Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawność wykonania instalacji elektrycznej w warsztacie.

24 Lip 2008 21:00 8294 6
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich użytkowników forum. Zwracam się do Was z prośba "rzucenia" okiem na instalacje elektryczną montowaną w warsztacie elektronika przez osobę nie mająca zbyt dużej wiedzy z elektryki.

Poprawność wykonania instalacji elektrycznej w warsztacie.

Schemat wykonałem ja analizując instalację, którą zmontował ten gość. Nie jestem elektrykiem i nie mam pojęcia nt. instalacji elektrycznych wiec prosiłbym o rzucenie okiem na to.
    Prąd jest prowadzony z pomieszczenia sąsiada znajdującego się obok dlatego w warsztacie montowany jest licznik.
    "Gość" od sąsiada puścił kabel 5x1,5mm2 (są tam 3 fazy) i resztę jak widać na schemacie. Licznik 3 fazowy został podłączony bez zachowania "kolejności faz". Czy jest to poprawne podłączenie licznika?

"Gość" stwierdził, że L1 zostanie w rozdzielnicy(nie jestem pewien czy tak się nazywa ta skrzynka obok licznika) i w razie potrzeby w przyszłości można L1 wykorzystać na gniazdko. L2 zostało przeznaczone dla oświetlenia (jarzynówka) 2x1,5mm2 a L3 dla gniazdka (3x1,5mm2). Czy instalacja 3-fazowa właśnie tak wygląda i czy licznik dobrze będzie naliczał skoro tylko L2 i L3 są w użytku? Warsztat jest znajomego, pragnącego uczyć się podstaw elektroniki stąd nie będzie podłączał "mocnych" urządzeń.

Proszę o opinie, uwagi na temat tej instalacji.
    Z góry dziękuje, Maciek!
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 27  
    Z tego co narysowałeś wyłącznik jarzeniówki masz na biegunie N - nie wiem czy Ty pomyliłeś się przy rysowaniu, czy rzeczywiście tak masz zrobione, ale ten wyłącznik powinien być na fazie L2, a nie na biegunie neutralnym...

I fakt - na gniazdko lepiej by było dać 2,5mm2, ale tym przekrojem trzeba, by było jechać już od licznika...
  • Poziom 2  
    Dziękuje za zainteresowanie.
    Włącznik jest na biegunie N. Może on tam pozostać czy należało by go przełożyć na fazę? Jeśli jest na N to L cały czas dochodzi do jarzynówki i to może stanowić problem podczas jakiejś awarii, zwarcia? Dobrze rozumuję?
    Wnioskując po odpowiedziach L1 może zostać tymczasowo na swoim miejscu i to nie ma wpływu na prace licznika. Czy jednak źle rozumuję?

Jeśli przed licznikiem jest 1,5mm2 to położenie za licznikiem do gniazdka 2,5mm2 ma sens?

Pozdrawiam, Maciek!
  • Poziom 15  
    Jeżeli masz w instalacji przewody 1,5 mm2, to bezpiecznik 16A jest nieco za duży - powinien być B10.
    Przy zabezpieczeniu 10A może wystąpić problem w momencie jednoczesnego używania dużych odbiorników prądu, np. czajnik i grzejnik na jednej fazie. Jeżeli nie zamierzasz ogrzewać tego pomieszczenia, to 10A powinno wystarczyć.

Co do wyłącznika na przewodzie neutralnym, to ja uznaję taką zasadę, że nigdy nie powinno przerywać się przewodu neutralnego tylko przewód fazowy. W razie jakichkolwiek manipulacji przy oprawie oświetleniowej przy wyłączonym wyłączniku będzie tam cały czas niebezpieczne napięcie.
  • Poziom 10  
    Należy sprawdzić jaka instalacja znajduje się u sąsiada i jakie tam jest zabezpieczenie jeżeli i jest to możliwe dopiero wtedy wymienić przewód zasilający twój licznik na grubszy
  • Poziom 20  
    To prawda, że każdy świadomy elektryk nie instaluje wyłącznika na przewodzie neutralnym, ze wzgledu na bezpieczeństwo. W bardzo starych instalacjach byly stosowane nawet dwa bezpieczniki na przewodach L i N ale to już przeszłość (sam widziałem taką instalację). Co do przekroju to nawet danie przewodów o większym przekroju nie poprawi sytuacji skoro te, które idą do licznika sąsiada będą miały mniejszy przekrój. Zapytaj sąsiada jakie ma i wtedy można dać przynajmniej takie same. Rzeczywiści co do obciążalności przewodów 1,5mm² to nie jest za wiele, przykładowo jakiś grzejnik elektryczny o mocy 2.3kW pobiera 10A. Ale masz trzy fazy do dyspozycji. :D ,1,5mm² to według wspołczesnych norm raczej na światło. Slusznie rozumujesz, że 1,5mm² przed licznikiem a do gniazdka po liczniku 2, 5mm² to raczej paranoja. Ale daj taki do gniazda bo taki powinien być. Musisz mieć świadomość, że Twój sąsiad też pobiera energię z tego samego WLZ i obciążacie te przewody wspólnie. Nie wiemy jakie on ma urządzenia w swoim garażu.