm²
    Qms 2,7
    Qes 0,36
    Qts 0.32
    Vas 56,7 l
    Mms 44,6g
    Cms
    Bl
    Xmax 3,5mm

Co mnie zdziwiło to to, że Tonsil ma lżejszą membranę niż IT który jest tak szybki!
    Tonsil powinien zatem dorównywać Intertechnikowi szybkością i jakością basu :D

Zobaczmy jak to się przedstawia w WinIsd:
    Poniżej widać charakterystyki obu głośników
    Szary - Tonsil GDN 20/100/3
    Niebieski - IT MDS08

Podsumowując:
    Na pierwszym wykresie widzimy że Tonsil potrzebuje troszkę większej obudowy (28l) i ma słabsze zejście, ale to z powodu wyższej fs. Jednak to chyba jedyny większy minus. Teraz przejdźmy do zalet :)
    Patrząc na Group delay widzimy, że Tonsil dorównuje szybkością Intertechnikowi co jest bardzo miłą wiadomością i na pewno bas z niego będzie dobrej jakości, nie męczący i przyzwoity :)
    Kolejna sprawa to wytrzymałość mocowa - Tonsil ma mniejsze siodło na charakterystyce czyli kolejny plus :)
    I ostatnia bardzo ważna wiadomość to to że do 40Hz Tonsil zagra głośniej od IT mimo mniejszej mocy co jest bardzo wielkim plusem :)
    Jeżeli zatem ktoś nie oczekuje bardzo niskiego zejścia od głośnika 8'' to powinien być bardzo zadowolony z Tonsila, który na pewno zagra przyzwoicie i szybkością dorówna Intertechnikowi :)

0 6
  • #2 22 Lip 2008 21:14
    powalla
    Moderator CarAudio

Tak tak wykresy ,cyferki ,szkiełko i oko ................,a grać nie chce (nie chodzi akurat o tego Tonsila ,bo nie miałem przyjemności) . Czasami coś co nie ma prawa zagrać gra fajnie ......... chociażby taki IT ,niby nawet lepsze parametry ma ten Tonsil ,ba i to nawet za 1/3 ceny (oficjalnej) .....dlaczego nikt nie wpadł na ten pomysł ,żeby z Tonsila zrobić "legendę za 110zł " . Kiedyś bawiłem się GDN20/80/2 i za taką kasę jest OK ale ....... nie chciał grać ,bas był ale nie "grał" .....w przeciwieństwie do IT .

PS: WinISD ,to nie wyrocznia .......pomaga ale nie zastąpi testów odsłuchowych ..... no i dochodzi tutaj jeszcze coś co się nazywa "subiektywne odczucia" ..... dla każdego coś innego jest "dobre"

0
  • #3 22 Lip 2008 22:41
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak to dobrze , że mamy symbole inżynierskie i mogę poprzeć przedmówcę krótkim zwrotem ...teoria ≠ praktyka.
    Jak myślisz dlaczego oba grajki dzieli przepaść ... cenowa (myślę , że nie tylko cenowa) :D . Coś mi śmierdzą te podawane parametry T-S odnośnie Tonsila (choć tu akurat nie podejrzewałbym rodzimych konstruktorów z Wrześni ) ale coś a'la PMPO co do mocy od chińczyków :D .
    P.S. na przyszłość szukaj parametrów u źródeł (oficjalna strona www produktu chodzi mi o IT ) bo np. parametry skopiowałeś chyba z aukcji i muszę poprawić co do mocy bo MDS-08 ma 120W RMS i 160 W szczytowej ... może niuans ale jednak błąd , pozostałe mogą być .
    Tak sie składa , że robiłem trochę doświadczeń zarówno z Tonsilem(dawno,dawno temu) i Intertechnikiem ( na topie ) i... powala ma 100% rację .
    P.S.2 to taki mały załączniczek ode mnie w screnie

0
  • #4 22 Lip 2008 22:53
    wilku_sc
    Poziom 21  

group delay to nie "impuls", ani parametr określający szybkość basu,

0
  • #5 28 Lip 2008 15:40
    lukas230v
    Poziom 13  

Rozumiem już o co Wam chodzi :) Ostatnio sluchałem trochę suba na STX no i nie da się ukryć bas jest ale wszystko brzmi... jakby tak samo... brak tego czegoś, dynamiki i nie wiem jak to określić, tak jakby duszy :D po dłuzszym czasie ten bas staje się nudny i człowiek zmęczony nim woli słuchać bez suba.

To teraz może mi doradzicie co "zagra" z naciskiem właśnie na słowo "zagra" lepiej?
    Intertechnik MDS08 w BR 20l czy Re Audio RE-10 w closed 20l?

0
  • #6 28 Lip 2008 16:08
    powalla
    Moderator CarAudio

Miałem oba ........ale teraz najważniejszą rzeczą jest napęd .........jaki masz wzmacniacz?

0
  • #7 28 Lip 2008 16:18
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Re audio hmmm producent w miarę dobrego "amerykańskiego" basowego mięska ale... opcja 2x4 ohmy czytaj cięższy do prawidowego wysterowania spięty w 2 ohmy potrzebuje naprawde rasowego wzmacniacza (stabilność w 2Ω ) z kolei jeżeli zapniesz go w 8 Ω potrzebujesz coś co ... wytwarza min. 500W prawdziwego RMSu w 4 Ω w tej opcji duzo stracisz na poszukiwaniu dobrego wzmacniacza.
    IT standardowe 4 Ω które swobodnie napędzisz niezbyt skomplikowanym czyt. tanim (bez przesady szukaj czegoś z duszyczką :D ) wzmacniaczem i ... mój wybór jest prosty Intertechnik ... ma pazur choc powiem szczerze Re nie słuchałem ale moje argumenty przeciw są dość ... mocne :D .
    pozdrawiam powodzenia życzę
    P.S. jest dość obszerny post na elektrodzie odnosnie Intertechnika mds08 poczytaj .

0