Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie napięcia

22 Lip 2008 18:59 5825 13
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam pewien problem otóż zrobiłem sterownik oświetlenia w terrarium, który włącza i wyłącza światło co kilkanaście godzin, ktore się programuje, ale ostatnio dosyć często i gęsto wyłączaja u mnie prad na kilkanaście minut i całe ustawienia śię kasują, chciałem zrobić najprostsze podtrzymanie napięcia oparte na baterii 9V i przekaźniku, miałoby to polegać na tym, że kiedy wyłączy się prąd przekaźnik zmieni źródło zasilania na baterie i właśnie tu pojawił się problem , zasilanie przekaźnika podłączyłem do zasilacza który zasila sterownik czasowy ale gdy wyrwe wtyczke z kontaktu to zanim przekaźnik zmieni styki (na drugim styku jest zasilanie bateryjne) to sterownik się wyłacza bo czy da się jakoś przyspieszyć to przełączenie podłączałem już LED do przekaźnika, żeby zwiększyć obciążenie ale i tak jest za późno, chyba, że macie jakiś schemat podtrzymania napięcia? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam!!
  • Poziom 24  
    Podtrzymanie napięcia
    możesz zastosować:

a:(sposób 'górny') duży kondensator za diodą, dzięki czemu napięcie w punkcie 'do czujnika' szybko opadnie a układ będzie jeszcze trochę pracował na kondensatorze, lub baterię, według schematu drugiego
  • Poziom 9  
    Jaką pojemność tego kondensatora byście polecali? Czas od wyłączenia do przełączenia się przekaźnika to mniej więcej 3sekundy.
  • Poziom 24  
    tyniu napisał:
    mniej więcej 3sek

To coś strasznie dużo czasu. Zależy jaki prąd pobierasz, ale na 3 sekundy to będzie musiał być spory, myślałem raczej o czasie do 0.1 sekundy. Może ten przekaźnik masz jakiś lipny, skoro tak długo to trwa. Pokaż nam ten układ przełączający.
  • Poziom 9  
    Zwykły przekaźnik na 12V. 3sek to może przesadziłem, ale ponad sekundę na pewno, wielkiego schematu nie ma, po prostu przekaźnik podłączony bezpośrednio do źródła zasilania (oczywiście równolegle połączona jest dioda) i gdy odłączam zasilanie właśnie tak jakby długo się rozładowywał transformator, bo podłączałem to nawet bez kondensatorów i był taki sam efekt jak z zasilaczem.
  • Poziom 30  
    Witam

A może zmień sposób myślenia i zrób tak.
    Układ zasilaj z akumulatorków np MINH lub innych, a te akumulatorki ładuj specijalnie dobranym zasilaczem.
    I masz układ zawsze zasilony (czas zasilania zależy tylko od wielkości akumulatora - pojemniości), jest to zresztą typowe rozwiazanie w układach np. alarmowych.
  • Poziom 9  
    oldking chyba bede musiał troszke przemyśleć, bo chciałem zrobić to jak najprościej ale jak się okazuje, to proste nie zawsze znaczy łatweiej, a nie masz pomysłu jak zrob ić to tak ajk już zacząlem?
  • Poziom 9  
    jest zasilany napięciem 12V, potrzebuje podtrzymania (kondensatorem) na ok 3 sek, żeby przekaźnik zdązył zmienić styki, ale w tej chwili nie jestem w stanie napisć jaki prąd pobiera, bo nie mam dostępu do tego układu teraz
  • Poziom 33  
    A nie możesz zastosować 2. rozwiązania jakie podał ostry_18? Wystarczyłyby 2 zwykłe diody. Musisz mieć ten przekaźnik?
  • Poziom 30  
    Witam

Przedstawiam Ci dwa proste rozwiazania, pierwszy (lepszy) z akumulatorem 12 V na przykład kwasowym.
    Podtrzymanie napięcia
    Drugi z baterią - troche gorszy (batria musi byc sprawna - wymieniana co pewien czas).
    Podtrzymanie napięcia
  • Poziom 33  
    oldking Ten drugi schemat nadaje się do zwykłego zasilacza (trafo + mostek prostowniczy + kondensator). Jeśli to jest inny zasilacz to najlepiej dodać jeszcze jedną diodę (patrz: moja propozycja wyżej, nie trzeba kondensatora, bo pewnie jest już w zasilanym układzie).
    oldking Nie uważasz, że ten akumulator jest narysowany odwrotnie?