Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Konkurs] Konwerter VGA -> XYZ

lukasb9 01 Sie 2008 03:46 19782 44
  • #31 01 Sie 2008 03:46
    Balu
    Poziom 38  

Nie do końca...ale tak, wypala się, patrz oscyloskopy HP takie kilkuletnie (kilku pod 10 lat) mają przeważnie wypalony lekko luminofor tam gdzie jest na stałe menu / ramki etc...

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #32 01 Sie 2008 20:39
    Grzelaspace
    Poziom 15  

Jak dla mnie to projekt świetny:D Bajer na pracownie elektroniczne;)

• #34 03 Sie 2008 18:38
    gdkj
    Poziom 26  

Dżyszla napisał:
    Zastosowanie numer 1 - substytut elektronika w przypadku spalenia się monitora :D
    Zastosowanie numer 2 - dowcip na 1 kwietnia
    Zastosowanie numer 3 - test równomierności jasności ekranu oscyloskopu oraz podatność kształtu w zależności od wyświetlanego obrazu
    Zastosowanie numer 4 - czekamy na propozycje :D

A swoją drogą ciekawe, że stosując prawie identyczne założenia tak różne wyniki można uzyskiwać :) Widać im więcej elektroniki (programowania) tym gorzej :P

jako zastosowanie 4 proponuję zastosowanie chyba najbardziej oczywiste, dobudowanie do konwertera przystawki oscyloskopowej (zamieniającej tv w prosty oscyloskop , odsyłam do młodego technika, radioamatora albo książki Wojciechowskiego - Nowoczesne zabawki wydanie 4 ) umożliwiającej obserwacje różnorakich przebiegów. naprawdę przydatne :shii:
    pozdrawiam.

• Mitronik
  • #35 03 Sie 2008 18:48
    Balu
    Poziom 38  

Szkoa, że to robi z oscyla monitor a nie z TV oscyl...
    Drobiazg :]

• #36 04 Sie 2008 19:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #37 07 Sie 2008 17:39
    maciej_333
    Poziom 34  

Kolego andrzejlisek cieszę się, że interesujesz się elektroniką, jednak o działaniu OTV masz bardzo mętne pojęcie.

Układ odchylania poziomego w OTV wytwarza przy okazji wysokie napięcia przyspieszające dla siatek, praktycznie zawsze napięcie żarzenia dla grzejnika kineskopu, napięcie na ostatnią anodę, zasilanie dla wzmacniaczy wizyjnych i często wiele innych. Jak odłączysz cewki poziome to padnie całe odchylanie poziome. Ten układ nie lubi pracować bez obciążenia. Główne obciążenie trafopowielacza to właśnie cewki H (horizontal) !

Co do twojego pomysłu przeróbki to sterowane źródła prądu tu nie pomogą. Sygnały synchronizacjii są prostokątne. Dla twojego układu musiałyby być piłokształtne. Teoretycznie możesz odpiąć sygnały synchronizacji V i H i podać tam sygnały z wyjścia VGA karty graficznej. Co do bloku wizjii to istotnie można wyjścia RGB karty podać na wejścia wzmacniaczy wizyjnych, ale to nie w każdym TV kolorowym. Tu są różne układy. Chodzi o sterowanie kineskopu w katodach i siatkach. W pierwszym przypadku stosujesz sygnały RGB, w drugim R-Y, G-Y, B-Y tzw. różnicowe. Przy sterowaniu sygnałami różnicowymi na katody podaje się sygnał Y, czyli luminancję. Ponadto w polskich OTV kolorowych i nie tylko był układ sterowania katodowego, który wysterowano sygnałami różnicowymi. W OTV czarnobiałym (monochromatycznym) musiałbyś sumować sygnały RGB tak by wytworzyć Y. Y=0,3R+0,59G+0,11B (chyba takie proporcje). Trzeba by stworzyć właśnie taki sumator.

Jednak to tylko teoria - nie da się tego zrealizować. Przyczyna jest prosta. Częstotliwości odchylania w TV to Fv=50Hz, Fh=15625Hz. W monitorze komputera Fv=60Hz, Fh=ok. 30KHz (a może 60KHz nie pamiętam). W związku z tym, po przerobieniu i regulacji pion ruszy, a poziom padnie. Spalą się też cewki odchylania poziomego od ogromnych przepięć. W monitorach rozwiązali to obniżając napięcie zasilające poziom i zmiejszając znacząco impedancje cewek. W ten sposób w monitorach cewki sterowane są znacznymi prądami. Z resztą i tak bardzo wszystko uprościłem.

Pondato zgodzę się z kolegami by sumować sygnały RGB w proporcjach podanych przeze mnie wyżej. W ten sposób obraz musi być lepszy. Rozważmy taki przykład. RGB zsumowaliśmy w złych proporcjach. Mamy np. bardzo mało składowej R. Wówczas obraz na jakim dominuje czerwień zostanie słabo wyświetlony. Mimo posiadania monitora monochromatycznego jakim tu jest osc. Nie wiem jednak co się stanie jeśli sygnały zmiesza się w innych proporcjach niż te stosowane w matrycy RGB. Chodzi o proporcje w sumie dające i tak 1. np. Y=1/3R+1/3G+1/3B.

Rozpisałem się trochę za bardzo... :D

• #38 07 Sie 2008 23:06
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Dziękuję za wypowiedź.

W programie VirtualDub jest filtr Greyscale i ten filtr stosuje wzór: Y = 0.211R + 0.715G + 0.074B

Jeżeli Ciebie interesuje mieszanie kolorów RGB w różnych proporcjach, to polecam następujący sposób:
    - Ściągnij i zainstaluj program VirtualDub (www.virtualdub.org)
    - Ściągnij i skopiuj do katalogu Plugins wtyczkę "Filter Factory" autorstwa "Avery Lee" (http://virtualdub.org/misc/filtfactory.zip)

- Otwórz VirtualDub i wczytaj dowolny obraz lub film
    - Dodaj filtr "Filter Factory"
    - W okienku z kodem, który się pojawi, wklej poniższy kod:

Code:

void run(bitmap dst, bitmap src) {
       int x, y;
       int r,g,b,t;

r = 211;
       g = 715;
       b = 074;

scan(dst, src) {
          t = ((in.r * r)/1000) + ((in.g * g)/1000) + ((in.b * b)/1000);
          out.r = t;
          out.g = t;
          out.b = t;
       }
    }

- Kliknij Compile
    - Jeżeli chcesz wypróbować inne proporcje, to zmień liczby przypisane zmiennym r,g,b na inne, ale tak, żeby suma wszystkich trzech zmiennych była równa 1000 (ze względu na brak obsługi liczb zmiennoprzecinkowych, zmienne r,g,b wyrażają ilość tysięcznych jedności), potem kliknij Compile
    - Zatwierdź kliknięciem przycisku OK
    - Powinieneś w okienku po prawej strony zobaczyć ten sam obraz w skali szarości uzyskany z wprowadzonymi proporcjami

Wracając do telewizora, to nie wiem, jak to jest możliwe, że akurat w tym moim 7cali cz-b jest inaczej niż by się wydawało z budowy telewizora opisywanej przez Ciebie. Moze zdarzały się wyjątki i tutaj taki mam? Telewizor ma gdzieś coś uszkodzone, że nie wyświetla treści obrazu i uznałem, że tego złomu nie warto naprawiać, ale na nim wykonałem ten eksperyment z cewkami. Mianowicie odłączyłem obie cewki od elektroniki i wyprowadziłem koncówki na zewnątrz (dołączając kabelki). Tak "przygotowany" telewizor bez problemu się włącza i wyświetla na ekranie plamkę, co wskazywałoby na to, że bez cewek jest i wysokie napięcie i jest napięcie na żarniku w katodzie kineskopu. jeżeli tentelewizor byłby zbudowany tak, jak opisujesz, czyli cewka odchylania poziomego "bierze udział" w zasilaniu kineskopu (anoda i żarzenie), to nic by się na ekranie nie pokazało.

Dokładnie mówiąc, mój pomysł polegał na tym, że byłby układ, w którym normalnie na wyjściu jest napięcie stałe, powiedzmy -5V. Podanie na wejście krótkiego impulsu powodowałoby podniesienie napięcia na wyjściu do +5V i powolne opadanie napięcia do -5V. W ten sposób byśby otrzymali generator pilokształtny, w którym każdy "ząbek" jest wyzwalany impulsem na wejściu. Ten impuls to byłby impuls synchronizacji z karty graficznej, a szybkość opadania napięcia byłaby ustawiana potencjometrem. Właśnie para takich układów (w jednym okres opadania to 0,01666... sekundy, a w drugim okres opadania napięcia to 0.000033333... sekundy przy założeniu częstotliwości 60Hz w pionie i 30kHz w poziomie) jest w projekcie VGA->XYZ (projekt rozpoczynajacy ten wątek). Dopiero taki układ by sterował sterowanym źródłem prądu. Tylko właśnie, tak, jak mówisz, czewka odchylania poziomego w OTV nie wytrzymałaby sterowania prądem piłokształtnym o częstotliwości 30kHz (taka jest częstotliwość pozioma w standardzie VGA 640x480)

• #39 07 Sie 2008 23:56
    maciej_333
    Poziom 34  

Widzisz prąd płynący przez cewki w działającym TV jest liniowy, tzn. piłokształtny. Jest tak mimo sterowania cewek sygnałem w zasadzie prostokątnym. Wynika to z innej zasady działania odchylania magnetycznego i elektrostatycznego. Założmy, że na cewkę odchylania podamy napięcie stałe. Przy założeniu zerowych warunków początkowych przez naszą cewkę nie popłynie żaden prąd w chwili tuż po komutacji (zgodnie z zdaje się drugim prawem komutacji). Potem ten prąd zacznie narastać liniowo. W tym momencie mielibyśmy odchylanie czynne. Potem jednak gdy cewka zgromadzi max swojej energii to wtedy odłączymy to napięcie. Wówczas cewka zacznie oddawać swoją energię do obwodu jakim pracuje. Teraz mamy odchylanie bierne. W tym momencie w odchylaniu poziomym powstaje przepięcie, które transformujemy na szereg wspomnianych już przeze mnie napięć. Również w siatce S2 kineskopu gasimy w tym samym czasie powrót poziomy. Trzeba to robić, bo inaczej ta kreska byłaby widoczna na ekranie. Wykorzysując wspomniane przepięcie. Tak w uproszczeniu działa odchylanie w TV. W związku z tym nie trzeba cewek sterować prądem piłokształtnym.

Co do Twojego TV, to masz prosty odbiornik, w którym napięcie zasilania poziomu to np. 10,8V. Ponadto grzejnik już nie koniecznie tu musi być żarzony z odchylania poziomego. Np. w Veli 203 tak jest. Mogłeś pozyskać dalszą pracę układu poziomu. Przepięcia w tym TV są mniejsze, bo tu mamy już trochę podobne odchylanie jak w monitorach CRT. Z tego powodu i trochę innej budowy takich TV to co mówisz może być prawdą.

Jakbyś miał schemat swojego TV to mogę Ci pokazać co i gdzie odpiąć by zobaczyć jak długo pochodzi jako monitor... Kiedyś może sam tak potraktuję swoją Vele 203.

• #40 08 Sie 2008 00:09
    bomber
    Poziom 24  

Co do zastosowania tego do sterownia projektorem laserowym to nie ma sensu bo tam ograniczeniem jest prędkość galv... a programy i rozwiązania generujące obraz XY z prędkościami o wiele większymi niż to potrzebne nawet w najlepszych projektorach, juz są od dawna,cały czas problem stanowi mechanika.

• #41 09 Sie 2008 00:49
    andrzejlisek
    Poziom 28  

maciej_333 napisał:
    Co do bloku wizjii to istotnie można wyjścia RGB karty podać na wejścia wzmacniaczy wizyjnych, ale to nie w każdym TV kolorowym. Tu są różne układy. Chodzi o sterowanie kineskopu w katodach i siatkach. W pierwszym przypadku stosujesz sygnały RGB, w drugim R-Y, G-Y, B-Y tzw. różnicowe. Przy sterowaniu sygnałami różnicowymi na katody podaje się sygnał Y, czyli luminancję. Ponadto w polskich OTV kolorowych i nie tylko był układ sterowania katodowego, który wysterowano sygnałami różnicowymi.

Ja myślałem, że nie ma innej możliwości niż sterowanie katodami przez podawaniem na nie sygnału RGB.

Ale coś mi się wydaje, że się troszkę pomyliłeś i jest tak, że na katody trafiają sygnały różnicowe (R-Y, G-Y, B-Y), a na siatkę trafia Y. Bo jakbyś na katody podawał Y, to wszystkie katody promieniowałyby równo i obraz byłby czarno-biały.

• #42 09 Sie 2008 07:57
    k4be
    Poziom 31  

andrzejlisek napisał:
    [...]Bo jakbyś na katody podawał Y, to wszystkie katody promieniowałyby równo i obraz byłby czarno-biały.
    Działanie triody próżniowej się kłania :) Właśnie pole elektryczne wytwarzane przez napięcie na cylindrach Wehnelta ('siatki') uniemożliwia katodom emisję elektronów, tym bardziej im bardziej 'ujemny' jest cylinder względem katody. Zatem niezależnie, czy zmieniamy napięcie 'siatki' przy stałym napięciu katody, czy na odwrót, strumień elektronów zmienia się tak samo.
    Ale pomysł sterowania kineskopem kolorowym przez cylindry Wehnelta jest dla mnie raczej dziwny, dlatego, że nie widziałem kineskopu, w którym trzy cylindry (po jednym na katodę od każdego koloru) nie byłyby ze sobą połączone, i wyprowadzone na jednej nodze cokołu, opisanej G1. A nie znam sposobu na podanie trzech różnych napięć na połączone ze sobą trzy elektrody :)
    Z tego co pamiętam, zwykle w monitorach komputerowych cylindry są pod stałym ujemnym napięciem rzędu 100V (napięcie regulowane przez użytkownika jako jasność obrazu) a katody steruje się napięciami niewielkimi (oczywiście zmiennymi w takt treści obrazu). A w TV G1 jest stale na masie, za to do katod przykładamy napięcia rzędu 200V - przez zmianę tych napięć jednocześnie reguluje się jaskrawość obrazu i 'wysyła' treść obrazu do kineskopu.

• #43 09 Sie 2008 12:32
    maciej_333
    Poziom 34  

To, że kolega o tym nie słyszał nie oznacza, że nie ma takich kineskopów. Proszę obejrzeć schemat np. Rubina 714p. Tam był kineskop w którym siatki sterowano jak mówię. Wtedy kineskop jest jakby matrycą, która odtwarza sygnały RGB. Ponadto na katody podajemy sygnał -Y.

• #44 22 Lut 2011 17:33
    Michal_b1
    Poziom 18  

Trochę przeprojektowałem płytkę, wrzuciłem na nią część elementów, które oryginalnie nie były na PCB oraz zamiast 2xNE555 użyłem NE556. Poniżej pliki ze schematem i projektem płytki.
    Mam jednak problem z uruchomieniem do końca układu. Generowany obraz jest negatywem. Nie wiem czy jest to wina układu czy może nie potrafię ustawić odpowiednio oscyloskopu (już chyba wszystko próbowałem...).

[Konkurs] Konwerter VGA -> XYZ

Zdjęcia przebiegów odchylających oraz układu:

[Konkurs] Konwerter VGA -> XYZ [Konkurs] Konwerter VGA -> XYZ [Konkurs] Konwerter VGA -> XYZ

• #45 22 Lut 2011 18:06
    maciej_333
    Poziom 34  

Trochę takie sobie te przebiegi odchylające. Jeden lekko nieliniowy. Ponadto dziwi mnie tak długi czas powrotu. Możliwe, że Twój oscyloskop odraza sygnał Z.