Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo-prądowy a przycisk test

kromek 22 Lip 2008 18:56 14004 7
  • #1 22 Lip 2008 18:56
    kromek
    Poziom 1  

Witam,

po wcisnięciu przycisku test na bezpieczniku różnicowo-prądowym nastąpiło poważne zwarcie (solidnie zaiskrzyło i dało sie słyszeć dźwięk zwarcia jak podczas spawania). Od tamtej pory nie działa mi światło, nie ma tez prądu w gniazdkach kuchennych. Moje pytania:

1) jak powinno przebiegać prawidłowe testowanie bezpiecznika ?
    2) co mogło być przyczyną takiego zachowania (czy mogło to być zbyt długie wciśnięcie przycisku ?)
    3) czy powinni mi to naprawić w ramach gwarancji na instalację ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję,
    Romek

0 7
  • Pomocny post
    #2 22 Lip 2008 19:23
    marian_em
    Poziom 26  

1) Prawidlowe testowanie polega na... wcisnieciu przycisku test i obejrzeniu "pstrykniecia" roznicowki ;)
    2) Przyczyna tkwi wewnatrz wylacznika, trudno cokolwiek powiedziec bo szczerze mowiac ze zwarciem przy tescie spotkalem sie pierwszy raz, na pewno czas nacisniecia nie mial na to wplywu, poniewaz wylaczenie rcd nastepuje z juz z chwila nacisniecia przycisku (opoznienie jest dla Ciebie niezauwazalne, wiec przyjmijmy, ze odbywa sie to rownoczesnie). Mozliwe ze byl wadliwy wlacznik albo zostal on uszkodzony mechanicznie (np wskutek upadku).
    3) Skontaktuj sie z wykonawca instalacji i opisz problem, i tak musza przyjechac zeby zdiagnozowac przyczyne klopotow wiec moze na miejscu sami zaproponuja satysfakcjonujace Cie rozwiazanie.

1
  • Pomocny post
    #3 23 Lip 2008 01:59
    Madrik
    Moderator Robotyka

Albo wykonawca coś namieszał w instalacji...:|

Przycikowi TEST bym nie ufał. Zdarzają się różnicówki, które wyrzucają przy teście, a nie trzymają parametrów.
    Sam widziałem taką, która działała po wciśnięciu testu, a mierzona przyrządem miała czas wyłączenia nieskończony, a prąd różnicowy tak z 50 razy nominalny...

0
  • #4 08 Sie 2008 22:26
    jola133
    Poziom 2  

Madrik napisał:

Przycikowi TEST bym nie ufał. Zdarzają się różnicówki, które wyrzucają przy teście, a nie trzymają parametrów.
    Sam widziałem taką, która działała po wciśnięciu testu, a mierzona przyrządem miała czas wyłączenia nieskończony, a prąd różnicowy tak z 50 razy nominalny...

Kolego Madrik:
    Z tego co mi wiadomo to każdy producent nakazuje wykonać sprawdzenie przez naciśnięcie przycisku test przynajmniej raz na miesiąc ;)

0
  • #5 08 Sie 2008 23:31
    skucinka
    Poziom 12  

jeżeli chodzi o testowanie różnicówki to wszystko zależy od tego w jakich warunkach ona pracuje (np. plac budowy, mieszkanie)

1
  • #6 09 Sie 2008 11:10
    skucinka
    Poziom 12  

mam na mysli częstość testowania różnicówki

0
  • #7 09 Sie 2008 15:16
    Madrik
    Moderator Robotyka

jola133 napisał:
    Madrik napisał:

Kolego Madrik:
    Z tego co mi wiadomo to każdy producent nakazuje wykonać sprawdzenie przez naciśnięcie przycisku test przynajmniej raz na miesiąc ;)

I co z tego wynika? :) Producenci zalecają różne rzeczy, które nie koniecznie mają sens z punktu widzenia klienta. Instrukcja użytkowania samochodu nakazuje, żeby przed każdą podróżą sprawdzić działanie świateł. Czy to uchroni cię przed przepaleniem żarówki? A założę się, że nie robisz tego przed każdym wejściem do samochodu.
    A tak naprawdę, przycisk "test" na różnicówce to tylko psychologiczny uspokajacz sumienia. Różnicówki należą do tych urządzeń, które działają dopiero wtedy, jak jest naprawdę źle. Jak by co, klient może sobie wcisnąć i zakwilić z radości, jak pstryknie. Ale co stoi na przeszkodzie, żeby tak skonstruować przycisk, żeby ZAWSZE powodował wyłączenie wyłącznika? Między innymi po to robi się pomiary skuteczności ochrony przeciwoporażeniowej, żeby nie polegać na złudnej wierze, ale by znać rzeczywistą wartość zabezpieczeń.

1
  • #8 10 Sie 2008 13:02
    napioo
    Poziom 13  

przycisk test służy do sprawdzenia tylko wewnętrznego układu wyłączenia polega na tym że zwiera fazę przez rezystor (wartość taka aby popłynął prąd ok 30 mA) do przewodu neutralnego. Test określa sprawność samej różnicówki. Widocznie w tym przypadku różnicówka była uszkodzona, dźwięk spawania świadczy o upaleniu się przewodu w środku lub test wykonano w czasie pracy urządzeń i podczas wyłączenia powstał łuk, który mógł uszkodzić styki , proponuję wymienić różnicówkę. Wciśnięcie przycisku test nie powinno spowodować opisanych wyżej objawów niezależnie od tego jak była podłączona. Każdy wykonawca udziela gwarancji na wykonane prace w tym przypadku powinien naprawić w ramach gwarancji. O ile taką wystawił na piśmie.

1
  Szukaj w 5mln produktów