Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwertorowa GYSMI TIG 160 HF

22 Lip 2008 22:57 23468 39
  • Poziom 2  
    Witam
    Spawarka przestała spawać - brak napięcia na wyjściu. Po dobraniu się do środka stwierdziłem jedną ( z czterech) przebitą diodę w prostowniku wyjściowym, po wylutowaniu jej dalej brak napięcia na wyjściu - nie pracuje przetwornica - sprawdziłem tranzystory mocy o tyle ile to możliwe - wyglądają na sprawne
    diody: COM_B - miga
    COM_H - nie świeci
    napięcia zasilające elektronikę : 5 V - jest 5,01 V
    15 V - jest 16,4 V
    24 V - jest 25,4 V
    napięcie zasilające przetwornicę: 314 V
    w trybie MMA dioda EC4 delikatnie świeci, po przełączeniu na TIG i załączeniu spawania przy uchwycie świeci normalnie
    może ktoś z kolegów spotkał się już z tą spawarką i podobnym przypadkiem, proszę o pomoc i ewentualne wskazówki gdzie szukać uszkodzenia

serwisówkę znalazłem w j. angielskim - zamieściłem w bazie schematów

pozdrawiam
    Adam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Witam
    Czy kolega poradził sobie z tą spawarką???
    Mam ten sam problem i szukam rozwiązania
    Pozdr Sebol133
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Witam,

Ściągnąłem serwisówkę z bazy schematów, jednak nie pasuje ona do mojej wersji spawarki. Na stronie producenta znalazłem update http://www.gys.fr/pdf/maj/uk/015630.pdf. Niestety nie ma w nim uaktualnionego schematu. Czy ktoś posiada taki schemat ? Spawarka wyprodukowana w roku 2007.

pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Bez oscyloskopu dalsza naprawa będzie trudna, musisz sprawdzić teraz przebiegi na bramkach tranzystorów IGBT.
  • Poziom 23  
    Naprawiałem taką jakiś czas temu, okazało się że blok IGBT jedt uszkodzony
    Generalnie jest to moduł prawie nienaprawialny
    Nawet w serwisie się z tym nie bawią a naprawa polega na wymianie całej płyty spawarki
    powodzenia :D
  • Poziom 10  
    Posiadam oscyloskop. Uszkodzone jest sporo elementów, jednak mikrokontroler jest sprawny. Tranzystory w module, o którym piszesz są uszkodzone. Nie mam koncepcji, jak to rozebrać bez uszkodzenia płytki. Na tranzystorach jest oznaczenie G10N60A, czy orientujesz się gdzie je można dostać i za ile ? Lub jakieś zamienniki ?

pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Nie wiem czy je gdzieś kupisz, moduł z tranzystorami można wyjąć, mi się udało bez uszkodzenia ścieżek (dwustronna płyta), ale problem z nim polega na tym że radiator z tranzystorami trzyma się dzięki kołkom przylutowanym do ścieżek modułu, jednocześnie tworzą połączenie pomiędzy płytkami i pod wpływem ciężaru i wstrząsów powstają pęknięcia przy tych kołkach, to jest chyba przyczyna uszkodzenia IGBT.
    Mi po wymontowaniu modułu kołki się powysypywały i musiałem je lutować ( a nie jest to łatwe)
    Co do scalaków to mam te SMD jeszcze jakby co.
    Napisz które ci padły
  • Poziom 10  
    Taki moduł juz prawie mam kupiony, więc już prawie sukces. Napewno mam uszkodzony UC3845BDG. Jak bede miał moduł odezwę się.

Co do przyczyn awarii, u mnie kołki dobrze się trzymają, więc raczej to nie było przyczyną. Z tego co zauważyłem spawarka musiała komuś spaść bo płytka była troche pokiereszowana przez obudowę. Podejrzewam jeszcze, że może być uszkodzony transformator, ale narazie nie mam jak sprawdzić.
  • Poziom 23  
    A tak z ciekawości to gdzie można taki moduł kupić i za ile??
    bo szczerze mówiąc nie szukałem
  • Specjalista - spawarki
    Firma Turimex w Kielcach, cena około 250 zł.
  • Poziom 12  
    powitać
    jezeli są tylko pourywane łaczniki to mały problem wystarczy je podlutować, natomiast jezeli uszkodzone są igbt to trzeba sprawdzić obwód pwm. do tego potrzebny jest oscyloskop.
    przy nowszych wersjach płyty stosowane są diody konterolne które informuja nas o uszkodzeniach w tym układzie , znajdują się one przy układzie L6386 zaraz pod pinami, dolna dioda informuje nas o pracy układu UC 3845BDG( musi ona świecić wtedy jest ok), druga dioda informuje nas o poprawności układu L6386, jeśli migato mamy brak jednego z sygnałów, należy wtedy wymienić ten układ i posprawdzac diody zabespieczające wokól niego. Charakterystyli można sprawdzić na 3 i 10 pinie, dodam jeszcze że najlepiej jest to sprawdzać bez modułu, ponieważ jezeli igbty są uszkodzone to po każdorazowym wymianie elementów może dojśc do powtórnego ich uszkodzenia, jeżeli PWM jest wpożądku to wtedy montujemy moduł.

dodatkowo cena płytki z igbt 120zł netto
    cena płytki z diodami wyjściowymi 50zł netto
    cału moduł 200zł netto, do tych cen należy doliczyć koszt transportu
  • Poziom 10  
    Dokłądnie tak jak pisze kolega miniun. Jak będe wiedział coś wiecej podziele się wiedzą, narazie czekam na moduł.
  • Poziom 11  
    witam

Być może problem jest banalny ale jednak raczej nie. Mam spawareczkę GYSMI 1700 i do wymiany są dwie diody 10ets08s w obudowie d2pak - niechcący spaliłem. Z ciężkim bólem udało mi się je w końcu wyrwać ale nie było to łatwe. Pytanie jak łatwo zalutować nowe oraz jak te kołki skutecznie lutować? Ja osobiście najpierw czyszczę z starej cyny potem lekko dodaje na kołek nowej i grzeje opalarką kołek nad punktem lutowniczym i przytwierdzam. Niektóre trzymają się bardzo dobrze ale niektóre niestety potrafią odpaść przy skręcaniu. lutownica nie jest w stanie tego ogrzać gdyż radiator odbiera ciepło. Jak to lutować prawidłowo? Przed spaleniem diod spawarka posiadała uszkodzenie objawiające się brakiem regulacji prądu spawania - po prostu spawa pełną mocą. Jakieś pomysły?
  • Specjalista - spawarki
    Jedynym skutecznym sposobem jest oderwanie płytki od radiatora. Po przylutowaniu elementów przykleić klejem termo przewodzącym.
  • Poziom 23  
    Ja lutowałem je za pomocą starej kolby lutowniczej
    takiej do lutowania rynien
    grot jest spory i daje rade nagrzać na czas te kołki
    trzeba tylko odpowiednio je wcześniej oczyscić
  • Poziom 12  
    luki1233 napisał:
    Przed spaleniem diod spawarka posiadała uszkodzenie objawiające się brakiem regulacji prądu spawania - po prostu spawa pełną mocą. Jakieś pomysły?

Najprawdopodobniej uszkodzony jest jeden z optokulerów znajdujących się pod małym trafem w lewym górnym rogu, wymień ten górny on jest od regulacji,

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

luki1233 napisał:
    witam

Pytanie jak łatwo zalutować nowe oraz jak te kołki skutecznie lutować?

oderwać płytkę od radiatora, całość podgrzać do 60stopni i lutować, potem tylko przykleić z powrotem do radiatora i gotowe
  • Poziom 11  
    Witam.

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    witam,

naprawiłem w końcu tę spawarkę. uszkodzone były obydwa układy uc3845bdg oraz wiele elementów obwodu HF, PWM itd. przy uruchomieniu miałem problem właśnie z regulacja, cały czas na paliła na maksymalnym prądzie. jednak w pewnym momencie pojawiła się regulacja i jak na razie działa. nie wiem co mogło być przyczyną, jak znowu będzie szaleć wtedy się tym zajmę. pozdrawiam i dzięki za informacje
  • Poziom 11  
    Witam!

Koledzy chciałbym trochę odświeżyć temat, ponieważ mam aktualnie w naprawie taką spawarkę. Spawarka ma uszkodzony moduł mocy SMI a konkretnie ułamane tuleje montażowe. Niestety słaby kontakt tulei z płytką spowodował wypalenie w niej dziury więc jestem zmuszony zakupić nowy moduł. I tutaj moje pytanie i prośba. Czy wie ktoś gdzie można kupić taki moduł? Czy zna ktoś firme która udostępnia części zamienne do spawarek GYSMI? Z góry dziekuje za pomoc! Pozdrawiam!!!
  • Poziom 11  
    Witam!

Kołki na bloku mocy polutowane i sam blok zdaje się być sprawny. Jednak to nie koniec problemów, aktualnie w metodzie TIG spawarka zajarza łuk jednak nie ma wydolności prądowej, tzn nie topi materiału, natomiast w MMA jest tylko małe iskrzenie na elektrodzie(nie zajarza łuku). Podczas pomiaru napięcia na zaciskach spawarki przy MMA mamy naprzemiennie wartość ok 10V i ok 60V.

Gdy podłączę spawarkę w tryb serwisowy (podam na mostek zasilanie 60V) to wszystkie pomiary zdają się być zgodne z instrukcją serwisową, PWM pracuje- pojawia się poprawny przebieg. Natomiast gdy podłączę spawarkę do sieci to przebieg PWM pojawia się w sposób pulsacyjny (zgodnie z napięciem wyjściowym na zaciskach). Czy może któryś z kolegów spotkał się z takim przypadkiem :?: Gdzie można szukać uszkodzenia :?: Z góry dziękuję!
    Pozdrawiam!
  • Moderator Samochody
    W okolicy transoptora układu regulacji napięcia. Nie widzę schematu więc trudno powiedzieć dokładnie - może napięcie z układu HF przecieka do układu kontroli napięcia wtórnego.
  • Poziom 13  
    Witam mam podobny problem , wypaleniu uległa część znajdująca sie na dodatkowej płytce , oraz układ scalony w części PWM na płycie głównej.
    Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu nazwy układu scalonego zakreślonego w kółko,ten drugi to UC3845DG Spawarka inwertorowa GYSMI TIG 160 HF
    Spawarka inwertorowa GYSMI TIG 160 HF
  • Poziom 23  
    Układ o który się pytasz to L6386
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o lutowanie kołków modułu SMI to ten problem też mi się przytrafił. Nie chciałem w ogóle odkręcać modułu od płyty głównej ponieważ ścieżki w okolicy goldpinów były w stanie agonalnym, więc użyłem starego grotu z grzałką ze stacji lutowniczej, nałożyłem na niego wykonaną na tokarce, dopasowaną tulejkę z miedzi zakończoną gwintem (takim jak ma kołek w środku), wkręciłem w kołek, i dodatkowo podgrzewałem radiator opalarką. Spawarka działa już od dłuższego czasu w różnych warunkach.

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam trafiła mi się spawarka TIG 160 HF no i chciał bym podpytać o zamiennik G10N60A Ewentualnie coś mocniejszego byle pracowało to poprawnie. Widzę że są problemy z dostaniem tych części i gdyby to zrobić w ten sposób że przykręcić do radiatora prawie bezpośrednio to może pochodziło by to dłużej. Kolejna sprawa to połączenia tych dwóch płytek, chciał bym to rozwiązać dwoma rodzajami wtyczek. Jedna wtyczka która by wytrzymała duży amperaż a d ruga która łączy drobne ścieżki.Bo po co ponownie męczyć się z wylutowywaniem w przypadku kolejnej awarii . Połączenia na kołkach z gwintami pozostawić zamierzam bez zmian .
  • Specjalista - spawarki
    Tranzystory SGP10N60 są dostępne, ale w obudowach to220. Należy je przerobić na d2pak przycinając górną blachę, oraz odpowiednio doginając i przycinając nóżki. Jest z tym trochę zabawy, ale przy cenie nowego modułu gra może okazać się warta świeczki.

Do kupienia są tutaj:
    http://www.hfo.pl/katalog_list.asp?IDKategoria=168
  • Poziom 14  
    Już akurat wypatrzyłem na eBayu te tranzystorki a okazało się że sklep jest z polski i dokładne z tej strony którą mi polecasz rafal8916 a oczywiści jest warta świeczki tym bardziej że spawarka jest moja a nie klienta. Potrzebuję jeszcze diodę ultra szybką STTH12R06G wiem że jest mnóstwo takich półprzewodników na rynku o wiele lepszej wytrzymałości ale chciał bym poradzić się jaki konkretny zamiennik można spokojnie wstawić czy też może po prostu wstawić ogólnie dostępną diodę STTH12R06D ?
  • Poziom 14  
    Tak tak już je zamówiłem i z przesyłką wyszło mi za 10 szt 30.60 gr . Więc tak jak piszesz wychodzi coś nawet nie całe 2.50 zamówiłem po za allegro bezpośrednio ze sklepu. Ale martwi mnie trochę ta dioda jeszcze bo niby prosta sprawa ale nie wiem którą kupić. Mówisz że STTH12R06D powinna być dobra? bo jak się nie mylę w oryginale czyli w STTH12R06g jest inne wyprowadzenie.