Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabo XM8082 - Przestrojenie PL

SP8JZ 23 Lip 2008 04:52 15345 26
  • #1 23 Lip 2008 04:52
    SP8JZ
    Poziom 33  

Transceiver CB Stabo XM8082 / CB Maycom EM-27
    Stan: nowy, zakupiony w Niemczech. 1W AM 15CH + 4W FM 80CH, 27.xx5 MHz (CEPT Germany)

W sieci są ubogie informacje na ten temat, a jeśli piszą że jest pełna lista trybów to i tak jest niekompletna. Nie rozumiem jak można to radio przestrajać rezonatorem. Tyle jest beznadziejnych opisów na Elektrodzie na ten temat.
    Główny problem polega na brakujących elementach, których nikt jakoś nie mógł do tej pory zauważyć i musiałem sam się tym zająć.

Uzyskane parametry w skrócie:
    - 23.810MHz - 30.055MHz ,
    - AM/FM full band ,
    - moc wyjściowa nadajnika 10W AM/FM ,
    - możliwość przełączania z menu 0kHz/+5kHz "M1 + M6"
    - EMG= 19CH ,
    - praca w splicie (przemienniki amatorskie) RPT +/-10kHz up to +/-6.25MHz ,
    - możliwość wyboru z menu "superband" 600 kanałów ,wszystkie pasma i tryby pracy("Power-On + M4") lub 40CH AM/FM tylko Polska ("Power-On + M5")
    - wyświetlanie Band -A...+E (15 bands) ,
    - DTMF i auto DTMF
    - +10kHz tzw. "dziury międzykanałowe"

"Power-On + M5" przed modyfikacją działa jedynie jako RESET

tabela niekompletna:
    http://www.cqham.ru/trx/mods_em27.htm

tabela niekompletna:
    http://www.radiomods.co.nz/maycom_em27.html
    przykładowo CEPT FM/AM + 400 Cannel FM/AM oznacza tzw. "superband" jak wyżej

Łącznie te 2 tabele są niekompletne.

Transceiver posiada mikrokontroler ,w którym tryb pracy ustawia się jednorazowo za pomocą zworek pojemnościowych na wejściowej szynie multipleksowanej PA0-PA3.
    Po odpowiednim zaprogramowaniu szyny z klawiatury jest dostępna możliwość przełączania pomiędzy zaprogramowanym trybem a "superband". Będzie to już stała dodatkowa opcja użytkowania radia.
    Ten model posiada fabrycznie ograniczoną liczbę elementów na PCB , które nie są wymagane do ustawionego przez producenta niemieckiego standardu CEPT, dlatego musimy dolutować 2 podwójne diody SMD D901 i D902 SOT-23 na szynę aby uzyskać pełną tabelę trybów.
    W naszym przypadku uzupełniamy cały kompletny brakujący segment linii PC0
    Następnie każdorazowo resetujemy mikrokontroler podczas zmiany konfiguracji szyny programującej za pomocą kombinacji 'Power-ON' + M5 lub 'M1 + M5" jeśli urządzenie jest włączone.

UWAGA ! Posługuję się wyłącznie dokumentacją Maycom EM-27 i proszę się skupić, aby nie popełnić błędu.
    Należy dokładnie przyjrzeć się numerom zworek.

Diody, które należy wstawić:

Pełną tabelę trybów podam później kiedy będzie gotowa.
    To co nas interesuje, aby nasze radio pracowało jak trzeba to:
    ZWORKA NR.6 - EMERGENCY CHANNEL 19
    ZWORKA NR.5 - ABY RADIO PRACOWAłO W ZERACH
    BRAK POZOSTAŁYCH ZWOREK - РОСИСКАЯ СЕТКА jak powyżej w tabeli czyli 40CH AM/FM, odpowiada polskiemu standardowi pracy 26.960MHz - 27.400MHz 4W

Proszę, aby robił to wyłącznie profesjonalista bo można zniszczyć PCB należy umieć profesjonalnie posługiwać się lutownicą.
    Ja wstawiłem diody pojedyncze bo takie miałem pod ręką. Oryginalnie idą podwójne.
    Zworka zamknięta = chip capacitor C=100nF SMD
    Zworka otwarta = no chip capacitor
    Poprawnie zamontowane diody i konfiguracja zworek pojemnościowych dla uzyskanych parametrów pracy:

Tabela częstotliwości Maycom EM-27:
    http://www.cqham.ru/shift_u.htm

Należy ewentualnie skorygować rdzeń VCO za pomocą analizatora widma , lub metodą prób i błędów przy TX i RX aby VCO nie zrywało synchronizacji PLL na granicach pasma.

Następna sprawa to modyfikacja nadajnika, ponieważ przy 1W-out fabrycznie modulacja jest beznadziejna.

1. Należy usunąć zworki oznaczone jako Z1 i Z2 (nie są to fabryczne oznaczenia) - wyjście audio Pin. 9 KIA7217 na stopień W.CZ. przez D1 i na głośnik.
    2. Należy odwrócić polaryzację kondensatora modulatora C420, ponieważ po wstawieniu autotrafa odwróci się polaryzacja napięć na KIA7217
    3. Należy wstawić TR1 w gotowe miejsce na niego.
    Wstawiłem autotransformator Alan 48+ /widoczne są zamienione dwa odczepy.
    4. Należy wstawić kondensator głośnika C430 w gotowe miejsce na niego.
    5. Należy usunąć Q1, który wcześniej zatykał modulator dla FM 4W-out lub diodę z drugiej strony trafa której nie widać. Nie ma znaczenia, byle by przerwać obwód zatykania - pozostałe elementy mogą zostać na miejscu.

Ogranicznik pracuje prawidłowo z transformatorem - modulacja stała 90%, moc nadajnika 4W, 40CH AM/FM przy pierwszym podaniu zasilania - mikroprocesor startuje przepisowo i możemy legalnie używać radia dopóki nie załączymy z klawiatury dodatkowych opcji za pomocą kombinacji klawiszowych.

Na koniec można usunąć kilka kondensatorów na wejściu modulatora, ponieważ oryginalnie pasmo przenoszenia mikrofonu w AM jest do niczego.
    Można zmodyfikować klucz załączający zasilanie aby uzyskać 10W mocy - dla początkujących np. za pomocą przekaźnika.
    Można wymienić potencjometr squelch na potencjometr z wyłącznikem dla możliwości skanowania pasma "na słuch" ponieważ procesor wykonuje wyciszanie przy przełączaniu kanałów przez co można nabawić się nerwicy.
    Można też przekierować Squelch-in na MON-out odpowiedzialny też za wyciszanie DTMF w LC72338 ale to zabawa raczej dla profesjonalistów.

Używanie urządzeń nadawczych niezgodnie z przepisami jest przestępstwem i jest ścigane przez prawo przez UKE, szczególnie mam na myśli możliwość pracy przez przemienniki do czego to jest potrzebne amatorskie zezwolenie podpisane przez prezesa UKE.
    Artykuł 143 Ustawa Prawo Telekomunikacyjne o piractwie radiowym.

Jeśli będą jakieś pytania, z chęcią pomogę ale myślę że wszystko jest jasne.

Acha, jeszcze chciałbym dodać że w fabrycznym stanie przed modyfikacją żadna kombinacja klawiszy nie działa oprócz Reset M1+M5.

Instrukcja obsługi radiotelefonu CB MAYCOM EM-27 dla zapoznania się z kombinacjami klawiszy:

EM-27 instrukcja.pdf - Maycom Polska s.c.
    EM27.doc - Техническое описание / rozbudowana

Proszę powrócić do oryginalnego tekstu i dokończyć tłumaczenie (zwroty oznaczone na czerwono). Proszę używać przycisku "Pisownia", przed wysłaniem postu. Pisownię poprawiłem.
    Przypominam, że kolor czerwony jest przeznaczony dla moderatorów.
    Nie kasować wpisu! /c2h5oh/

0 26
  • #2 03 Lis 2008 14:29
    mietek_g
    Poziom 14  

witam, widzę że odwaliłeś kawał solidnej roboty :D
    Mam pytanie: ponieważ nie mam gotowego trafka, muszę go nawinąć. Czy wiesz może w jakich ilościach zwojów nawinąć? i jakiej grubości drut? piszesz również że zamienione są odczepy. Z jakiego powodu? czy mógłbyś podać schemat jak podłączyć odczepy? tzn chodzi mi o to żeby nie zamienić cewek na autotrafku.
    PS. Mam trafko ze starego alana 79-265, ale jest gabarytowo za małe (ma 1cm x 1,5cm) i tylko 3 odczepy - i nie wiem czy da się przerobić ze względu na gabaryty.
    Za opis stworzony - bardzo dziękuję. Bardzo mi pomógł, a i pewnie jeszcze nie jednej osobie pomoże.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 03 Lis 2008 16:12
    SP8JZ
    Poziom 33  

Powinno się nadać. Nie ma reguły - każdy producent stosuje inne wyprowadzenia tych odczepów. To trafo z 3 odczepami nada się pod warunkiem, że podłączysz je właściwie - każde CB radio posiada analogicznie podobne modulatory.
    Czwarty odczep którego brakuje to wyjście na głośnik. Zostawiasz więc zworkę którą oznaczyłem jako Z2 na swoim miejscu.
    Kierujesz się schematem Maycoma EM-27, który jest powyżej.
    Łatwo zauważyć, że Stabo ma trafo na 4 zaś Maycom trafo na 3.

Moderowany przez c2h5oh:

Post poprawiłem. Bardzo proszę po kropce wstawiać spację. Wszystkim będzie łatwiej czytać.

0
  • #4 03 Lis 2008 16:29
    sq6ade
    Poziom 40  

Niezły opis ale:

SP8JZ napisał:

Należy ewentualnie skorygować rdzeń VCO za pomocą analizatora widma ,lub metodą prób i błędów przy TX i RX aby VCO nie zrywało synchronizacji PLL na granicach pasma

Do tego wystarczy woltomierz.

0
  • #5 03 Lis 2008 18:03
    mietek_g
    Poziom 14  

SP8JZ napisał:
    ...nada się pod warunkiem, że podłączysz je właściwie - ...

właśnie mi o to chodzi, że przy nawijaniu wiedzieć ile zwoi jest na pierwszy odczep, ile na drugi itd (lub jak jest proporcjonalnie - gdzie dać większą ilością zwoi). To co mam z alana to i tak musiałbym odwijać żeby sprawdzić, bo tak na oko nie jestem w stanie sprawdzić który odczep jest który.
    załączam zdjęcie trafka - jeszcze nie wymontowane w całości z płyty. Tylko nie wiem dlaczego jest włączone w oznaczenie kondensatora? Będę musiał poszukać schematu do tego alana, to dopiero porównam co i jak.

sq6ade, czy mogłbyś mi przybliżyć jak to zrobić za pomocą woltomierza? i czy wogóle jest sens zaczepiać to dla podstawowej "40" PL?
    Wiem, że jest możliwość rozblokowania na 600 kanałów ale nie ma takiej potrzeby. Zresztą do autka i tak używa się tylko "19" i jeszcze w razie potrzeby max 1 - 2 kanały.

Miałem kiedyś presidenta Harrisona - jakie było moje zdziwienie, jak po rozkręceniu obudowy zobaczyłem napis na płycie... Maycom...
    Dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #6 03 Lis 2008 20:46
    sq6ade
    Poziom 40  

Hmm - może autor wątka najpierw opisze jak to zrobić wspomnianym aparatem. :D

A ja później opiszę jakto się zwykle robi.

(tak się czepiam bo opis bardzo fajny a tu nagle taki zakalec w cieście)

0
  • #7 04 Lis 2008 07:31
    SP8JZ
    Poziom 33  

1. Woltomierz nie pokaże nam ,że VCO płynie
    2. Nie wiemy czy nie zachodzi intermodulacja (tak kolego sq6ade - na pewno nieraz zdarzyło się zaobserwować dwa "dziwne prążki", kiedy interesuje nas jedynie ten trzeci - środkowy)
    3. Miałem na myśli drugi transceiver (dla tych, którzy nie dysponują przyrządami) - dla tych ,którzy nie wiedzą PLL pracuje inaczej przy odbiorze a inaczej przy nadawaniu i jest to związane z przesunięciem częstotliwości odbioru o pierwszą pośrednią względem częstotliwości nadawania która to ostatnia jest w tego typu urządzeniach mnożona razy dwa. Pierwsza pośrednia zwykle wynosi 10,695MHz, co w konsekwencji daje nam przesunięcie samego VCO o (27÷2) - (27-10.7)
    Tak więc zakres reaktancji obwodu rezonansowego musi uwzględniać przynajmniej cały ten zakres częstotliwości.

Analizator lub wobuloskop może się przydać np. do:
    Klik - strona 373-374
    Krótko, zwięźle i na temat.

Poprawiłem. /c2h5oh/

0
  • #8 04 Lis 2008 08:27
    sq6ade
    Poziom 40  

SP8JZ napisał:
    1.Woltomierz nie pokaże nam ,że VCO płynie

Właśnie woltomierz pokarze to świetnie :D

SP8JZ napisał:

2.Nie wiemy czy nie zachodzi intermodulacja (tak kolego sq6ade - napewno nieraz zdarzyło się zaobserwować dwa "dziwne prążki" ,kiedy interesuje nas jedynie ten trzeci - środkowy)

A co ma piernik do wiatraka? Czyli zestrojenie VCO na intermodulację?

SP8JZ napisał:

Tak więc reaktancja obwodu rezonansowego musi uwzględniać cały ten zakres.

Sprawdź co to jest reaktancja.

0
  • #9 04 Lis 2008 08:40
    SP8JZ
    Poziom 33  

http://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktancja

Hmm, powiedzmy, że mierzymy napięcie na warikapie ale jaki to ma sens?
    Niech będzie woltomierz dobry na wszystko.
    Niech będzie, że szumy fazowe nie istnieją.

Poprawiłem. /c2h5oh/

0
  • #10 04 Lis 2008 09:14
    sq6ade
    Poziom 40  

SP8JZ napisał:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktancja

Hmm, powiedzmy, że mierzymy napięcie na warikapie ale jaki to ma sens?

Na tym polega zestrojenie VCO w CB.

SP8JZ napisał:

Niech będzie woltomierz dobry na wszystko.

Do zestrojenia VCO wystarczy i znacznie trudniej to zrobić innym aparatem.

SP8JZ napisał:

Niech będzie, że szumy fazowe nie istnieją.

Chyba nie sadzisz że strojąc VCO w tym CB aby uzyskać jak najszerszą jego pracę możesz mieć jakikolwiek wpływ na parametr o którym piszesz :D

0
  • #11 04 Lis 2008 17:01
    SP8JZ
    Poziom 33  

Raczej nie, bo do tego trzeba przełączanych pojemności, ale akurat w tym radyjku udało się uzyskać pełny zakres 600 kanałów.
    Zawsze stroję analizatorem, bo biorę za to pieniądze.

Poprawiłem. /c2h5oh/

Jeśli już chcesz przewijać ,to lepiej wymontować po prostu dławik z jakiegoś filtra zasilania które są dołączane do radiootwarzaczy samochodowych i w jego miejsce wstawisz zworkę (przeważnie małe czarne pudełko z bezpiecznikami).
    Takie dławiki składają się z dwóch części i przewinięcie jest proste.
    Natomiast te ,o których mowa mają korpus przeplatany blaszkami i nie ma sensu.

0
  • #12 04 Lis 2008 17:38
    sq6ade
    Poziom 40  

SP8JZ napisał:
    Raczej nie, bo do tego trzeba przełączanych pojemności, ale akurat w tym radyjku udało się uzyskać pełny zakres 600 kanałów.
    Zawsze stroję analizatorem, bo biorę za to pieniądze.

No to oświeć wreszcie jak stroisz to VCO analizatorem widma.

0
  • #13 04 Lis 2008 19:27
    mietek_g
    Poziom 14  

widzę, że wywołałem małą wojnę 8) :D, a tego nie chciałem. Chciałem się tylko poradzić, bo elektroniką interesuje się bardziej hobbystycznie i nie chciałbym czegoś uszkodzić. Powiedzcie mi tylko czy jest sens zaczepiać VCO dla podstawowej 40 AM dla PL po założeniu trafka. Nie mam analizatora, więc nawet jeśli kolega SP8JZ opisze jak za pomocą tego sprzętu to zrobić - to i tak na dzień dzisiejszy tego nie zrobię. Jeśli to nie problem sq6ade, proszę prześlij mi chociaż na PW. I czy lepszy będzie do tego multimetr cyfrowy czy analogowy (wskazówkowy). Znalazłem na elektrodzie taki oto schemat - inna ilość zwojów (montowany ponoć w AE 4500)
    czy z taką ilością zwojów też będzie:?:
    W to trafko co mam z alana (wymiary 1,5cm x 1cm) - tam na pewno nie zmieści się taka ilość zwojów. Czy jeśli odwinął bym to co mam i analogicznie nawiną ilością zwojów (chodzi o sprawdzenie ilości zwojów i która cewka jest która) i będzie to o wiele mniejsza ilość zwoi niż na w/w przykładach to czym to może skutkować? mniejsza moc / modulacja / uszkodzenie :?: przecież w tym alanie się wcześniej sprawdzało...
    zabieram się za sprawdzenie tego małego trafka.
    A i czy grubość drutu nawojowego odgrywa dużą rolę, bo mam i 0,13 i 0,6 (oczywiscie w mm).
    PS. Dzięki za pomoc i odpowiedzi.

0
  • #14 04 Lis 2008 21:06
    sq6ade
    Poziom 40  

Nie ma żadnej wojny :D.
    Rdzeń w vco ustawiasz tak aby napięcie strojące zawierało się pomiędzy 0 a ok 8V z pewnym marginesem. Oczywiście to napięcie zmienia się jak zmieniasz częstotliwość radia i przełączasz TX RX i jak kręcisz rdzeniem. Trzeba tak dobrać ustawienie rdzenia aby na wszystkich interesujących Cię częstotliwościach to napięcie mieściło się w tym zakresie. To w takim skrócie na chłopski rozum.

Można też obserwować czy działa nadajnik i odbiornik tak jak JZ napisał.

Punkt TP do pomiaru:

0
  • #15 08 Lis 2008 04:56
    SP8JZ
    Poziom 33  

Zauważyłem na Twoim zdjęciu Alana 79-265a filtr kwarcowy ,więc zerknąłem na schemat z ciekawości.
    Transformator ,o którym mowa nie nada się ,ponieważ pracuje on w układzie jakiegoś transformatora impedancji dla głośnika.
    Lepiej spróbuj naprawić go ,ponieważ to dobry transceiver SSB.

Chciałbym napisać jedno spostrzeżenie co do tych transformatorów - otóż jak wcześniej napisałem różne firmy różnie liczą te trafa ,ale chodzi o to że w większości przypadków ich fizyczne wyprowadzenia nie zgadzają się z oryginalnymi schematami !
    Nie można więc ufać niesprawdzonym schematom !
    Ale tak jest od zawsze ,że transformatory i ich wyprowadzenia sprawiały kłopoty.
    Schemat modulatora podany przeze mnie jest na pewno OK (pomyliłem chyba jedynie polaryzację elektrolitów ,co łatwo zauważyć - przepraszam)

Przy takich eksperymentach trudno coś uszkodzić ,ponieważ podłączasz lub odłączasz zasilanie stopnia końcowego W.CZ.
    Musisz pamiętać jednak ,że nie wolno nadawać przy odłączonym wyjściu antenowym ,ponieważ w takiej sytuacji stanowi to zwarcie dla wyjścia wielkiej częstotliwości nadajnika !!!
    Nadajnik widzi wtedy obwód wyjściowy pełnofalowy - co stanowi zwarcie dla fali nośnej (SWR jest równy nieskończoności - fala nośna w całości wraca do nadajnika powodując jego uszkodzenie)

Generalnie chodzi o to ,aby przez trafo podać zasilanie na ten stopień ,jednocześnie separując tymi dwoma kondensatorami składową stałą na głośnik (aby go nie spalić napięciem zasilania) i analogicznie dla wzmacniacza audio.
    Tranformator nakłada nam na składową stałą zasilania +12V przebieg zmienny audio tak ,że podczas mówienia do mikrofonu napięcie to osiąga wartości 0V - 24V (teoretycznie) - to tak mówiąc najprościej uzyskuje się liniową modulację amplitudy.
    (Widać to na emblemacie ade)

Jeżeli nie dysponujemy oscyloskopem ,to pomiaru można dokonać przy pomocy woltomierza AC/DC.
    Upewniamy się ,że wyjście antenowe jest podłączone.
    Upewniamy się ,że na stopień W.CZ. podaliśmy +12V DC, następnie mówiąc do mikrofonu przełączamy na AC - woltomierz powinien pokazywać ok 10V AC (modulacja wynosi wtedy ok. 90%)
    Jak wyżej napisałem nad głębokością modulacji czuwa fabrycznie zaadoptowany ogranicznik i nie interesuje nas to.

Z tym VCO ,to myślę że temat zaszedł w złym kierunku.
    Dotyczy to jedynie doprowadzenia urządzenia dla uzyskania skrajnie jak najlepszych parametrów i Ciebie to nie dotyczy.

Mikrokontroler ma zaprogramowane częstotliwości ,na których ma pracować i radio będzie pracowało poprawnie w zerach pod warunkiem ,że wcześnie poprawnie pracowało w piątkach.Jeśli ustawiamy 40 PL ,to wszelkie pomiary częstotliwości są zbędne.
    Wyświetlacz pokazuje wtedy xx.000 i na pewno tyle rzeczywiście jest.

Takie małe spostrzeżenie do ADE.
    Osobiście tak nie robię ,ponieważ kabel pomiarowy zawsze wprowadza impedancje i pojemności pasożytnicze i po odłączeniu kabla pomiarowego od takich obwodów urządzenia zachowują się inaczej niż w trakcie pomiaru.
    Istnieją też syntezatory VCO-PWM (modulacja szerokości impulsu ,np.CB 48 plus Multi) i są one o wiele bardziej podatne na takie błędy.

Chciałbym jeszcze coś dodać ,dlaczego tak się trzymam zasad - otóż miałem np. wiele przypadków "przestrajania w zera" (poprawianie po serwisach) - radio pracuje poprawnie do momentu zamknięcia obudowy.Częstościomierz po zamknięciu pokazuje odstrojenie ,po otwarciu radio pracuje poprawnie - blacha obudowy też wprowadza pojemności ,kiedy urządzenie jest nieekranowane.Należy o tym pamiętać.

Panowie taka mała prośba. Proszę wejść na Ring i dać sobie po razie , ale na PW. [SP5ANJ]

0
  • #16 08 Lis 2008 09:08
    sq6ade
    Poziom 40  

SP8JZ napisał:

Z tym VCO ,to myślę że temat zaszedł w złym kierunku.

Zszedł w takim kierunku bo napisałeś coś czego nie wyjaśniłeś.

Jeszcze liczę na to ale coraz słabiej...

SP8JZ napisał:

Takie małe spostrzeżenie do ADE.
    Osobiście tak nie robię ,ponieważ kabel pomiarowy zawsze wprowadza impedancje i pojemności pasożytnicze i po odłączeniu kabla pomiarowego od takich obwodów urządzenia zachowują się inaczej niż w trakcie pomiaru.

Impedancja kabla pomiarowego? Jakie ma znaczenie przy pomiarze napięcia DC w obwodzie DC? To samo z pojemnością - zauważyłeś jakie pojemności są w filtrze fazowym i jak się mają pikofarady kabla pomiarowego do tego?

(No i nareszcie opisz jak to robisz tym analizatorem .)

SP8JZ napisał:

Istnieją też syntezatory VCO-PWM (modulacja szerokości impulsu ,np.CB 48 plus Multi) i są one o wiele bardziej podatne na takie błędy.

A to już jest następna ciekawostka. Może wklej fragment schematu z "syntezatorem PWM" :D

SP5ANJ napisał:

Panowie taka prośba. Proszę wejść na Ring i dać sobie po razie , ale na PW.

Wyjaśniamy nieścisłości z tematu. Może wypowiedz się w temacie a nie dopatruj się osobistych wycieczek, których tu nie ma!

0
  • #17 08 Lis 2008 22:12
    mietek_g
    Poziom 14  

SP8JZ napisał:
    Zauważyłem na Twoim zdjęciu Alana 79-265a filtr kwarcowy ,więc zerknąłem na schemat z ciekawości.
    Transformator ,o którym mowa nie nada się ,ponieważ pracuje on w układzie jakiegoś transformatora impedancji dla głośnika.
    Lepiej spróbuj naprawić go ,ponieważ to dobry transceiver SSB.

Tego radia (raczej tego co zostało z niego) nie było możliwości naprawy... za mocno było "rozbebrane". Transformatorki rozebrałem i przewinołem: jeden wg ilości podanej przez ciebie, drugie z ilością jaką znalazłem do AE. Niestety grubością drutu 0,2 a to co było nawinięte w midlandzie miało tylko dwie cewki i to drutem 0,3. Nie pamiętam ilości zwojów, ale mam zapisane. Niestety nie mam jeszcze kiedy siąść do eksperymentu i sprawdzić czy z tą grubością drutu będzie dobrze. Jeśli nie to zakupię TS2 i przewinę drutem 0,6. Nie jestem też pewny przekroju rdzenia czy nie będzie za mało. Jak znajdę chwilę to sprawdzę które trafko sprawuje się lepiej - może jeszcze tak dla siebie sprawdzę z tym grubszym drutem.
    Napewno dam znać jak sprawdzę.
    Dziękuję za rady i poświęcony czas. Pozdrawiam.

0
  • #19 13 Lis 2008 06:23
    mietek_g
    Poziom 14  

Czy zamiast diód smd mogę założyć 1n4148? Nie mam dostępu do smd. Czy ustawienie zworek ma być tak jak na zdjęciu aby było dla 40 kanałów w "0"? Bo nie ma takiego ustawienia zworek w załączonych linkach do maycom (takiego jak jest na zdjęciu).

0
  • #20 13 Lis 2008 06:52
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

mietek_g napisał:
    Czy zamiast diód smd mogę założyć 1n4148? ...

Oczywiście , że TAK.
    Cytat:
    Czy ustawienie zworek ma być tak jak na zdjęciu aby było dla 40 kanałów w "0"? ...

Tu można wykazać się cierpliwością i sprawdzić wszystkie kody (zworki).
    Następnie opisać te "zworki" i podać na elektrodzie - jakie ustawienia co robią -.

Pozdrawiam.

0
  • #21 13 Lis 2008 18:59
    mietek_g
    Poziom 14  

Jedyne ustawienie zworek z tych co próbowałem i mogłem przełączyć z piątek w zera to takie jak na zdjęciu w pierwszym poście. Niestety jest rozblokowane na 400 kanałów, a tego chciałbym uniknąć.
    W herbercie II asc mogłem włączyć filtr anl i asc jednocześnie (chyba że źle pamiętam). W stabo mogę włączyć asc na FM a anl na AM. To jest wada radyjka czy coś jeszcze może da się przestawić.
    Jeszcze jedno: przy przestawianiu zworek w z pewnym ustawieniem (nie zapisałem jakim, ale to było by do sprawdzenia) kombinacją klawiszy uruchomiłem menu w którym za pomocą przycisków od m1 do m4 mogłem zmieniać częstotliwość od ---- do 9999Mhz (świeciło tx). Spotkał się ktoś z czymś takim?

0
  • #22 27 Lis 2008 22:53
    SP8JZ
    Poziom 33  

Faktycznie świeci TX ,ale jest to menu do wpisania kodu DTMF ,jaki ma być nadawany.Kiedy świeci RX - który ma być odebrany.Każda cyfra od 0-9 ma inny ton DTMF (dual tone).Naciskasz dłużej przycisk DTMF - instukcja EM27.doc.Z tego co pamiętam kod ma długość 1-6 znaków.

[zworki: klik]

0
  • #23 30 Gru 2008 13:09
    mietek_g
    Poziom 14  

Witam. Mam problem koledzy. Radyjko pochodziło troszkę no i klapa.
    Otóż: odbiór jest, moc nadawania 4W (na mierniku sunker - swr/pwr) jest ale nikt mnie nie słyszy...
    sprawdziłem przewód, przycisk ptt - załącza mikrofon przy naciśnięciu, zmieniłem trafko modulacyjne na większe- tamto chyba było trochę za małe i nawinięte za małym przekrojem przewodu.
    Macie jakieś pomysły? czy układ KIA może za to odpowiadać?

0
  • #24 06 Kwi 2009 23:49
    SP8JZ
    Poziom 33  

Podczas odbioru jest wzmacniaczem wyjściowym na głośnik, podczas nadawania jest częścią modulatora. Jeśli modulacja jest w FM ,a w AM jej brak oznacza to źle wykonany modulator - w miejsce trafa wstawiasz zworkę i wracasz do poprzednich ustawień. Wzmocniony sygnał audio z mikrofonu wraz z napięciem Offset ok. 8V jest kierowany na stopień W.Cz. uzyskujesz wtedy ok. 1W mocy wyjściowej

Jeśli nie masz przyrządów, to podczas nadawania nie rozłączaj głośnika (zrób zworkę do masy, którą mikrofon głośnikowi odłącza przy wciśniętym PTT) - powinieneś słyszeć swój głos w głośniku (funkcja PA)

ANJ - przecież opisałem zworki na początku, ech

0
  • #25 07 Kwi 2009 09:18
    birband
    Poziom 23  

Dla informacji kolegi, który ma problem z trafkiem pod podanym adresem możesz zamówić gotowy transformator Alana z 4 wyprowadzeniami. mailto:kontakt@eltersc.pl
    Pozdrawiam

0
  • #26 24 Kwi 2009 12:12
    mr.xy
    Poziom 10  

This mod can you found on Link
    The author also has a modification to the device programming. Channel switching via keyboard shortcut. Nice :D

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 2.
    Proszę zaprzestać reklamy tej strony. W każdym poście Kolegi jest link do tej strony www.

0
  • #27 04 Mar 2010 21:56
    SP8JZ
    Poziom 33  

Dostaje sporo próśb o pomoc w sprawie niedziałającego squelch'a. Należy poprawić zimne luty w miejscach oznaczonych kółkiem. Ewentualnie ścieżki, bo panel pracuje z gniazdem na mikrofon (rusza się) a wraz z nim PCB. Potencjometr najpierw należy zostawić w spokoju, za dużo roboty. Wadę potencjometru można zmierzyć na pinie nr. 5 modułu ASC, na złączu oznaczonym kółkiem lub na potencjometrze VR502. Do potencjometru sq na panelu idzie 1 linia więc nie robi on za dzielnik a jedynie za rezystor nastawny podciągnięty do ARW. Woltomierz i kręcimy gałką.

Stabo XM8082 - Przestrojenie PL Stabo XM8082 - Przestrojenie PL Stabo XM8082 - Przestrojenie PL Stabo XM8082 - Przestrojenie PL Stabo XM8082 - Przestrojenie PL Stabo XM8082 - Przestrojenie PL Stabo XM8082 - Przestrojenie PL

Przy okazji widać jak siedzi trafo przeznaczone do radiotelefonu Alan 100 plus, Onwa itp z tym jednym drutem z przodu i trzema z tyłu. 3 nóżki pasują, jedną trzeba przeciągnąć kablem na drugą stronę a środkową dać na boka czy jakoś tak. Widać w miarę dobrze więc można wstawiać ze zdjęcia. Nie zapominać o kilku rzeczach związanych z trafem: 2 zworki do usunięcia, tranzystor do usunięcia, elektrolit wstawić, drugi elektrolit przebiegunować - pisze wyżej, wszystko dokładnie opisałem aż nadto i wraz macie pytania. Na zdjęciu radio elegancko robi na przemiennikach (funkcja RPT).
    I zapomniałem dodać w 1 poście, że radio wyświetla napięcie akumulatora w aucie z dokładnością 1 zera po kropce dostępne również z mikrofonu. Tak ze full wypas :D

Mam gdzieś zrobione charakterystyki czułości odbiornika i mocy nadawania, bo stroiłem filtry. Dla pełnego zakresu trzeba pokręcić filtrami, fabrycznie wszystkie 3 są nałożone na siebie (pasmo CB). Radio robi z tego co pamiętam w 2 albo 3 zakresach, na schemacie oznaczone przełączniki BAND1/Q502, BAND3/Q505 503 506 507. Przełączane są gdzieś w okolicy 26.5 i 29. Radio chodzi do 30.5. Kiedyś wrzucę.

mietek_g napisał:
    Czy ustawienie zworek ma być tak jak na zdjęciu aby było dla 40 kanałów w "0"? Bo nie ma takiego ustawienia zworek w załączonych linkach do maycom.

Czytać dokładnie - РОСИСКАЯ СЕТКА = polska czterdziestka
    jest w tabeli w pierwszym linku na cqham.ru bodajże zworka nr 5 Добавляется "Российская" сетка частот, sprawdzone - działa
    Do tego idzie niezależna zworka można dać 6 EMG=19CH
    Widać z resztą na zdjęciu dałem 5, 6, 7+8. Przełączanie między 5 (polska) a 7+8 (full) za pomocą skrótów klawiszowych.

mr.xy napisał:
    Channel switching via keyboard shortcut. Nice Very Happy

sugerowane keyboard shortcut typu "multi" w tym radio nie działa zaś niektóre (M1+M6) działają dopiero po przeróbce przecież w 1 zdaniu napisałem RADIO Z NIEMIEC!!!i W tych co to kupione w PL to działa. niech moderator wywali stąd te bzdury. A już miodzio by było jakbyście wywalili stąd te reklamy w nagłówku a przynajmniej zwolnili tego flasha bo normalnie tak zwalnia komputer że szok piszę tego posta ze 2 godziny i walczę z paskiem przewijania, aby tylko go ukryć tego flasha. Co za czasy, żeby głupiego posta napisać trzeba mieć komputer 2 GHz do wyświetlania reklam do czego to podobne :idea: :?:

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 4. Proszę swoje przemyślenia przekazywać osobom zainteresowanym poprzez PW.
    Reklamy można wyłączyć poprzez wykupienie opcji "PREMIUM".
    Funkcja PREMIUM służy głównie przyśpieszeniu forum i za to jest pobierana opłata punktowa. Tak więc Twoje pretensje są bezzasadne.

1
    Załączniki: