Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wentylator komputerowy zasilany fotoogniwem

Matteusz86 23 Lip 2008 21:49 2862 7
  • #1 23 Lip 2008 21:49
    Matteusz86
    Poziom 9  

Mam wentylatorek który kiedyś chłodził mój procesor o parametrach 12V i 0,12A i mam jeszcze lampę solarną(taką do ogrodu) kupioną w Biedronce.
    Czy dałoby sie zasilać ten wiatraczek takimi modułami ile bym ich potrzebował? Chciałbym żeby wiatraczek chodził jak na fotoogniwo świeci słońce. Bardzo proszę o pomoc!

0 7
  • #2 23 Lip 2008 22:12
    Rzuuf
    Poziom 43  

Tak, oczywiście!
    Potrzebujesz mocy 12V*0,12A=1,44W. Taką moc da Ci conajmniej 100cm2 (=10cm x 10cm) fotoogniwa przy oświetleniu pełnym słońcem świecącym prostopadle do powierzchni ogniw. Lampa solarna ma moc kilka razy mniejszą.
    Chińscy producencji proponuja całą gamę takich fotopaneli solarnych:
    http://www.wsparcie.biz/serwis/content/view/196/43/
    ale jak widać, dla mocy 2,5W to jest 300cm2.
    Jeśli wykorzystasz wszystkie dostępne w Polsce godziny "czystego słońca" - a statystyka IMiGW podaje, że jest ich rocznie 1500, - to zaoszczędzisz prądu ok. 2kWh, czyli to ma wartość 1.- zł w/g cen "elektrownianych".

0
  • #3 23 Lip 2008 23:19
    Matteusz86
    Poziom 9  

Rzuuf dzięki za odpowiedź. Dla sprostowania, nie chce tym zaoszczędzić na poborze prądu w domu w kompie.

Dobra napiszę o co mi chodzi:
    Chciałbym zbudować mechanizm chłodzący z: wentylatora z radiatorem zasilanym ogniwem słonecznym. Zamontowany lodówce turystycznej (takiej na wkłady) i przy niewielkich modyfikacjach konstrukcyjnych samej lodówki, temperatura wewnątrz byłaby niższa od tej na zewnątrz na tyle żeby wyjąć zimne puszki, butelki ;-)
    i teraz pytanie jak to można zrobić (samo połaczenie witraka z ogniwem)

0
  • #4 23 Lip 2008 23:26
    Rzuuf
    Poziom 43  

Wentylator nie obniża temperatury, tylko przyśpiesza wymianę ciepła. Jeśli mamy wzmozony ruch powietrza z otoczenia, to obiekt umieszczony na drodze tego przepływu będzie szybciej dochodził do temperatury otoczenia. Dla obiektów cieplejszych, od otoczenia - będzie to chłodzenie, a dla obiektów chłodniejszych od otoczenia będzie to grzanie. Tak więc, lodówka, która jest chłodniejsza, niż otoczenie, będzie w ten sposób ogrzewana, a nie chłodzona. Jeśli chcesz poprawić działanie tej lodowki, to obłóż ją styropianem i postaw w miejscu, gdzie nie wieje ...

0
  • #5 24 Lip 2008 10:59
    Matteusz86
    Poziom 9  

jeżeli wewnętrzne ścianki takiej lodówki (która ma ścianki fabrycznie zrobione ze styropianu) wyłożę aluminium do którego będzie przymocowany radiator z wentylatorem który będzie przyspieszał chłodzenie radiatora. W środku na pewno temperatura obniży się kilka stopni. W taki sam sposób są zrobione lodówki elektryczne zasilane przez podłączenie do gniazdka zapalniczki samochodowej. Nie martwię się o samą zasadę konstukcji.

Powtórzę o co mi chodzi: jak zrobić połączenie wiatraczka z ogniwami słonecznymi?

0
  • #6 24 Lip 2008 11:24
    Loker
    Poziom 38  

Hmm, ja też uważam, że wymuszony przepływ powietrza nie ochłodzi radiatora poniżej temperatury otoczenia - no chyba, że będzie to powiązane np. z wymuszonym parowaniem cieczy z powierzchni radiatora. W "samochodowych" lodówkach wykorzystywane są moduły Peltier'a, a wentylator i radiator służą do chłodzenia "gorącej" strony takiego modułu.
    A co do tematu zasilania wentylatorka z ogniwa słonecznego - przede wszystkim jakie masz napięcie wyjściowe baterii ogniw z lampy solarnej?

[]

0
  • #7 24 Lip 2008 19:28
    hindoos
    Poziom 23  

Rzuuf napisał:
    Jeśli chcesz poprawić działanie tej lodowki, to obłóż ją styropianem i postaw w miejscu, gdzie nie wieje ...

Ewentualnie obłożyć mokrymi szmatami i postawić tam, gdzie jest przeciąg...

0
  • #8 24 Lip 2008 20:20
    elektrochemik
    Poziom 13  

Jak wyżej, dość trafnie oszacował Rzuuf, potrzebujesz panelu o powierzchni 100 cm kwadratowych, a nawet w zasadzie ze dwa razy tyle. Ogniwko słoneczne w lampach solarnych składa się z paru wąskich paseczków o powierzchni zaledwie kilka cm kw. Czyli trzeba ich niestety sporo. Efekt może być nieopłacalny.
    Inna sprawa, że nie wiadomo co jest czynnikiem chłodzącym w tej lodowce, wkład chłodzący, moduł Peltiera, czy jeszcze inny wynalazek.

0