Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd zmienny z baterii - jak otrzymać?

24 Lip 2008 21:37 4320 17
  • Poziom 22  
    Witam mam pytanie czy można zrobić prąd zmienny z baterii 9V (sinus lub kwadrat), częstotliwość 50Hz natężenie, im większe tym lepiej. Pisałem dziś podobny temat, ale modelator usunął. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Oczywiście, że można - zrób generator i będziesz miał 50Hz, ale sprecyzuj co znaczy duże natężenie ?
  • Poziom 22  
    Witam, natężenie takie jakie tylko da się z tej baterii wyciągnąć oczywiście tak aby bateria nie rozładowywała błyskawicznie, szczerze mówiąc wystarczy mi 500mA. Można prosić o jakiś schemat takiego generatora?
    Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Przepraszam pomyliłem się w pierwszym poście, chodziło mi jak w temacie o prąd zmienny z baterii a nie stały. (Już poprawiłem błąd) Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Tak ale czy wtedy będzie zmienny na wyjściu?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    raczek3 napisał:
    Tak ale czy wtedy będzie zmienny na wyjściu?
    Zmienny tak, ale przemienny nie... :cry: ... poniewaz w kazdej chwili wartosc roznicy potencjalow na zaciskach wyjsciowych bedzie miala taki sam znak.
    By uzyskac napiecie przemienne konieczne jest wlaczenie w szereg z obciazeniem kondensatora o odpowiedniej pojemnosci.
  • Poziom 22  
    A można prosić jakiś schemacik takiego urządzenia na Ne555
    Albo chociaż powiedzcie jakie wypełnienie powinien mieć ten generator.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    jeżeli chcesz mieć prostokąt taki o f 50 hz z równum wypełnieniem to 1/2 a jak chcesz mieć szpileczki to 1/5 1/10 itp.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    slawussj napisał:
    Witam . 555 da ci najwyżej 200mA.(z baterii 9V i tak więcej nie będzie )

zawsze mozna dać jakiś wzmacniacz operacyjny albo po prostu wzmacniacz prądowy na tranzystorkach
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    ?????i to wzmocni baterię?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    slawussj napisał:
    ?????i to wzmocni baterię?

Zawsze można połączyć kilka baterii równolegle, zwiększając tym samym ich wydolność prądową;]
  • Poziom 22  
    Dzięki, mam połączone 3 baterie szeregowo :D. I już prawię skończyłem generatorek bo NE555 miałem i drobnice też brakuje mi tylko kondensatorków, dam na wejście kość LM324 zmostkowane w jedną i kilka tranzystorów. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    raczek3 napisał:
    Dzięki, mam połączone 3 baterie szeregowo :D. I już prawię skończyłem generatorek bo NE555 miałem i drobnice też brakuje mi tylko kondensatorków, dam na wejście kość LM324 zmostkowane w jedną i kilka tranzystorów. Pozdrawiam

Aby zwiększać wydajnośc prądową baterie należy łączyć równolegle
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    A do czego kolega zamierza to używać? Kiedyś dawno temu zrobiłem przetwornicę z bat 4.5V na 220v i używałem tego do ładowania ruskiej lampy błyskowej.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jeśli połączysz 3 baterie 9V szeregowo , to będziesz miał 27V i potrzebę nowego 555. LMa nie łącz razem bo też skończy tak , jak 555 przy 27V. Na wyjście podłącz BD135 i BD136 połączone emiterami. połącz też bazy i 3 wyjście 555.
  • Poziom 22  
    OK. Dzięki wszystkim za pomoc, to z tym szeregowym to błąd (źle napisałem).
    Dzięki slawussj za pomoc z LM
    powerm- Ja też nawinołem sobie przetwornice 9/230V
    i zrobiłem latarkę, baterie to oczywiście akumulatorki 9V.
    Pozdrawiam