Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak szeregowo połączyć silniki bocznikowe prądu stałego

26 Lip 2008 14:59 2008 3
  • Poziom 10  
    Witam

Posiadam dwa silniki prądu stałego (ex prądnice od GAZ-a) o mocy 900W i 24V. Są to równoległe maszyny prądu stałego. Konstruuje z nich pojazd i chcialbym aby rozruch tych silnikow prowadzony byl najpierw gdy są połączone szeregowo a potem równolegle. Nie wiem jak należy dokonać połączenia uzwojeń wzbudzenia tych silników. Czy należy je połączyc po prostu w szereg tak jak wirniki, czy same wirniki mają byc połączone szeregowo a wzbudzenie ma być podłączone normalnie równolegle w każdym silniku. Dodatkowo podczas eksperymentów zauwazyłem, że jeden z silników po pewnym czasie (ok 10s) rozpędza się abrdziej niż drug, dodam że te testy robiłem bez obciążenia (silnik luzem), i w momencie gdy "dociążałem" silnik który się szybciej kręcił obroty obu silników na jakiś czas się stabilizowały. Na starcie silniki połączone szeregowo mają równo po 12V na każdy silnik po czym po tych 10 s na jednym silniku jest 8V a na drugim 16. W moim pojeździe oba silniki będą miały takie samo obciązanie więc nie wiem czy się tym przejmowac czy nie warto?

Z góry dziękuje za pomoc
  • Poziom 17  
    Silniki należy normalnie równolegle połączyć uzwojenie wzbudzenia i wirnik a następnie silniki szeregowo. Dwa silniki mały w swoim napędzie wózki akumulatorowe twarowe prod. w Stalowej Woli. pracowały one cały czas równolegle i sterowane były stopniowo wielkością napięcia z akumulatorów. Obecnie do sterowania silników prądu stałego stosuje się regulatory PWM (impulsowe) w połączeniu z niskostratnymi tranzystorami MOSFET. sprawa różnych prędkości na biegu luzem wydaje siębyć nieistotna. Jeżeli silniki mają te same parametry to sprawa obrotów nie powinna mieć większego wpływu na działanie pojazdu.
  • Poziom 10  
    Witam,
    proponuję uzwojenia wzbudzenia obu maszyn połączyć równolegle, natomiast wirniki - szeregowo, a następnie równolegle.
  • Poziom 34  
    fidzio napisał:
    ...W moim pojeździe oba silniki będą miały takie samo obciązanie więc nie wiem czy się tym przejmowac czy nie warto?

Co to znaczy obciążenie takie samo, będą na wspólnym wale? Jeśli tak to uruchamiaj najpierw jeden później drugi. Do przełączania tworników po rozruchu, musiałbyś mieć naprawdę dobre wyłączniki (będzie iskrzyć).
    Wyrównanie obciążeń można doregulować minimalnie obniżając prąd wzbudzenia słabszego z silników.
    Wzbudzenie oczywiście pod napięciem znamionowym, załączane oba na raz przed rozruchem, w żadnym wypadku w szereg.