Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 0-30V 0-2A +/- 5/12V [nieskończony]

Madman07 27 Lip 2008 22:52 3305 1
  • #1 27 Lip 2008 22:52
    Madman07
    Poziom 19  

Witajcie!

Przedstawiam wam zasilacz 0-30V 0-2A, +/- 5/12V. Jest on na bazie projektu, który często jest na elektrodzie (http://www.electronics-lab.com) + modyfikacja Szoplera jak na razie. Sterowanie przez 2xPWM z PIC'a + zasilacz ATX. Dlaczego wam to pokazuję? Ano na pewno wyłapiecie jakieś błędy, będziecie mieć fajne pomysły a bardzo nie chciałbym po zrobieniu go przerabiać na nowo xD Oczekiwane ukończenie – za ok. 3 tygodnie. Pierw może opisze założenia.

- Zasilacz impulsowy

Ot zwykły ATX z wyprowadzonymi napięciami +/- 5/12V. Na obydwóch radiatorach będą siedziały czujniki DS1820. Jest on włączany poprzez przekaźnik. Do procka idzie również sygnał PG tak żeby wiedzieć, czy działa, czy nie oraz sygnał Remote, umożliwiający jego włączenie. Do tego dodatkowa płytka z bezpiecznikami – tak gdyby zawiodło zabezpieczenie zasilacza.

- Zasilacz regulowany

Znany na elektrodzie projekt. Wiem, że 2A to mało, ale mam trafo ok. 27V luzem, 2.5A. Przy 30V i 2A napięcie nie powinno przysiadać. Jest on sterowany przez klucze 10 bitowe PWM autorstwa Pawła Es. (url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=837609). Na zaciskach + i – pomiar prądu raz natężenia przez wybudowany przetwornik ADC. Dodana jest modyfikacja Szoplera – stabilizacja zasilania op-amp’ów. Część wykonawcza to 2xBD911 na radiatorze + DS1820. Przed nimi będzie przekaźnik. Zamiast diody informującej o przeciążeniu sygnał będzie szedł do procka. Przy wyjściu bezpiecznik 2.5A. Jeżeli dorwę schemat to dodam pojemności odprzęgające przy op-ampach.

- Serce, czyli PIC16F877A

Jego zasilanie idze z osobnego uzwojenia trafa, które ma ok. 6-7V. Napięcie dla stabilizatora +12V (wiatrak, przekaźniki) bierze się od stabilizatora 24V przy wzmakach operacyjnych.

Do procka podłączony LCD a na nim:

U= u_zmierzone V [u_nastawione] (prawdopodobnie ikonka wiatraka)
    I= i_zmierzone A [i_nastawione] (prawdopodobnie ikonka rastra)

Procek odczytuje temp. Z DS.’ów i po przekroczeniu ok. 60-70 stopni włącza wiatraki. Po przekroczeniu ok. 100-110 rozłącza przekaźniki zależnie, której części temp. wzrosła.

Nastaw dokonuję dwoma enkoderami. Krótkie przyciśnięcie przycisku zapisz służy do (pierwotnie zmiany presetów) zmiany rastra (tj zmiana o 0.1V bądź chyba 1V albo 5V). Dłuższe przyciśnięcie to zapis aktualnych nastaw do EEPROM’u.

Dwa switche ON/OFF informują proca, który zasilacz należy włączyć (tj. przekaźnik). Dlaczego nie podłączyłem bezpośrednio? Bo umożliwiało by to userowi włączenie przegrzanego zasilacza. Procek pierw sprawdza temp. na zasilaczach i dopiero pozwala włączyć je. Diody informować będą o pracy zasilaczy. Z obydwóch będzie doprowadzony sygnał PG (Power Good) informujący o dobrej pracy zasilacza. Brak takiego sygnału oznacza natychmiastowe rozłączenie przekaźników, wyłączenie diod i wyświetlenie stosownej informacji na LCD. W takim przypadku oraz przy rozłączeniu przegrzanego urządzenia będzie słychać 3 krótkie piski z buzzera.

Z zasilacza regulowanego zamiast diody informującej o przepięciu sygnał idzie do procka, który włącza jednocześnie diodę oraz brzęczyk – tak żeby usłyszeć.

Klucze PWM są sterowanie przez 2 10-bitowe wbudowane PWM’y. Do klucza odpowiadającego za napięcie jest dodatkowo podłączony sygnał bezpieczeństwa z procka, w przypadku którego zaniku (np. procek siadł, padło część trafa 5V, 27V działa dalej) umożliwia natychmiastowe ustawienie U wyjściowego na minimum.

- Inne

Program pisany w picBasicu, z użyciem kompilatora mikroBasic. Jest to mój drugi program. Jeżeli jest ktoś zainteresowany jego podejrzeniem, to mogę go zamieścić. Do zrobienia pozostało napisanie obsługi DS.’ów, pozostałych zabezpieczeń, przełącznika rastra i umieszczenie obsługo odczytu enkoderów w przerywaniu (przy szybkim kręceniu procek się nie wyrabia).

Obudowa zrobiona z drewna. Przód i tył z blach aluminiowej. Całość pomalowana czarnym, matowym spray’em. Opisy zrobione w PhotoFiltre i Paincie :D Wydrukowane na papierze samoprzylepnym, niestety na drukarce atramentowej toteż czarny nie wygląda na czarny. Po lewej i prawej stronie dwa wiatraczki z zasilaczy komputerowych połączone równolegle i zamaskowane grillami.

I teraz ważna rzecz – wszystkich maruderów, którzy będą mówić „zostaw procka, zrób na potkach itp” proszę o nie komentowanie. Dotychczas dużo praco włożyłem we wszystko i nie mam zamiaru zmieniać całego projektu, bo komuś „nie podoba się”.

I teraz najważniejsze. Proszę o KONSTRUKTYWNE opinie, co DODAĆ, co UJĄĆ, co ZMIENIĆ. Jest to ważne dla mnie.

Pozdro :D

0 1
  • #2 28 Lip 2008 20:43
    Madman07
    Poziom 19  

Dodaję jeszcze fotkę wnętrza. Zasilacz ATX jeszcze nie przykręcony, brak płytki procka i zasilacza regulowanego.

0