Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poduszkowiec - co i jak? pierwszy start

Foxik20 06 Cze 2009 17:00 40112 165
    MastaCake
    Poziom 10  
    Dzisiaj rozwaliłem autko rc mojego brata ;P Aparatura 2 kanałowa, moze i nie najlepsza, ale na ten czas, sądzę, że wystarczająca. Nową najprawdopodobniej kupię, kiedy już zbuduję poduszkowiec. Wtedy dopiero zacznę"zabawę" z tymi podzespołami ;]
    W każdym razie jeszcze raz wielkie dzięki za rady ;)
  • Sklep HeluKabel
    Foxik20
    Poziom 16  
    He, może to i dobrze, może źle, że psujesz zabawki młodszych :)
    Ale do rzeczy, jeżeli chcesz budować już takie bardziej wyrafinowane modele poduszkowców, to proponuje, chociaż wyposażyć się w lepsze silniki.
    Jak każdy wie, te z zabawek, są do niczego, prócz najprostszych zabawek... Przypuszczam, że ten samochodzik, który rozebrałeś, jest na około 6v, także proponuje zakupić chociaż silnik klasy 400 bądź też i 300 na 6v, do napędu pionowego, bo te zabawkowe się do tego nie nadają. W ostateczności mogą posłużyć jako napęd poziomy, ale to też bez rewelacji.
    Zakup też i śmigła do silniczków, bo samoróbki, to droga do nikąd. Do silnika 300 proponuje śmigło 6x4 lub o jeszcze mniejszym skoku (tj. druga liczba), a do tych zabawkowych, to najmniejsze jakie znajdziesz :)

Pozdrawiam
    alanos_xD
    Poziom 10  
    Witam. Jeżeli chcesz zbudować model Griffona 2000 to polecam tą stronkę :
    Link
    Jest tam dość dokładnie opisane jak zbudować taki model. Co do materiałów to trzymałbym się opisu czyli balsa + sklejka + listwy sosnowe. Masz wypisane w dziale parts list.
  • Sklep HeluKabel
    MastaCake
    Poziom 10  
    Hmm, ta "zabawka" jest zasilana napięciem 12 V, jest tam jeden mały silniczek z przekładnią i małym ramieniem oraz drugi - dość duży silnik, osiągający wysokie obroty. Fakt, że jest to chińska, dosć "badziewna", produkcja, ale działa całkiem przyzwoicie. Zasięg jaki udało mi się na niej osiągnąć to ok. 200m - więc jako tymczasowe rozwiązanie, myślę, że wystarczające. Później będę myślał o lepszym sprzęcie rc.

Z twoich wypowiedzi mogę wnioskować, że najlepsze silniki na napęd pionowy to silniki klasy 400 lub 300 na 6V. Natomiast jakie silniki proponujesz na napęd poziomy?

Jak już kupię ten silnik i śmigła to wtedy bedę rzeźbić ;P

A co do stron internetowych na temat poduszkowców to chyba większość widziałem. Ale dzięki za rady ;)

PS.
    Aha, jeszcze jedno: moglibyście powiedzieć mi jak to jest z malowaniem balsy, czy trzeba ją czymś zabezpieczyć(np. lakier) przed pomalowaniem?

Pozdrawiam ;]
    Foxik20
    Poziom 16  
    Do napędu poziomego, to najlepiej wybierać silniki klasy 400, do tego śmigło o nieco mniejszej średnicy niż do napędu pionowego, np. 7" czy 6", ale z nieco większym kątem natarcia łopat. W tym napędzie, nie są potrzebne wysokie obroty, tak jak przy pompowaniu poduszki (im większe obroty śmigła, tym większa "szczelność" powietrza w poduszce).
    Wg mnie, silnik Graupner 400 7,2 V, a do tego śmigło 6x5.

Pozdrawiam
    MastaCake
    Poziom 10  
    Ok dzięki, o taka wypowiedź własnie mi chodziło :)
    A i ponawiam pytanie :czy przed malowaniem balsy trzeba ją czymś zabezpieczyć, np. jakimś lakierem?

Dzięki i pozdrawiam.
    Foxik20
    Poziom 16  
    Ja proponowałbym pomalować jedną warstwą lakierobejcą, a następnie lekier (1-2 warstwy lakieru bezbarwnego, ponieważ sama lakierobejca się błyszczy i nadaje "głębi kolorów" słojom deseczek).

Pozdrawiam
    alanos_xD
    Poziom 10  
    Poza tym należy malować wieloma cienkimi warstwami lakieru ponieważ nie robią się zacieki, a powierzchnia jest ładna. Najlepiej pokrywać kilkunastoma warstwami "mgiełki" lakieru :P
    chabov
    Poziom 9  
    Witam! Buduje poduszkowca o wymiarach 50x30cm będą dwa silniki 400 (napęd pionowy) i 500 napęd poziomy. Mam jedynie problem jakie śmigiełko do nich dodać?? no bo jednak szerokość wynosi ~12 cali... odejmując 8 cali na śmigło (napęd pionowy) to nie dużo zostaje... Heh! A może jakieś mniejsze o większym skoku?? Dzięki za pomoc!
    Foxik20
    Poziom 16  
    IMO jeżeli chcesz zbudować poduszkowiec o wymiarach 50 x 30 cm, to 2 silniki klasy 400 to chyba za dużo na napęd Tak małego poduszkowca. No chyba, że chcesz tym latać :)

W takim wypadku, proponowałbym albo zwiększyć wymiary samego poduszkowca, chyba że nie posiadasz dodatkowych materiałów do budowy, to zostaje jedynie wymienienie silników napędowych.
    Jeżeli prześledziłeś co nie co cały ten temat, to powinieneś wiedzieć jaki typ silnika i jakie śmigło zastosować. Ale nie będę wredny i się powtórzę, po krótce:

Do napędu pionowego nie potrzeba dużego silnika, chyba że model na prawdę jest spory. Przy tych wymiarach, do napędu pionowego w zupełności wystarczy silnik klasy 400, o napięciu 6-7,2 V. Będzie on miał dostateczny zapas mocy, aby w razie potrzeby jej uzyć.

Śmigło, jakie powinno się tutaj znajdować, nie może mieś dużego skoku. Tutaj, najważniejszą rolę odgrywają obroty śmigła. Im większe, tym lepiej. Pozwala to na "uszczelnienie" całej poduszki, przed uciekaniem powietrza na zewnątrz od strony nadmuchu. Polecam śmigło firmy GWS:
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=266
    lub
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=268
    Osobiście polecałbym to drugie, ale przez to, że model nie jest zbyt sporych gabarytów, odpowiedniejsze będzie śmigło 1.

Co do napędu poziomego, to tutaj można zastosować już lepszy silnik, bądź taki sam, jak w przypadku napędu pionowego. Silnik klasy 400, będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Co do śmigła, to będziemy musieli dobrać nieco inne.
    Tutaj, liczy się głównie ilość przedmuchanego powietrza, a nie "szczelność połączenie" (patrz wyżej), także zastosujemy tutaj śmigło o mniejszej średnicy, ale większym skoku.
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1858
    lub
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=868
    W tym wypadku, także polecam śmigło pierwsze, ponieważ model nie jest duży, także śmigło 5-cio calowe będzie jak najbardziej odpowiednie.

Jeżeli będziesz miał jeszcze jakieś pytania co do budowy modelu, to śmiało pytaj, postaram się pomóc :)
    Pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie.
    chabov
    Poziom 9  
    Ja Cię rozumiem tylko chodzi mi o śmigło napędu pionowego. Poduszkowiec ma mieć szerokość 12 cali a śmigło zajmie 8 zostaje 4 cale ~10 cm po 5 cm na strone... Czy to nie za małe przewężenie??

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

A! i jeszcze jedno pytanie. Jaką może mieć "siłę nośną" taki poduszkowiec?? Tzn jakim ciężarem będę mógł go obciążyć?? chodzi mi o aparatura, bateryjki oraz moja elektronika :D
    Foxik20
    Poziom 16  
    @1
    Śmigło 8-mio calowe, jak najbardziej się nada. Możesz je śmiało wykorzystać do modelu, a te 5cm kadłuba, po obu stronach nie powinno stanowić problemu. Wartość ta, może myć i mniejsza, lecz głównym ograniczeniem będzie wytrzymałość konstrukcji w tych miejscach oraz odpowiednie umocowanie fartuch poduszki powietrznej pod spodem.

2@
    Na drugie pytanie, raczej nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bierze tutaj udział wiele czynników, które wpływają na nośność całej zabawki:
    - masa całkowita modelu (masa netto + elektronika, sterowanie, napęd)
    - moc silnika napędu pionowego
    - rodzaj wykorzystanego śmigła (średnica oraz kąt przychylenia łopat)
    - prędkość obrotowa w/w śmigła
    - "szczelność" wtłaczanego powietrza do poduszki

Można by wymieniać praktycznie bez końca, ale analizując całość można wywnioskować, że taki zestaw części napędowych może poruszać modelem o masie całkowitej do około 2,5 kg.
    Warto jednak budować model jak najlżejszy, bo w takim wypadku nie będziemy musieli używać w wysokim procencie (>75%) mocy silnika napędu pionowego, co zaowocuje dłuższym czasem rozładowywania akumulatorów > dłuższy czas zabawy.

PS. Przypominam jednak, że przedstawione przeze mnie dane, są danymi orientacyjnymi i nie należy traktować ich jako wytyczne przy budowie modelu.

Pozdrawiam
    chabov
    Poziom 9  
    mam wszystko (tzn silniczki i śmigła) mam jednak dwa problemy:

1. Jak zamocować silnik napędu pionowego?? Nie mam bladego pojęcia jak to zrobić.

2. Gdy zmontuje wszystko "do kupy" silnik dmucha do tyłu tzn żeby nadmuchac poduchę musiałby być umiesczony od dołu... Czy nie można zrobić tak aby kręcił się w drugą stronę?? Pomyślałem aby zamienić bieguny ale bałem się że go spale... Wole najpierw się dowiedzieć :)

Dzięki bardzo za odpowiedzi :)

Dodano po 18 [minuty]:

sorki za takie głupie pytania... ja taki trochę a nawet mocno przedszkolak jestem :)
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Możesz zamienić bieguny, nic się nie stanie.
    Foxik20
    Poziom 16  
    Najłatwiej i najpewniej, to osadzić go na wale silnika.
    Może też zaistnieć taka sytuacja, że otwór w śmigle będzie za duży lub za mały.
    W takim wypadku, gdy otwór jest za duży, potrzebna będzie tulejka zmniejszająca otwór.
    Gdy otwór jest za mały (co jest bardzo rzadkie), musowe będzie rozwiercenie otworu. Tutaj będzie pomocna (można by też rzec, że potrzebna) wiertarka kolumnowa, lub chociażby statyw do wiertarki ręcznej, umożliwiający jej ruch tylko w płaszczyźnie pionowej.
    Jeżeli takowej nie posiadasz lub nie dysponujesz, odradzałbym próby rozwiercania zwykłą wiertarką. Możesz w ten sposób rozcentrować śmigło i będzie się ono nadawało tylko do kosza.

Pozdrawiam
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Dla porządku dodać należy, że najlepiej byłoby zastosować jakąś dedykowaną śmigłu i silnikowi przekładnie- wtedy wszystko do siebie idealnie pasuje...
    andreas
    Poziom 1  
    Śmigło modelarskie mierzysz tak !
    Masz przykładowy wymiar 10x5.
    Robisz tak 10 to wymiar długości, a 5 to wymiar który pokazuje jaką odległosć pokonuje śmigło po jednym obrocie.
    Więc mnożysz 10razy 2,54(1cal w cm) to 25,4 cm długości , a następnie 5 razy 2,54 i wychodzi Ci 12,70 cm wniąskując śmigło po jednym obrocie pokonuje 12cm i 7 mm.

Powodzenia przy budowie. Ja sam zaczynam budować poduszkowca na wzór Griffon 2000 TD 6kanałowy.
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Primo - Archeologia. Sprawdź czasem daty postów.
    Po drugie - nie wszyscy producenci śmigieł podają wymiary w calach. Równie często spotyka się wymiary metryczne.
    domix1
    Poziom 10  
    Witam właśnie się zabieram za budowę z kolegami poduszkowca. Tylko w tym rozdziale są małe poduszkowce, a my chcemy zbudować taki 1.5 m długości i 75cm szerokości, jakie do tego mają być potężne silniki bo jednak chcemy żeby prędkość przynajmniej 35 km/h była i jakie wielkie śmigła mają być. Myślałem nad silnikiem poziomym Tower Pro napęd tunel. 2409A-7T (Big fan) ze strony http://www.modelerc.pl/
    Chociaż mi się trochę wydaje że lepiej kupić silnik i śmigło niż to,
    i z jakiego najlepiej zrobić materiału obudowę balsa czy jakieś inne drewno. Zależy mi na jak najmniejszych wydatkach.
    Foxik20
    Poziom 16  
    Z tego co mi wiadomo, to silnikiem od malucha ciężko jest napędzić ciężarówkę.
    Takie porównanie przychodzi mi na myśl.

Z Twojego tekstu wnioskuję, że będzie to model, a nie realny pojazd. Jednakże, przy takich rozmiarach (150 x 75 cm), będzie potrzebny do napędu co najmniej silnik spalinowy. Przy dostatecznie niskiej masie powinien wystarczyć silnik o mocy 3-5 KM.
    Jeżeli wspomniałeś o kosztach, to jaką gotówką oraz materiałami dysponujecie (mówiłeś także o koledze)?
    Inwestycja w balsę przy takim modelu będzie bardzo kosztowna, ponieważ trzeba by było stosować listwy o dużym przekroju, a te z kolei nie są zbyt tanie.
    Do tego kadłub, a raczej karoseria - najtańsza wersja to obicie całości (ramy) mocną folią, ewentualnie drożej - poprzez pokrycie panelami balsy.

Do tego sterowanie. Potrzebne by były mocne serwomechanizmy do sterowania skrętami oraz silnikiem napędowym. Do kompletu oczywiście proporcjonalne radio.

Na koniec fartuch. Przy małych modelach, niektórzy mają z nim problem, a w takim modelu to już trzeba być pro...

Czekam na odpowiedź z własnymi przemyśleniami :smile:
    domix1
    Poziom 10  
    Ja robię to jako projekt z 6 kolegami więc budżet jest wyższy czyli jakieś 350 zł,
    myślałem żeby to zrobić z sklejki która posiadam a pilot i serva z jakiegoś samochodzika. Doszedłem do wniosku że powinien wystarczyć taki silnik
    http://www.rc-modele.pl/silnik-elektryczny-graupner-speed-600-72v-race-p-2591.html
    a nawet takie 2
    co do napędu pionowego to chciałem z wentylatorków które posiadamy.
    Wolałbym silniki elektryczne niż spalinowe bo słyszałem że ze spalinowymi jest wiele problemów.

Dodano po 32 [minuty]:

Przepraszam bardzo za błąd, wymiary będą 130cm na 65cm.
    Foxik20
    Poziom 16  
    Ogólnie rzecz biorąc, przy takim modelu, to 20cm nie zrobi większej różnicy, ale zawsze coś...

Ok, do rzeczy:
    1. Proponowałbym zbudować nieco mniejszy model - o wiele łatwiej będzie skompletować wszystkie części - całość wyjdzie taniej; będzie bardziej zwrotny przy standardowym napędzie.
    2. Przy takim (sporym) modelu, trzeba będzie zainwestować w odpowiednio dobry napęd (pionowy, jak i poziomy - przede wszystkim), a co za tym idzie - odpowiednio mocny pakiet akumulatorowy.
    3. Sterowanie. Poważna sprawa, bo radiem z samochodu-zabawki ciężko będzie coś takiego wprowadzić w ruch. Potrzebna by była chociażby używana, podstawowa aparatura proporcjonalna, czyli taka, która działa stopniowo - ile zostanie wciśnięte spustu, tyle prądu dostanie silnik... Tak samo jest z serwomechanizmami sterującymi. W nie także trzeba zainwestować, przynajmniej jeden, najlepiej cyfrowy.
    4. Rama, czyli ogólny kadłub modelu. Sklejka to raczej ciężki materiał i trzeba zminimalizować jego ilość do minimum. Tylko tam, gdzie potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie. Wszędzie indziej, powinno zastosować się balsę, czyli bardzo lekkie drzewo typowo modelarskie.
    5. I chyba najlepsze na koniec, czyli fartuch. Z tym to będzie największy problem, bo niełatwo jest znaleźć spory kawał wytrzymałego, ale zarazem giętkiego materiału. Do małych modeli wystarczy zepsuta parasolka. Tutaj potrzebny będzie większy kaliber...

Radziłbym się jeszcze nieco zastanowić nad budową, bo nawet mały (np. 2x mniejszy) model da Wam wiele radości z użytkowania/zabawy, a czas oraz koszty budowy zmaleją w dużym stopniu :)

Pozdrawiam
    domix1
    Poziom 10  
    Czyli mówicie żeby użyć balsy która jest droższa ale lżejsza.
    http://www.brocki.neostrada.pl/hovercraft/frames.htm
    z taj strony myślałem że można użyć sklejki.
    Co do silników myślę że wystarczą 2 silniki poziome
    http://www.rc-modele.pl/silnik-elektryczny-graupner-speed-600-72v-race-p-2591.html
    i 1 taki sam pionowy.
    I od razu pytanie ile z takimi silnikami będę mógł sobie pojeździć, z akumulatorami
    Turnigy LiPo 2s 2200mAh 20C (7,4V)
    czy lepiej kupić normalne akumulatorki (około 18)
    http://allegro.pl/bc62-2400mah-baterie-ni-mh-akumulatorki-aku-aaa-r3-i1231506400.html
    To z bateriami aaa jest tańsze ale są cięższe.
    Które z tyk opcji polecacie.
    I czy możecie dać jakieś przykłady tanich aparatur z najlepiej servami.

Dodano po 2 [minuty]:

A i jeszcze jakie śmigła do tych silników polecacie??

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

Czy ta aparatura jest odpowiednia??
    http://allegro.pl/aparatura-6ch-v2-2-4ghz-odbiornik-kabel-usb-i1244614396.html
    czy morze jakaś tańsza morze być??

inventco.eu - proszę poprawić pisownię. Proszę używać przycisku PISOWNIA. Regulamin p.15.
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Silniki szczotkowe są tanie, ale mają sporo wad, w rezultacie pomału są z modelarstwa eliminowane. Kiedyś innych silników nie było, teraz mamy bezszczotkowe, które są co prawda droższe, ale przy dostarczaniu tej samej mocy, żrą mniej prądu i mają większy moment obrotowy (znacznie) i o lepszej charakterystyce, niż napędy szczotkowe. Są też lżejsze i bezobsługowe. A szczotkowe jak sama nazwa wskazuje - mają szczotki, wymagajace uwagi i konserwacji. A to zmniejsza żywotność silników.

Tak samo baterie NiMh. Ich zaletą jest taniość i możliwość znacznego rozładowania. Ale ich wydajność jest bardzo słaba, w porównaniu z pakietami Li-xx a masa o wiele większa.

A Poduszkowiec to jednak pojazd latający. Waga sie bardzo liczy.

Napęd dobiera się do gotowego modelu. A nie "na zapas". Nie wiadomo jeszcze ci wyjdzie ci gazetka, czy cegła. Kupisz zły napęd i tylko kasę wydasz.

Dlatego nie rób poduszkowca "z głowy", tylko poszukaj po prostu w sieci gotowych planów ze wskazanym wyposażeniem. Będziesz dokładnie wiedział co zbudować, z czego zbudować, jak zbudować, czego się spodziewać po zbudowaniu i co do tego kupić.
    Plany wielu konstrukcji są darmowe. Trzeba je sobie tylko ściągnąć i można budować.

Np. z tej strony:
    http://www.model-hovercraft.com/plans.html

A jeżeli pomęczysz wujka Googla, to zapewne i inne strony ci zapoda.

Natomiast projektowanie konstrukcji wymaga pewnej wiedzy, której wam jak widać brakuje. Nie umiesz nawet policzyć jaką objętość powinna mieć poduszka powietrzna, jakie powinno panować w niej ciśnienie i jaką wydajność powinien mieć wentylator, żeby tę poduszkę utrzymać w odpowiednim stanie.
    Foxik20
    Poziom 16  
    Popieram kolegę wyżej.
    Inwestycja w napęd bezszczotkowy na pewno się opłaci, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i jakościowych.
    Dobre silniki bezszczotkowe praktycznie nie wymagają przeglądów (jak to jest w przypadku silników szczotkowych), a ich stosunek masa/moc jest o wiele korzystniejszy względem ich starszych braci :)
    Jeżeli już zostajemy przy naszym modelu poduszkowca, to proponuję się rozejrzeć za silnikami tego typu:
    Link
    Oczywiście nie musi to być konkretnie ten, ale o podobnej mocy. Prezentowany wyżej jest do zastosowania napędu poziomego. Do kompletu śmigło o długości 8" oraz skoku 4-5".
    Do napędu pionowego nie potrzebny jest aż tak dobry silnik, ale i tak dobrze by było, jeżeli byłby to także silnik bezszczotkowy.

Link
    Prezentowany wyżej silnik myślę, że nadałby się jako napęd pionowy. Do zestawu mamy dołączony regulator, co przekłada się na nieco niższe koszty. Śmigło, jakie należy użyć, powinno mieć możliwie mały skok. Taki zabieg pozwoli śmigle szybciej się obracać, co przełoży się na "szczelność" kanału wlotowego powietrza. Śmigło o długości 7" i skoku od 3 do 4 powinno spełnić to zadanie.

Przedstawiłem tutaj propozycje ze sklepu modelarskiego, dla modelu z napędem dwu-silnikowym. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować jeden, nieco mocniejszy silnik, który zasilałby poduszkę oraz popychałby model.
    Jak wiadomo, każdy chce zaoszczędzić jak najwięcej, dlatego warto poszukać na allegro ciekawych aukcji, gdzie można znaleźć ciekawy silnik (często z regulatorem) w cenie niekiedy połowy jak za nowy.

Pozdrawiam
    domix1
    Poziom 10  
    Witam raz jeszcze, mam takie pytanie jakie zasilanie dać w poduszkowcu żeby trochę działał (tak z 2h). Mam zamiar użyć takiej elektroniki:

silniki X3 (dwa do napędu poziomego i jeden do pionowego)
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=3342
    śmigła do tych silników x3
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=14471

silnik x1 (do nadmuchania poduszki)
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=13918
    śmigło x1
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=14691

regulator obrotów (do regulowania prędkości)
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=14412

Śmigła podałem by dowiedzieć się czy będą dobre.
    Jakie zasilanie tu dać???
    Myślałem nad
    akumulatorki x24
    http://allegro.pl/akumulatorki-r6-aa-star-power-4900-mah-etui-11-2-i1326059730.html
    czy jednak zainwestować dużo więcej pieniędzy w jakiś akumulator??

Mam jeszcze jedno pytanie jak mogę obliczyć max. ciężar poduszkowca wiedząc że silnikiem pionowym będzie
    http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=3342
    wymiary poduszkowca to 1x0,5 m??
    domix1
    Poziom 10  
    Pionowy to ten który podnosi cały poduszkowiec a poziomy to ten który daje prędkość.
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Za 350zł to Wy dobrej aparatury do tego nawet nie kupicie. Zamiast iść w drogą balsę sugerowałbym raczej laminat- przy odpowiedniej technice wykonania jest sztywniejszy i wytrzymalszy.