Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc głośników - pytanie laika technicznego

27 Lip 2008 19:24 2768 17
  • Poziom 12  
    Witam. Pewnie moje pytanie będzie trochę śmieszne, biorąc pod uwagę wysoki poziom dyskusji i fachowości na tym forum, ale zaryzykuję.

Chciałam kupić mini lub mikro-wieżę. Dotychczasowa ma juz z 8 wiosen:D
    i chciałam coś nowszego.
    Przy opisach danych techicznych takich wież można wyczytać m.in.
    Moc znamionowa RMS 2 x 50 W
    Moc muzyczna 2 x 75 W
    Maksymalna moc muzyczna 150 W

Ponieważ jestem laikiem w tych sprawach, bardzo proszę o podpowiedź:
    na co zwracac uwagę, co jest ważne przy takich opisach mocy.
    Dla mnie (laika technicznego) ważne jest poprostu, żeby dżwięki z głośników były miłe dla ucha. Bez jakichś syczeń, charkotów itp.
    Nie zamierzam robić z domu dyskoteki. Chcę poprostu posluchać dobrej muzyki, ze sprzętu w miarę dobrego. Żeby słuchanie muzyki było przyjemnością.

Nie używam fachowych określeń, bo ich nie znam.
    Liczę na wyrozumiałość i cierpliwość. Pozdrawiam serdecznie.

P.S. Nie jestem pewna czy w dobrym miejscu umieściłam wątek. ew. proszę o przeniesienie.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Dokładnie, tak jak napisał wyżej kolega, po takich parametrach jak i po każdych innych nie da sie ocenić brzemienia oraz jakość dźwięku w przypadku mini/mikro wież. Jest to tylko moc która i tak jest zawyżana. Jeżeli chciałaby Pani ładnie brzmiącą mini wieżę to musi Pani sie kierować renomą firmy danej wieży. Najlepiej wybrać taką, która zajmuje sie fachowo i od wielu lat dziedziną Audio. Powie Pani jak chciałaby Pani dokonać zakupu? na miejscu? czy w gre wchodzi również allegro? Bo jeśli tak, to możemy Pani wybrać dobry sprzęt właśnie typu wzmacniacz i kolumny oddzielnie - prosze nam zaufać, to jest właśnie najlepsze rozwiązanie ;) mogłaby Pani również podać budżet do dyspozycji, na pewno coś wybierzemy.
    Pozdrawiaam ;)
  • Poziom 27  
    Tak jak napisał kolega wcześniej w Twoim przypadku liczy się moc RMS. I nie tylko moc się liczy, ale i skuteczność (ilość db/1w/1m czyli SPL) bo kolumna o mocy 200w i SPL 85db osiągnie takie samo natężenie jak kolumna 50w i SPL 91db. I też uważam, że lepszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz + kolumny choćby używane z allegro. Bo większość takich wież to zwykłe ścierwa i ich magiczne 2000w zmiótłbym dobrymi kolumnami już przy 10w, zarówno natężeniem jak i brzmieniem.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam. W dzisiejszych czasach producenci zawyżają moce swoich produktów. najbardziej wiarygodnym parametrem jest moc RMS. Jednak jak już wspominali moi przedmówcy ona też jest nieco przekłamywana. Najlepiej jest się kierowac własnym uchem. Jeśli kupuje Pani sprzęt w sklepie warto posłuchać kilku produktów i wybrać ten który Pani najbardziej przypadnie do gustu. Najlepiej wybierac spośród renomowanych marek: Denon, Onkyo. Są one jednak drogie. Niezłej jakości są też Philips oraz Panasonic. Produktów najtańszych-wszechobecnych chińczyków których nazwy trudno wymówic nie polecam. Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Philips robi niezłe maszynki do golenia i depilatory. Panasonic całkiem niezłe baterie. - takie firmy to właśnie chińszczyzna lepsza niż w mandarynie. Osobiście bym to omijał szerokim łukiem. Uwagę bym zwrócił ku Onkyo, Yamaha, Denon, Kenwood, Marantz, Nad, Cambridge Audio, Pioneer.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Witam. To miał być w miarę dobry sprzęt ,a nie najdroższy. Na niektóre produkty tych firm przeciętny człowiek pracuje rok. Czy to ma grać w dużym pokoju ,czy ma zagłuszać głośną rozmowę ? Jeśli nie to poszukaj czegoś o mocy RMS 30-60W. Oczywiście 2* . Dokładnie obejrzyj wygląd , czy Ci pasuje i czy ma np.korektor (jeśli go chcesz). Potem weż do domu i długo posłuchaj . Jest to co chcesz -idż podbić gwarancję , nie to zwróć !!!-moc RMS ma być podana według jakiej normy była zmierzona!!!.
  • Poziom 12  
    Bardzo dziekuję wszystkim za rady.
    Zdaję sobie sprawę,że mini lub mikro wieże nie są szczytem techniki. Ale tylko taką mogę kupić , ze względu właśnie na gabaryty no i cena też jest istotna.
    W tej chwili mam wieżę Technicsa. Ale to już "starowinka":D
    Będę kupować w sklepie. Posłucham , owszem. Choć przypuszczam,że dźwięk w sklepie , a dźwięk w moim pokoju 16m , może trochę inaczej brzmieć.

exik , dziękuję , ale nie skorzystam. M.in. ze wzgledu na powyższe.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Dokładnie tak, 8 letni Technisc to nie jest stary sprzęt. Poza tym można powiedzieć, że sprzęt grający jest jak wino.. czyli w pewnych przypadkach im starszy tym lepszy, tak sie składa ze dawniej ludzie mieli lepsze pojęcie o muzyce niż obecnie.
    Ja również polecam pozostanie przy Technisc'ie, chyba nawet wiem jaki to model.. cztero-elementowa wierzyczka + 2 trzy-drożne głosniki o mocy 80W przy 6Ohm
    prawdopodobnie wygląda tak lub troszeczke inaczej:
  • Moderator
    Niestety, to prawda. Chyba, że kupisz sprzęt typu np. Yamaha Pianocraft. Ale chyba nie o taki budżet Ci chodziło?
  • Poziom 12  
    exik, jednak jest inna. Ja mam raczej mini wieżę.

Pablo1964 , ja za swojego Technicsa w 2000 roku płaciłam jakieś 2000 zł (jak dobrze pamiętam, chyba nie pomyliłam)). Wtedy to też dużo było.
    Yamaha kosztuje ok. 1600-2000 zł. Jeżeli ta Yamaha jest rzeczywiście taka dobra, to warto wydać takie pieniądze. Przecież tego typu sprzętu nie kupuje się na miesiąc.
  • Poziom 15  
    ja swojego pianokrafta mam od 6 lat, nie jest to już podstawowy sprzęt ale nie zamierzam się go pozbywać. do normalnego słuchania w 16 m będzie ok ale jeśli chcesz go używać na jakieś imprezy w domu to może być za słaby. generalnie polecam.
  • Poziom 25  
    :D Narwika, to jest fajna wieżyczka. Tak jak pisali poprzednicy, jeśli koniecznie chcesz ją wymienić, to tylko na coś z Yamahy.
    Pozdro
  • Poziom 12  
    Ale zrobiliście mi smaka na tę Yamahę :D

Tak szukając w internecie jeszcze o Yamaha , przeczytałam kilka opinii,że z kabelkami , które są załączone w zestawie do tej wieży , jest coś nie tak. I kilka osób, które kupiły tę wieżę wymieniało kabelki.
    Przypuszczam,że chodziło o kable łączące wzmacniacz z głośnikami.
  • Moderator
    Ale nie kupuj od razu zapasowych kabelków ;-)
  • Poziom 12  
    Jasne:D

Jak zaszaleję ,i kupię wieżę, to dam znać. :flasingsmile: Pochwalę sie zakupem.
  • Użytkownik usunął konto