Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rozdzielanie PEN zmiana instalacji siłowej na 5 przewodów.

25 Jul 2008 00:39 46363 26
  • Level 10  
    witam. mam pare pytań. w domku posiadam stara instalacje siłowa mianowicie 4 przewodową 3 L i PEN. posiadam spawarke z wtyczką 5 bolcowa i tu moje pytania:
    1. czy moge rozdzielić przewód PEN na PE i N i czy musi to byc przed licznikiem.(niemam jak tego wykonać)
    2.czy taki rozdział musi byc koniecznie uziemiany bo czytałem dużo i ciągle niewiem bo na jednym forum piszą że nie a na jednym że tak bo przepisy tak każą.
    3.czy jezeli bede musiał zrobić ten uziom to jak to wykonać???( wbic metalowy pręt w ziemie i podłączyc do przewodu) jak tak to jak głęgoko
    4.czy dawać na rozdzielony przewód N i 3 fazowe różnicówke?? a potem wyłącznik nadprądowy?? dodałem schemat. prosze o pomoc.z góry dziękuje
    https://obrazki.elektroda.pl/93_1216938781.jpg
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Level 25  
    1. Mozesz rozdzielic i nie musi to byc przed licznikiem, nie musi byc nawet na listwie licznika.
    2. Mozesz uziemic ale wcale nie musisz tego robic.
    3. Jedna szpila w ziemie to taki prawie uziom, na razie mozesz nie uziemiac a przy okazji robienia jakiegos wykopu (np drenaz) zakopiesz bednarke i zrobisz uziemienie jakie ma byc.
    4. Roznicowka jest mile widziana, natomiast moze sie obyc bez niej.

Oczywiscie jesli chcesz modernizowac instalacje to to zrob, natomiast zeby podlaczyc nowa spawarke do istniejacej instalacji, wystarczy kupic odpowiednie gniazdo i w nim zrobic punkt rozdzialu PEN na PE i N. Efekt bedzie ten sam tylko mniejszym nakladem srodkow i czasu ;)
  • TermopastyTermopasty
  • Level 29  
    Podaj więcej danych o spawarce a może skończy się na zmianie wtyczki.
  • Level 10  
    wielkie dzieki. a mozesz mi jeszcze wytłumaczyc bo jestem ciemny co to jest ta bednarka?? a z tym gniazdem to jak to dokładnie jest?? kupie na allegro?? kupiłem gniazdo ścienne na 5 bolców i z tego wychodzi że moge w nim zrobić bezpośredni mostek, połaczyc przewodem PE Z N?? załączyłem schemat.

spawarka to migomat firmy bester MP 1800 MAG POWER Dual 230/400V
    prad spawania dla 230V 25-110A dla 400V 40-160A
    https://obrazki.elektroda.pl/55_1216977102.jpg

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

witam ponownie. wiem juz chyba co to bednarka. to taka szyna metalowa ocynkowana. nie mylę sie?? otóż czy moge zrobic uziemienie w taki sposób??:
    kopie rów długosci 15metrów do garażu na głebokość 0.5m chce w nim pociągnąć przewód do mojej spawarki. czy mogę po zabezpieczeniu kabla przysypać lekko ziemią i włożyć tą bednarke i podłączyc przewód?? dobre to bedzie rozwiązanie uziemienia??dodałem schemat:
    https://obrazki.elektroda.pl/58_1216983348.jpg
  • Level 29  
    Mostek wystarczy .Co do instalacji to kabel musi być zakopany na 70cm ,15m bednarki zakopanej na 50cm nie zapewni odpowiedniego uziemienia . Dodatkowo 15-25cm nad kablem musi być położona niebieska folia. Radzę położyć kabel 5x4mm lub 5x6mm i wykorzystać 4żyły piąta zostanie na ewentualny remont instalacji(montaż różnicówki)
  • Level 39  
    I ciekawe co napisze grono poinformowanych. Nie jestem pewien, czy łączenie w gnieździe N i PE to dobry pomysł nawet przy założeniu, że nie montujemy wyłącznika różnicowego. Co będzie jeśli zabraknie połączenia N na rozdzielni? Moim zdaniem na korpusie urządzenia pojawi się nieodwołalnie L. A bywały instalacje gdzie N był prowadzony przez bezpiecznik (Widziałem).
    Skoro już kopiesz rów to jasne, że warto zrobić uziemienie i podłączyć do PE. Ale być może warto w garażu zrobić rozdzielnię i sprawa będzie wyglądała inaczej. Nie oglądałem twoich schematów.
    Ale zajrzałem i piszę. Wygląda na to, że zamierzasz jako przewód N użyć żółto-zielony co jest błędem w sztuce (obrazek z wtykiem). Mianowicie przewód PE nie może być obciążony a kolor jest zarezerwowany dla niego.
    Jeśli w garażu nie przewidujesz odbiorów większych niż 4 KW to pewnie wyrobis się z tym przewodem, ale ładniej byłoby z 5*4
  • Level 10  
    to ja już nic nieczaje z tego co piszecie. jedni piszą że można a jeszcze inni że nie. jeden kolega na poczatku napisał że nie jest potrzebne uziemienie i mostek może byc za licznikiem. a więc niech ktoś mi dokładnie przedstawi sprawe jak przerobic instalacje siłowa 4 przewodowa na 5. plis:cry: prosze patrzcie temat od samego początku i zerknijcie na schematy. w sile o 4 przewodach są brązowy czarny szary i zielono-żółty jak ten zielono-żółty mam rozdzielic na niebieski i zielono-żółty żeby było N i PE?? najlepiej schemat jak niechce wam sie pisac.pozdrawiam
  • Level 25  
    Zrob mostek w gniazdku (albo wtyczce, na jedno wyjdzie) i nie kombinuj za duzo. Pierwsze slysze zeby wymieniac instalacje w celu podlaczenia jednego urzadzenia.
  • Level 27  
    Witam.
    Zrób według schematu, który zamieściłeś i będzie bezpiecznie. Daj różnicówkę i zabezpieczenie nadprądowe tzw. esy. Przewodu neutralnego za licznikiem nie musisz uziemiać, wystarczy tylko podłączyć uziemienie do zacisków urządzeń, które będą zasilane przez tę różnicówkę (w tym wypadku gniazdo siłowe - najgrubszy styk). Jako uziemienie można wykorzystać metalowy wodoociąg, albo wbić rurkę ocynkowana, lub pręt długości ok. 2m. najlepiej tam, gdzie grunt jest stale wilgotny.
    Pozdrawiam.
  • Level 29  
    Jeżeli kupiłeś 5x2,5mm to on starczy na około 4KW(była o tym wzmianka) Jeżeli ta moc cię zadawala to możesz go wykorzystać.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Coś mi tu nie pasuje. Kolega chce położyć zasilanie do garażu 5x2.5 - /docelowo oświetlenie, gniazdo siłowe, gniazdka itp / czy zasilanie tylko do gniazda siłowego o ograniczonej mocy /moc ograniczona przekrojem / ?
  • Level 25  
    kolega wyzej pisal o bednarce musisz zrobic pomiar jak głęboko wkopac pręt jest to zależne od gleby. Nic Ci to nieda jak wkopiesz parenascie cm. pręta ,jak zrobisz pomiar to wtedy mozesz podłączyc PE do nowego gniazda
  • Level 10  
    Panowie, jezeli dobrze zrozumialem,to Pan zadajacy pytanie skupil sie na celowosci modernizacji instalacji,a wiec w tym przypadku modernizacja to 5 przewodow i roznicowka w przypadku rozbudowy jeden problem zalatwiony, a tak naprawde
    to przy gn 3faz
    w warsztaciezawsze potrzebne 1faz 230V[na pewno nie jedno]bezpieczenstwo za nie cala 100-kePLN-ow plus koszty na zmiane tych nietypowych przedluzaczy czesto latanych w czesniej roznymi sposobami/ Sam kiedys ponioslem koszty modernizacji instalacji domowej [w bloku]oplacalo sie zapewniam Was ,nawet gdy mnie nie ma w domu
    to przez telefon zona czy corka sa w stanie wyeliinowc niewlasciwy przedlyzacz czy urzadzenie z usterka.oszczedzam na korzystaniu z pomocy fachowca czy tez ciglych zgloszeniach do spoldzielni od chyba 5 lat nie ialem wywalenia na zabezpieczeniach przed licznikowych.Wydaje mi sie ze smiala modernizacja pozbawia Nas problemo i daje korzysciOczywiscie pozostaje problem kiedy rozdzielac i w jakim celu a temat bednarki to juz pomiary i ewentualne odbiory przy inwestycjach zwlaszcza gdy zatrudnia sie ludzi
  • Level 10  
    Akrzy74 wrote:
    Coś mi tu nie pasuje. Kolega chce położyć zasilanie do garażu 5x2.5 - /docelowo oświetlenie, gniazdo siłowe, gniazdka itp / czy zasilanie tylko do gniazda siłowego o ograniczonej mocy /moc ograniczona przekrojem / ?

otóż chce miec tylko siłe do spawarki a oświetlenie mam juz.

Dodano po 1 [minuty]:

GBW wrote:
    Jeżeli kupiłeś 5x2,5mm to on starczy na około 4KW(była o tym wzmianka) Jeżeli ta moc cię zadawala to możesz go wykorzystać.

spawarka raczej tyle aż to niepociagnie, więc styknie

Dodano po 16 [minuty]:

zyzy52 wrote:
    Witam.
    Zrób według schematu, który zamieściłeś i będzie bezpiecznie. Daj różnicówkę i zabezpieczenie nadprądowe tzw. esy. Przewodu neutralnego za licznikiem nie musisz uziemiać, wystarczy tylko podłączyć uziemienie do zacisków urządzeń, które będą zasilane przez tę różnicówkę (w tym wypadku gniazdo siłowe - najgrubszy styk). Jako uziemienie można wykorzystać metalowy wodoociąg, albo wbić rurkę ocynkowana, lub pręt długości ok. 2m. najlepiej tam, gdzie grunt jest stale wilgotny.
    Pozdrawiam.

kolego popraw jeżeli coś bedzie nie tak. czy dobrze zrobiłem schemat według twoich wskazówek?? https://obrazki.elektroda.pl/55_1217028396.jpg

Dodano po 14 [minuty]:

marian_em wrote:
    Zrob mostek w gniazdku (albo wtyczce, na jedno wyjdzie) i nie kombinuj za duzo. Pierwsze slysze zeby wymieniac instalacje w celu podlaczenia jednego urzadzenia.

kolego ja chce pociągnąc siłe do garażu i chce zeby było to bezpieczne i na 5 bolców ma być gniazdo. mam różnicówke przewód esy i gniazdo siłowe ale chce sie dowiedzieć jak to mam zrobić. kolega mczapski wyżej napisał że niemożna zrobić mostku.

Dodano po 6 [minuty]:

do wszystkich którzy chca pomóc!!! mam w domu siłe z gniazdem 4 bolcowym chce pociągnąć przewód do garażu oddalonego od domu około 15m pod ziemią i zrobić w garazu gniazdo na 5 bolców bo taką kupiłem spawarke i na tej spawarce pisze że w żadnym wypadku nieprzerabiać na 4 bolcową wtyczke.więc potrzebuje 5. piszcie jak mam to wykonac. juz pare schematów podałem.z góry dzieki.
  • Level 25  
    Zrob jak narysowales na ostatnim schemacie i bedzie dobrze :)
  • Level 27  
    Witam.
    Dobrze, ale nie uziemiaj przewodu neutralnego przed róznicówką, gdyz ten przewód ma już uziemienia robocze przy transformatorze i w złączu przed licznikiem. Uziom podłącz tylko do styku ochronnego w gnieździe chronionym różnicówką. Najlepiej jakbyś zabezpieczenie (róznicówka i esy) dał w garażu tam, gdzie jest to gniazdo.
    Pozdrawiam.
  • Level 10  
    zyzy52 wrote:
    Witam.
    Dobrze, ale nie uziemiaj przewodu neutralnego przed róznicówką, gdyz ten przewód ma już uziemienia robocze przy transformatorze i w złączu przed licznikiem. Uziom podłącz tylko do styku ochronnego w gnieździe chronionym różnicówką. Najlepiej jakbyś zabezpieczenie (róznicówka i esy) dał w garażu tam, gdzie jest to gniazdo.
    Pozdrawiam.
    właśnie chce dac różnicówke i esy w garażu ale nieczaje tego co napisałeś żebym zrobił uziom tylko do styku ochronnego w gnieździe chronionym różnicówką.możesz mi to narysowac?? rozumiem troche ale wole byc w 100% pewien.
  • Level 39  
    zyzy52 wrote:
    Witam.
    Pozdrawiam.

Nie pisz takich rzeczy żeby nie podłączał przewodu PEN z dodatkowym uziomem skoro chce go rozbić na PE i N bo jesteś w wielkim błędzie jak byś sie znał to byś wiedział ze taki punkt rozdziału PEN powinien być uziemiony ze względu gdy by jakimś przypadkiem odpalił sie czy nastąpiła przerwa przewodu PEN to na przewodzie PE za rozdziałem pojawiło by sie napięcie co jest niedopuszczalne a gdy ten punkt zostanie uziemiony poprawnie to możliwość takiego zagorzenia o wiele jest mniejsza (najzwyklejsza modernizacja TN-C na TN-C-S).
    Kolego puchal.bass ja bym zrobił tak położył ten twój kabel 5x2,5 od domu do garażu w domu podłącz go przewodami fazowymi do fazowych a przewód niebieski i żółto-zielony razem do twojego przewodu neutralnego w rozdzielni w domu w garażu założył bym wyłącznik róznicowy z wbudowanym wyzwalaczem nad prądowym np. P314 B16 0,03A oczywiście przewody fazowe i przewód niebieski N wepnij w róznicówke
    z wyjść róznicówki podłącz gniazdo trójfazowe a z miejsca w gnieździe PE wyciągnij sobie przewód połącz go z przewodem żółtozielonym z kabla 5x2,5 i dodatkowo właśnie w tym miejscu łączenia połączył bym przewód który powinieneś połączyć z zabita ocynkowana rura przy garażu, proponował bym albo kupić ze dwie lub trzy sądy do tego przeznaczone a jeśli nie to wbij w ziemie ocynkowana rurę o dł ok 3 metrów. dołączę za chwilkę dwa rysunki na których zobaczysz jak można to zrobić dwa bo jeden będzie z uziomem przy garażu a drugi z uziomem przy domu zależy której będzie Ci łatwiej wykonać. lepiej by było wykonać to miejsce podziału przy domu bezpośrednio w miejscu podzielenia PEN na PE i N
  • Level 10  
    spinacz wrote:
    zyzy52 wrote:
    Witam.
    Pozdrawiam.

Nie pisz takich rzeczy żeby nie podłączał przewodu PEN z dodatkowym uziomem skoro chce go rozbić na PE i N bo jesteś w wielkim błędzie jak byś sie znał to byś wiedział ze taki punkt rozdziału PEN powinien być uziemiony ze względu gdy by jakimś przypadkiem odpalił sie czy nastąpiła przerwa przewodu PEN to na przewodzie PE za rozdziałem pojawiło by sie napięcie co jest niedopuszczalne a gdy ten punkt zostanie uziemiony poprawnie to możliwość takiego zagorzenia o wiele jest mniejsza (najzwyklejsza modernizacja TN-C na TN-C-S).
    Kolego puchal.bass ja bym zrobił tak położył ten twój kabel 5x2,5 od domu do garażu w domu podłącz go przewodami fazowymi do fazowych a przewód niebieski i żółto-zielony razem do twojego przewodu neutralnego w rozdzielni w domu w garażu założył bym wyłącznik róznicowy z wbudowanym wyzwalaczem nad prądowym np. P314 B16 0,03A oczywiście przewody fazowe i przewód niebieski N wepnij w róznicówke
    z wyjść róznicówki podłącz gniazdo trójfazowe a z miejsca w gnieździe PE wyciągnij sobie przewód połącz go z przewodem żółtozielonym z kabla 5x2,5 i dodatkowo właśnie w tym miejscu łączenia połączył bym przewód który powinieneś połączyć z zabita ocynkowana rura przy garażu, proponował bym albo kupić ze dwie lub trzy sądy do tego przeznaczone a jeśli nie to wbij w ziemie ocynkowana rurę o dł ok 3 metrów. dołączę za chwilkę dwa rysunki na których zobaczysz jak można to zrobić dwa bo jeden będzie z uziomem przy garażu a drugi z uziomem przy domu zależy której będzie Ci łatwiej wykonać. lepiej by było wykonać to miejsce podziału przy domu bezpośrednio w miejscu podzielenia PEN na PE i N
    no i o to mi chodziło kolego.wielkie dzięki.dwa pytania jeszcze.:
    1. mam wkopac w pionie na głębokośc 3 m tą rure ??zajade się !a nie można w poziomie np. na głębokosc 1m.
    2.mam oświetlenie w garażu ale jeszcze pamięta hitlera (aluminium). jak mam podłączyc gniazdko zwykłe?, mam wziąśc jedną faze i do tego przewód N z tego co rozdzieliłem PEN?? no i oczywiście do bolca w gniazdku podłączyc PE z tego rozdzielonego PEN??czy mam racje??dzięki
    rozdzielanie PEN zmiana instalacji siłowej na 5 przewodów.
  • Level 39  
    Nie wkopuj tylko wbijaj przy wbijaniu masz twardy grunt co za tym idzie lepsza będzie rezystancja równie dobrze możesz połączyć na złączkę hydrauliczna oczywiście metalowa jeszcze jedna rurę i wbić więcej metrów w ziemie co jeszcze bardziej poprawi rezystancje tego uziomu. a co do gniazda to lepiej by było jak byś założył jeszcze jeden wyłącznik róznicowo prądowy np P302 16A 0,03A może to dość wydatkowe dla niektórych rozwiązanie ale będziesz miał już naprawdę dobrze zrobiona instalacje i co najważniejsze bezpieczna !! wrzucę rysunek jak ja bym podłączył dodatkowe gniazdo 1 faz
  • Level 10  
    spinacz wrote:
    Nie wkopuj tylko wbijaj przy wbijaniu masz twardy grunt co za tym idzie lepsza będzie rezystancja równie dobrze możesz połączyć na złączkę hydrauliczna oczywiście metalowa jeszcze jedna rurę i wbić więcej metrów w ziemie co jeszcze bardziej poprawi rezystancje tego uziomu. a co do gniazda to lepiej by było jak byś założył jeszcze jeden wyłącznik róznicowo prądowy np P302 16A 0,03A może to dość wydatkowe dla niektórych rozwiązanie ale będziesz miał już naprawdę dobrze zrobiona instalacje i co najważniejsze bezpieczna !! wrzucę rysunek jak ja bym podłączył dodatkowe gniazdo 1 faz

poprostu nic dodac nic ując.więcej takich dobrych ludzi.naprawde dziękuje.kupie ten wyłącznik do 1 fazy. acha czy do siły musze oprócz różnicówki tez założyc esy??
  • Level 39  
    Oczywiscie podłączenie gniazda 1 faz które narysowałeś również jest poprawne i tańsze bo jednak róznicówka troszkę kosztuje wiec jeśli chcesz troszkę zaoszczędzić pieniędzy pewnie ok 70zł podłącz jak sam narysowałeś również będziesz miał bezpiecznie i prawidłowo podłączone gniazdo. A co do "S" -esuów to jest tak ze różnicówka P314 B16A 0,03A to róznicówka 3 faz z wbudowanym esem o wartości 16A i pradem róznicowym 30mA krótko mówiąc jeśli w początku oznaczenia nie będzie 1 czyli będzie P304 to już taka róznicówka nie ma wbudowanego esa i trzeba założyć dodatkowo, to samo jest z róznicówka 1 faz P312 B16A 0,03A to róznicówka z wbudowanym esem 16A i prądem róznicowym 30mA a P302 to sam człon róznicowy i trzeba dodatkowo zastosować esa w twoim przypadku gdy instalacja nie jest skomplikowana lepszym wyjściem są właśnie te róznicówki połączone z wbudowanymi esami przewidując ze maksymalne obiazenie gniazda 3 f będzie ok 3kW założył bym osobiście taka róznicówke P314 B16A 0,03A a dla gniazda 1 f też dla obciążenia do 3 kW P312 B16A 0,03A. Przy zakupie właśnie na to zwróć uwagę. Jesli masz jeszcze jakieś pytania to pisz. A co do zabijania tej rury to gdzie zdecydujesz sie ja wbić i połączyć przy domu czy garażu ?
  • Level 10  
    spinacz wrote:
    Oczywiscie podłączenie gniazda 1 faz które narysowałeś również jest poprawne i tańsze bo jednak róznicówka troszkę kosztuje wiec jeśli chcesz troszkę zaoszczędzić pieniędzy pewnie ok 70zł podłącz jak sam narysowałeś również będziesz miał bezpiecznie i prawidłowo podłączone gniazdo. A co do "S" -esuów to jest tak ze różnicówka P314 B16A 0,03A to róznicówka 3 faz z wbudowanym esem o wartości 16A i pradem róznicowym 30mA krótko mówiąc jeśli w początku oznaczenia nie będzie 1 czyli będzie P304 to już taka róznicówka nie ma wbudowanego esa i trzeba założyć dodatkowo, to samo jest z róznicówka 1 faz P312 B16A 0,03A to róznicówka z wbudowanym esem 16A i prądem róznicowym 30mA a P302 to sam człon róznicowy i trzeba dodatkowo zastosować esa w twoim przypadku gdy instalacja nie jest skomplikowana lepszym wyjściem są właśnie te róznicówki połączone z wbudowanymi esami przewidując ze maksymalne obiazenie gniazda 3 f będzie ok 3kW założył bym osobiście taka róznicówke P314 B16A 0,03A a dla gniazda 1 f też dla obciążenia do 3 kW P312 B16A 0,03A. Przy zakupie właśnie na to zwróć uwagę. Jesli masz jeszcze jakieś pytania to pisz. A co do zabijania tej rury to gdzie zdecydujesz sie ja wbić i połączyć przy domu czy garażu ?
    super że mi tak wszystko tłumaczysz.A taka różnicówka
    http://www.allegro.pl/item402716151_roznicowka_doepke_dfs_4_40a_30ma_ac_nowe_.html to ma te esy?? dziwnie piszesz z tą rurą chodzi mi o: "A co do zabijania tej rury..." mam nadzieje że to zabijanie to tylko wbic w ziemie i podłączyc przewód do nej :D .A więc do wbicia tej rury to wolał bym przy garażu.pozdro
  • Level 25  
    Roznicowka z linku nie ma czlonu nadpradowego, mozna zalozyc oprocz niej nadpradowki albo wybrac inna.
  • Level 39  
    z tego co widzę ta róznicówka to sam człon róznicowy i do niej musiał bys zastosować dodatkowo esa a rurę wystarczy tylko wbić w ziemie cała i im dłuższa tym lepiej ;) i połączyć ja przewodem do no najlepiej tego punktu rozdziału w domu ale jak nie masz możliwości no to przy garażu a przewód miedzy rura a przewodem w rozdzielni no to jeśli przy garażu to wystarczy jedna żyła żółtozielona 4mm2 a jak jednak przy domu no to spokojnie najmniej daj 6mm2( ja bym dał 10mm2) bo jak będziesz miał przy domu to masz gotowe do ewentualnej modernizacji instalacji w domu no i poprawiasz sobie przewód N na w razie co jak by gdzieś wcześniej odpali ale nie życzę tego nikomu no i oczywiście wszystkie prace jakie będziesz robił w rozdzielcie rób beznapięciowo !