Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie w LOGO Siemens

23 Lip 2008 12:20 28966 21
  • Poziom 9  
    Witam

Jak nauczyć sie programować w tym oto systemie. Mam instrukcje obsługi, czytam, umiem juz stworzyć bardzo proste schematy, ale jak poradzić sobie z trudniejszymi ? Nie mam zbyt dużej wiedzy na temat elektroniki ...

Czy ktoś juz w tym programował ? Czy człowiek nie znający sie za bardzo na " wyższej " elektronice poradzi sobie z tym ? Może jakieś rady dla początkującego ?

Pozdrawiam serdecznie
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Programowanie tego sterownika jest banalnie proste. Nie wiem co rozumiesz po tematem bardziej skomplikowanych ukladow, poniewaz do tego sluza inne sterowniki, ktore posiadaja "wiecej funkcji". Na dobry poczatek radzilbym poszukac na sieci Logo Soft Comfort - aplikacja do programowania tych sterownikow z mozliwascia symulacji. Jak dla poczatkujacego bardzo fajna sprawa!!! Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    A czy są dostępne gdzieś w sieci ćwiczenia do tego programowania ? Jak w szkole , jakies zadanie, a potem rozwiązanie ?

Proszę jeszcze o jakies porady

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Wlasnie dzisiaj wraz dostalem swiezutka ksiazke pt "LOGO! w praktyce. Przykładowe aplikacje"
    Jest 19 przykladow i kazdy z nich sklada sie z nastepujacych sekcji:
    - Tytul: np Transporter
    - Koncepcja wykorzystania LOGO!
    - Opis
    - Funkcje wyprowadzen
    - Korzysci wynikajace z zastosowania LOGO
    - Diagram programu

Spokojnie mozna to wykorzystac jako zeszyt szkoleniowy :)
    Zglos sie do oddzialu Siemensa i popros o przeslanie
  • Poziom 14  
    To prawda, tylko ze tamto co podales to jest wydanie 2003 a to jest calkiem nowe. Stare raczej dotyczy automatyki domowej a to przemyslowej. IMO sa ciekawsze tematy, np. Uklad sterwania silnika indukcyjnego pierscieniowego" czy "Sterowanie ramieniem robota"
    Jak dla mnie to nowe tematy sa bardziej tworcze ;)
  • Poziom 9  
    Gigaom.pl --> Czy ta książka jest darmowa ? Wszystko jest tam opisane krok po kroku co i jak ?

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam takie malutkie pytanie moze glupie ale zaryzykuje
    Czy z modelu LOGO 230 RC mozna sterowac wyjsciem 230V i 24 V czy wyjscia musza byc na 230 ??
  • Poziom 36  
    Witam.

Cytat:
    Czy z modelu LOGO 230 RC mozna sterowac wyjsciem 230V i 24 V czy wyjscia musza byc na 230 ??

Ten model LOGO ma wyjścia przekaźnikowe (literka R). Styki przekaźnika mogą bez problemu załączać tak 24V jak i 230V. Przy czym maksymalny prąd to 10A.
  • Poziom 9  
    Stanley, jak chcesz programowac to musisz opanowac brameczki (logike Boole'a).AND, OR, NAND,NOR, XOR itd, potem to pikus (wciaz nie dla mnie).
  • Poziom 24  
    stanley6 napisał:
    Witam

Jak nauczyć sie programować w tym oto systemie. Mam instrukcje obsługi, czytam, umiem juz stworzyć bardzo proste schematy, ale jak poradzić sobie z trudniejszymi ? Nie mam zbyt dużej wiedzy na temat elektroniki ...

Czy ktoś juz w tym programował ? Czy człowiek nie znający sie za bardzo na " wyższej " elektronice poradzi sobie z tym ? Może jakieś rady dla początkującego ?

Pozdrawiam serdecznie

Rada jest prosta, to co pisał kolega powyżej : nauczyć się używania bramek logicznych - jest to banalnie proste - zupełnie jak styki w przekaźnikach gdy używasz zapisu drabinkowego - przy czym ja preferuję FBD nie LAD akurat tak mi pasuje.

Natomiast druga metoda nauki jest taka, że każdy problem, któremu chcesz sprostac musisz rozbić na zespól elementarnych zalezności jakie występują w tym procesie.
    Następnie mając taki schemat zalezności zacząć dobierać bloki funkcjonalne według opisu w książce.

Reszta to zwykłe łączenie klocków.

Trzecia metoda nauki: otwórz czyjś projekt, który wiesz co robi i przeanalizuj jak on to robi.

Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

roband1 napisał:
    (...)opanowac brameczki (logike Boole'a).AND, OR, NAND,NOR, XOR itd, potem to pikus (wciaz nie dla mnie).

Dlaczego nie dal Ciebie?
    Dasz radę, kwestia chęci i ... nauczyciela.
  • Poziom 2  
    stanley6

Podstawą dobrego programowania jest opanowanie podstawowych funkcji blokowych. Później dodawać sobie kolejne bloki funkcyjne i poznawać ich działanie w praktyce przykładowo I1-
    RS - Q1
    I2-

i dużo ćwiczyć
  • Poziom 10  
    Mam pytanie odnosnie LOGO chodzi mi o napisanie w logo soft ukladu i jego sprawdzenie.. a mianowicie chcialbym zrobic w jednym pakiecie sterowanie bramami garazu oswietleniem oraz np roletami w domu z moliwoscia odpalenia np bram z GSM czy takie cos obsluzy wogole LOGO podlanczaja odpowiednie moduly itp??
  • Poziom 10  
    A czy mozna zrobic jakas symulacje programu pod S7 nie majac sterownika??
  • Poziom 2  
    Jaki jest koszt takiego zestawu S7-200 +GSM w porównaniu z LOGO +GSM
  • Poziom 43  
    siemens Logo w wersji podstawowej (8 wejsc 4 wyjscia) z wyswietlaczem kosztuje ok 600 zl. Program demo jest bezplatny, natomiast kabel USB/ PLC i oprogramowanie uzytkowe, tym rozniace sie od demo, ze pozwala na zaladowanie programu do sterownika to koszt ok 400 zl?

Dodano po 4 [minuty]:

Uzywam to-to przy odbudowie starych maszyn poligraficznych, bazujacych na dedykownych sterownikach na piechote:D.Wywala sie taki stary sterownik na np. MCYxxxx, czujniki, analizuje logike maszyny i jazda. Dobre te sterowniki, maja mase funkcji lacznie z programowaniem napisow na wyswietlaczu
  • Poziom 12  
    Pozwolę sobie podłączyć do tematu.

Powiedzcie mi koledzy co oznacza komunikat w LOGO!Soft Comfort:
    "Połączenie jest dozwolone tylko przez znaczniki "M" i wyjścia "Q" ".

W trakcie programowania tylko w jednym miejscu wyskoczył mi ten komunikat.
    W skład tego połączenia wchodzi: sygnał wejściowy, styk NC timera opóźnione włączenie, 2x styk NC przekaźnika czasowego wyzwalanego zboczem a na końcu przekaźnik opóźnione włączenie. Komunikat wyskakuje gdy chcę połączyć ostatni styk NC z przekaźnikiem. O co może chodzić??

A powiedzcie mi jeszcze, czy program który działa w LOGO, po przepisaniu go do S7-200 też będzie działał?? Odpowiedź jest raczej oczywista ale wolę się upewnić:D
  • Poziom 10  
    trochę mało napisałeś ale:

tak moze sie dziać kiedy wstawiasz w złe pole znacznik lub cewkę. Ewentualnie próbujesz wstawić cewkę w pole ,,nie dla cewek"
  • Poziom 12  
    A dziękuję kolego ale już sobie poradziłem z tym problemem. W złe miejsce wstawiałem nieodpowiedni element i dlatego pojawiał mi się taki komunikat.
  • Poziom 43  
    Witam po dlugiej przerwie i dziękuje Pewnym Osobom, które wiedzą same za co :D

Dodano po 6 [minuty]:

Chcialbym też wstawic Nowy Temat pt. Arduino jako PLC. Jezeli Admin uważa, że należy to zrobić w innym dziale, poproszę o przeniesienie.