Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna MSI-865PE Neo2-PS - tryb dual channel

25 Lip 2008 00:49 7278 12
 • Poziom 24  
  Warunkiem pracy pamięci w dual'u jest istnienie w sąsiednich slotach takich samych kostek. Czy zatem po spełnieniu tych warunków pamięci te automatycznie podejmą pracę w tym trybie, czy należy w BIOS-ie ustawić ten tryb ręcznie?. Oczywiście, chodzi o płytę wymienioną w temacie. Rzecz w tym, że posiadam w/w płytę, pamięci są identyczne i włożone w sloty sąsiadujące ale ciągle pracują w trybie single channel. Dodam, że nie znalazłem, po wejściu do BIOSu, możliwości "zmuszenia" do podjęcia pracy pamięci w trybie DUAL chociaż płyta ten tryb obsługuje.
 • Poziom 24  
  Tak, spełnione są te warunki. Zresztą napisałem, że pamięci są identyczne rzekłbym, bracia bliźniacy.
 • Poziom 22  
  Rubinh napisał:
  Warunkiem pracy pamięci w dual'u jest istnienie w sąsiednich slotach takich samych kostek.

  Chaneel A: DIMM1 & DIMM2
  Channel B: DIMM3 & DIMM4

  DUALL A-B : DIMM1 & DIMM3 + DIMM2 & DIMM4

  a więc nie sąsiednie a raczej na przemian.
 • Poziom 26  
  Jesli plyta nie ma w BIOSie opcji uruchomienia "duala" to wlozenie pamieci w odpowiednie sloty samo uruchomi ten tryb.
  Skad w ogole pewnosc, ze ten tryb nie dziala? Nie kazda plyty afiszuje sie z jego uruchomieniem.
 • Poziom 16  
  DriverMSG napisał:
  Płyty gł. najczęściej mają dwukolorowe gniazda pamięci . Dual zadziała gdy para kości jest w slotach o tej samej barwie .
  Jeśli tak nie jest , to być może masz kości niededykowane dla tej płyty gł .


  No niekoniecznie - posiadam płytę MSI K9AGM3 i banki naprzemiennie oznaczone są tymi samymi kolorami - też zasugerowałem się nimi i okazało się że pamięć działa w singlu (po przełożeniu kości tak aby były obok siebie dual włączył się sam) - najczęściej dual działa gdy kości są wkładane obok siebie. Jednak skoro autorowi tematu taka konfiguracja nie odpaliła trybu dualnego to proponuję spróbować innych - koniecznie jedną kość wkładaj w bank oznaczony jako 0 a druga przetestuj na pozostałych.

  Do sprawdzenia trybu proponuję program CPU-Z
 • Poziom 24  
  Próbowałem różnych konfiguracji ustawień kości w płycie, bez oczekiwanego efektu. Podejrzewam, że kol. DriverMSG ma rację. Płyta ta, być może, nie obsługuje w dualu kości pamięci przeze mnie posiadanych. Sprawdzę to na innej parze. Wcześniej jednak zapoznam się szczegółowo z wymaganiami płyty odnośnie kości pamięci, bo w cuda nie wierzę.
 • Poziom 11  
  Mam płytę Gigabyte P35-DS3. Tryb dual channel włącza się w niej w momencie obsadzenia gniazd pamięciami. Włączył się nawet gdy do modułu 1GB 800MHz dołożyłam 512MB 667MHz.
 • Poziom 24  
  Tryb dual działa pod warunkiem, że obsadzone zostaną kośćmi channel A, pierwszy slot i odpowiednio channel B. lub wszystkie sloty. Sugerowałem się opisem w Wikipedii a w przypadku mojej płyty tak nie jest tzn. obsadzenie jednakowych kolorów. Oczywiście dual spowodował radykalne 2-krotne przyśpieszenie szybkości komputera. Okazuje się więc, że nie ma jednej recepty na ten sam problem w przypadku różnych płyt głównych.
 • Poziom 39  
  :arrow: Rubinh Przecież w manualu (książeczce) dołączonym do płyty głównej jest wszystko jasno opisane co z czy się je.
 • Poziom 24  
  Nie było nic. Płytę kupiłem na allegro.
 • Poziom 39  
  Rubinh napisał:
  Nie było nic. Płytę kupiłem na allegro.
  Jaki problem ściągnąć manual w pdf-ie ze strony MSI ? Chyba jedyny problem, to właściwa identyfikacja płyty, bo takiej jak podałeś to nie ma ? Jest dość podobna 865PE Neo2-PLS/ PFS/ PFISR - może to ta ? Link -> http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=569&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=# , zakładka "Manual", plik E6728v2.0.exe
  A dual channel sprawdź sobie programem CPU-Z, zakładka Memory, Channels# - jak jest dual to właśnie tam pisze Dual.
  Możesz też zaglądnąć tu -> http://forum.msi-polska.pl/index.php?topic=761.0 , to jest temat o Twojej płycie i pamięciach.
  Pozdrawiam :D