Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PIC16F88][ASM] Sterowanie lampą błyskową [E-TTL]

Robert Oleskiewicz 25 Lip 2008 11:54 3610 5
  • #1 25 Lip 2008 11:54
    Robert Oleskiewicz
    Poziom 13  

Obecnie pracuję nad lampą błyskową - projekt od podstaw - odpalenie palnika przy pomocy IGBT, sterowanie tranzystorem przez kontroler PIC16F88, program w ASSEMBLER.

Działają już tryby: automatyczny z pomiarem światła przez fototranzystor, tryb manualny z doborem długości trwania błysku, błysk stroboskopowy, wyzwalanie jako slave, tryb serwisowy z zapisem wartości chwilowych natężenia światła do eepromu aby móc zanalizować zapis na komputerze. Do tego mnóstwo dodatkowych funkcji, tj, korekcja ekspozycji, kalibracja trybu auto, pomiar napięcia na kondensatorze przed i po błysku (w przyszłości chcę dorobić tryb manual na podstawie energii w kondensatorze) i inne mniej istotne.

Tor pomiarowy: początkowo fotodioda BPW21R (obecnie jednak fototranzystor), przetwornik I/U na TL071, akwizycja napięcia na PIC, rozdzielczość 8-bit, integrator napięcia programowo. Okres próbkowania (łączny czas akwizycji i konwersji oraz całkowania) to 20us, co pozwala przy całkowitej długości błysku ok 3ms uzyskać ok. 140 próbek.

Pytanie: Czy ktoś implementował E-TTL (Canon)? Dostęp do protokołu jest mizerny w sieci, znalazłem tylko jeden dość stary opis. W przypadku rozgryzienia transmisji zrezygnowałbym z pomiaru przez fotodiodę, służyła by tylko do pracy w trybie 'slave'.

Tak na marginesie - lampa to TOPCA330CTX, z której została tylko przetwornica, kondensator, palnik i obudowa. Z chęcią udostępnię więcej szczegółów projektu, jeśli temat będzie interesował.

Pozdrawiam /Robert

Poprawiłem tytuł:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1015361.html
    [c_p]

0 5
  • #2 15 Paź 2009 03:23
    gradek83
    Poziom 36  

Nie wiem dokładnie czy ci się przyda ale chyba coś może w tym znajdziesz
    http://billgrundmann.wordpress.com/

Ja mam Dynaxa7D i tak po głowie mi chodzi czy dało by się sygnał TTL z aparatu drogą radiową przesłać do odbiornika przy lampie błyskowej

0
  • #3 19 Paź 2009 21:11
    Robert Oleskiewicz
    Poziom 13  

No, tego właśnie było trzeba opłaciło się poczekać! Bardzo dziękuję za linka, już wiem czym będę się zajmował na którymś z urlopów. Jak wymyślę program jak to obsłużyć podzielę się rezultatami. Również planuję rozbudowę lampy o przesyłanie danych przez radio, tak więc temat wciąż otwarty, na razie jednak nie mam pomysłu.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

0
  • #4 27 Paź 2009 01:54
    gradek83
    Poziom 36  

Ten temat może jakoś ci pomoże... ogólnie protokół E-TTL Canona za pewne różni się od tego w lampach do Konica Minolta i innych no ale nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa :)

0
  • #5 24 Lis 2009 02:18
    korrus666
    Poziom 40  

Chętnie zobaczę jakiś schemacik przerobienia lampy. Też planuję sobie coś podobnego zmajstrować. Nie mam jeszcze lampy na takie eksperymenty ale chyba wystarczy dowolna lampa i to nawet bez własnej automatyki. Zastanawiam się tylko jakiego użyłeś tranzystora i w jakie miejsce obwodu się dostała tak aby można sterować czasem błysku. Czekam na jakiekolwiek wskazówki.

0
  • #6 31 Gru 2010 18:34
    artjur
    Poziom 11  

Witam!
    Tu grupa archeo, czy coś w tym temacie się rozwinęło. Mógłbyś podesłać jakieś schematy? Interesuje mnie sterowanie tego tranzystora IGBT, jak zostało to rozwiązane, myślę nad czymś o mocy 100-200Ws.

Pozdrawiam!

0