Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Konkurs] Konwerter VGA -> XYZ

lukasb9 27 Lip 2008 20:20 19530 44
  • [Konkurs] Konwerter VGA -> XYZ
    Witam chciałbym przedstawić kolejny mój bezużyteczny projekt ;) tym razem jest to konwerter umożliwiający wyświetlanie na ekranie oscyloskopu obrazu z karty graficznej. Konwerter krótko mówiąc robi z oscyloskopu monitor. Pomysł wykonania takiego czegoś chodził po mojej głowie już od dawna a dodatkową motywacją był konkurs "elektroda.pl na oscyloskopie" w którym to biorę udział.
    Dokładne informacje, schemat i wzór płytki są dostępne na mojej stronie:
    http://www.lucaslab.grandhost.pl/vga_xy.htm
    a tutaj zdjęcie samego konwertera
    i screen z gry "painkiller overdose" :)

Fajne!
  • #2 27 Lip 2008 21:16
    lechoo
    Poziom 39  

Trafnie nazwałeś ten projekt - bezużyteczny :) Ale cóż, tak to często bywa z naszym hobby...
    Kilka lat temu widziałem tak samo działający układ w "Elektronice Praktycznej"...
    Niepotrzebnie robiłeś generator podstawy czasu X, każdy oscyloskop ma go przecież w sobie.

• #3 27 Lip 2008 21:40
    lukasb9
    Poziom 28  

ha! - masz całkowitą rację! :) przecież można było go synchronizować z zewnątrz (podstawe czasu).... no ale nic to, jakoś od początku założyłem pracę w trybie X-Y a w cale tak być nie musiało. Dzięki lechoo za trafną uwagę :)

• #4 27 Lip 2008 22:31
    mazerlok
    Poziom 14  

może byś zamieścił schemat w innym formacie? nie posiadam oprogramowania które jest w stanie otworzyć Twoje aktualne pliki a jestem ciekaw tego schematu bo wygląda na niebywale prosty a wyjątkowo skuteczny. i widowiskowy :D

• #5 28 Lip 2008 00:58
    kurczaczek699
    Poziom 22  

Musze przyznać że projekt bardzo ciekawy, ale szkoda że bezużyteczny. Chociaż takie coś można by w szkole na fizyce zaprezentować.

• #6 28 Lip 2008 08:36
    bobojad
    Poziom 12  

A dlaczego bezużyteczny, sporo wynalazków najpierw powstało a później dopiero znaleziono dla nich zastosowanie i się upowszechniły. Ja mam pytanie - spotkałeś się z Bilda Laser Show? Myślę, że ten układ w połączeniu z projektorem laserowym może zostać wykorzystany jako ekran "HUD" do samochodu, taki jak np w myśliwcu F16. Skoro da się sterować plamką oscyloskopu, na pewno prostsze rzeczy dałoby się wyświetlić też za pomocą plamki lasera. Nie wiem na ile to realne, ale może skopiować układ sterowania lampą oscyloskopową, oparty na analogicznie działającym systemie wirujących luster? Nie wiem jak działają projektory laserowe :)

• #7 28 Lip 2008 09:24
    shadow0013
    Poziom 34  

Witam!
    fajny projekt czy bezużyteczny?, ogłoś konkurs na zastosowanie projektu, naukowcy dorabiają teorię do faktów, więc czemu elektronicy mają być gorsi - może ktoś wymyśli sensowne zastosowanie. Może go użyję przy wydawaniu PC-ta z naprawy (pokazać że działa - ze względu na brak miejsca mam tylko jeden monitor w dziupli i niechęć do przepinania kabli). Przy okazji zamieść schematy w innym formacie, wtedy siła przebicia projektu będzie większa i napisz na jakie napięcie są stabilizatory.

• #8 28 Lip 2008 09:26
    DeDua
    Poziom 20  

ciekawy projekt, całość wygląda jak za starych czasów obraz z kart monochromatycznych. Co do bezużyteczności, kiedyś na laborkach miliśmy do zrobienia z oscyloskopu wyświetlacz LCD by pokazywał ciągi liter na lampie oscyloskopu. Najciekawsze rzeczy wynikały z projektów które ludzie uznawali za bezużyteczne xD

• #9 28 Lip 2008 09:34
    Vampir8
    Poziom 16  

bobojad napisał:
    układ w połączeniu z projektorem laserowym

no to było by ciekawe, zamiast lampy oscyloskopu laser

• #10 28 Lip 2008 10:55
    ciapciok
    Poziom 20  

Do czego służą złącza synchronizacja ? Zamiast potencjometru R18 2,2k, mogę zastosować 4,7k ?

Pozdrawiam

• #11 28 Lip 2008 11:25
    lukasb9
    Poziom 28  

ciapciok - generatory piły musza być synchronizowane, do tego używa się sygnałów synchronizacji pionowej i poziomej dostępnych na złączu VGA karty graficznej, dokładnie są to piny 13 i 14 gniazdka.
    tutaj trochę więcej na ten temat: http://www.theavguide.co.uk/AdvHTML_Upload/vgaplug3.jpg
    stabilizatory są 5V 7805 i -5V 7905 (lub 78L05, 79L05) - są już podpisane na schemacie.
    potencjometr o który pytasz możesz wstawić większy ale mogą być problemy z uzyskaniem odpowiedniej jasności (zależy od oscyloskopu)

Odnośnie schematu, i wzoru płytki można go otworzyć w darmowej wersji programu EAGLE http://www.cadsoft.de/

pozdrawiam Łukasz

• #12 28 Lip 2008 16:15
    elektro155
    Poziom 26  

A czy układ mógłby sterować cewkami odchylającymi małego kineskopu (1 lub 1,5 cala)

• #13 28 Lip 2008 16:17
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko . Jako totalny krytyk takich dzieł ,układ jako mocno ,,naciągana'' ciekawostka .Po prostu drobna kosmetyka na ,,lepszych '' częściach .Już kilkadziesiąt lat temu ! na ekranie oscyloskopu oglądano [próbowano oglądać] TV . Aaallle gdyby układ zmontował układ uczeń technikum to już zupełnie inna sprawa .

• #14 28 Lip 2008 17:08
    erl
    Poziom 12  

Bezużyteczne ? A może kolega dałby zdjęcia z fallouta :D wtedy byłoby jak najbardziej użyteczne. Przynajmniej w moim odczuciu.

• #15 28 Lip 2008 19:18
    Balu
    Poziom 38  

erl... miałem takie samo hmmm "przemyślenie":D

• #16 28 Lip 2008 21:07
    Dżyszla
    Poziom 42  

Zastosowanie numer 1 - substytut elektronika w przypadku spalenia się monitora :D
    Zastosowanie numer 2 - dowcip na 1 kwietnia
    Zastosowanie numer 3 - test równomierności jasności ekranu oscyloskopu oraz podatność kształtu w zależności od wyświetlanego obrazu
    Zastosowanie numer 4 - czekamy na propozycje :D

A swoją drogą ciekawe, że stosując prawie identyczne założenia tak różne wyniki można uzyskiwać :) Widać im więcej elektroniki (programowania) tym gorzej :P

• #17 28 Lip 2008 21:23
    lechoo
    Poziom 39  

Zastosowanie nr 4 - wypalenie dziury w luminoforze lampy oscyloskopowej gdy wyłączymy zasilanie układu, ale zapomnimy najpierw zmniejszyć jasność plamki... :)

• #19 28 Lip 2008 21:41
    Balu
    Poziom 38  

Ale robić ekg na PC i wysyłać na oscyl?:P Daremne:D

• #20 28 Lip 2008 21:49
    Brosper
    Poziom 14  

Dla czego bezużyteczny. Bardzo szpanerski. Zapraszasz kolegów na biurku masz tonę sprzętu a ty wpatrujesz się w ekranik oscyloskopu jak winda się ładuje :P

A tak to fajne screeny można porobić

• #21 28 Lip 2008 22:38
    andrzejlisek
    Poziom 28  

W sumie sam projekt ciekawy, ale wydaje mi się, że można go jeszcze rozbudować:

Chodzi o przerobienie telewizora kineskopowego na duży monitor VGA. Taki sprzęt nadawałby się do gier i filmów.

jeśli chodzi o sygnały sterujące osiami X i Y w projekcie, to do obu tych osi dobudowujemy źródło prądu sterowane napięciem (można to zrobić na wzmacniaczu operacyjnym).

W telewizorze odłączamy obie cewki odchylające od układu telewizora i podłączamy je do wyjść źródeł prądu dorobionych do konwertera VGA->XYZ.

W telewizorze odłączamy wejście wzmacniacza wizyjnego od układu i wyprowadzamy to wejście na zewnątrz. W telewizorze czarno-białym będzie jedno wejście, a w kolorowym trzy wejścia. Do tego wejścia podłączamy sygnał Z, w TV czarno-białym zsumowany, tak jak w projekcie, a w kolorowym podłączamy prosto wyjścia RGB karty graficznej.

Tutaj możliwości, jeśli chodzi o rozdzielczość, zależą od parametrów cewek odchylających. W kineskopie kolorowym wąskim gardłem, jeśli chodzi o jakość obrazu jest maska kineskopu.

Jeżeli się dokona takiej przeróbki, to projekt będzie bardzo użyteczny.

• #22 28 Lip 2008 22:57
    k4be
    Poziom 31  

andrzejlisek napisał:
    W telewizorze odłączamy obie cewki odchylające od układu telewizora[...]
    A skąd wysokie napięcie dla kineskopu? ;)

• #23 28 Lip 2008 23:11
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Nie wiem czy wszyscy zauważyli, że głównym zastosowaniem układu było uzyskanie efektu pozwalającego na udział w konkursie na logo elektroda.pl na oscyloskopie :)

A jaki był cel konkursu, cóż stworzyć coś nowego i przy okazji nauczyć się czegoś ciekawego co można wykorzystać w innych projektach.

• #24 28 Lip 2008 23:37
    andrzejlisek
    Poziom 28  

k4be napisał:
    andrzejlisek napisał:
    W telewizorze odłączamy obie cewki odchylające od układu telewizora[...]
    A skąd wysokie napięcie dla kineskopu? ;)

Wysokie napięcie, tak jak było, tak by zostało.

Bawiłem się kiedyś jakimś małym telewizorem samochodowym. Odłączyłem w nim obie cewki, na środku ekranu było widać świecącą plamkę. Plamka przemieszczała się w zależności od przyłożonego napięcia do cewek. W ten sposób udowodniłem, że do zasilania kineskopu i emisji elektronów cewki odchylające nie są potrzebne, przynajmniej w tym telewizorze.

• #25 28 Lip 2008 23:37
    mazerlok
    Poziom 14  

Projekt fajny. Zastanawiam się czy nie lepszy efekt będzie jeżeli rezystory R15,R16,R17 dobrane będą tak aby utworzyć macierz zgodną z matrycą dekodowania RGB. Tak jak jest np. w telewizorach.
    ps. Kolego andrzejlisek. Udowodniłeś że to cewki sterują wiązką elektronów. Bo za emisję są odpowiedzialne zupełnie inne elementy. I to w każdym jednym telewizorze.

• #26 29 Lip 2008 10:45
    kitor
    Poziom 34  

To poszukaj. Było tysiące razy. Szukajka i wujek Google nie gryzą...

• #27 29 Lip 2008 12:43
    Balu
    Poziom 38  

Owszem nie gryzą
    Dodam jeszcze, że w jednym z chipów było na jakimś kosmicznym układzie z analoga, jakby ktoś był zainteresowany to mogę się nim podzielić:)

• #28 29 Lip 2008 14:06
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Balu napisał:
    Owszem nie gryzą
    Dodam jeszcze, że w jednym z chipów było na jakimś kosmicznym układzie z analoga, jakby ktoś był zainteresowany to mogę się nim podzielić:)

Chodzi Ci o AD725?
    Jeżeli tak, to ten układ jest znany na tym forum (w sensie, że znalezienie za pomocą szukajki to nie problem).

• #30 01 Sie 2008 00:49
    Milosz.
    Poziom 12  

Projekt jest niezwykle ciekawy ,pokazuje że oscyloskop to nie tylko ,,puszka dzięki której można obserwować przebiegi'' ale także podłączyć do innego urządzenia i oglądać np.Tv chodź niby jest od tego tv

Ps. Gdy obraz jest ciągle taki sam chyba mocno wypala się kineskop ,dobrze myślę to coś jak w przypadku plamki????