Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 kasety ster. -jak odłaczyć jedną ?

numerek12 23 Lip 2008 16:21 882 4
  • #1 23 Lip 2008 16:21
    numerek12
    Poziom 21  

chciałem prosić o pomoc bo sobie nie moge poradzić
    jest silnik sterowany kasetami sterowniczymi typu KS oddalonymi od siebie o około 10 m
    jak zrobić aby w jednym czasie działała tylko jedna?

jest np taka sytuacja :
    kaseta nr steruje silnikiem w lewo i dajmy na to ktos podchodzi i chce sterować silnikiem w prawo i klops silnik dostaje napięcie i po nim
    styczniki są połaczone krzyzowo aby tylko w jedną stronę pracował w jednym czasie ale chciałbym dodatkowe zabezpiecznie w postaci wyłaczenia drugiej kasety
    czyli jeśli jakikolwiek przycisk kasety nr 1 jest wciśnięty kaseta nr 2 nie może sterować -i na odwrót

jak to zrobić na stycznikach/przekaźnikach ?

0 4
  • #2 23 Lip 2008 16:45
    marian_em
    Poziom 25  

numerek12 napisał:
    kaseta nr steruje silnikiem w lewo i dajmy na to ktos podchodzi i chce sterować silnikiem w prawo i klops silnik dostaje napięcie i po nim
    Nie po nim tylko po zabezpieczeniu przed stycznikami, jednoczesne zalaczenie dwoch roznych kierunkow nie robi nic innego jak "krzyz" na dwoch fazach, skonczy sie to efektownym "bum" i wywaleniem bezpiecznikow ;)
    Natomiast jesli chodzi o kasety, jesli ja mialbym cos takiego wykonac, to po prostu do kazdej kasety dorobilbym dodatkowy przycisk, sluzacy do zalaczenia zasilania do biezacej kasety, rownoczesnie zasilanie zostaloby odciete od kasety nr 2. Wcisniecie magicznego przycisku na drugiej kasecie spowoduje efekt odwrotny, czyli odlaczenie pierwszej i zalaczenie drugiej. Zeby to wykonac potrzebujesz po dwa wolne przewody w kazdym kablu sterowniczym oraz prosty uklad logiczny na przekaznikach.

1
  • #3 24 Lip 2008 05:56
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Bez schematu trudno jednoznacznie powiedzieć jak to zrobić. Trzeba dorobić układ który będzie docinał napięcie sterowania na drugą "kasetę" w chwili gdy pracujemy na pierwszej i odwrotnie. Jeżeli całe sterowanie umieszczone jest w jednym miejscu to myślę sobie że najprościej będzie zastosować przełącznik z zerem po środku na tablicy. Co do przekaźników to nie bardzo rozumiem połączenie krzyżowe. Jeżeli jest blokada elektryczna nie powinien stycznik od obrotów lewych załączyć gdy pracuje w prawo i odwrotnie. Nie ważne z ilu miejsc jest sterowanie. Więc pewno jest coś skopane w sterowaniu.
    Pozdrawiam

0
  • #4 24 Lip 2008 20:33
    Rafik4
    Poziom 26  

numerek12 napisał:
    chciałem prosić o pomoc bo sobie nie moge poradzić
    jest silnik sterowany kasetami sterowniczymi typu KS oddalonymi od siebie o około 10 m
    jak zrobić aby w jednym czasie działała tylko jedna?

Jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałem to są dwie kasety, do pracy w lewo i do pracy w prawo, tak? W takim wypadku sterowanie kaset dałbym przez styki NC styczników, kaseta do jazdy w prawo przez styk NC stycznika jazdy w lewo, kaseta do jazdy w lewo przez styk NC stycznika do jazdy w prawo, jeżeli silnik stoi to obie kasety mogą być użyte, chcesz jechać w lewo wciskasz kasetę do jazdy w lewo, stycznik łapie i automatycznie poprzez styk NC odcina sterowanie kasety do jazdy w prawo, w tym momencie kaseta do jazdy w prawo jest odcięta i można dusić do woli, zadziała dopiero gdy silnik będzie stał.

0
  • #5 25 Lip 2008 19:26
    numerek12
    Poziom 21  

witam
    sprawę rozwiązałem stosując stycznik 2x nc 2x no
    każde wciśnięcie przycisku na 1 kasecie odłacza zasilanie na drugiej i odwrotnie

temat uważam za zamknięty

1