Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ zamieniający stan niski w wysoki i wysoki w niski.

mskojon 24 Jul 2008 21:46 2195 5
Relpol
 • #1
  mskojon
  Level 31  
  Witam,
  Nie mogę wpaść na pomysł, jak zrobić układ żeby zamieniał stan niski na wysoki i wysoki na niski. I najlepiej żeby to było na jakimś małym scalaku, lub na tranzystorach, bo nie chcę ładować tam mikroprocesora.
  Pozdrawiam.
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Kłania Ci się negator, albo inwerter, który zarówno występuje w postaci scalaka (np. 7404 - 6 negatorów w jednej obudowie), jak i w postaci tranzystora w układzie WE, lampy w układzie WK, lub przekaźnika ze stykiem rozwiernym.
  Jaki jest sygnał wejściowy i jaki ma być sygnał wyjściowy?
 • Helpful post
  #3
  Przetwornik
  Level 26  
  Czy to ma być układ cyfrowy czy analogowy?
  Jeżeli analogowy to można zastosować układ ze wzmacniaczem operacyjnym w konfiguracji odwracającej.
 • #4
  mskojon
  Level 31  
  Już mniej-więcej zaczynam to rozumieć, to się nazywa bramka NOT. Tylko ja chciałbym żeby to było na tranzystorach, sterowane fototranzystorem i sterujące jakimś tranzystorem np. BC337. Niech ktoś mi wytłumaczy jak takie coś zrobić bo ja na tych bramkach i układach mało się znam.
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.
 • #5
  Przetwornik
  Level 26  
  Jezeli robisz to na bramkach TTL to musisz przestrzegać napięć progowych w stanie L i H i dopasować do tego tranzystory, rezystory itp.
 • #6
  Rzuuf
  Level 43  
  Do tego celu wystarczy 1 fototranzystor.
  W I wersji: jesli dasz fototranzystor jako element szeregowy załączajacy, to jego oświetlenie powoduje, że przez niego leci prąd do czegoś tam, więc jeśli kolektor był dołaczony wprost do zasilania, to na emiterze pojawi sie stan wysoki.
  W II wersji: jeśli dasz fototranzystor jako element zwierajacy do masy, z szeregowym opornikiem z kolektora do zasilania, to oświetlenie tego fototranzystora powoduje przewodzenie i zwieranie opornika do masy, więc na kolektorze fototranzystora pod wpływem światła pojawi sie stan niski.
  Dodatkowy tranzystor może być wzmacniaczem sygnału odebranego z fototranzystora, znów w 2 wersjach: jako wtórnik emiterowy - wówczas stan wysoki na wejściu wtórnika powoduje pojawienie sie stanu wysokiego na wyjściu wtórnika, albo jako wzmacniacz w układzie WE - wówczas stan wysoki podany na bazę tego tranzystora spowoduje pojawienie sie stanu niskiego na kolektorze.