Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik zbliżeniowy, jakiś czujnik ultradzwiękowy? Poradźcie

halif 23 Lip 2008 12:52 3329 12
  • #1 23 Lip 2008 12:52
    halif
    Poziom 26  

Przyznaję, że piszę bo osiągnąłem poziom wypalenia i potrzebuje świeższego spojrzenia na sprawę.

Postanowiłem sobie zaprojektować wskaźnik wychylenia steru. Ogólnie sprawa wydawała się dosyć prosta. Postanowiłem wziąć cyfrowy enkoder wolnoobrotowy, 24impulsy/obrót. Do tego jakaś mała przekładnia na osi steru, aby lekkie wychylenie steru powodowało kilka obrotów na enkoderze. Łatwiej będzie rejestrować impulsy. Pojawił się problem uciekania impulsów. Czasami jakiegoś zbocza przetwornik AC nie wyłapał, czasami zaokrąglił i wq ten sposób traciłem pozycję zerową, od której liczyłem na prawo i lewo. Postanowiłem dodać jakiś czujnik, który będzie podawał sygnał, gdy ster jest ustawiony na pozycję"ster zero", rónolegle osi jachtu. I tutaj prośba do Was. Podrzućcie mi jakieś rozwiązanie. Mnie juz trochę głowa boli od knucia i brakuje mi świeższego spojrzenia.

Myślałem nad 3 rozwiązaniami:
    1. najbardziej oczywiste to jakiś np. wyłącznik krańcowy, który by się zwierał pod naporem jarzma steru, tylko zastanawiałem się nad trwałością. W końcu tu jest mechaniczny styk...
    2. chcąc zrobić styk mniej "inwazyjnym" pomyślałem o kontaktronie z magnesem, tylko nie wiem czy jego bezwładność pozwoli na precyzyjne ustawienie zera, czy nie będzie zbyt dużego pola martwego. Przyznaję, że nie stosowałem i nie oprogramowywałem tego typu czujników. Wydaje sie bardzo proste, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
    3. potem zastanawiałem się nad czujnikiem ultradzwiękowym tak ustawionym, aby przesuwał się pod nim reflektor na jarzmie i przy odbiciu możliwa była detekcja położenia zerowego.

Jak widzicie moje rozwiązania są coraz bardziej fantasmagoryczne... Pewnie rozwiązanie jest dużo prostsze, ale wiecie sami jak to jest. Najlepiej jak ktoś z zewnątrz spojrzy na problem i podpowie jakiś genialnie prosty pomysł. I to jest zadanie dla Was. Pomóżcie mi proszę jak to rozwiązać. Może zamiast enkodera, jakiś potencjometr liniowy. Sam już nie wiem...

0 12
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #2 23 Lip 2008 13:10
    Balu
    Poziom 38  

Czemu liczysz impulsy przetwornikiem AC a nie reagując przerwaniami na zbocza?

0
  • #3 23 Lip 2008 13:26
    halif
    Poziom 26  

Hymmm... mam popodpinane dużo peryferiów pod ATMEGE128 i w sumie wszystko szło pod ADC. Masz rację, nie pomyślałem o tym. Wcześniej oprogramowywałem szybkie enkodery ponad 1000imp/obrót i tego sie nie dało na przerwaniu robić i jakoś tak z automatu podpiąłem to i tutaj pod ADC. Przy takim wolnym to jest to jak najbardziej dobry pomysł. Nawet uprości sprawę i uwolni część zasobów uC. Dzięki za sugestie.

0
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #4 23 Lip 2008 13:35
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

A co do czujnika jeżeli ta opcja jest jeszcze aktualna to może transoptor szczelinowy i jakaś przesłona zamocowana do steru. Chyba najprostrza sprawa do zrealizowania.

0
  • #5 23 Lip 2008 13:38
    GBW
    Poziom 27  

Po co AC poprzednik ma racje liczyć zbocz. A co powiesz na transoptor szczelinowy, wystarczy tarcza z cienką szczeliną i masz dokładne położenie O.
    A może potencjometr liniowy środek to pozycja 0,po podłączeniu z układem ICL 7106/7107 i wyskalowaniu masz na wyświetlaczu kąt steru(znak +w prawo,-w lewo i 3-cyfry pomiaru kąta).

0
  • Fibaro
  • #6 23 Lip 2008 13:38
    maxiu25
    Poziom 16  

Są gotowe czujniki ktoe na wyjściu w zależności od położenia ( kąt ) zmieniają wartość napięcia np MXR2999EL lub MXR7202ML
    Może na tym sie da :)

0
  • #7 23 Lip 2008 14:12
    halif
    Poziom 26  

Nie wiem, czy ruch nie będzie, lub ew. nie będzie mógł być w skrajnym przypadku, zbyt wolny, aby użyć akcelerometru, ale sama koncepcja mi się podoba. Tylko, chyba to zbyt duży problem do takiej błahostki. Natomiast fajny jest pomysł z transoptorem. Przemyślałem go i chyba to będzie najprostsze do rozwiązania. Tylko będę musiał zrobić dosyć precyzyjny układ mechaniczny, bo szczeliny są dosyć wąskie. Chociaż w TME jest taki 15mm, albo jakiś odbiciowy? Muszę sobie to rozrysować i trochę policzyć, ale dziękuję za sugestię. Ogólnie też zastanawiałem się nad zrobieniem własnoręcznie takiego czujnika, tylko myślałem o ultradzwiękach, lub podczerwieni. Ale w sumie po co wyważać otwarte drzwi?

0
  • #9 23 Lip 2008 14:28
    halif
    Poziom 26  

Myślałem, żeby transoptora użyć tylko do detekcji położenia zero. Wtedy tarcza byłaby większa z tylko jedną szczeliną na pozycję "ster zero". Dla testów nawiercę płytę CD i ją na wszelki wypadek zaczernię farbą. Zobaczymy jaka będzie charakterystyka pracy tego transoptora dla takiej tarczy...

0
  • #11 23 Lip 2008 20:54
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zamiast kontaktronu zastosuj czujnik Halla.

0
  • #12 24 Lip 2008 08:51
    maxiu25
    Poziom 16  

Te czujniki podają wartośc napięcia w zależności od konta położenia wiec bez problemu nadają cie do wykonania kontomierza nie ważny jest ruch np 40 stopni wartośc nap 3V 45 stopni 3,1 V ( wartości z głowy ) wukorzystuje je do podobnego projektu

0
  • #13 21 Sie 2008 23:01
    e-czujniki.pl
    Poziom 11  

Myślę, że to rozwiąże Twój problem. Link (działa jak enkoder absolutny, z tym ze ten jest bezdotykowy i działa przy niecałym obrocie - do steru Ci wystarczy). Posiada wyjście analogowe. Coś w podobie do tego co przedstawił Kolega wyżej.

Ten czujnik na pewno dostaniesz w dobrej cenie od kogoś na moim serwisie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo