Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antenowe gniazdo aboneckie koncowe czy przelotowe, doradzcie

Trout 23 Jul 2008 20:46 21686 13
    Trout
    Level 10  
    Witam

Mam zamiar wykonac prosta instalacje antenowa TV naziemnej w swoim domu.
    Mam takie pytanie:
    W domu sa 4 pokoje gdzie bedzie dostepny sygnal TV.
    Z tego kanaly kablowe sa poprowadzone w dwoch pionach tj. kanal przechodzi przez puszke w pokoju na pietrze i schodzi dalej na parter.
    Kanal jest na tyle szeroki ze zmieszcza sie w nim dwa a moze nawet trzy kable kable koncentryczne.
    Zakladajac ze na strychu jest rozdzielacz sygnalu to lepiej jest od rozdzielacza:
    1. Poprowadzic cztery osobne kable po jednym do kazdego pokoju czyli po dwa w jednym kanale i na koncu zalozyc gniazda abonenckie koncowe?
    czy
    2. Poprowadzic dwa kable po jednym w kazdym pionie i w pokojach na pietrze zalozyc gniazda aboneckie przelotowe a na parterze koncowe?
    Jesli tak to jakie tlumienie powinny miec te gniazda przelotowe bo jest kilka do wyboru.
    Generalnie instalacja musi byc takze gotowa do robudowy o TV SAT (musi zostac miejsce na kabel w kanale).

Prosze o rade bo stoje przed zakupem kompletu gniazd modulowych do calego domu i nie wiem jakie kupic.
    pajo21
    Level 35  
    Wszystkie gniazda końcowe i taka ilość kabli jaka jest potrzebna.
    Instalacja w gwiazdę czyli jeden punkt z którego rozchodzą się osobne kable do gniazd końcowych.
    pancur_psv
    Level 13  
    Jak zwykle podpisuję się pod pajo21 w 100%. Taka instalacja pozwoli równomiernie rozprowadzić sygnał do wszystkich gniazd, a jeśli za 3 lata wymyślisz sobie że w ten kabel chciałbyś sobie jeszcze wpuścić sygnał z satelity, to będziesz miał jak znalazł - przy połączeniu szeregowym będziesz miał wszystko do przeróbki. Pozdrawiam
    zbig2156
    Level 10  
    pajo ma rację dasz wszędzie oddielny i z bańki
    Trout
    Level 10  
    Witam

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    O to mi chodziło.

Jeszcze jedno pytanie.
    Rozumiem ze do takiego gniazda RTV + SAT cały sygnał (TV naziemna + TV satelitarna) podaje się jednym kablem koncentrycznym. I to gniazdo później te sygnały separuje/rozdziela na 3 wyjscia R, TV i SAT. Mam rację?
    LeDy
    Level 43  
    Do gniazda TV+SAT doprowadza się dwa przewody - RTV i SAT osobno i gniazdo trzeba przerobić. Jednym przewodem TV+SAT to jedynie jak dasz multiswitcha. Są gniazda gdzie jest rozdzielone podejście TV i SAT - też dwa osobne przewody , ale bardzo drogie i trudno dostać.
    Trout
    Level 10  
    Dlaczego gniazdo trzeba przerabiać skoro jest ono nowe i powinno pasować do takiej instalacji?

Aukcję usunąłem.
    Regulamin p.10.11 - GKVIDEO
    pancur_psv
    Level 13  
    LeDy się myli, doprowadzasz do gniazda sat końcowego tylko jeden przewód i faktycznie to gniazdo rozdziela sobie sygnał. Sygnał możesz zsumować (sat+naziemna) albo za pomocą multiswitcha, albo podłączając naziemną do specjalnego konwertera, który posiada taką możliwość, albo stosując spliterki do których podłączamy naziemną, satelitę i z tego wychodzi nam jeden kabel do konkretnego gniazda
    LeDy
    Level 43  
    pancur_psv wrote:
    LeDy się myli, doprowadzasz do gniazda sat końcowego tylko jeden przewód i faktycznie to gniazdo rozdziela sobie sygnał. Sygnał możesz zsumować (sat+naziemna) albo za pomocą multiswitcha, albo podłączając naziemną do specjalnego konwertera, który posiada taką możliwość, albo stosując spliterki do których podłączamy naziemną, satelitę i z tego wychodzi nam jeden kabel do konkretnego gniazda

Fakt , że nie wymieniłem wszystkich urządzeń jakie trzeba zastosować aby TV i SAT do gniazda RTV-SAT podłączyć jednym kablem. Bez nich jest tak jak napisałem. Poczytaj to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic366933.html
    Wpisz w Google instalacja SAT+TV i znajdziesz odpowiedzi.
    http://solidnydom.pl/cv_3168_10230,okabluj_swoj_dom_(2).htm
    I tu: http://www.elpiobis.pl/instalacje/inst3.php
    Ja robiąc instalację na np. 4 gniazda RTV w tym jedno RTV+SAT robie tak jak napisałem czyli do gniazda RTV+SAT doprowadzone 2 przewody i odpowiednie podłączenie.
    pancur_psv
    Level 13  
    kolego LeDy, oczywiście można i tak i jeśli to jest odcinek 5 - 8 metrów, ale jeśli więcej , to jaki to ma sens, nie jest to niczym uzasadnione żeby pchać w ścianę kilka kabli. Zauważ że kolega, który zaczął pisać wątek ma już kanały w ścianach i chce na razie zainstalować jedynie naziemną, dlatego doradzałem żeby dać 1 przewód do 1 gniazda, bo to w przypadku rozbudowy systemu nie będzie powodowało konieczności kładzenia nowej instalacji, niestety kanały w ścianach nie są z gumy i nie można czasami upchać kilku kabli, zważywszy że jest to nieuzasadnione ani ekonomicznie, ani niepotrzebnym nakładem pracy.
    pajo21
    Level 35  
    Jeżeli w kablu mamy już zsumowany sygnał tv i sat to nie ma potrzeby ciągnięcia dwóch kabli.Inna sprawa jak mamy zamiar użytkować tuner recorder wtedy kładziemy dwa przewody i gniazdo z dwoma wyjściami sat.Ceny takich gniazd zaczynają się od 16zł więc nie sa drogie.
    LeDy
    Level 43  
    Zaczął od TV a potem dołożył jeszcze SAT. Moje uwagi dotyczą TV+SAT.
    Pisałem o cenie gniazd , gdzie Sat i TV mają osobne podejścia, zaciski.
    dingo148
    Level 16  
    A ja mam takie pytanie. Dziś byłem w markecie w celu kupienia gniazda RTV. Były trzy rodzaje: przelotowe, końcowe i gwiazda. Przelotowe i końcowe wiem jakie mają zastosowanie, ale do czego gwiazda ? Jak przyjrzałem się dokładniej temu urządzeniu to wygląda identycznie jak końcowe tzn. wchodzi tylko jeden przewód. Więc kiedy stosować gwiazdę ?
    Marcin91
    Level 23  
    Witam,
    Zakupy w markecie osprzętu do instalacji RTV/SAT to ostateczność ... z racji tego że zajmuję się instalacjami to powiem krótko: cena x 2 a nawet 3 razy wyższa jak w sklepie z osprzetem, jakość trudno okreslić, bo dla producenta liczy sie jako gniazdo wyglada, a nie jakie ma parametry.

Odnośnie gwiazd ... prawdopodobnie chodzi o instalację w systemie gwieździstym, czyli chodzi o typowe gniazda końcowe ...

Gniazda w sklepie kosztują w granicach 10-25 złotych , jedynie gniazda multimedialne są droższe.

Dlatego polecam odwiedzić sklep z osprzetem ewentualnie sklep internetowy.