Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Która dioda jest użyteczna?

25 Lip 2008 21:55 1992 8
  • Poziom 14  
    Chciałbym zapytać, która dioda, wydobyta przeze mnie z jakiejś zepsutej nagrywarki DVD, będzie się nadawać na zrobienie z niej jakiegoś lasera, których na elce nie brakuje lub czegoś bardziej użytecznego? Oto foty:

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Gdzie te foty?
    No chyba, że mi się coś nie wyświetla, ale wątpię (przynajmniej linki było by widać).
    Pamiętaj jak będziesz podłączał diodę laserową (jak i samo jej przenoszenie) uważaj na ładunki elektrostatyczne.

EDIT:
    Teraz to obrazki się wyświetlają. Obydwie te diody to diody laserowe. Najlepiej jak byś miał zasilacz o regulowanym napięciu. Wtedy regulujesz od powiedzmy 0V aż do napięcia, przy którym dioda zapali się. Czy da się z tego zrobić laser? No da się bo to już jest dioda laserowa. Jednak musisz uważać na ładunki elektrostatyczne. Takie diody potrafią zepsuć się już od samego leżenia (mi się już takie coś zdarzyło).
  • Poziom 14  
    Nie no, od leżenia to myślę, że się nie zepsują. Co by było jakby tak w nagrywarkach nieużywanych, no. ze sklepowych półek się psuły? Posiadam zasilacz stabilizowany o regulowanym napięciu. Prąd sam wzrasta w zależności od zapotrzebowania urządzenia, max 1A. Wiem, słaby zasilacz, ale jak na takie małe testy to wystarczy. Jak już sprawdzę te diody, to która z nich będzie najlepsza? Nie wiem dlaczego w 1 nagrywarce były 2. Myślę, że jedna jest od płyt CD, a druga DVD. Tylko jak je rozróżnić? Proszę o wszelkie koncepcje.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    masz racje jedna jest od CD druga od DVD. Nie musisz rozróżniać bierzesz jedną podłączasz nie świeci- CD albo zepsuta. Jak swoje kombo rozebrałem też miałem 2 takie diody tylko że na taśmie miałem oznaczenie "CD" i "DVD"
  • Poziom 14  
    Ja niestety nie mam żadnego oznaczenia która jest która. Ale dziex za rady. Czyli CD nie będzie widać światła.
  • Poziom 42  
    Widać nie będzie ale poczuć możesz skutecznie - tracąc wzrok... Więc bardzo uważaj. Po za tym koledzy mają całkowitą rację jeśli chodzi o uszkodzenia - dioda wlutowana w układ jest zabezpieczona, "samotna" potrafi paść od dotknięcia.
    Po kolejne - jest bardzo czuła na odwrotne podłączenie zasilania.
  • Poziom 14  
    Jeśli można zapytać, to chciałbym się dowiedzieć, jak podpiąć tą diodę do tego schematu:

Bo w jednej diodzie jest tak, że 2 jej nóżki z 3 mają na sobie cynę, zaś jedna jest bez. I patrząc od tyłu, czyli od strony nóżek jest tak:

I jeszcze chciałbym zapytać do których nóżek zalutować kondensator lub zworę, żeby się dioda nie uszkodziła?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam!!!

Potwierdzam to co koledzy napisali:
    -dioda laserowa od CD ma długość fali 780nm z zakresu niewidzialnego i nie radzę patrzeć gołym okiem w wiązkę skupioną, bo okulary wtedy wzroku nie przywrócą. W dobry laser patrzy się tylko 2 razy (chociaż ten nie ma takiej znowu wielkiej mocy). Laser od DVD ma λ=635 lub 650nm, więc tego widać nawet pod kątem i myślę, że będzie bezpieczniejszy na początek do testowania drivera diody, a poza tym ten ma większą moc jeśli chodzi Ci o palenie gumy:D.
    Tak jak pisał kolega wyżej minus (-) na obudowie, plus (+) na tej nóżce z lewej.

Polecam też https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001896.html

Pozdrawiam!!!
  • Poziom 2  
    Mam ten sam problem, ale niema tam cd i DVD, SĄ NA 100% DWIE DVD (świecą na czerwono) wyjąłem je z DVD LG gsa-4163
    jedna świeć bardzo słabo a dróga normalnie

po ustawieniu soczewki tak że promieni ma mniej niż mm, nie da się nią zapalić nawet zapałki

Dodam że nagrywarka normalnie działała.