Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SRS53A12EU - jak sprawdzic aquastop?

policex 24 Jul 2008 09:33 72484 8
Bosch
 • #1
  policex
  Level 2  
  Witam,

  Problem wystapil w zmywarce firmy Bosch SRS53A12EU, ktora przestala pobierac wode. Wszystko wskazuje na to, ze uszkodzony jest aquastop (typ 902).
  Czy bezposrednie podlaczenie do niego napiecia, powinno spowodowac otwarcie zaworu? Po wykonaniu w/w czynnosci, slychac jedynie buczenie, woda niestety nie leci.

  W jaki sposob mozna sprawdzic, czy aquastop jest sprawny?


  z gory dziekuje,
 • Bosch
 • #2
  jmk
  Level 28  
  Na dople zmywarki-dostęp z boku prawego?- sprawdź- po zdjęciu boku znajdziesz nad podłogą tejże zmywarki pływak ze styropianu i mikro wyłącznik- sprawdź czy zestyki współpracjace z okablowanien są zwarte- jesli nie ma wody pod pływakiem- jeśli jest to ją usuń- i dopiero sprawdź.
  Jeśli ma wiele lat - ta zmywarka- być może zawór na przewodzie zasilającym przy zaworze czerpalnym( tam gdzie jest pudełko- najczę sciej jasno szare) do wymiany.
  Zastąpisz pojedynczym elektrozaworem plus węzyk 3/4-3/4- nakrętno-nakrętny w oplocie lub zawór kulowy 3/4 -też nakrętno-nakrętny , zależy od lokalizacji.
 • #3
  policex
  Level 2  
  Dziękuję

  Zmywarka jest 5 letnia. Zgodnie z poruszanymi zagadnieniami na Forum:
  wykonałem czyszczenie całego płaszcza wodnego, układu aqua stop, filtrów wody na zaworze czerpalnym i wężu, na dnie obudowy nie było wody.
  Po wykonaniu nawet tych czynności woda nie dochodzi do płaszcza wodnego.

  Chciałem sprawdzić układ aqua stopu na wężu podając zewnętrzne napięcie 230V (pominięcie układów zmywarki) słychać, że elektrozawór działa a czy poprawnie??? - woda nie płynie.
  Myślę, że uszkodzony lub zatkany jest drugi? moduł aqua stop (hydrostatyczny?)

  Z poważaniem
 • Bosch
 • #4
  crazy_phisic
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zawór jest prawdopodobnie podwójny, uszkodzona jet zapewne jedna z cewek i dlatego nie pobiera wody. Jeśli zmywarka posiada elektroniczny moduł sterowania sprawdź czy nie uległ uszkodzeniu triak sterujący zaworem oraz tranzystor kluczujący triak.
  W najlepszym wypadku masz do wymiany zawór.
 • #5
  rychomuch
  Level 29  
  Witam.
  Skoro podałeś 230V na zawór, a woda nie leci to sprawdź przed zaworkiem czy woda leci. Ewentualnie sitko na tym wężu tam gdzie podałeś napięcie na zawór.
 • #6
  policex
  Level 2  
  Dzięki!
  Załączam zdjęcie tego "podejrzanego" elementu (element wymienny).
  Chciałbym miec pewność, że jest na pewno uszkodzony i trzeba go wymienić.
  Jest to prawdopodobnie podstawowa przyczyna usterki.
  Pozdrawiam


  Zmywarka Bosch SRS53A12EU - jak sprawdzic aquastop?
 • #7
  policex
  Level 2  
  Witam,

  Po wymianie aquastop, okazalo sie, ze niesprawny jest takze programator, po wstepnych ogledzinach, okazalo sie, ze uszkodzony zostal uklad scalony: ACS 3025T. Czy orientuje sie ktos, gdzie mozna kupic taki uklad? Ewentualnie, jesli ktos jest w jego posiadaniu, za ile bylby w stanie go odsprzedać.
 • #8
  Krzyku
  Level 11  
  crazy_phisic wrote:
  [...]sprawdź czy nie uległ uszkodzeniu triak sterujący zaworem oraz tranzystor kluczujący triak.[...]
  Witam,
  troszkę się podepnę do tematu. Mam taką samą zmywarkę i na mój gust padł tranzystor kluczujący. No i tutaj moje pytanie; jaki tranzystor tam powinien się znaleźć, chodzi mi o rodzaj tzn. bipolarny czy mosfet no i ewentualnie o jakich parametrach?
 • #9
  Krzyku
  Level 11  
  No to problem się rozwiązał, choć nie sam. Okazało się, że uwalony był układ ACS302-5T który zawiera w sobie trzy triaki. Był okopcony z jednej strony i od spodu. Oprócz tego w sterowniku zmywarki jest jeszcze jeden triak.
  Każdy z triaków jest sterowany kluczem z tranzystora npn. Wygląda na to, że są to tranzystory z wbudowanym opornikiem na bazie i pomiędzy bazą i emiterem (coś jak PDTC114ET, np. w sklepie Seguro).
  Zamiast tego układu zastosowałem trzy triaki 2N6075B w obudowie TO-225 z wysokoczułą bramką, poza tym profilaktycznie wymieniłem ten czwarty triak. Wszystkie cztery triaki przykręciłem do plastikowej kasety w której jest sterownik. No i całość naprawy wyszła ok. 10 zł, wszystko pięknie zachulało ku uciesze mojej i teściowej ;)

  Pozdrawiam