Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długi czas startu WIN XP

27 Lip 2008 10:10 9894 32
  • Poziom 20  
    Witam !

Start na moim lapie trwa ok 210 sek. Uruchomiłem bootlog xp i zauważyłem, że procesy poniżej długo się ładowały:

w SYSTEM - drmkaud.sys od 33 do 157 sekundy.
    w WINLOGON - midimap.dll od 34 do 143 sek
    w SVCHOST - wkssvc.dll od 32 do 152
    następny SVCHOST - rasadhlp.dll od 44 do 159 sec
    VSMON - wbemcomn.dll Start: 26 do 188 sec.

Długi czas startu WIN XP

Czy ma ktoś jakieś rady, za co jest odpowiedzialny dany proces i jak go przyspieszyć, ewentualnie usunąć, zmienić, żeby tak długo komp nie startował?

Dzięki
    Paweł
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Używałem tego, ale nie widzę jakiejś poprawy - może urwał z 2-3 sekundy - mało
  • Poziom 36  
    A czy napewno dobrze zastosowałeś? Bo wpierw po restarcie program ocenia co i jak się ładuje, a potem wybiera się optymalizację, i po kolejnym restarcie, powinna zajść zauważalna poprawa
  • Poziom 20  
    Tak - dokładnie tak robiłem. NA kilku forach znalazlem info, ze ten Bootvis jednym pomaga innym nie - ja jestem tym drugim
  • Poziom 36  
    W takim razie spróbuj wyłączyć zbędne usługi tak jak to jest opisane w linku który podałem. Sprawdź też, czy dysk nie wymaga defragmentacji. Spróbuj zdefragmentować rejestr, programem AusLogic Registry Defrag, wyczyśc rejestr ze zbędnych wpisów, i zdefragmentuj plik stronicowania.

Dodano po 13 [minuty]:

Możesz równierz poradzic się experta Microsoftu z forum IDG
  • Poziom 18  
    Usuń zbędne programy z autostartu.
  • Użytkownik obserwowany
    i z dysku systemowego też
  • Poziom 20  
    Czytając te rady mam wrażenie, że traktowany jestem jak ktoś kto pierwszy raz odpalił kompa.
    Precyzyjnie zadałem pytanie - za co są odpowiedzialne wskazane procesy, a otrzymuje odpowiedzi dla kompletnego laika, który nie bardzo wie o co chodzi.

Jeśli chodzi o defragmentację systemu, czyszczenie rejestru, defragmentację rejestru - robię to regularnie i laptop jak już wystartuje to jest OK - działa płynnie i nic się nie zacina.

To spowolnienie na ekranie "witam" wyskoczyło ostatnio i za to jest odpowiedzialny jeden z procesów które wypisałem.

Proszę zatem o precyzyjne określenie za co są odpowiedzialne dane procesy - może to coś pomoże, bo inaczej format - i żadne rady typu: bootvis, auslogic, usuń zbędne programy nie pomagą.

Jakkolwiek dziękuję za dobre chęci.
  • Poziom 37  
    Podaje to co udalo mi sie wygoglac:
    drmkaud.sys - DRM descrambler for audio, nie uzywasz DRM wylacz ale moze to zablokowac mozliwosc ogladania filmikow na stronkach jak sa zabezpieczone DRM
    midimap.dll - MIDI mapper, chyba mozna bezpiecznie wylaczyc]
    wkssvc.dll - skladnik obslugi otoczenia sieciowego windows, wylaczenie niebezpieczne dla systemu, ryzyk fizyk
    rasadhlp.dll - remote dial helper - czesc uslugi routing i dostep zdalny, mozesz sprobowac wylaczyc
    wbemcomn.dll - czesc uslugi WMI, komputer po jej zablokowaniu mi chodzi poprawnie

Ja stawiam na tego MIDI mappera albo to ze masz zmapowany jakis udzial sieciowy [dysk, drukarke] i winda tego szuka i nie moze znalesc. Uzyj jakiegos hijackthis bo o ile pamietam on pokazuje takie pasorzytnicze mapowania.
    Do zabawy z blokowaniem tych pliczkow polecam autoruns z sysinternals.com
  • Poziom 36  
    Do "zabawy" z wyłączaniem odpowiednich procesów służy services.msc
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Uruchamiając services.msc i klikając na daną usługę, zobaczysz jej opis, aplikację wraz z przełącznikami. Reszta to też google. Mi już udało się znaleźć sporo materiału. I tak np wyłączenie usługi Inteligentnego transferu w tle, wyłączy proces svchost.exe -k netsvcs. Sporo usług korzysta z svchost. Wyłączając te zbędne, ograniczysz nie potrzebnie ładowanie procesów svchost.exe, zostawiając tylko te niezbędne. U mnie akurat sa uruchomione trzy svchost.exe zajmujące 16Mb ram i dwa po 5mb. W kluczu rejestru HKEY_Machine->System>currentControlSet>Services> też znajdziesz dokładną lokalizację plików będących częścią procesów. Warto jest, przed modyfikacjami w services.msc, zrobić kopie tego klucza
  • Poziom 13  
    Proponuje przeskanować kompa programem HijackThis w celu znalezienia i usunięcia złośliwego oprogramowania które muli Ci kompa podczas uruchamiania systemu

Pozdro
  • Poziom 18  
    Alana napisał:
    Podaje to co udalo mi sie wygoglac: ...

A czy autor tematu nie mógł sam użyć google??
  • Poziom 37  
    Tez chetnie bym taki komentarz dodala ale powstrzymalam sie - opisy ktore znalazlam sa po angielsku a ten jezyk znam bardzo dobrze wiec problemu nie bylo. Natomiast kolega moglby miec z tym problem i mysle ze to go usprawiedliwia.
    Proponuje tez skonczyc OT i poczekac co autor tematu wygrzebie w swoim kompie.
  • Poziom 20  
    Dziękuje za sporo cennych informacji.
    Uruchomiłem autoruns i zacząłem przeglądać rejestry.

Jeśli chodzi o midimap to takiego dll'a nie znalazlem ale faktycznie mam jeden dysk sieciowy mapowany - usunąłem go i teraz Winlogon malutko czasu zajmuje przy starcie.

Na początek spróbowałem wyłączyć drmkaud.sys i jakieś usługi.

Skutek był mizerny - przy następnym logowaniu strasznie dużo czasu zajął proces kmixer. Wróciłem zpowrotem DRMkaud.sys i teraz znów w SYSTEM zabiera sporo drmkaud.sys

Jedno wycinam inne wyskakuje.

Może log z hijackthis coś podsunie:

W sumie teraz start z 211 sekund wskoczył na 266 - kiepsko

Tego wbemcomn.dll z vsmon.exe wcale nie mogę znaleźć ani w logu hijackthis ani w autoruns -

Jakieś rady?
  • Poziom 37  
    Widze ze masz Diskkepera - jezeli to pelna wersja uzyj w nim opcji "boot time defragmetation"
    Masz tez pelno niepotrzebnych uslug ktorych uruchamianie mozna by dac na "reczne" - mowie tu o wszystkich monitorach sprzetu, itunes, lightscribe. 2 monitory antyspyware naraz tez zbyt dobrze na wydajnosc nie wplywaja.

Jak juz to uporzadkujesz to w zarzadzaniu komputerem wejdz w logfi systemowe, wyczysc je, zrestartuj maszyne i potem znowu je sprawdz - moze bedzie wyswietlone co czeka na ztimeoutowanie sie.

Sprobuj tez wylaczyc ta DLLke z winlogon - moze to wlasnie to.
  • Poziom 13  
    Preszpan po pierwsze wyczyść rejestr przez program do tego celu lub ręcznie. Po drugie ZoneAlarm to jest tylko firewall czy antywirus? Pytam się dlatego że z avast! Antivirus często się żerom i mulą system. Po trzecie to sam uruchamiasz tyle tych aplikacji czy z autostartu?

Jeszcze zobacz czy nie masz pozmienianych wartości w boot.ini.
    Code:
    [boot loader]

timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP" /noexecute=optin /fastdetect
  • Poziom 36  
    wbemcomn.dll to jest częścią Twego firewall'a. Natomiast drmkaud.sys odpowiada za audio. W rejestrze nazwane to jest:Microsoft Kernel DRM Audio Descrambler. Poszukaj w googlach to może cos znajdziesz. U mnie system, nie korzysta z tego pliku.
  • Poziom 20  
    Witam !

Wczoraj trochę powalczyłem, ale czas startu się nie skrócił:

Wyłączyłem sporo usług wg linku i teraz po starcie z poprzednio otwartych 61 mam 35 procesow.

Jeśli chodzi o boot.ini mam tak jak gilbert16 napisał plus za /fastdetect mam /usepmtimer - ale to chyba nie ma wielkiego znaczenia - jeśli ma - to jak mam to wyciąć, bo w msconfig nie mogę.

Usunąlem AVASTA i zainstalowałem AVG - bo podobno mniej muli, a Zonealarm to tylko firewall

Mój aktualny wpis hijackthis to:

W bootlogXP przy starcie pojawiły się nowe procesy, które sporo czasu zabierają np:

w explorer ACTXPRXY DLL
    w vsmon.exe camupd.dll
    w services.exe wtsapi32.dll

pozostałe tak jak poprzednio, po za wbemcomn.dll, którego ter wcale nie ma

Długi czas startu WIN XP

AVG wykryl jednego wirusa awin32/small i go usunął.

Diskeepera mam wersję lite.
    CCclenerem wyczyściłem rejestry i zbędne pliki, Diskeeperem zrobiłem defragmentację i na końcu auslogic i ... 250 sekund

Czuje, że format się szykuje
  • Poziom 13  
    Panie Pszczepanie ja bym na Pana miejscu sformatował dysk, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo że za jakąś usługą ukryła się aplikacja która spowalnia start systemu :( I polecam od razu po instalacji windowsa i wgraniu SP3 do XP wgrać firewall "Kerio Personal Firewall", następnie "AVG 8 Anti-Virus" najlepiej kupić wersje Pro lub zaopatrzyć się na "specjalnych" stronach. Jeżeli Pan chce zachować jakieś dokumenty itp. to niech Pan przeskanuje to "AVG 8 Anti-Virus", skanerami On-line firmy:
    - MKS
    - Symantec
    I przenieść na Pendrive.
    Jak Pan będzie formatować dysk to niech Pan wrzuci płytke z XP do napędu optycznego i wyskoczy na monitorze taka opcja do naprawy systemu. Naciska Pan klawisz "R" i wpisuje Pan komende:
    format X: /FS:Y
    X - Litera dysku
    Y - system plików
    np:
    format C: /FS:NTFS
    Najlepiej by było żeby Pan wszystkie partycje tak sformatował.

Pozdro,
  • Poziom 36  
    Vsmon.exe tak jak Ci już zapewne wiadomo, to jest część Twego firewall'a.
  • Poziom 20  
    Dzięki za info o preinstalacji.

Nie lubię tak się poddawać i jeszcze podam kilka szczegółów:

System startuje tak:

po 35 sekundach okno witam
    po 45 sekundach jest już dźwięk start Windowsa
    po 1'10 sek pojawia się okno pulpitu bez ikonek
    od teraz twardy cyka co ok 0,5 sekundy - długo
    po 4,35 wyświetlają się ikonki pulpitu
    po 5'25 załadowane sa aplikacje w trayu - mozna używac WINA

W Autoruns w driverach sporej ilości plików SYS nie mam:

AMDMSRIO File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\AMDMSRIO.sys
    AMDPCI File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\AMDPCI.sys
    ATMEL FVNETusbASKEY (AR)(R) File not found: system32\DRIVERS\vnetusbk.sys
    ATMELFVNETusb(AR)(R) File not found: system32\DRIVERS\vnetusbk.sys
    Changer File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\Changer.sys
    eabfiltr File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\eabfiltr.sys
    i2omgmt File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\i2omgmt.sys
    Ip6FwProvides intrusion prevention service for a home or small office network. File not found: system32\drivers\ip6fw.sys
    lbrtfdc File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\lbrtfdc.sys
    PCIDump File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PCIDump.sys
    PDCOMP File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDCOMP.sys
    PDCOMP File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDCOMP.sys
    PDRELI File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDRELI.sys
    PDRFRAME File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDRFRAME.sys
    PORTMON File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PORTMON.sys
    USBDongle File not found: system32\DRIVERS\USBKey.sys

Może to ich system szuka i tak długo to trwa.
    Gdzie mogę je odnaleźć do ściągnięcia, żeby dopisać do katalogów, albo może je wogóle wyciąć.
    Jak je w Autoruns ustawiłem bez ptaszka to czas startu był taki sam.

Dzięki
    Paweł
  • Poziom 36  
    Uruchom w panelu sterowania narzędzia administracyjne i wejdź w podgląd zdarzeń. Zajrzyj do zakładki system i przyjrzyj się logom znajdującym się tam. Jeśli nie masz włączonej inspekcji zdarzeń systemowych, to uruchom zasady zabezpieczeń i w zasadach inspekcji uruchom logowanie zdarzeń.
  • Poziom 20  
    Witam !

W załaczniku po lewej menadżer zdarzeń i bład DCOM,

a po prawej błędy urządzeń w menadżerze urządzeń - jak chcę te drivery wystartować dostaje błąd - że nie może znaleźć plików do uruchomienia tej usługi.

Długi czas startu WIN XP
  • Poziom 13  
    Dość poważnie jest uszkodzony system :/ Proponuje Preinstalacje :( a zaraz po zainstalowaniu wszystkiego co potrzebujesz zrobić kopie dysku systemowego żeby w przyszłości nie męczyć się z tym.

Mogę wszystko powiedzieć po kolei co należy zrobić aby uniknąć takiego czegoś w przyszłości przez GG lub e-mail.

GG: 8251181
    e-mail: gilbert.zabrze(malpa)gmail.com

Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Sprawdź czy masz uruchomioną usługę system zdarzeń com+ w services.msc oraz program uruchamiający proces servera DCOM