Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór serwomechanizmów do minisumo

23 Lip 2008 15:20 2764 12
  • Poziom 25  
    Witam, stoję przed wyborem serwomechanizmów do napędzania minisumo, oczekuje trybów karbonowych/metalowy, przynajmniej jednego łożyska oraz ceny w okolicach 50-60zł za sztukę zdaje sobie sprawę, że nie jest to dużo, no ale nie wymagam też nie wiadomo jakich parametrów. Mam kilka swoich propozycji, ale chciałbym się dopytać o niektóre firmy ;)

Więc tak na pierwszy ogień TowerPro. Takie wiem, że nie będzie to towar wysokich lotów, ale znalazłem jeden ciekawy model:
    Serwo MG-945
    http://rcpro.pl/index.php?a=opis&k=7&id=27

- Moment : 12kg/cm (4,8V)
    - Napięcie zasilania 4,8V~7.2V
    - Prędkość : 0,25sek/60 stopni. (4,8V)
    - Przekładnia metalowa

W jednym sklepie było napisane, że jest to serwo cyfrowe, czyli by odpadało, ale w tym takiej informacji nie widzę, z drugiej strony jest bardzo wolne :?

Jako drugie serwo firmy BLUE BIRD(nie wiem jaka jest jakość ich produktów)

BLUE BIRD BMS-705MG
    http://rcsklep.pl/product_info.php?cPath=31_58&products_id=403
    -moment obrotowy przy 4.8V : 6.0kg/cm,
    -moment obrotowy przy 6.0V : 7.4kg/cm,
    -czas reakcji przy 4.8V : 0.18 sec / 60stopni,
    -czas reakcji przy 6,0V : 0.16 sec / 60stopni.

Serwo na 2 łożyskach kulowych , niskoprofilowe z metalowymi trybami.

Parametry ogólnie dobre, ale co to jest za firma ;) ?

I jako ostatnie myślałem o jakimś produkcie firmy HITEC, słyszałem że dobre są HS-325HB
    # zasilanie 6 V max
    # łożyska kulkowe, węglowe koła zębate
    # obciążenie: 3.0/3.7kg (4,8V/6V)
    # prędkość: 0.19/0.15 sekund (4,8V/6V)
    Serwo wielkości standard z utwardzanymi karbonowymi trybami oraz górnym łożyskiem kulkowym.
    No, ale tutaj wydaje mi się, ze jest trochę mały

Czekam na opinie i inne propozycje ;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Z doświadczenia modelarskiego (ścigałem się modelami samochodów) wiem, że carbonowe zębatki bardzo się kruszą no chyba że na takie serwo trafiłem. Osobiście polecał bym serwa hitec, sam jeszcze nigdy się na nich nie zawiodłem.
  • Poziom 29  
    Erwin008: A co myślisz o trybach karbonowych w serwach hitec?
  • Poziom 13  
    karbonowych hiteca nie testowałem. Ale pewnie takie same wady jak inne. Osobiście polecam metal i tylko metal. Najlepiej na 2 łozyskach ale to chyba oczywiste.
  • Poziom 15  
    Hitec 645MG 115zł, najlepszy stosunek jakosci, momentu do ceny. Pozdrowienia.
  • Poziom 28  
    Jeżeli serwo ma działać w robocie sumo, to tylko napędy oparte na serwach z trybami metalowymi. Jestem użytkownikiem robotów Hexor, i tryby karbonowe sypały się co kilka godzin pracy (serwa HS755MG). Kłopoty skończyły się po wymianie serw na hitec HS5745MG, ale to kosztowało... W robotach sumo przeciążenia w starciach są naprawdę duże (prędkość x 1kg), warto zainwestować w dobre napędy.
  • Poziom 25  
    Chce w ramach wolnego czasu sobie wykonać jakiegoś minisumo (500g), nie mam zamiaru nigdzie nim walczyć ;)

Zrobiłem niedawno jednego na serwach z Conrada ich jakości wole nie oceniać :?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Halftheman napisał:
    Hitec 645MG 115zł, najlepszy stosunek jakosci, momentu do ceny. Pozdrowienia.

Popieram, Co do tych 325 Hiteca, są wolne i poza tym że nie zawiodą to raczej będzie bardzo wolny robot...

Widziałem zagranicznego robota minisumo na serwach hiteca HS 85 MG (to serwa typu micro) który robił z naszymi robotami co chciał. Osobiście testowałem też serwo hiteca HS 225 MG i jest to jedno z najszybszych serw jakie widziałem, jednocześnie jest zaskakująco silne (serwo mini)

Jeśli planujesz zbudować robota "tak o" i nie walczyć z nikim, to nie ma sensu kupować czegokolwiek porządnego, ale jeśli chcesz mieć pewnego i niezawodnego robota, to dobre serwa to podstawa. Polecam Hiteca, bo jest w miarę tani (w porównaniu z Futabą czy Multiplexem) a prezentuje jakość wysokiej klasy. TowerPro jakoś nie wzbudzają mojego zaufania, choć wiele robotów na nich powstało. Bluebirda jednak bym nie kupował.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    W TowerPro z tego co kiedys pisał Robak pękają obudowy i są mizernej jakości..
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    ja kupilem 4 i wyrzucilem w bloto 240zl (wtedy jeszcze po 60zl byly). W sumie mialem 5, bo jedno z reklamacji, na te 5 w dwoch mi obudowy pekly. Te serwa nawet maja rozne rozmiary obudow, roznia sie o kilka mm. Ale w sumie jak wziac pod uwage ich slabe obudowy i sie zabezpieczyc;) to mysle ze zakup tych serw, jako naped do minisumo, bedzie calkiem ok:)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Co do serw śmiało mogę polecić serwa Tower pro MG995(metalowa przekładnia),serwa tower pro 5010(przekładnia nylonowa ale dość wytrzymała,serwa dość szybkie)oraz Hitec 325HB(nie do zajechania ale strasznie wolne).To co do serw których sam używałem.Z tych które używają moi koledzy modelarze mogę polecić serwa Hitec HS 322HD oraz HS 82 MG.

Gdybym był na twoim miejscu wziąłbym MG995 lub HS 82.
  • Poziom 16  
    Jeśli Cię na to stać to bez zastanowienia bierz HS 82 MG,co prawda kosztują prawie 80zł za sztuke ale sa warte swojej ceny.