Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

230V i 380V+fazy jak to z tym jest?

bandzior2 24 Lip 2008 06:58 104309 61
  • #1 24 Lip 2008 06:58
    bandzior2
    Poziom 26  

Zastanawia mnie jedna rzecz. Jak to jest z tymi fazami prądu? Na słupie są4 kable. 3 fazy i 0. Do gniazdka siłowego 380V idą 5. Jak to? A tak to, że 3 fazy+0+0 ochronne. Do gniazdka zwykłego na 230V jest jedna faza+0.
    Czyli teoretycznie faza ma 230V. Ale jak to skoro do gniazda siłowego 380V są 3 fazy, a napięcie 380V? Powinno teoretycznie być 690V, a nie 380V.
    I jeszcze jedno. Dlaczego wystarczy przestawić jedną z faz, żeby zmienić kierunek obrotu silnika siłowego?

-2 29
  • Pomocny post
    #2 24 Lip 2008 07:50
    neo_dc
    Poziom 32  

Napięcie międzyfazowe = 400V ( nie 380 )
    Napięcie między fazą a zerem = 230 V ( nie 220 )

Na słupie masz 3 fazy, zero robocze i zero ochronne ( L1, 2, 3, N, PE )
    Zero robocze jest wyprowadzane z połączenia uzwojeń transformatora w gwiazdę ( z punktu wspólnego ). Zero ochronne to uziemienie.

Zmienić wystarczy dlatego, że poszczególne przebiegi są przesunięte względem siebie o 120°, resztę sobie poczytaj ;)

2
  • Pomocny post
    #3 24 Lip 2008 08:15
    Bogdanor
    Poziom 27  

Fajna logika: 3 fazy=690 V, zsumowałeś napięcia 230V. Ciekawe dlaczego tak sobie wymyśliłeś. Przy obwodach 3fazowych wykorzystywane jest napięcie miedzy fazowe , a nie miedzy fazą a zerem.. Ale ciekawie kombinujesz jak na swój wiek, będziesz w przyszłości elektrykiem, masz to jak w banku.
    ps. sama faza nie ma "nic", dopiero różnica potencjałów miedzy fazą a zerem, lub fazą a następną fazą decyduje o napięciu(różnicy potencjałów).

2
  • #4 24 Lip 2008 08:41
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Przeniosłem z "Na wesoło. "

3
  • Pomocny post
    #5 24 Lip 2008 09:15
    Hucul
    Poziom 39  

Bogdanor napisał:
    ...Przy obwodach 3fazowych wykorzystywane jest napięcie miedzy fazowe , a nie miedzy fazą a zerem...

Napięcie między zerem a fazą również jest wykorzystywane .

3
  • #6 24 Lip 2008 10:15
    Stary1952
    Poziom 33  

Wystarcz poczytać książkę " Podstawy elektrotechniki ".

3
  • #7 24 Lip 2008 18:08
    bandzior2
    Poziom 26  

Czyli tak jak by połączyć 3 fazy w jednym urządzenie np. silnik 6kw to napięcie będzie 400V a nie 3x230V. Bo to nie liczy się jako faza zero, faza zero, faza zero, tylko faza faza faza zero.

7
  • Pomocny post
    #8 24 Lip 2008 23:25
    neo_dc
    Poziom 32  

Popatrz tutaj, mam nadzieję, że zrozumiesz :)

Z definicji napięcie to różnica potencjałów, czyli musisz mierzyć je pomiędzy dwoma punktami, jeśli sa na tym samym potencjale to napięcie między nimi wynosi zero V.

Podłączenia w gwiazdę / trójkąt również namalowałem. Nie każdy silnik da się podłączyć w trójkąt - musi mieć oznaczenia na tabliczce znamionowej :)
    Nie każdy też w gwiazdę - niektóre przystosowane tylko do trójkąta nie mają wyprowadzenia wspólnego ( do przewodu N ) na zewnątrz więc nie można go podłączyć.

Cyferkami oznaczyłem napięcie.

8
  • #9 25 Lip 2008 08:31
    bandzior2
    Poziom 26  

Mniej więcej zrozumiałem :)

3
  • Pomocny post
    #10 25 Lip 2008 08:46
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

neo_dc napisał:
    ......... Nie każdy też w gwiazdę - niektóre przystosowane tylko do trójkąta nie mają wyprowadzenia wspólnego ( do przewodu N ) na zewnątrz więc nie można go podłączyć.

Cyferkami oznaczyłem napięcie.

Przy połączeniu w gwiazdę nie ma potrzeby doprowadzania przewodu neutralnego. Prądy płyną przewodami fazowymi.

Pzdr.

2
  • Pomocny post
    #11 25 Lip 2008 22:45
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Przebiegi napięciowe w poszczególnych fazach (mierzone względem przewodu neutralnego (dawniej zero)):

$$L1=230*\sqrt{2}*sin(2*\Pi*50Hz*t)$$

$$L2=230*\sqrt{2}*sin(2*\Pi*50Hz*t+120)$$

$$L3=230*\sqrt{2}*sin(2*\Pi*50Hz*t+240)$$

$$230V$$ - wartość skuteczna przebiegu sinusoidalnego (może wynosić od 207 do 241.5V , czyli od -10% do +5% wart. nominalnej)
    $$230V*\sqrt{2}$$ - wartość maksymalna (amplituda) przebiegu sinusoidalnego (325.22V)

Napięcie międzyfazowe (np pomiędzy fazą L2 i L1):

$$L2-L1=230V*\sqrt{2}*(sin(\omega t+120)-sin(\omega t))=230*\sqrt{2}*2*sin(60)*cos(\omega t+60)=230*\sqrt{2}*\sqrt{3}*cos(\omega t +60)$$

Powyższe przekształcenie opiera się na wzorze na różnicę sinusów:

$$sin(\alpha)-sin(\beta)=2*cos(\frac{\alpha+\beta}{2})*sin(\frac{\alpha-\beta}{2})$$

Dla rozpatrywanych faz:

$$\alpha=\omega t+120$$
    $$\beta=\omega t $$

$$\omega=2*Pi*50Hz*t$$

Wartość skuteczna napięcia międzyfazowego

$$230*\sqrt{3}\approx398.37$$ [V] (Wart. maks. 230*1.73*1.41=561V)

Co do silnika, to te trzy przebiegi napięciowe zasilając uzwojenia silnika prądu przemiennego wywołują (wymuszając przepływ prądu w cewkach) wirujące pole magnetyczne, które "porywa" za sobą wirnik (oddziaływując z jego polem magnetycznym). Zależnie od kolejności maksimów prądów w uzwojeniach, pole wiruje w lewo lub w prawo.
    Zamiana dwóch dowolnych faz powoduje zmianę kierunku

Na poniższym diagramie widać jak wędrują maksima przed i po zamianie faz (oczywiście to uproszczenie w stosunku do tego co śię dzieje w silniku ale widać, że kierunek wędrówki się zmienia)

M - maksimum prądu

Code:
    1 2 3

M
      M
        M
    M
      M
        M
    M
      M
        M

1 3 2
    M
        M
      M
    M
        M
      M
    M
        M
      M
    M

4
  • #12 25 Lip 2008 23:14
    neo_dc
    Poziom 32  

Mariusz Ch. napisał:
    Witam.

Przy połączeniu w gwiazdę nie ma potrzeby doprowadzania przewodu neutralnego. Prądy płyną przewodami fazowymi.

Pzdr.

A przez przewód zerowy nie płyną w takim wypadku prądy wyrównawcze ?
    Zawsze tak myślałem i tak mnie uczono, że trzeba podłączać, ale chętnie dowiem się czegoś nowego :)

1
  • #13 28 Lip 2008 11:16
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

neo_dc napisał:
    Mariusz Ch. napisał:
    Witam.

Pzdr.

A przez przewód zerowy nie płyną w takim wypadku prądy wyrównawcze ?
    Zawsze tak myślałem i tak mnie uczono, że trzeba podłączać, ale chętnie dowiem się czegoś nowego :)
    Poprawnie skonstruowany trójfazowy asynchroniczny silnik indukcyjny - przy zasilaniu symetrycznym - stanowi dla źródła, praktycznie, obciążenie symetryczne.
    Natomiast tajemnicą poliszynela jest, iż w takim przypadku prąd wyrównawczy w przewodzie zerowym nie popłynie, a przy jego braku (układ gwiazdy trójprzewodowy) nie nastąpi asymetria napięć fazowych odbiornika.

Pozdrawiam

0
  • #14 06 Paź 2008 18:43
    domelek202020
    Poziom 12  

A ja mam troche inne pytanie. Mam w domu gniazdka 1 fazowe i 3 fazowe. Jak to wyglada w rozdzielni. Zwykle zasilanie w gniazdkach czyli 230V to jest poprostu pociagnieta jedna faza z tych trzech? Czy moze do budynku dochodzi osobno kabel z 3 fazowym zasilaniem i osobny z 1 fazowym? Czy to jest tak jak na obrazku? Czy z dowolnej fazy mozna pociagnac linie 220V? Mozna je podzielic tzn ze na jednym pietrze linia 230V bedzie z jednaj fazy a na innym z drugiej badz trzeciej?

Pozdrawiam

1
  • #15 06 Paź 2008 20:11
    bandzior2
    Poziom 26  

Nie dochodzi osobny kabel. 230V jest brane z której fazy. Tak ja mówisz na różnych piętrach może być podłączone inna faza, żeby nie przeciążać jednej.

3
  • #16 09 Lis 2008 00:36
    MW-750
    Poziom 11  

Niestety starość nie radość - wiedza juz nie wchodzi do głowy tak jak kilkadziesiat lat temu - więc prosze sie nie dziwić moimi pytaniami. Teraz żeby coś zrozumieć muszę zobaczyć naocznie co i którędy idzie a rzeczy niewidzialne jak prąd są dla mnie wileką zagadką.
    1. do domu dochodzą 4 kable (pewnie faza1, faza2, faza3 i zero)
    2. na tablicy głównej mam 3 duże bezpieczniki - zgaduję wiec że między 1faza a 0, miedzy 2faza a 0 i między 3faza a 0 ? Są więc to 3 fazy po 220V
    3.W garażu jest zasilanie 380V 3 fazowe mające tak jak na wejściu do domu 4 kable. Kupiłem piłę 3 fazową ale ma ona 400V które według sklepu jest tym samym co 380V ??? ale ma 5 kabli do wtyczki i ma pasować bez problemu do mojej 4 przewodowej instalacji - 380+400 to chyba zaokrąglenie? ale nie bardzo rozumiem jak instalacja 4 kablowa ma bezproblemowo pasować do urządzenia zasilanego przez 5 kabli.
    4. Według narysowanych wyżej schematów gwiazda-trójkąt wnioskuję że są silniki 3 fazowe 230V i silniki 3 fazowe 400V ??? Pytam dla tego gdyż w tym samym sklepie jest piła 220V majaca tą samą moc i sprzedawca powiedział ze jeżeli ma sie również 380V to lepiej wziąść 380 gdyż nie będzie obciążać tak jednego bezpiecznika 220 lecz pobierany prąd rozłoży sie na 3 bezpieczniki i wtedy bezpieczniki mogą być mniejsze i nie będą sie tak mocno grzać a poza tym 380V przy tej samej mocy znamionowej silnika co 220V jest od niego silniejszy ????
    5. czemu według podanych wyżej rysunków 230+230=400 a nie 460?
    6. skad mam wziąść w garażu piąty brakujacy przewód do podłączenia piły i do czego on jest potrzebny?
    7. czy kolejność faz (kabelków) we wtyczce ma znaczenie?
    8. czyli patrząc na wyżej zamieszczony rysunek - moja obecna piła 400V ma układ w TRÓJKĄT bo w gwiazde nie była by na 400V? A gdzie w rysunku połaczenia w trójkat jest podłączona masa czy zero? Czemu do instalacji 3 fazowej według tych rysunków raz można użyć kabla 3 żyłowego, raz 4 żyłowego a według nabytej przez mnie piły nawet 5 żyłowego???? Czy instalacja 3 fazowa nie jest wszedzie taka sama a jak nie to dla czego (wady i zalety)???
    Proszę o pomoc gdyż mam piłę z której nie mogę korzystać gdyż nie wiem jak ją mam podłaczyć "bezproblemowo" z moja instalacją i z góry dziekuję za pomoc.
    PS.
    Prosze o odpowiedzi proste, gdyż przedstawione przez kogoś wzory i pierwiastki nic mi nie mówią i nic z nich nie zrozumiałem.

2
  • #17 09 Lis 2008 00:59
    neo_dc
    Poziom 32  

A więc tak:

1. Dobrze myślisz
    2. Źle myślisz. Jeśli byłyby pomiędzy fazą i zerem to by przecież do razu się spaliły ( bezpieczniki wpina się w szereg z odbiornikiem ). Są tak jak na rysunku:

3,6. Rysunek powyżej. Ty masz w domu stary system (4 przewodowy). Teraz stosuje się nowy ( 5 przewodów). Piąty przewód to uziemienie ( tzw. zero ochronne ). Wszystkie teraz produkowane urządzenia korzystają z tego systemu ( jeśli oczywiście ich konstrukcja wymaga uziemiania ).

Czemu wyższe napięcie ? Jeśli pamiętasz, któregoś roku była zmiana napięcia sieciowego ( podwyższenie ) - napięcie 220V podwyższono do 230V a 380 do 400V. Urządzenia na stare napięcie będą działać z wyższym napięciem ( w każdym bądź razie ich ogromna większość ).

Co do bezpieczników, sprzedawca miał w sumie rację. Obciąża się równomiernie trzy fazy, przez co płynie mniejszy prąd w każdej z nich, niż by stosować tylko jedną fazę.

7. Tak, ma znaczenie. Piła będzie się kręcić w drugą stronę. Jeśli nie ma przełącznika prawo - lewo to musisz zamienić 2 dowolne przewody fazowe między sobą ( we wtyczce cienkie bolce ). NIE ZAMIENIAJ FAZY Z ZEREM !

O tym jaki silnik jest w pile można by trochę rozważać, bez rozebrania urządzenia nie ma 100% pewności ( jeśli nie ma tego na tabliczce ). Choć z reguły silniki niewielkiej mocy łączy się w trójkąt ( nie mają ciężkiego rozruchu ).

Co z przewodem ochronnym ? Założyć nowe gniazdo w garażu i zmostkować zero ochronne z roboczym w gnieździe. Sprzęt zadziała ale nie wiem jak to ma się do ochrony przeciwporażeniowej, więc lepiej żeby koledzy tu się wypowiedzieli.

1
  • #18 09 Lis 2008 23:35
    MW-750
    Poziom 11  

Dzięki za szybką odpowiedź. Kilka moich wątpliwości zostało rozwianych ale nie wszystkie. Chciał bym jeszcze wiedzieć:
    1. Według narysowanrgo przez ciebie wcześniej schematu gwiazda jest to silnik 3 fazowy 230V ? Pytam dla tego gdyż w tym samym sklepie jest piła 220V majaca tą samą konstrukcję, moc i cenę co moja 400V.
    2. Czy silnik 230V 3000W jest słabszy od 400V 3000W ?
    3. znalazłem na tym forum jeden temat gdzie jest napisane że można zmostkować 0 z masą ale tylko w jednym wypadku. Niestety jest to w tym, wątku trochę niewyraźnie napisane i nie mogę zrozumieć ostatecznie czy można to zrobić w urządzeniu 4 przewodowym aby dopasować do instalacji 5 przewodowej czy odwrotnie - czyli w instalacji 4 przewodowej aby dopasować ja do urządzenia 5 przewodowego.
    4. skąd idzie uziemienie - chyba nie z elektrowni? Jeżeli nie to moze w jakiś prosty sposób mogl bym uziom podlaczyć np. do rury centralnego ogrzewania lub wkopać w ziemie i kwestia 5go kabla była by rozwiązana?
    5. jeżeli kolejność faz (kabelków) we wtyczce ma znaczenie to dla czego można zamienić DOWOLNE fazy a nie w jakiejś określonej kolejności? Np wymagana kolejność to 123 wiec żeby odwrócic obroty silnika powinno być 321 a nie 132 ?
    6. gdzie w twoim rysunku połaczenia w trójkat jest podłączona masa czy zero?
    7. Czemu do instalacji 3 fazowej według twych rysunków raz można użyć kabla 3 żyłowego a raz 4 żyłowego a według nabytej przez mnie piły nawet 5 żyłowego???? Czy instalacja 3 fazowa nie jest wszedzie taka sama a jak nie to dla czego (wady i zalety)???

0
  • #19 10 Lis 2008 00:11
    bandzior2
    Poziom 26  

3. Źle te rysinki czytasz. Napięcie między jedną fazą a drugą wynosi 400V a napięcie między fazą i zerem 230V/
    4. Uziemienie idzie z transformatora na słupach. Co kilka słupów idzie puszczone umienie do ziemi.
    6. Żeby zmienić ruch silnika w drugą stronę wystarczy podmienić jedna fazę z drugą. Tak jest i tak będzie i było :)
    7. Silniki 3=fazowe nie potrzebują zera ani masy.
    8. Ponieważ 2 kable dodatkowe to (zero i uziemienie). Spełniają one funkcję ochronną. Jeżeli urządzenie stoi na polu i jest uziemione np. metalowe urządzenie metalowym stołem do ziemi to nie trzeba podłązać 5 kabla uziemienia.

3
  • #20 10 Lis 2008 01:30
    MW-750
    Poziom 11  

Sorki, ale po przeczytaniu w międzyczasie kilku innych tematów tego forum dowiedziałem się kilka interesujących mnie rzeczy i zmieniłem trochę mojego poprzedniego posta nie zauważywszy ze na drugiej stronie pojawiła sie juz na niego odpowiedź i powstało zamieszanie z kolejnościa numerków.

bandzior2 napisał:

Uziemienie idzie z transformatora na słupach. Co kilka słupów idzie puszczone umienie do ziemi.
    Ponieważ 2 kable dodatkowe to (zero i uziemienie). Spełniają one funkcję ochronną. Jeżeli urządzenie stoi na polu i jest uziemione np. metalowe urządzenie metalowym stołem do ziemi to nie trzeba podłązać 5 kabla uziemienia.

Tak wiec mogę masę urządzenia puścic do gleby?
    Masa wiadomo do czego służy - a do czego służy ZERO i dokąd ono biegnie (elektrownia, najbliższy trafo czy też do gleby)?

A co z reszta moich pytań:
    1. Według narysowanrgo przez ciebie wcześniej schematu gwiazda jest to silnik 3 fazowy 230V ? Pytam dla tego gdyż w tym samym sklepie jest piła 220V majaca tą samą konstrukcję, moc i cenę co moja 400V.
    2. Czy silnik 230V 3000W jest słabszy od 400V 3000W ?
    3. znalazłem na tym forum jeden temat gdzie jest napisane że można zmostkować 0 z masą ale tylko w jednym wypadku. Niestety jest to w tym, wątku trochę niewyraźnie napisane i nie mogę zrozumieć ostatecznie czy można to zrobić w urządzeniu 4 przewodowym aby dopasować do instalacji 5 przewodowej czy odwrotnie - czyli w instalacji 4 przewodowej aby dopasować ja do urządzenia 5 przewodowego.

Coraz wiecej moich wątpliwości zostaje rozwiazanych i jak dalej pojdzie w takim tempie to już dziś lub jutro uruchomie nowego sprzęta czyli piłę tarczową Dedra 7727. Załączam schemat jej podłaczenia z rozszyfrowanymi 4 kabelkami i pytaniem o ten piaty-ostatni już kabelek. Wiem że piła posiada wyłacznik termiczny oraz dwa przyciski 1 i 0.

Niestety fabryka nie dała do niego zadnego opisu a już w szczegolności nie wytłumaczyła jak podłaczyć piłę do sieci 3 przewodowej lub 4 przewodowej.

0
  • #21 10 Lis 2008 07:41
    neo_dc
    Poziom 32  

Silnik ma 3 cewki. Jeśli przystosowane są do napięcia 400V to można je połączyć w trójkąt ( zobacz, na każdej z nich będzie 400V ) oraz w gwiazdę, ale będzie wtedy słabszy ( na każdej cewce będzie 230V ).

Jeśli natomiast silnik ma cewki na 230V to można go połączyć tylko w gwiazdę ( jakbyśmy podłączyli w trójkąt to spalimy silnik ).

Mówię tu o silnikach 3 - fazowych. W Twoim sklepie jest prawdopodobnie piła 1fazowa na 230V. Teoretycznie moc to moc i nie powinna być słabsza, jednak nie sprawdzałem nigdy takich rzeczy.

Co do kolejności faz, zobacz:

123123123123 - tak idzie napięcie na poszczególnych fazach, jeśli zmienimy napięcie to zobacz:

132132132132 - widzisz ? też jest 321, nie więc nie ma to znaczenia :)

Możesz sobie zrobić uziom sam - tak jak mówisz wkopuje się do ziemii płaskownik. Trzeba to niestety zrobić na odowiedniej głębokości, ponieważ uziom musi mieć jak najmniejszy opór, trzeba to sprawdzić specjalnym przyrządem. Jednym słowem - do samej piły nie warte zachodu.

Urządzenie 4 przewodowe do instalacji 5 przewodowej zawsze podłączysz - nie wykorzystuje się wtedy przewodu ochronnego ( PE ).

Zmostkuj oba przewody N i PE i podłącz piłę.

2
  • #22 10 Lis 2008 10:11
    Wirnick
    Poziom 26  

Witam.
    Do MW-750. Porównaj rysunki.
    Przy zasilaniu instalacji z sieci TNC uziemień lokalnych nie wykonuje się.

1
  • #23 10 Lis 2008 10:30
    MW-750
    Poziom 11  

I juz prawie wszystko jasne. Zostało tylko ZERO - dokąd ono biegnie po stronie sieci (elektrownia, najbliższy trafo czy też do gleby jak masa) a dokąd po stronie silnika (patrz moj schemat)? czyżby wyłącznik termiczny odcinał 1 uzwojenie i przełączal je na zero? Wiec zero było by bardzo ważne w tym momencie. Oraz co z ta mocą - czemu w sklepie stwierdzili że 3000W 3fazowe jest silniejsze od 3000W 1fazowe.

Wirnick napisał:

Do MW-750. Porównaj rysunki.

W tym wypadku zaczął by sie problem - nie chciał bym ingerować w instalację urządzenia choćby z tego powodu żeby nie stracić gwarancji. Miałem nadzieję że wszystko uda się na poziomie mieszania z wtyczkami i kabelkami w nich :cry:

A czy takie najprostsze rozwiazanie zdało by egzamin? Sprzęt zadziała? Jeżeli tak to w tym wypadku uniknę grzebania przy prądzie (sam sobie zaprawię wtyczki z dala od prądu :D ), wołania elektryka (koszt) czy utraty gwarancji urządzenia (nie będe w nim grzebał).

Przy okazji zapytam - dla czego jak pisza inni na tym forum w przypadku braku zasilania jednej fazy silnik ulega uszkodzeniu?

0
  • #24 16 Lis 2008 02:23
    MW-750
    Poziom 11  

Zrobiłem kabel według mojego ostatniego schematu i piła chodzi. Tak wiec czekam na informacje odnośnie wcześniej poruszanych tematów:
    1. porównania mocy 220-380
    2. co będzie z wyłacznikiem termicznym z mojego schematu przy obecnych ustawieniach
    3. czy i czemu silnik się psuje z powodu braku jednej fazy.

1
  • #25 16 Lis 2008 03:36
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

1. porównania mocy 220-380

Moc pobierana z sieci w obu przypadkach jest taka sama, różnica wystąpi tylko w prądach zasilających (a co za tym idzie w przekrojach wymaganych kabli)

Aby uzyskać tę samą moc przy niższym napięciu musi płynąć przewodami większy prąd wymagający większych przekrojów przewodów.

Piła na 230V jest o tyle wygodniejsza, że w wielu domach jest dostępna tylko jedna faza (nie wszyscy mają przyłącza trójfazowe).

Silnik trójfazowy może mieć większy moment obrotowy na wale niż silnik jednofazowy ale to trudno stwierdzić bez konkretnej znajomości wszystkich parametrów obu silników.

3. czy i czemu silnik się psuje z powodu braku jednej fazy.

Przy obecnych trzech fazach wytępuje równomierne pole wirujące w stojanie silnika i ten pewnie rusza. Wzajemne oddziaływanie wirnika i stojana (indukowanie przeciwnapięcia w stojanie) powoduje, że silnik pobiera mniejszy prąd przy obrotach nominalnych niżby to wynikało tylko z napięć i impedancji uzwojeń.

W przypadku braku jednej fazy silnik może nie ruszyć z miejsca (chyba, że zostanie mechanicznie poruszony CZEGO NIE ZALECAM szczególnie w przypadku piły) a jak już ruszy to będzie chodził nierównomiernie i z mniejszym momentem obrotowym (czyli napęd będzie słabszy).

Jeżeli silnik nie ruszy to uzwojenia pobierają dużo większy prąd co przy źle ustawionym wyłączniku termicznym może spowodować przegrzanie uzwojeń objawiające się uszkodzeniem emalii izolacyjnej na przewodach uzwojenia i zwarciami międzyzwojowymi -> silnik do wymiany albo przezwojenia.

1
  • #26 20 Lis 2008 13:07
    MW-750
    Poziom 11  

A CO Z MOIM SCHEMATEM POŁĄCZEŃ? Czujnik termiczny jest narysowany przy silniku? Co on rozlącza i na co przełącza? A co z zespołem włacznika - tam też coś jest jak rezystor czy cewka i co to włacza i rozłącza? Czy mój kabel ma właściwe połączenia z pilą według mojego schematu? Interesuje mnie to gdyż silnik po godzinie pracy jest gorący a wyłącznik termiczny jeszcze nie zadzialal ani razu. Moze to nie jest jeszcze temperatura wyłączenia, może wyłącznik termiczny wadliwy a może ten brakujący przewód PE powoduje ze wyłącznik nie chce zadziałać? Pracuję z duszą na ramieniu gdyz nie wiem czy wszystko jest OK - podpowiedzcie coś.

1
  • #27 23 Lis 2008 08:43
    neo_dc
    Poziom 32  

Zmostkuj jeszcze zero z przewodem PE (obudową ) - w razie przebicia zabezpieczy Cię to przed porażeniem. Wygląda na to, że piła ma wbudowany wyłącznik różnicowoprądowy i kiedy mamy 5 przewodów to on zabezpiecza użytkownika przed porażeniem.

Jeśli piła robi się gorąca to sprawdź w instrukcji ile może pracować - często obecne chińskie urządzenia nie mogą pracować długo. Silnik nie powinien mieć więcej niż ok. 70 - 80 *C

0
  • #28 23 Lis 2008 22:28
    ektryk-ko
    Poziom 9  

A CO Z MOIM SCHEMATEM POŁĄCZEŃ? Czujnik termiczny jest narysowany przy silniku? Co on rozlącza i na co przełącza? A co z zespołem włacznika - tam też coś jest jak rezystor czy cewka i co to włacza i rozłącza? Czy mój kabel ma właściwe połączenia z pilą według mojego schematu? Interesuje mnie to gdyż silnik po godzinie pracy jest gorący a wyłącznik termiczny jeszcze nie zadzialal ani razu.
    ---------------------------------------------------------------------------------
    ---------------------------------------------------------------------------------
    Obecnie stosowane piły najczęściej posiadają funkcje hamowania po wyłączeniu. To może powodować nieznaczny wzrost temperatury silnika. Może się to jeszcze nałożyć z troche nadmierną exploatacją urządzenia.
    W urządzeniach nieprofesjonalnych moc urządzenia nie zawsze jest dobrze dobrana do pracy ciągłej. Może być np. zbyt mała moc silnika w stosunku do średnicy piły lub..... jeszcze nie wiadomo co. Pytałeś o przewód , który jest rozłączany przez termik. Widze , że silnik jest załączany stycznikiem, a stycznik jest sterowany cewką, której jeden biegun jest rozłączany właśnie termikiem. Zadziałanie termika powoduje brak sterowania cewką i w efekcie wszystkie fazy zasilające zostają rozłączone. Pytałeś dlaczego silnik 1-fazowy i 3-fazowy o rownych mocach znamionowych w efekcie mogą mieć różne moce. Teoretycznie da się to udowodnić ale ja powiem tak: tu chodzi o spadki napięć. Ktoś już w tym temacie ci to tłumaczył. Podłącz np przedłóżke na 230v do takiej piły tylko z silnikiem 1-fazowym. przedłóżka ma np 35m. i jest to np 3x2,5. prąd płynie 2-ma przewodami i moc uzyskujesz z 230v. masz teraz 35 m przewodu 5x2,5. Prąd płynie 3-ma przewodami a moc uzyskana z napięcia 400v. Nie wiem jak ci to inaczej zobrazować.

0
  • #29 24 Lis 2008 12:23
    MW-750
    Poziom 11  

Dzieki wszystkim za pomoc i odpowiedzi. Teraz mam nowy problem.
    Długo piła nie pochodziła. Grzała sie, grzała, aż przestała chodzić. Ani razu nie zadziałał wyłącznik termiczny. Przy odpalaniu silnik burczy i nie kręci. Odczekałem kilka godzin do pelnego ostygniecia i dalej burczy i nie chce zaskoczyć. Po dluższym wspomaganiu tarczy ręcznie silnik zaskoczył i chodził normalnie a po wyłączeniu dalej to samo czyli burczy i nie kręci i w ciągu kilku minut silnik bardzo się rozgrzewa. Po wymontowaniu silnika i zdjęciu tarczy sam silnik szarpie, skacze ale przy kręceniu wałkiem po pewnym czasie załapuje obroty. Przy zmianie kabelków zasilajacych silnik tak samo szarpie i skacze ale w odwrotną stronę. Zawiozłem silnik do serwisu. Zastanawiam sie czy to nie wina wyłącznika termicznego że ani razu sie nie włączył i przegrzało sie jakieś uzwojenie lub czy to nie wina mojego kabla np. że wyłącznik termiczny nie zadziałal gdyż może przewód ZERO z mojego schematu nie powinien być połaczony do cewki na włączniku lecz tylko na masę? Dla czego nie zadziałał ani razu wyłącznik termiczny - chodzi mi o mój ostatni schemat (to że mógl być wadliwy lub niepodłączony to rozumiem). Mam teraz czekać 2 tygodnie na odpowiedź z serwisu. Drewno nie pociete moknie na podwórku, zapas suchego się kończy i wkrótce nie będzie czym palić w piecu a 650zł wtopione :cry:

0
  • #30 24 Lis 2008 14:28
    ektryk-ko
    Poziom 9  

Nie masz jakiegoś zwykłego miernika uniwersalnego? Sprawdż: /jak masz silnik wymontowany to ci łatwiej/ czy nie ma jakiegoś przebicia z końców uzwojeń silnika do masy. Międzyfazówki to możesz łatwo nie sprawdzić. Od silnika nie czuć jakiegoś spalonego zapachu? Silnika nie spalisz tak łatwo jak ma 3 - fazy w zasilaniu. To znowu trzebaby zmierzyć nie tylko czy ma 3-fazy ale czy są to różne fazy. Gdybyś np miał kiedyś zwarcie międzyfazowe na odcinku od zabezpieczenia przewodu zasilającego do silnika to może się stać tak , że spali się jeden bezpiecznik a przewody się złączą i sprawdzając fazy do zera wszędzie bedzie napięcie, a silnik 3-fazowy bedzie uszkodzony. Normalnie brak N czy PE w zasilaniu silnika 3-fazowego nie ma wpływu na jego uszkodzenie .

0