Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spręzarka, podłączenie do sieci silnika 3 fazowego...

_green 23 Lip 2008 00:09 9347 20
  • #1 23 Lip 2008 00:09
    _green
    Poziom 9  

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak podłączyć silnik 3 fazowy 0,6W 230/380V ? Silnik podobny do tego o którym mowa w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=790593&highlight=&sid=(po przeczytaniu tamtych postów nie bardzo wiem jak podlaczyc silnik)
    i również pochodzi ze sprężarki (bo to sprężarka) brak tabliczki zaciskowej, wychodzi 6 "luźnych" przewodów. Jak sprawdzić które przewody podłączyć do wyłącznika ciśnieniowego, a które do zwykłego włącznika, a jego z kolei bezpośrednio przewodem do gniazda?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

P.S Czy możecie polecić mi jakieś strony/książki z których mógłbym dowiedzieć się więcej na temat silników elektrycznych, jak je prawidłowo podłączać itd. ? chodzi mi o teorie i praktyczne sposoby

0 20
  • #2 23 Lip 2008 00:40
    marian_em
    Poziom 25  

Czy przewody wychodzace z sinika sa w dwoch grupach po trzy czy jest po prostu szesc identycznych przewodow? Jesli sa takie same to trzeba zaczac od zidentyfikowania poczatkow i koncow uzwojen (albo podlaczac "na pale" - za szostym razem na pewno sie uda). Silnik powinien pracowac podlaczony w gwiazde, wiec trzy z wystajacych przewodow bedda ze soba polaczone. Nie stosuje sie przelacznikaa gwiazda - trojkat, wylacznik ma byc "na raz" a bezposrednio za wylacznikiem dajesz wylacznik cisnieniowy.

0
  • #3 23 Lip 2008 08:46
    _green
    Poziom 9  

Witam. Jest sześć identycznych przewodów niepołączonych z niczym bowiem brakuje tabliczki zaciskowej... W jaki sposób mogę rozpoznać przewody? Mam prosty multimetr cyfrowy.

Pozdrawiam

0
  • #4 23 Lip 2008 09:18
    niutat
    Poziom 37  

Witam, sprawdź czy przewody nie są jakoś rozdzielone (po trzy) jeśli nie znajdź omomierzem trzy pary które będą ze sobą połączone, zmostkuj po jednym przewodzie z każdej pary a do pozostałych trzech podłącz napięcie, jeśli silnik nie ruszy zamień miejscami przewody którejś z par i tak do skutku za którymś razem trafisz :wink:
    Powodzenia.
    Schematy znajdziesz na:www.elektroinstalacje.info

0
  • #5 23 Lip 2008 17:00
    _green
    Poziom 9  

Witam i dziękuję za informacje. Wieczorem, jeśli tylko czas pozwoli zabiorę się za szukanie par i spróbuję uruchomić silnik. Czy nie ma obawy uszkodzenia silnika w ten sposób?

Pzdrawima

0
  • #6 23 Lip 2008 17:54
    marian_em
    Poziom 25  

Jest mozliwosc uszkodzenia ale tego bysmy nie chcieli (przy dwoch wlaczeniach na ok sekunde nic silnikowi sie nie stanie). Opis identyfikacji poczatkow uzwojen jest gdzies na forum wiec jak chcesz to sobie poszukaj, jednak jest to bardziej pracochlonne.
    Zacznij od sparowania przewodow tak zeby miec poczatek i koniec kazdego uzwojenia, teraz podlacz je do zaciskow nie tak jak normalnie czyli na skos .\\' tylko parami |||. Gorne zaciski czyms mostkujesz a do dolnych podlaczasz zasilanie. Teraz tak, masz 25% szans na trafienie za pierwszym razem wlasciwego polaczenia i silnik wystartuje od razu. Jesli mu sie nie bedzie chcialo to znaczy ze ktores (jedno!!!) uzwojenie trzeba odwrocic, tylko nie wiesz ktore. Tak wiec odwracasz pierwsze i wlaczasz zasilanie, jesli nadal nie dziala to przywracasz pierwsze do poczatkowego polozenia i odwracasz drugie. Jesli nadal nie zadzialalo, to przywracasz drugie do poczatkowego podlaczenia i odwracasz ostatnie. Silnik ma wystartowac.

0
  • #7 05 Sie 2008 15:50
    _green
    Poziom 9  

Witam
    Z braku czasu do tej pory nic jeszcze nie zrobiłem z silnikiem... przyjrzałem się jedynie wychodzącym przewodom i są one pogrupowane w dwie pary po 3 przewody, tzn. można powiedzieć, że wychodzą z dwóch różnych "dziur"
    Czy to coś zmienia? Nie wiem czy dobrze myślę, ale czy jedna grupa to są początki uzwojeń, a druga ich końce?

Pozdrawiam

0
  • #8 05 Sie 2008 16:37
    niutat
    Poziom 37  

Dobrze myślisz, to są początki i końce :wink:

0
  • #9 07 Sie 2008 10:05
    _green
    Poziom 9  

Witam
    Więc mam zmostkować ze sobą 3 przewody z jednej "dziury" a do trzech pozostałych podłączyć fazy ? Zero na obudowę silnika? ( Mam starą, "zwykłą" instalacje 3 fazy i N)

Gdy sprawdzę już silnik chciałbym podłączyć już wszystko na "gotowo"
    Jak i gdzie podłączyć wyłącznik ciśnieniowy? Mam go wstawić pomiędzy silnikiem a włącznikiem?

Pozdrawiam i dziękuję za udzielone odpowiedzi

0
  • #10 07 Sie 2008 10:19
    niutat
    Poziom 37  

Tak, silnik jest na tyle mały że wyłącznik ciśnieniowy można włączyć bezpośrednio na zasilaniu silnika, zrób wszystko tak jak zamierzasz i będzie dobrze.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 07 Sie 2008 10:24
    Quarz
    Poziom 43  

_green napisał:
    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak podłączyć silnik 3 fazowy 0,6W 230/380V ?
    Cości 'maciupci' ten silniczek... :cry:
    Ja domyślam się, iż jest to silnik (trójfazowy indukcyjny asynchroniczy) 0,6kW 230V/380V , ale takiej ignorancji przy podawaniu jednostek wielkości fizycznych zwyczajnie nie toleruję... :!:

0
  • #12 07 Sie 2008 14:31
    _green
    Poziom 9  

Hmm... mogę? a jak powinno być prawidłowo?

to nie ignorancja lecz niedopatrzenie... nie zwróciłem uwagi, że brakuje przedrostka

A gdyby silnik był większy...powiedzmy 3kW to gdzie włączyć w układ wyłącznik ciśnieniowy?

Są jakieś książki o silnikach? Jak podłączać, jak dobierać zabezpieczenia itp?

Quartz napisał:
    Ja domyślam się, iż jest to silnik (trójfazowy indukcyjny asynchroniczy) 0,6kW 230V/380V , ale takiej ignorancji przy podawaniu jednostek wielkości fizycznych zwyczajnie nie toleruję...

Pozdrawiam

0
  • #13 07 Sie 2008 15:27
    niutat
    Poziom 37  

Przy większych silnikach wyłącznik ciśnieniowy steruje odpowiednio dobranym stycznikiem a stycznik zasila silnik.
    Mnóstwo materiałów na ten temat jest w internecie.
    Wyłącznik LCA ma styki 16A.

0
  • #14 09 Sie 2008 07:35
    _green
    Poziom 9  

Witam

Czy ma znaczenie w silniku gdzie podłącze fazy, czy do początków uzwojeń czy do ich końców, bo nie wiem jak je rozróżnić ?
    Mam wyłącznik ciśnieniowy LCA 2, jest tam miejsce do podłączenia uziemienia, do czego je podłączyć? bo pod styki 1/4 2/5 5/6 oczywiście fazy...

0
  • #15 09 Sie 2008 10:43
    niutat
    Poziom 37  

Nie ma znaczenia gdzie podłączysz fazy, obudowę wyłącznika jak i silnika jeśli to instalacja 4- przewodowa podłącz do przewodu N.

0
  • #16 09 Sie 2008 16:27
    _green
    Poziom 9  

Dzięki NIUTAT za pomoc :D Dzisiaj spróbuję wszystko podłączyć...

Marian_em twoja rada również była pomocna

A jeśli chodzi o literaturę to może polecicie mi jakieś książki? Najlepiej takie w których jest wszystko od podstaw...

Pozdrawiam

0
  • #17 12 Sie 2008 22:31
    muli9
    Poziom 10  

Witam

mam problem z podlaczeniem wylacznika cisnieniowego.
    Niedawno dostalem kompresor zasilany silnikiem 220/380V podlaczony jest w gwiazde, jest tez wyl cisn. Square D 9013 FSG-2 i tutaj mam problem bo nie wiem jak go podlaczyc (w zalaczniku jego dane techniczne) jesli chodzi o jego wnetrze to jest tam cztery zaciski + masa na obudowie. normalnie styki sa zwarte przez ruchoma dzwignie w pary (jak na obrazku) i tu moje pytanie jak to polaczyc z zaciskami silnika trojfazowego - a moze to wylacznik dla jednofazowego

pozdrawiam

Spręzarka, podłączenie do sieci silnika 3 fazowego...

0
  • #18 12 Sie 2008 22:46
    niutat
    Poziom 37  

Witam.
    Do silnika trójfazowego musisz dołożyć stycznik.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 12 Sie 2008 23:09
    muli9
    Poziom 10  

a troche wiecej szczegolow - tzn. o jaki stycznik chodzi?

0
  • #20 12 Sie 2008 23:35
    marian_em
    Poziom 25  

Obstawiam, ze stycznik trojfazowy. Jesli kupisz jednofazowy to bedziesz w tym samym miejscu co teraz :]

0
  • #21 14 Sie 2008 21:50
    Michczar
    Poziom 20  

Jezeli nigdy nie bawiles sie pradem,to lepiej zamiast stycznika zakupic wylacznik cisnieniowy 500V gdzie bedzie szesc zaciskow czyli trzy na dojscie i trzy na wyjsciu

0