Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB President Harry 1, homologacja.

26 Lip 2008 13:07 6533 11
  • Poziom 42  
    Witam
    Czy ten model miał homologację? Wydaje mi się że pochodzi on z czasów kiedy PAR nadawał licencje na używanie CB i wtedy nie było w ogóle tego problemu. Czy może ktoś dysponuje homologacją do tego radyjka i mógłby się podzielić?

PS Interesuje mnie koniecznie 1 generacja, w sieci jest dostępna tylko do 2giej generacji.
  • Poziom 42  
    c2h5oh napisał:

To w żaden sposób nie rozwiewa wątpliwości, w spisie jest wymienione radio Harry Classic które jest wg mnie radiem drugiej generacji. W 2004 roku chyba Harry 1szej generacji zniknął już z rynku. Pytanie co jeśli kupiłbym takie radio teraz, to czy mogę używać czy nie.
  • Pomocny post
    Moderator
    Cześć.

Na czarnej liście nie są umieszczone :

http://www.bip.uke.gov.pl/bipurtip/index.jsp?...ews_cat_id=55&news_id=241&layout=11&page=text

Stanowisko policji w tej sprawie:
    http://www.policja.pl/portal/pol/169/3001/
    http://www.policja.pl/portal/pol/166/19857/Rozmowa_przez_CB_radio.html

Odnośnie homologacji, to osoba/firma wprowadzająca radiotelefon do obrotu, jest zobowiązana do dołączenia homologacji (świadectwa zgodności).
  • Poziom 42  
    c2h5oh napisał:
    Odnośnie homologacji, to osoba/firma wprowadzająca radiotelefon do obrotu, jest zobowiązana do dołączenia homologacji (świadectwa zgodności).
    Tyle że to radio ma już swoje lata, homologacji wtedy nie było, inne papierki poginęły a ja kupuje od innej osoby, a nie ze sklepu. Szkoda tylko bo takie radyjko można kupić w cenie jakiegoś taniego z biedronki a jakościowo jest sporo lepsze. Martwi mnie tylko brak tego świstka.
  • Moderator
    Cześć.

Wyjścia są dwa.
    - liczyć że ktoś ma taką homologację i zachce podzielić się skanem
    - liczyć na wyrozumiałość lub niewiedzę policjanta podczas kontroli.
    Nic innego w tym temacie chyba już nie wymyślimy...

Przeglądałem homologacje dostępne w sieci. Niestety, są dostępne tylko do do starego Harry-ego (bez jedynki) :(
  • Poziom 42  
    c2h5oh napisał:
    Przeglądałem homologacje dostępne w sieci. Niestety, są dostępne tylko do do starego Harry-ego (bez jedynki) :(
    No to dokładnie taka mnie interesuje! Jedynkę wpisałem po to żeby odróżnić od dwójki.
  • Poziom 42  
    c2h5oh napisał:
    Cześć.
    Zamieszczę tutaj, żeby w przyszłości nie szukać :
    No właśnie do tego dokumentu dotarłem, wg mnie dotyczy on Harry II, bo:
    1. dokument z 2004 roku, ten model radia JA bym datował na 95-97 rok
    2. w dokumencie jest podane że dotyczy wersji CLASSIC i ASC, a taki podział był w drugiej generacji.

Przynajmniej to są moje przemyślenia, jeśli coś pomieszałem to proszę o wyjaśnienie.

Przejrzałem google images ;) i znalazłem odpowiedź na swoje wątpliwości.

Pierwszy modelem był HARRY, miał tylko przełącznik AM/FM, SQ, VOL i pokrętło kanałów. Wyglądał jak na zdjęciu HAR1
    Druga generacja nazywała się HARRY CLASSIC i HARRY ASC: miały dodatkowy przełącznik CH19 i do filtrów, wyglądały jak na zdjęciach HAR2 i HAR3
    Trzecia generacja nazywa się HARRY II CLASSIC i HARRY II ASC, zdaje się że różnica jest taka że są wykonane w technologii SMD. Dostępne są w tej chwili na rynku. Obrazki można zobaczyć sobie na allegro.
  • Moderator
    Cześć.

Może warto zadać sobie pytanie : Jakie to ma znaczenie ?
    Odpowiedź jest prosta : Żadne.

Jeżeli pokażesz homologację na Harry-ego i masz w samochodzie Harry-ego, to nikt Ci nie będzie sprawdzał jaka to wersja.
    Jeżeli nawet zdobędziesz właściwą homologację, to i tak ktoś może zarzucić że to kopia lub że została wydana na inny egzemplarz radia niż zamontowany w samochodzie.
    Poza tym, przy tej ilości CB w samochodach, jaka jest szansa, że ktoś będzie chciał oddawać Twoje radio do ekspertyzy, by stwierdzić, czy jest zgodne z normami...
  • Poziom 10  
    Temat stary ale pragnę podzielić się tym co wiem -może komuś się to przyda. Niedawno kupiłem radio President Harry pierwszej generacji i borykałem się z problemem homologacji na to radio. Przejrzałem wiele tematów na forum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
    Dopiero kontakt bezpośrednio z firmą President na Polskę wszystko wyjaśnił.
    Poprosiłem o homologację na radio Harry I i otrzymałem kolorowe skany oryginalnych homologacji, które dołączam.

Jak inni na forum zauważyłem, że przecież to homologacja do Harry II bo przecież pisze tam Classic i ASC jak niby w Harry II. Napisałem o tym do firmy President i otrzymałem taką odpowiedź:
    "Przesłany Panu dokument dotyczy pierwszego modelu radia Harry, dopiero
    kolejne modele oznaczane były cyframi Harry II i obecnie Harry III i
    takie same oznaczenia mają w dokumentacji."

Więc jeśli nie pisze że II to znaczy, że dotyczy I i tyle.
    Myślę, że teraz już wszystko jasne w tym temacie.

Dołączam instrukcję do radyjka Harry I
  • Moderator
    Zamieszczone powyżej dokumenty nie są zgodne z obowiązującymi przepisami. Są to dokumenty wystawione w 2004 roku.
    Na dzień dzisiejszy obowiązuje moc dopuszczalna nadajnika dla emisji AM i FM 4W i dla SSB 12W.
    Zamieszczony dokument powołuje się na stare, nieaktualne przepisy.

CB President Harry 1, homologacja.