Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA 8L i napięcia. Jakich się spodziewać na portach?

webmortiz 26 Lip 2008 00:21 2127 13
  • #1 26 Lip 2008 00:21
    webmortiz
    Poziom 20  

Moze mi ktos po krotce wyjasnic sprawe z napieciami ATMEGA8L-8PU. Chcialbym sie dowiedziec jakie napiecia moge oczekiwac na portach. Czy ma to jakis zwiazek z zasilaniem? Bo niby mozna zasilac od 2,7V do 5,5V. Czy ten procek operuje na 3,3V czy na 5V? Bo sie juz pogubilem czytajac specyfikacje i rozne zrodla. A jezeli na wyjsciach jest 5V (wejsciowy jak i wyjsciowy poziom) to czy mega prawidlowo odczyta 1 logiczna jak sie poda 3,3V? Wstepnie chcialbym proca zasilac z 5V przy 4MHz ale fajnie by bylo jakby mozna bylo dzialac na portach z poziomem 3,3V. Jest to mozliwe? A jezeli zasilmy z 2,7V to na portach bedzie tez 5V?(troche ciezko mi w to uwierzyc :/) czy 2,7 jak zasilanie?

0 13
  • #2 26 Lip 2008 00:56
    JmL(TM)
    Poziom 24  

Cos mi sie wydaje, ze jednak nie czytales tego datasheet'a! :D
    Jesli zasilisz uC napieciem np. 3V to skad na wyjsciu ma byc 5V? To nie MAX232 ani zaden temu podobny konwerter napiec! Zerknij jednak do tego datasheet'a i na pewno znajdziesz odpowiedz na wlasne pytanie...

0
  • #3 26 Lip 2008 00:56
    dawid512
    Poziom 32  

Jak podasz napięcie powiedzmy 2.7V to jakim cudem chcesz żeby mega dala ci 5 na wyjściu?

Może wyjaśnienie pojęcia TTL ci trochę wyjaśni:

Cytat:
    Układy TTL zbudowane są z tranzystorów bipolarnych i zasila się je napięciem stałym 5 V. Sygnał TTL jest niski (logiczne "0"), gdy potencjał ma wartość od 0 V do 0,8 V w odniesieniu do masy, wysoki (logiczna "1") przy wartości potencjału między 2 V a 5 V.

0
  • #5 26 Lip 2008 01:58
    webmortiz
    Poziom 20  

JmL(TM): Oczywiscie wiem ze czary z mleka sa niemozliwe, ale juz jestem w stanie we wszysko uwiezyc po tym co sie naczytalem ;/ Raz gdzies wyczytalem ze 8l operuje na 3,3V gdzie indziej ze na 5V i podobne historie. A specyfikacje czytalem ale chyba jej nie rozumiem.
    dawid512: czyli z cytatu wynika ze 3,3V bedzie odczytane jako logiczne 1.
    Balu: pewnie pamietasz mnie ze swojego posta o szukaniu usterek w niedzialajacych atmegach ;) wiec sam wiesz ze sie nie znam na temacie, a nawet troche sie boje tematu mikroprockow, zawsze kombinowalem na fpga i dopiero niedawno zaczelem z uC. Z 242 wyczytalem ze mozna zasilac z 2,7V do 5,5, jakie natezenia moga byc przy jakich napieciach ale jakos do mnie nie dotarlo jaki poziom napiecia pojawi sie na wyjsciach atmegi w zaleznosci od nap zasilania.

Ogolnie moge dokonczyc developera ktorego aktualnie zaczelem budowac i to po prostu sprawdzic, ale ogolnie dobrze jest zasiegnac opinii specjalistow, co mi podpowie gdzie najlepiej jakie elementy do niego dobrac. Wiec wybaczcie jak nie rozumiem, a jak nie rozumiem to pytam. Normalnie bym sie tym nie przejmowal ale mam zamiar namowic do wspolpracy fpga i atmega, A niechcialbym uszkodzic fpga, ktory operuje na 3,3V.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lip 2008 09:03
    snow
    Poziom 28  

webmortiz napisał:
    jakos do mnie nie dotarlo jaki poziom napiecia pojawi sie na wyjsciach atmegi w zaleznosci od nap zasilania.

Wysoki bliski VCC, niski = 0. Jak FPGA i AVR zasilisz z tego samego napięcia to się dogadają.

0
  • Pomocny post
    #7 26 Lip 2008 09:11
    MirekCz
    Poziom 35  

Webmortiz:Atmega8L może operować na napięciach 2,7V-5,0V i jest to VCC.

Teraz stan na portach określa się wg. danych z "dc characteristics" i tam masz napisane:
    "output low voltage " dla VCC=5V i 20mA max 0,7V, dla VCC=3V i 10mA max 0,5V
    "output high voltage" dla VCC=5V i 20mA min 4,2V, dla VCC=3V i 10mA min 2,2V.
    Stąd wiesz, że na wyjściu portu masz maksymalnie takie wartości (przy odpowiednich prądach)

Analogicznie oblicza się to dla wejścia, gdzie np LOW jest do 0,7V, a HIGH jest powyżej 0,7VCC. - czyli dla VCC=5V będzie to 3,5V ,a dla VCC=3V będzie to 2,1V.

0
  • #8 26 Lip 2008 11:21
    webmortiz
    Poziom 20  

Ok konkretne odp. o to wlasnie mi chodzilo, dziekuje bardzo.

0
  • #9 26 Lip 2008 23:48
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

w datasheecie byly niekonkretne? zbyt zawile? jakies wzory calkowe? bo mnie sie wydaje, ze w datasheecie (w oczywistym rozdziale) pisze dokladnie to samo.

jesli zamierzasz sie zas tlumaczyc, ze nie znasz angielskiego, to przypomne ze to forum elektroniczne, a nie tlumacz eng->pl

4\/3!!

0
  • #10 27 Lip 2008 19:19
    webmortiz
    Poziom 20  

Kolego Freddie, to ze zaprojektowales niesamowity programator (i to chyba nie jeden) prockow i ze znasz temat rewelacyjnie wcale nie oznacza ze ja tez sie tak znam. Angielski znam i wcale nie zamerzam sie tak tlumaczyc ale sposob przedstawienia tych informacji w datasheet jest dla mnie niezrozumialy bo zadko mam koniecznosc korzystania z tego typu dokumentow.

Pozatym forum jest od zadawania pytan jak sie czegos nie rozumie i takie pytanie zadalem. Nie prosilem przeciez o zaprojektowanie za mnie obwodu czy napisanie programu, prawda?

A Twoj post nic nie wnosi a wrecz nawet wyglada to na probe wszczecia jakiejs bezsensownej dyskusji.

0
  • #11 28 Lip 2008 00:27
    Freddie Chopin

ok, sam sie prosiles...

4 post tematu, kolegi Balu informuje cie na ktorej stronie jest odpowiedz. otwieramy datasheeta i co ukazuje sie naszym oczom?

Cytat:

Electrical Characteristics
    [...]
    DC Characteristics
    [...]
    Symbol, Parameter, Condition, Min, Typ, Max, Units
    VIL, Input Low Voltage except XTAL1 and RESET pins, VCC = 2.7V - 5.5V, -0.5, -, 0.2 VCC,(1) V
    VIH, Input High Voltage except XTAL1 and RESET pins, VCC = 2.7V - 5.5V, 0.6 VCC, -, VCC + 0.5, V
    [...]
    VOL, Output Low Voltage (Ports B,C,D), IOL = 20 mA, VCC = 5V / IOL = 10 mA, VCC = 3V, -, -, 0.7 / 0.5, V
    VOH, Output High Voltage (Ports B,C,D), IOH = -20 mA, VCC = 5V / IOH = -10 mA, VCC = 3V, 4.2 / 2.2, -, -, V

czy to jest niekonkretne? bo jak dla mnie to jest wlasnie to, za co tak ladnie podziekowales, tyle ze po angielsku. skoro znasz ten jezyk, to w czym problem?

zajrzales aby na pewno do tego datasheeta?

forum jest od zadawania pytan, na ktore odpowiedzi nie mozna znalezc w datasheecie. RTFM

4\/3!!

0
  • #12 28 Lip 2008 08:09
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

Freddie Chopin napisał:

Cytat:

Electrical Characteristics
    [...]
    DC Characteristics
    [...]
    Symbol, Parameter, Condition, Min, Typ, Max, Units
    VIL, Input Low Voltage except XTAL1 and RESET pins, VCC = 2.7V - 5.5V, -0.5, -, 0.2 VCC,(1) V
    VIH, Input High Voltage except XTAL1 and RESET pins, VCC = 2.7V - 5.5V, 0.6 VCC, -, VCC + 0.5, V
    [...]
    VOL, Output Low Voltage (Ports B,C,D), IOL = 20 mA, VCC = 5V / IOL = 10 mA, VCC = 3V, -, -, 0.7 / 0.5, V
    VOH, Output High Voltage (Ports B,C,D), IOH = -20 mA, VCC = 5V / IOH = -10 mA, VCC = 3V, 4.2 / 2.2, -, -, V

No z tego cytatu to rzeczywiście nic się nie da wyczytać :-). Conajwyżej się można domyślać jeżeli się już wie o co chodzi.

0
  • #13 28 Lip 2008 11:52
    Freddie Chopin

<: takie zycie, tabelki mi sie juz robic nie chcialo [; wystarczy zerknac w datasheeta <:

4\/3!!

0
  • #14 28 Lip 2008 21:15
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Problem rozwiązany, dalsze posty są zbędne. Zamykam

0