Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

¬le ustawiona BRC Tecno Just !

gladiator 07 Sep 2008 20:52 40073 123
    andco
    Level 13  
    wczoraj gdzie¶ na fordzie czytałem zapis typu "panowie po co jest ten otwór z tyłu w tecno słyszałem że turbo" wiesz nie wnikałem otwór ten mnie "nie eksajtuje"...natomiast membrany owszem. Natomiast co do silnika to podkre¶lam: gaz do fordowskich silników (mam na uwadze silnik zetec ) należy przemy¶leć 15 razy albo tylko raz... w przypadku, gdy się mieszka w aucie.

"Kiedy¶ z ciekawo¶ci sprawdzę jego spalanie na benzynie jeżeli by mało palił to szkoda męczyć go na gazie"...człowieku miałem kombi 1.6 105PS z 1991r i w trasie palił 5.5, oczywi¶cie przy zachowaniu 3-3.5tys. A szedł 195km/h piękny motor.
    Marcin G.
    Level 18  
    Rozumiem cie:) Ale możesz mi podać link do tego forum o tym turbo? Może rozbierz oby dwa parowniki i porównaj membrany sprawdĽ jaki jest ich stan może to ci pomoże
    andco
    Level 13  
    nie podam linku bo bym musiał szukać w szukajce strony tamtej a ona kuleje wieczorami. Wpisz w google ford klub a potem BRC TECNO TURBO. No chyba, że jeste¶ tam zalogowany to wiadomo. Mówisz rozebrać i obaczyć membrany...wpierw trzeba widzieć nowe, co?
    Marcin G.
    Level 18  
    Mój jest z 89R. i ma mechaniczny wtrysk. Nie ma elektryki wtryskowej. wtryski pracuj± z takim przepływomierzem zamocowanym nad filtrem powietrza i od niego ida takie czerwone przewody do wtrysków taki motor miałe¶?? Ile może kosztować zestaw naprawczy do parownika brc tecno?

Dodano po 5 [minuty]:

Dobrze by było widzieć nowe... Ale wydaje mi się też że ich stan możesz okre¶lić patrz±c na to czy s± sparciałe i czy s± bardzo sztywne. Membrana powinna być elastyczna... Bynajmniej ja tak my¶lę... ale nie chce cię wprowadzać w bł±d

Dodano po 40 [minuty]:

naczytałem się trochę na necie i przekminiłem że ustawianie na analizatorze spalin odpada bo nie mam katalizatora... a to podobno daje błędne wyniki i sondy spalin też nie mam przy silniku... Proszę o opisanie jak mam wyregulować parownik i jak bardzo mam wykręcić t± ¶rubę ze sprężynk± na przewodzie do miksera i jakie ona ma zadanie i jakie zadanie ma też reszta ¶rubek.
    andco
    Level 13  
    Nie, ja w escorcie miałem silnik z tym dużym metalowym kolektorem EFI. Cztery wtryski, takie zielone kapturki przy każdym cylindrze. A jeszcze wcze¶niej w sierce taki sam, tylko 2.0 i oba wychwalam do dzi¶. To jedna sprawa. Doradzić Ci ustawienia nie potrafię. Musisz najpierw u rzetelnego człowieka ustawić parownik, a tym registrem to sobie możesz gdzie¶ za miastem kilka godzin w ciagu dnia kręcić aż będzie auto miało dobre kopyto. Tak robi± stare wygi posiadaj±ce lpg bo mówi± że auto ci±gle chodzi inaczej. Ja po tegulacji te pojechałem za miasto i kręciłem tym po pół obrotu żeby osi±gn±ć jak najlepsz± żwawo¶ć. To logiczne, tankuje się wci±ż inny gaz, każdego dnia filtr powietrza jest bardziej brudny, ¶wiece mniej sprawne etc. Z t± żwawo¶ci± to i tak pozostaje wiele do życzenia. Nienawidzę tego gazu, jest bo jest, a samochód ten jest po prostu stworzony do benzyny i tylko. Stara sierra 1986r szła na gazie jak torpeda, żadnej różnicy nie było przy 115 koniach. Tu jest 105 i raczej cienko pieje. No ale fakt, nad Bałtyk pełny kombi zjadł 9 litrów gazu (i dlatego go trzymam)
    nom
    Level 23  
    Jeżeli nie masz interfejsu do Justa to zamiast silniczka krokowego wstaw tzw. register i wyreguluj mieszankę za pomoc± ¶ruby registra, ¶ruby wzbogacenia minimum i czuło¶ci reduktora. Na sieci znajdziesz opis. Jak będzie dobrze działać to podł±czasz silniczek krokowy i wtedy ustawiasz sterownik justa.
    leszczyk waldek
    Level 15  
    witaj ! ten otwór o którym piszecie służy do kompesacji ci¶nienia gazu , wykorzustuje się go w systemach k-jetronik i L-jetronik to te z przepływomierzem łopatkowym chodzi o wyrównanie strat w oporze przepływu powietrza spowodowany przez przepływomierz. W tym wypadku mikser montuje sie między przepustnic± a przepływomierzem, bez kompensacji mikser zamontowany musi być przed przepływomierzem . ta sama zasada odnosi się do turbo .Parownik w normalnej wersji pracuje na zasadzie różnic ci¶nienia atmosferycznego ( to ten otwór) a podci¶nieniem panuj±cym w mikserze jak jest przepłwomierz to trzeba kompensować opory przepływu powietrza. nie odnosi się to do przepływomierzy z gor±cum drutem.
    Stare parowniki tecno miały gwintowane otwory, w nowych trzeba samemu gwintować M14x1 żeby zrobić kompensację.
    Marcin G.
    Level 18  
    nom ja nie mam silniczka krokowego ja nie mam żadnych komputerków gazowych. Mam tylko ten register którego nie wiem jak wyregulować i parownik tecno którego też nie wiem jak ustawić:( nom, opisz jeżeli znasz się na tym jak regulować te ¶ruby od której zacz±ć itp

Dodano po 7 [minuty]:

leszczyk waldek WITAJ. Czyli ja mam ta konpensację bo do tego otworu mam podpięty przewód i idzie on do dolotu a dokladnie zaraz za przeplywomierzem jest podpięty, dobrze jest to zrobione?

Dodano po 30 [minuty]:

To sposób kolesia z forum o nicu sq8luu, czy jest on dobry??
    1. w parowniku ¶rubę do regulacji wolnych obrotów wkręć do końca
    2. ¶rubę na imbus wkręć do końca
    3. zdejmij silniczek krokowy lub ręczny register z rury któr± podawany jest gaz z parownika do mixera
    4. podaj +12V na elektrozawory
    5. przyłóz ucho do rury i wykręcaj powoli ¶rubę na imbus - kręć do momentu kiedy usłyszysz delikatne syczenia gazu ( prawie nic lub zupełnie nic)
    6. odłacz napięcie od elektrozaworów i poskładaj tak jak było
    7. Uruchom silnik na benzynie - wprowadĽ na ok 3000 obr i przeł±cz na gaz
    8.Teraz wkręcaj ¶rubę na wężu ( register ) do momentu aż obroty zaczn± spadać - po czym odkręć j± pół obrotu.
    9.odkręc ¶rubę wolnych obrotów w parowniku o obrót lub dwa i doreguluj ni± tak by silnik na wolnych obrotach pracował jak trzeba.
    leszczyk waldek
    Level 15  
    witaj! regulację przeprowadzasz w następuj±cy sposób silnik musi być rozgrzany, odkręcasz na maxa register by stwarzał oporów, wkręcasz pokrętło i ¶ruę imbusow± do oporu następnie odkręć ¶rubę regulacyjn± o ok 2-2,5 obr i odpal na benzynie następnie ustaw przeł±cznik na automat i ręcznie z komory silnika poruszaj±c przepusnicę przeł±cz na gaz obrotami silnika i utrzymuj wyższe obroty . następnie obniżaj obroty bardzo powoli obserwuj±c pracę silnika i reaguj±c ¶rub± regulacyjn± następnie jak uzyskasz stabilne obroty biegu jałowego bardzo powoli podno¶ obroty jak silnik zacznie się dławić odkręcaj ¶rubę imbusow± aż zacznie stabilnie pracować następnie pozostaw go na wolnych obrotach i powoli dadawaj gazu silnik musi zwiększać płynnie obroty bez żadnych zawahań, następnie zrób próbę drogow± wrzuć jedynkę rusz bez dodawania gazy na samym sprzęgle jak będziesz jechał daj mu gazu musi płynnie ruszyć bez przymulenia jak nie to odkręć ¶ubę imbusow± o 1 obrót i powtórz próbę a do skutku następnie zwiększ obroty do 3500-4000 i wkręcaj register aż odczujesz spadek obrotów jak w czasie jazdy jest za słaby to zwiększ o 1/2 obrotu. przy kompensacji regulujesz zamiast ¶rub± regulacyjn± tylko imbusem możesz tylko póĽniej zrobić ¶rub± mał± korekcję ale niewiele.
    Marcin G.
    Level 18  
    Dzięki. Na razie tego nie ustawie bo rozebrałem parownik:) Wrażenia: trochę syfu jest w nim ale nie jest tak tragicznie, Membrana gdy wystygła zrobiła się trochę drętwa i jest krzywa a dokładniej ta warga gumowa na niej jest krzywo odgnieciona wstawię jej zdjęcie. Ta mała membrana od jednej strony jest spękana... Kwalifikuje się ten parownik do renegeracji prawda??

Dodano po 13 [minuty]:

Mój parownik to 100KW. A silnik to 1.6 105km. Dobry jest ten parownik do tego silnika nie jest za mały??
    andco
    Level 13  
    leszczyk waldek'u, czy posiadasz może do sprzedania materiały zamienne do tecno? A je¶li nie, to czy możesz mi zarekomendować kogo¶ kto tym handluje? Bardzo dziękuję za namiar. W allegro s± po 59zł ale nie mam pewno¶ci że nie chińskie. Patrz, na tanich bateriach do nokii też pisz± że oryginał, a trzymaj± zero minut bo tania podróba...
    Marcin G.
    Level 18  
    Ja u siebie w kielcach znalazłem zakład zakładaj±cy instalacje BRC, powiedzieli mi tam 100zł za orginalny BRC zestaw regeneracyjny do parownika. Tylko muszę czekać do pi±tku bo im brakło dzi¶. Ja wole dołożyć 40zł i mieć pewne czę¶ci.
    gladiator
    Level 15  
    Koledzy
    potrzebuje namiar na instrukcję od juniora która jest na elektrodzie

Chodzi o programowanie Justa przez zwarcie pin .

Dzieki
  • Helpful post
    leszczyk waldek
    Level 15  
    daje instrukcję jak czego¶ nie będziesz rozumiał daj znać https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5422457#5422457

Dodano po 12 [minuty]:

odno¶nie zestawów naprawczych brc tecno to nie mam na razie musisz szukać zestaw o numerze katalogowym 02RR00601000 orginalne zestawy maj± charakterystyczny wygl±d kolrystyczny z logo brc musi być ten numer katalogowy a w srodku instrukcja po włosku i zawarto¶ć usztywniona kartonem.
    gladiator
    Level 15  
    leszczyk waldek wrote:
    interfejs wygl±da następuj±co

Dodano po 5 [minuty]:

sprubuję to plikie wysłać

dzięki po raz kolejny :D
    Marcin G.
    Level 18  
    Witam. Kupiłem wczoraj orginalny zestaw naprawczy do parownika BRC zamieszczę jego zdjęcie może pomoże w wyborze kupna z internetu. I mam taki problem bo przy otwieraniu zaworu przy reduktorze przez przypadek zostawiłem wpięty plus i pod minus zaworu podpiołem plus z akumulatora i chyba centralka mi walneła przez to bo non stop mi wy¶wietla że mam pełn± butle a jest prawie pusta, po za tym działa prawidłowo. Jak to naprawić?? gdzie szukać uszkodzenia??leszczyk waldek wynagrodze cię punktami.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

punkty już poszły
    gladiator
    Level 15  
    Kurcze dziwne te kontrolki, niby na LPG ale dzisiaj też miałem akcje ze wszystkie kontrolki zgasły i tylko palił się od LPG ta po prawej, za chwile się zapaliły :idea::idea::?::?:

Leszek troszkę mam cykora z tym ustawieniem manualnym a jak co¶ nie wypali ?

Pozdrawiam Krzysiek
    andco
    Level 13  
    Marcin G. wrote:
    Ja u siebie w kielcach znalazłem zakład zakładaj±cy instalacje BRC, powiedzieli mi tam 100zł za orginalny BRC zestaw regeneracyjny do parownika. Tylko muszę czekać do pi±tku bo im brakło dzi¶. Ja wole dołożyć 40zł i mieć pewne czę¶ci.

90zł kosztuj± w pewnym zakładzie tu na miejscu...
    ale oni mi powiedzieli żebym z t± instalacj± nic nie robił. Bo mówi±, że lepiej już pojechać te pierwsze parę minut na benzynie trac±c jakie¶ pół litra benzyny, niż remontować parownik. A dlaczego? Bo zimny silnik typu zetec mimo nowym membran i tak będzie palił gazu jak smok, dopóki nie chwyci temperatury. I kwotowo wyjdzie w sumie na to samo. A plus jest taki, że rozruch i dogrzanie na benzynie jest zdrowsze dla silnika.
    I co wy na to??
    leszczyk waldek
    Level 15  
    witaj ! ga¶niecie twoich kontrolek poziomu gazu może być spowodowane niewła¶ciwym działaniem czujnika pozimu gazu przu butli jak masz brc- owski wielozawór to często się dzieje po prostu można się przyzwyczaić czujnik jest to zwykły ¶lizgacz który przesuwa się po rezystorach w miarę ubytku gazu i nieraz to niekontaktuje wystarczy wstrz±s i chodzi nie jest awaria generalnie ale wg mnie niedopracowane konstrukcyjnie bywało że 50% nowych tak działało. Programować możesz spokojnie instrukcja mówi bardzo dokładnie co masz robić obserwuj tylko kontrolki na strowniku a będzie ok

Dodano po 9 [minuty]:

marcin g- jeżeli uszkodziłe¶ centralkę (nie wiem jak± masz) to ciężko to jest naprawić gdyż jest to montaż powierzchniowy i lepiej kupić now±, spróbuj odł±czyć czujnik przy butli jak zgasn± to może spalony jest czujnik
    gladiator
    Level 15  
    leszczyk waldek wrote:
    witaj ! ga¶niecie twoich kontrolek poziomu gazu może być spowodowane niewła¶ciwym działaniem czujnika pozimu gazu przu butli jak masz brc- owski wielozawór to często się dzieje po prostu można się przyzwyczaić czujnik jest to zwykły ¶lizgacz który przesuwa się po rezystorach w miarę ubytku gazu i nieraz to niekontaktuje wystarczy wstrz±s i chodzi nie jest awaria generalnie ale wg mnie niedopracowane konstrukcyjnie bywało że 50% nowych tak działało. Programować możesz spokojnie instrukcja mówi bardzo dokładnie co masz robić obserwuj tylko kontrolki na strowniku a będzie ok

Rano tak mi się dzi¶ stało, co¶ pykać jak przeł±czenie z LPG na Pb migała kontrolka od LPG jak choinka i za chwilkę na czerwono a potem zielono ???
    Po południu normalnie działało.
    Acha faktycznie tak się dzieje podczas ruszania i np: skrętu w lewo prawo, albo ruszanie i podskok np: na krawężniku.
    A potem chwilowe wariacje I OK.
    Marcin G.
    Level 18  
    Witam! Ja w swoim BRC wymieniłem membrany i wolne obroty s± dobre, nawet gdy rano z gazu odpale odrazu wskakuje na takie obroty jak powinien mieć. Oczywi¶cie parownik w ¶rodku też wyczy¶ciłem benzyn±. Register wyregulowałem metoda trzymania silnika na obrotach około 3ty¶ a potem doregulowałem testuj±c, jechałem po trasie i odkręcaj±c silnik dostawał doła przy wchodzeniu z wolnych obrotów na wyższe wiedz wkręciłem jakie¶ dwa obroty i jest git duł mały został ale czuć go np gdy toczę się na drugim biegu bez gazu i gdy nacisnę na gaz to czasem nawet potrafi zgasn±ć silnik. Ale registra już nie mogę wkręcić bo zaczyna słabn±ć silnik. ¦rubę imbusow± wkręciłem dwa obroty od położenia w którym zaczyna naciskać tak na membranę że otwiera zawór. A ustawiłem to tak że wykręcałem j± do tego momentu aż zaczynały się podnosić obroty silnika i po tym wkręciłem ja dwa obroty. To chyba złe ustawienie ale musiałem to szybko zrobić bo mi autko było potrzebne. Spalanie nadal gigantyczne 9l na 65km. Czy to spalanie jest o złe wyregulowanie registra czy imbusowej ¶ruby czy to i to mam żle ustawione?? Czy może lepiej udać się na ustawienie zapłonu... Centralka to BRC Elegant51. Który to przewód od czujnika? Pozdrawiam
    gladiator
    Level 15  
    Ale jak wyliczyłe¶ te 9/65 km ??? zatankowałe¶ na full i w/g tego zrobiłe¶ obliczenie na 100km ?

oraz jaki masz silnik pojemno¶ć
    leszczyk waldek
    Level 15  
    witaj! marcin g przeczytaj wcze¶niej co napisałem o regulacji ¶ruba imbusowa jest od czuło¶ci reduktora czyli od przej¶cia z biegu jałowego na normaln± jazdę pokrętło przy reduktorze jest do biegu jałowego i tylko od tego jak wkręcisz j± silnik musi zgasn±ć nie może chodzić na ¶rubie imbusowej register służy do ograniczenia maksymalnej dawki gazu jak± silnik może dostać jej ustawienie w sumie zależy od pojemno¶ci silnika czyli jego mocy dlatego przymulenie nie regulujeszregistrem ( zwiększasz zużycie gazu) a ¶rub± imbusow± najlepiej wydrukuj to co napisałem i przy samochodzie dokładnie tak postępuj
    Marcin G.
    Level 18  
    wyjeĽdziłem gaz, zatankowałem za 20zł zrobiłem 65kilometrów z tego 30to trasa a reszta to miasto i po gazie butla pusta. Silnik to 1.6 105koni bez turbo sprężarki a samochód to ford eskort 89r. silnik jest na mechanicznym wtrysku. w parowniku zastosowano kompensacje ponieważ ten silnik to k-jetronik albo L-jetronik.

Dodano po 18 [minuty]:

leszczyk waldek . Może Ľle mnie zrozumiałe¶. obroty wyregulowałem ¶rub± przy parowniku t± od biegu jałowego nie imbusow±. po wkręceniu tej od obrotów silnik ga¶nie. Obroty regulowałem na wkręconej ¶rubie imbusowej gdy je wyregulowałem odkręcałem ¶rubę imbusow± do tego momentu aż parownik przeszedł w stan normalnej jazdy wtedy podniesły się obroty silnika(wiadomo dodatkowa dawka gazu) po tym wkręciłem ja dwa obroty i obroty silnika spadły na takie jak ustawiłem przy wkręconej ¶rubie imbusowej. Ustawiłem tak ¶rubę imbusow± bo odkręcałem j± po jednym obrocie i sprawdzałem jak jeĽdzi i non stop miał samochód doła a że mi się spieszyło to odkręciłem ja odrazu tyle ile się dało ale nie na tyle żeby przeł±czyła parownik na stan normalnej jazdy, heh tylko registra nie miałem wykręconego tak żeby oporów nie było i może dlatego non stop silnik miał doła. Regulację powturzę na nowo i na spokojnie i będę pamiętał o wykręconym registrze:)

Dodano po 6 [minuty]:

Dodam że jeżeli teraz wykręcę register tak aby nie stwarzał oporów to silnik podczas jazdy ma problemy z wkręceniem się po wyżej gdzie¶ 3.5 ty¶ obr. czy to normalne??
    andco
    Level 13  
    Marcin G. wrote:
    wyjeĽdziłem gaz, zatankowałem za 20zł zrobiłem 65kilometrów z tego 30to trasa a reszta to miasto i po gazie butla pusta. Silnik to 1.6 105koni...

Ja mam 1.8 105PS i też robię 60-70Km po mie¶cie na 9L gazu. Sprawdzałem to z 50 razy wlewaj±c za 20zł do pustej butli. A tak od kiedy mam gaz to samochód najmniej przejechał na 9l lpg jakie¶ 40Km , a najwięcej...100.
    Marcin G.
    Level 18  
    Ja gdy przełożyłem silnik nie ustawiłem dokładnie zapłonu. Mam sportowy końcowy wydech i alu felga 16" na szerokim rancie na szerokich oponach 215. to pewnie też robi swoje w spalaniu...
    gladiator
    Level 15  
    To spalanie LPG masz OK, Przecież gazu będzie spalał więcej od 20%.
    Druga sprawa tak jak wy robicie to się NIE sprawdza spalania !
    Trzeba wyjeĽdzić całe LPG, zatankować do Fulla, wyzerować licznik i jeĽdzić jeĽdzić aż się skoczy wtedy można cokolwiek liczyć !, a wyjdzie inne spalanie. Te 20 zloty i sprawdzenie można sobie za przeproszeniem w buty włożyć.

Leszek, czytałe¶ PW ? Jak będziesz miał chwilkę odpisz. dzięki :D
    leszczyk waldek
    Level 15  
    witaj!zasada jest prosta G to przejscia do następnego zadania B to regulacja w ramach danego zadania C wyj¶cie z regulacji w zadaniu zwróć uwagę na kierunek strzałek,min i max w zbiorniku ustawisz odkręcaj±c zegar w zbiorniku i ustawiaj±c wskazówkę magnesem ustawisz sobie min i max jak ci się podoba uważaj na ustawienie max bo jak ustawisz za dużo to po zatankowaniu do fula będ± migać wszystkie kontrolki poziomu gazu pokazuj±c perzepełnienie ale jak trocę spalisz gzau to przestan± dodam ci tablice do ustawiania nie wiem czy je masz wydrukuj je i postępuj z strzałkami
  • Helpful post
    leszczyk waldek
    Level 15  
    zapomniałem ci odpisać na temat migaj±cych kontrolek just jak wykryje jaki¶ bł±d to dioda od rodzaju paliwa miga na przemian żółto, zielono,czerwono w twoim wypadku my¶lę że centralka gubi impulsu zapłonu z silnika i przerzuca na benzynę