Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

COBRA 19 DX IV problem z nadawaniem

26 Jul 2008 21:33 2110 8
  • Level 17  
    Dostalem, w/w radio, dość pogrzebane, objaw jest taki, że nie nadaje na wszystkich kanałach, od 28go kanału w góre radio nie nadaje, nie wiem czy to problem z syntezą? Mikrofon sprawdziłem przy spinaniu gniazda mic. na krótko też jest ten sam objaw, dodam, że na kanałach na których radio nadaje moc pojawia się z opóźnienim tj. na wyświetlaczu jest TX, i po krótkiej chwili wychodzi moc z radia. Jakieś sugestie???

pozdrawiam
  • TespolTespol
  • User removed account  
  • Moderator
    Cześć

Ewidentnie VCO wypada z częstotliwości.
    Skoryguj, ale wcześniej popraw "zimne luty".
  • TespolTespol
  • Level 30  
    Jak kolega wyżej.
    Główny uC ma kontrolę "lock" syntezy.
    Po naciśnięciu PTT uC wysyła nowa częstotliwość (bo jest tylko jeden generator) i czeka aż synteza poda że osiągnięto SP. Dopiero wtedy odblokowany zostaje wzmacniacz mikrofonu i nadawanie w eter.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

UNLOCK_OUT (synteza) blokuje TYLKO nadajnki. Do m.cz. nic nie ma.

Pozdrawiam.
  • Level 30  
    Zasilanie na wzmacniacz mikrofonu też jest z uC niestety sterowane (załączają warunki (np PA i właśnie lock).

Ale radio w sumie logiczne - chociaż szkoda że nie ma dwóch generatorów (jeden dla rx drugi dla tx) bo synteza jest podwójna i drugi kanał jest nieużywany.
  • Level 23  
    Ktoś wsadził paluchy do cewek w torze nadawczym. Prawdopodobnie synteza pracuje poprawnie, rozstrojone są obwody za syntezą.
  • Level 17  
    Tam było kręcone czym popadnie, jak do mnie trafilo nie bylo ani nadawania ani odbioru, na ucho udalo mi sie to troche skorygowac, mam przelutowac PCB pod ta metalową płytką pod VCO? Synteza działa bo radio zmienia kanały, ale odpowiednia czestość wychodzi do 28 kanału pożniej brak mocy i wskazań na czestościomierzu.
    Na czerwono zaznaczyłem czym ja kreciłem, którym filtrem mam jeszcze skorygować??
  • Level 23  
    Przedewszystkiem musisz się zaopatrzyć w oscyloskop lub przynjmniej sondę wcz. I Po kolei stroisz filtry które są za VCO w kierunku gniazda antenowego 3 szt. Normalnie to się stroi na maximum sygnału a potem poprawia tak, żeby nie było śmieci w eterze. Możesz mieć kłopot z tym ustawieniem jak nie masz wprawy. Wkretak nie może być metalowy.