Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora z akumulatora

22 Lip 2008 23:08 4977 10
  • Poziom 24  
    Gdzieś był już taki temat, ale nie mogę go teraz znaleźć :/ Jak można najprościej naładować akumulator NiCd/NiMH z akumulatora samochodowego, jeśli napięcie nominalne obu wynosi 12V? Oczywiście natężenie do 3A, ale wiem, że wiele przetwornic 12/24 nie jest w stanie tyle wyciągnąć, więc moje pytanie brzmi - w jaki najprostszy sposób ładować akumulatory 12V z samochodu? Do ilu V trzeba podnieść napięcie, żeby to miało jakikolwiek sens i w jaki sposób to osiągnąć?

Pozdrawiam!
  • Poziom 30  
    Ładując akumulator sprawdzasz na początku prąd. Prąd ładowania powinien wynosić 10% wartości akumulatora tzn jeśli akumulator ma 45A/h to prad powinien wynosić 4,5A
    Prąd rośnie ze wzrostem napięcia.
    Ładowanie akumulatora z akumulatora nie ma sensu , no chyba że tylko na odpalenie.
  • Poziom 24  
    Nie, nie, tu chodzi o akumulator NiCD lub NiMH używany w modelarstwie lub ASG, składa się z 10 ogniw po 1.2V, stąd jego napięcie 12V. Chodzi mi o ładowanie ich za pomocą akumulatora samochodowego, gdzieś w terenie. Stąd moje pytanie, jak podnieść napięcie i do ilu, żeby naładować taki akumulator. Wiem, że muszę się też liczyć z różnymi napięciami akumulatorów samochodowych, od 10 do 14V (może nawet więcej?).
  • Poziom 28  
    Witam serdecznie.Nie musisz nic szczególnego robić.Łączysz zgodnie z biegunowością i czekasz aż się doładuje.Prąd bedzie płynął do momentu wyrównania się napięć alumulatorów.Ja chcesz naładować w 100% to pod koniec ładowania uruchom silnik by zwiekszyć napięcie ale bez tego też Ci wystarczy.
  • Poziom 24  
    Tylko czy wtedy muszę mieć ładowany akumulator pod obciążeniem, by napięcie spadło odpowiednio? Bo inaczej osiągnie 12V stosunkowo szybko, przy stosunkowo małym stopniu naładowania...

Poza tym co w sytuacji, gdy na akumulatorze jest 10V? Albo 14?
  • Poziom 28  
    Witam serdecznie.Wyjściem na Twoje kłopoty może być zasilacz samochodowy do laptopów.Najlepiej uniwersalny z regulowanym napięciem.
  • Poziom 24  
    @ WITEK1952 - kupić to nie problem, tylko, że chciałem coś samemu zmajstrować, co by się nauczyć jak to działa i nabrać większej wprawy w elektronice... Chyba, że takie urządzenie jest strasznie trudne w konstrukcji i nie będę w stanie w warunkach amatorskich go zbudować.

@ sp4msu - byłem już na tej stronie, tylko że ona nie jest zasilana z akumulatora (chyba, że czegoś nie doczytałem...)
  • Poziom 20  
    hindoos napisał:

@ sp4msu - byłem już na tej stronie, tylko że ona nie jest zasilana z akumulatora (chyba, że czegoś nie doczytałem...)

Witam
    Ano , skoro byłeś to znaczy że nie doczytałeś .
    Ładowarka jest zasilana z Akumulatora poprzez przetwornicę , no ale to już musisz sam zobaczyć .
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Tylko linki nie działają na tej stronie :/ więc nie mogę nawet zerknąć do dokumentacji jak to wygląda...