Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM - T60 Lenovo Przywrócenie danych

migol21 23 Lip 2008 16:39 7887 16
  • #1 23 Lip 2008 16:39
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Lenovo T60 IBM.

1) Zrobiona kopia Ghostem Dysk do pliku
    2) Dysk wyczyszczony (Erase - zerowanie)
    3) Próba przywrócenia Ghostem Dysk z pliku
    4) System nie startuje miga jedynie znak zachęty Partycja recovery nie startuje z przycisku błąd 201

Jak to chamstwo przywrócić. co zrobić żeby wrócić system. Czy pozostaje jedynie instalacja czystego systemu OEM i ściągnięcie sterowników a partycja recovery pójdzie w niepamięć ?

0 16
  • #2 23 Lip 2008 17:02
    tehaceole

Poziom 28  

Jeżeli zerowałeś dysk to zrobiłeś to z całą jego powierzchnią... Więc pożegnaj się z partycją Recovery.

0
  • #3 23 Lip 2008 19:31
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Nie zgodziłbym się z tym ,gdybym miał drugi dysk taki sam prawdopodobnie udało by mi się przywrócić wszystko ale co ciekawe zastanawiam się co tam jest takiego zrobione ,że przywrócenie ghostem nie działa. Brakuje Formatera który zrobił tą partycję.

Dowiedziałem się że koszt DVD przywracającego obie partycje w takim samym układzie jak z fabryki kosztuje 1000 zł . Dowiedziałem się również iż Jeśli dysk będzie inny innej wielkości to przywrócenie się nie powiedzie.

0
  • #4 23 Lip 2008 19:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 23 Lip 2008 20:00
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Najwyraźniej Ghost w swej wspaniałości nie klonuje dysku, a kopiuje co mu pasuje. Przy tych informacjach, które podałeś, można jedynie wróżyć jak wyglądał dysk przed zerowaniem. Powróżymy?
    PS. Jako stały bywalec działu HDD powinieneś wiedzieć czym się klonuje dyski.
    PS2. Spójnik "iż" średnio pasuje w połączeniu "również iż jeśli"...

0
  • #6 23 Lip 2008 20:18
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Jeśli kolega wie lepiej to w jakim celu pisze kolega na forum z prośbą o pomoc uskuteczniając do tego jakieś wierutne brednie?

Bart 2005 - czy ja gdzieś napisałem że wiem lepiej personalnie na forum się nie będę wypowiadał bo nie o pyskówkę mi chodzi.
    Stąd przypuszczam

http://www.pc.ibm.com/pl/faq/index.html?pl

Cytat:
    Q: Jak przywrócić system z kopii zapasowej?

Wykonujemy kopię systemu operacyjnego za pomocą Rescue and Recovery (na płytki, dysk, sieć).

Przywracanie możemy wystartować z płytki startującej BOOT CD, F11 lub niebieskiego klawisza lub zewnętrznego dysku USB (który może być bootowalny).

Z menu po lewej stronie (w środowisku PE) wybieramy Restore System->Restore System from Backup->Wskazujemy miejsce zapisu kopii zapasowej (dysk lokalny, zewnętrzny, sieć, płytki). System po odnalezieniu kopii rozpozcznie przywracanie systemu.
    Uwaga: Recovery CD przywracają ukrytą partycję i system operacyjny do ustawień fabrycznych. Kasują one wszystkie dane na dysku więc proszę pamiętać, aby wcześniej wykonać kopię zapasową danych!

Cytat:
    PS. Jako stały bywalec działu HDD powinieneś wiedzieć czym się klonuje dyski.

msthhk - Oczywiście wiem mój błąd ale się go nie wypieram . "iż" zamieniłem na "że". Jakie informacje by pomogły w tym byś mnie lepiej zrozumiał ?

Szukam sposobu by przywrócić to co fabryka dała oraz szukam wyjaśnienia i rozwiązania na przyszłość.
    Choć przypuszczam ,że Klon HDDClone lub Copyrem DMDE powinno dać możliwość skopiowania dokładnie dysku niestety pewności nie mam.

Dlatego post ten był w Laptopach a nie w dziale odzysku bo dane są odzyskane mam ich kopie zarówno mogę je montować w DMDE jak je kopiować teoretycznie wszystko wygląda dobrze a system nie wstaje .

Przypuszczałem że jest potrzebny odpowiedni formater z IBM partycji ukrytej która również nie startuje .
    Mając dane które są na partycjach (Dysk podpięty pod iny system pokazuje partycje systemową ) i po zamontowaniu przez np. i ich przywrócenia w formacie takim jak był.

Z tego jakie informacje otrzymałem mam rozumieć że nie ma żadnej możliwości przywrócenia tego stanu tylko i wyłącznie po przez kupienie odpowiedniej usługi w serwisie który zażyczył sobie 1000 zł

Czy tak mam to zrozumieć ?

0
  • #7 23 Lip 2008 20:27
    msthhk

Gdybyś zrobił kopię dysku z COPYR, to mógłbyś przywrócić wszystko co do jednego bita do stanu pierwotnego. Ghost nie jest narzędziem do wykonywania kopii dysku. Możliwe, że partycja recovery w ogóle nie została skopiowana - przecież jest ukryta. Nie wiadomo co Ghost kopiuje, a czego nie kopiuje...
    Jeżeli partycja recovery jest tylko ukryta (w obszarze dostępnym po LBA), to wyzerowanie dysku skasuje wszystko, łącznie z partycją ukrytą. Nic więcej do dodania...

0
  • #8 23 Lip 2008 20:44
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Możliwe, że partycja recovery w ogóle nie została skopiowana - przecież jest ukryta

Wiadomo co skopiował ghost nie wiadomo czego nie skopiował.

Dane na partycji ukrytej odzyskałem dzięki DMDE wszystkie dane (tz. pliki katalogi) z tej partycji mam ale najprawdopodobniej nie jest to idealna kopia 1 do 1. Przy przywracaniu ghost zmienia wartości wielkości partycji (stara wielkość 5064 nowa wielkość 5069) I nie ma możliwości ich zmiany

0
  • #9 23 Lip 2008 21:21
    msthhk

Chcesz powiedzieć, że po zerowaniu dysku odzyskałeś jakiekolwiek dane z partycji ukrytej używając DMDE? No to już jakiś cud.
    A jeżeli miałeś już uruchomiony DMDE przed zerowaniem, to dlaczego nie wykonałeś kopii do obrazu sektor po sektorze?

0
  • #10 23 Lip 2008 21:35
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Gdybym zrobił to jak należy to bym zrobił to DMDE :).

Już wyjaśniam
    1) wynikła potrzeba zerowania dysku i remapu
    2) Wykonałem kopie bezpieczeństwa niestety ghostem po przez utworzenie kopi DYSKU do pliku podpinając dysk pod drugi komputer (SATA)
    3) Następnie myśląc że mam kopie dysku 1:1 (nic bardziej mylnego) uruchomiłem zerowanie i remap dyskowi pomogło i skasowało wszelkie dane
    4) Przywróciłem ghostem z pliku dysk ghost zmienił wielkości partycji według swojego widzimisię i bez możliwości modyfikacji przywrócił dane
    5) Po podpięciu pod laptopa dysku system nie startuje dochodząc jedynie do migającego kursora w lewym górnym rogu uruchomienie przywracania z niebieskiego przycisku (uruchomienie z partycji ukrytej) wywala błąd error 202 .
    6) Dysk podpiąłem pod inny system uruchomiłem DMDE mogłem ściągnąć MBR i zobaczyć co i jak mogłem też skopiować całą zawartość partycji systemowej i po zamontowaniu partycji ukrytej skopiowałem również dane z partycji ukrytej .
    7) pozostałem z danymi bez możliwości ich wykorzystania na laptopie :(

Cytat:
    to dlaczego nie wykonałeś kopii do obrazu sektor po sektorze?

Bo byłem głupi ,bo miałem pomroczność jasną ,bo myślałem ,że ghost wystarczy.

0
  • #11 23 Lip 2008 22:11
    msthhk

Niestety, ale nikt tutaj nie zgadnie, jak wyglądał ten dysk przed zerowaniem i co Ghost skopiował i gdzie. Proponuję napisać do Symanteca z zapytaniem, czy zrefundują Ci zakup Norton Ghost.

0
  • #12 23 Lip 2008 22:23
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Niestety, ale nikt tutaj nie zgadnie, jak wyglądał ten dysk przed zerowaniem

Tak możliwe że masz racje ale dlatego ten temat był w Laptopach żeby znaleźć osobę która posiadał taki laptop lub też miała podobne problemy oraz która by znała sposób jak przywrócić mając dane z dysku układ jaki był przed sytuacją chodziło o programy na partycji do przywracania systemu .

0
  • #13 24 Lip 2008 01:03
    pgoral
    Poziom 25  

migol21 napisał:
    Dowiedziałem się że koszt DVD przywracającego obie partycje w takim samym układzie jak z fabryki kosztuje 1000 zł

W serwisie w Polsce wgrywają toto za około 100-150 zł - w zależności od serwisu. Ale rozumiem, że skoro dysk nie był wymieniany a naprawiany to zależy na minimalnych kosztach.

Szkoda, że nie przygotowałeś wcześniej dysków PRODUCT RECOVERY. Zauważyłem, że można przywrócić do fabrycznego stanu - a potem nawet plik po pliku powgrywać co było wcześniej na partycji recovery i systemowej i jest wszystko ok - tzn. działające.

Jak znajdziesz już kogoś z tym kompem albo płytki to dawaj znać - napewno coś wymyślimy.

Spróbuj znaleźć kogoś kto ma taki PRODUCT RECOVERY i z użyciem tych płytek załóż partycję a potem powrzucaj "do środka" pliki tak jak były. Ew. Poproś jakiegoś posiadacza o zawartość pierwszych sektorów dysku oraz tej partycji RECOVERY, a potem sformatuj i powrzucaj co trzeba.

PS. Ghost i mnie kiedyś zawiódł gdy chciałem zrobić kopię 1:1 na inny dysk. Niby pliki były, ale... to miał być dysk systemowy o niebanalnym układzie partycji. Wtedy komenda dd w linuxie pomogła robiąc dokładnie to co kazano - nic mniej ani nic więcej. Od tego czasu wogóle nie uzywam tego narzędzia ani nie mam jego nowszych wersji. Po co mi program do backupu który nie wiadomo co backupuje? Dla mnie backup całego hdd to taki, że po odtworzeniu go na drugi każdy bit się będzie zgadzał z oryginałem. Tak jak dd if=/dev/hdc of=hdc_image.bin i potem odwrotnie. Czy polecany tu mający dodatkowo dobre mechanizmy kopiowania dysków z badami copyr.

0
  • #14 24 Lip 2008 07:50
    BIGOLSEN

Kolega dał ciała . Siedzi tu na tym dziale już tyle czasu , że powinien wiedzieć co jest najskuteczniejsze do tego typu zadań .
    Teraz może pokaż nam jak dziś wygląda dysk z kopią z Ghosta ?
    Tak jak napisał przedmówca musisz skorzystać z pomocy uzytkownika tego samego modelu . Kiedy będziesz miał klona partycji , to dane dołączysz z kopii .

Pozdrawiam .

0
  • #15 24 Lip 2008 08:23
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

BIGOLSEN - Masz racje trudno jednak logicznie myśleć i nie popełnić błędu kiedy nad tobą stoi gość i stale się dopytuje czy już jest. To nauczka na przyszłość. Dysku na razie nie mam jedynie plik 0-100 LBA tego dysku po sklonowaniu, załączę go może się nasuną jakieś wnioski.

pgoral - W jakim serwisie o jakich my serwisach mówimy ? Ja dowiedziałem się o serwisie IBM-a ty o jakim ? Laptop jest na gwarancji która jednak nie obejmuje przywrócenia systemu w razie ingerencji użytkownika.

Mam dostępnego IBM-a T61 niby to samo a jednak odrobinę inny mam przy jego pomocy zrobiona płytkę Recovery. Niestety nie mam obecnie laptopa . Dostane go w przyszłym tygodniu ale będę miał jedynie dzień na to żeby z tym powalczyć przy tak czasochłonnych procedurach przywracania zdaje się że nie ma już o czym mówić gdybym to miał przez tydzień może by coś udało się zrobić .

0
  • Pomocny post
    #16 24 Lip 2008 10:11
    pgoral
    Poziom 25  

migol21 napisał:
    pgoral - W jakim serwisie o jakich my serwisach mówimy ? Ja dowiedziałem się o serwisie IBM-a ty o jakim ? Laptop jest na gwarancji która jednak nie obejmuje przywrócenia systemu w razie ingerencji użytkownika.

Ja mówiłem o serwisach gwarancyjnych ibm w Wawie. Jak był na gwarancji a z dyskiem coś nie tak to trzeba było zrobić kopię i na gwarancję go. Ale teraz możesz tam dostarczyć by wgrali dane jak było w fabrycznie nowym. Koszt tak jak pisałem. Chcą na to 2 do 4 dni tutaj. Płytek nie sprzedają ani nie udostępniają od jakiegoś czasu. Ale można je po wgraniu przygotować dla siebie (jeden raz).

migol21 napisał:
    Mam dostępnego IBM-a T61 niby to samo a jednak odrobinę inny mam przy jego pomocy zrobiona płytkę Recovery. Niestety nie mam obecnie laptopa . Dostane go w przyszłym tygodniu ale będę miał jedynie dzień na to żeby z tym powalczyć przy tak czasochłonnych procedurach przywracania zdaje się że nie ma już o czym mówić gdybym to miał przez tydzień może by coś udało się zrobić .

Musisz porównać pod obudową numer - cztery cyferki, myślnik, trzy literko/cyferki. Potem patrzysz na ten drugi jaki ma numer modelu (to co wcześniej) i na stronie od thinkpadów porównujesz czy zgodne.

Ew. znalazłem gostka co za niewielką opłatą wysyła kopie tych płytek które chcesz (w sumie po kosztach wykonania kopii). Ale najpierw zobacz czy od T61 pasuje. No i czy w tym T61 masz ten sam system który miałeś w T60? Ew. zobacz czy rozmiar partycji recovery jest identyczny (pod względem ilości LBA) co w T60. Jak jest identyczny to możesz przenieść sam układ partycji (albo wszystko jak leci), a ich zawartość przegrać z backupu.

zobacz na link http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?sitestyle=lenovo&lndocid=MIGR-63685
    wymienione tam raczej mają również zamienne z dużą szansą płytki product recovery. Celowo link podsyłam - bo skoro coś było nie tak z hdd to może się przyda.

Tu masz przydatne linki z numerami product recovery - jak widzisz są dwa rodzaje - zobacz który z nich to ten Twój.
    http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-62726
    http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-66982
    Jak tu się będzie zgadzać numerek to działa na 100%

Powinieneś mieć więcej niż jedną płytę. Zazwyczaj jest to cd startowa i 4-6 płyt z danymi (w zależności od modelu oraz wersji systemu). Ew. cd startowa i dvd z systemem. Zwróć uwagę, że można tylko raz wygenerować te płyty - więc warto je udostępnić właścicielowi tego T61 - bo kolejnej już nie zrobi sobie.

Co do czasu to spokojnie dzień starczy. O ile będziesz miał wcześniej płytki takie jak trzeba lub drugi komp dostępny z tym samym układem partycji. To przywracanie systemu to krótka sprawa. Ledwie zdążysz zająć się czymś innym i już się skończy. Potem poprostu przerzucenie danych. No tak szybko jak się dane kopiują. No i jak robisz to pierwszy raz to godzinka dodatkowo na zastanawianie się.

0
  • #17 24 Lip 2008 17:42
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

To chyba najbardziej konkretna i pomocna odpowiedź dzięki teraz wiem gdzie szukać i jak to zrobić.

Jeszcze raz dzięki za pomoc temat uważam za wyczerpany więc go zamykam.

0