Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Carina E 94r. zbyt bogata mieszanka przy wysokich obrotach

Canton 28 Lip 2008 00:48 989 0
  • #1 28 Lip 2008 00:48
    Canton
    Poziom 10  

Mam dziwny problem. Nawet dobry fachowiec na stacji diagnostycznej nie bardzo potrafił mi pomóc.

Przy zwiększaniu obrotów powyżej ok. 3200/min wzbogaca się mieszanka - napięcie na sondzie lambda stabilizuje się na ok. 0,8V, psuje się skład spalin, a z rury zaczyna się wydobywać czarny dym. Przy niższych obrotach wszystko jest ok - napięcie na sondzie oscyluje w zakresie 0,1...0,6V, spaliny są czyste, ich skład na analizatorze wychodzi w porządku.

Co może być powodem takiego zachowania? Czy może być to objaw zużycia zaworów lub utrudnionego zamykania któregoś wtryskiwacza?

Silnik to 4A-FE 1,6 16V Lean Burn. Dodatkowo pali olej dość znacznie - ok. 1l/2000km w zależności od obciążenia (nie cieknie). Poza tym moc ma zupełnie dobrą, jak na swój wiek.
    Zmierzone sprężanie wynosi 13,5 - 14,5 atm, czyli świetnie.
    Spalanie w trasie to ok. 8,5l/100km, czyli trochę duże jak na ten silnik.

Filtr paliwa jest nowy, filtr powietrza diagnosta oczyścił i nie miał do niego zastrzeżeń.
    Sonda lambda jest oryginalna, wygląda na sprawną. Zachowuje się normalnie, jednak jest to specjalna wersja do tego silnika, więc nie wiem jak tak naprawdę powinna. Sprawdziłem TPS. ECS też wygląda na sprawny. Nie mam tabeli rezystancji, ale ECU po nagrzaniu silnika ładnie redukuje wolne obroty z ok. 1200 do 750, więc przyjąłem, że działa prawidłowo.
    MAP też działa - nie wiem tylko, czy dobrze. Zasadniczo żyje - silnik reaguje na zmiany jego ciśnienia.
    Przełączanie Lean Burn/normal działa prawidłowo - naprawiłem osobiście uszkodzenie ECU i sprawdziłem działanie zaworu.
    Zapłon jest sprawny. Zastosowałem nieoryginalne świece (zalecane są z platynową elektrodą i kosztują majątek), ale z właściwym odstępem między elektrodami. Są nowe. Liczę się z ich krótszym żywotem, ale na razie powinny działać.
    Ogólnie przekopałem się przez ten samochód solidnie i od strony elektrycznej jestem go pewien.
    Czy macie jakiś pomysł?

0 0