Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Micro wieża (no name) smażą się diody prostownicze!

robert1508 26 Lip 2008 22:15 1131 7
  • #1 26 Lip 2008 22:15
    robert1508
    Poziom 10  

Witam wszystkich

Koleżanka kupiła taką Mini wieżę (tylko Cd i Tuner).

Na początku była głucha, zadnych oznak życia. Pomierzyłem miernikiem wszystko i okazało się, że ma przy trafo wpięte zabezpieczenie termiczne Aupo A3-F 125°C i 2A 250V. Wyrzuciłem te zabezpiecznie i sprzęt zagrał, tylko dymek zaczął się unosić i smażyć moduł zasilacza a dokładnie diody prostwnicze.

Może ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić. Narazie nie włączam sprzętu, bo nawet cyna sie zaczyna roztapiać na lutach.

Z góry dzięki.

0 7
  • #2 26 Lip 2008 22:55
    widos
    Poziom 17  

Wygląda na to,że masz zwarcie, może być zwarta końcówka mocy.No i diody oczywiście do wymiany.

0
  • #3 26 Lip 2008 22:58
    robert1508
    Poziom 10  

Zwarcia na końcówce mocy nie może być, ponieważ podłączone są głośniki i jak włączę sprzęt to gra, tylko sie grzeją diody że hej.

0
  • #5 26 Lip 2008 23:28
    mdm150
    Poziom 26  

Skoro się diody tak solidnie grzeją, to coś pobiera nadmiernie duży prąd. Jak masz możliwośc to sprawdź prąd pobierany z zasilacza.W każdym razie czeka ciebie wymiana diod w zasilaczu i ewentualnie wymień elektrolity w nim, bo mogą tez czasem powodowac ten efekt (grzanie diod- z powodu dużej upływności prądu).

0
  • #6 26 Lip 2008 23:29
    robert1508
    Poziom 10  

Rozumiem że diodę prostowniczą? Bo to właśnie ona się grzeją. Zaraz spróbuje.

A co może mieć wspólnego układ prostowniczy z końcówką mocy?

0
  • #7 27 Lip 2008 02:16
    hehehehuhuhu
    Poziom 19  

jak kolega mdm150 wcześniej napisał wymień elektrolity te duże, miałem takie przypadki i u ciebie na 99% też tak jest.
    P.

0
  • #8 27 Lip 2008 15:16
    robert1508
    Poziom 10  

Wymieniam po kolei kondensatory ale nadal nie moge znaleźć tego robiącego zwarcie.

Dodano po 4 [godziny] 39 [minuty]:

Problem rozwiązany.

Włączyłem sprzęt na dłużej chciałem pomierzyć temperaturę, żeby wiedzieć które elementy sie grzeją (tak dla pewności) oczywiście grał bez zarzutu. Grał, szkoda tylko, że przez jakieś dwie minuty, ponieważ spalił sie transformator. Wymieniłem na nowy i teraz jest ok.

Nie wiem co mogło być w transformatorze, że taki duzy prąd dawał, że aż się diody topiły.

0