Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PIC16F88][ASM] Sterowanie lampą błyskową [E-TTL]

25 Lip 2008 11:54 3733 5
 • Poziom 13  
  Obecnie pracuję nad lampą błyskową - projekt od podstaw - odpalenie palnika przy pomocy IGBT, sterowanie tranzystorem przez kontroler PIC16F88, program w ASSEMBLER.

  Działają już tryby: automatyczny z pomiarem światła przez fototranzystor, tryb manualny z doborem długości trwania błysku, błysk stroboskopowy, wyzwalanie jako slave, tryb serwisowy z zapisem wartości chwilowych natężenia światła do eepromu aby móc zanalizować zapis na komputerze. Do tego mnóstwo dodatkowych funkcji, tj, korekcja ekspozycji, kalibracja trybu auto, pomiar napięcia na kondensatorze przed i po błysku (w przyszłości chcę dorobić tryb manual na podstawie energii w kondensatorze) i inne mniej istotne.

  Tor pomiarowy: początkowo fotodioda BPW21R (obecnie jednak fototranzystor), przetwornik I/U na TL071, akwizycja napięcia na PIC, rozdzielczość 8-bit, integrator napięcia programowo. Okres próbkowania (łączny czas akwizycji i konwersji oraz całkowania) to 20us, co pozwala przy całkowitej długości błysku ok 3ms uzyskać ok. 140 próbek.

  Pytanie: Czy ktoś implementował E-TTL (Canon)? Dostęp do protokołu jest mizerny w sieci, znalazłem tylko jeden dość stary opis. W przypadku rozgryzienia transmisji zrezygnowałbym z pomiaru przez fotodiodę, służyła by tylko do pracy w trybie 'slave'.

  Tak na marginesie - lampa to TOPCA330CTX, z której została tylko przetwornica, kondensator, palnik i obudowa. Z chęcią udostępnię więcej szczegółów projektu, jeśli temat będzie interesował.

  Pozdrawiam /Robert

  Poprawiłem tytuł:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1015361.html
  [c_p]
 • Poziom 39  
  Nie wiem dokładnie czy ci się przyda ale chyba coś może w tym znajdziesz
  http://billgrundmann.wordpress.com/

  Ja mam Dynaxa7D i tak po głowie mi chodzi czy dało by się sygnał TTL z aparatu drogą radiową przesłać do odbiornika przy lampie błyskowej
 • Poziom 13  
  No, tego właśnie było trzeba opłaciło się poczekać! Bardzo dziękuję za linka, już wiem czym będę się zajmował na którymś z urlopów. Jak wymyślę program jak to obsłużyć podzielę się rezultatami. Również planuję rozbudowę lampy o przesyłanie danych przez radio, tak więc temat wciąż otwarty, na razie jednak nie mam pomysłu.

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.
 • Poziom 39  
  Ten temat może jakoś ci pomoże... ogólnie protokół E-TTL Canona za pewne różni się od tego w lampach do Konica Minolta i innych no ale nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa :)
 • Poziom 40  
  Chętnie zobaczę jakiś schemacik przerobienia lampy. Też planuję sobie coś podobnego zmajstrować. Nie mam jeszcze lampy na takie eksperymenty ale chyba wystarczy dowolna lampa i to nawet bez własnej automatyki. Zastanawiam się tylko jakiego użyłeś tranzystora i w jakie miejsce obwodu się dostała tak aby można sterować czasem błysku. Czekam na jakiekolwiek wskazówki.
 • Poziom 11  
  Witam!
  Tu grupa archeo, czy coś w tym temacie się rozwinęło. Mógłbyś podesłać jakieś schematy? Interesuje mnie sterowanie tego tranzystora IGBT, jak zostało to rozwiązane, myślę nad czymś o mocy 100-200Ws.

  Pozdrawiam!