Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzy pytanie odnośnie wkrętarki i jej elementów

28 Lip 2008 22:03 1883 4
  • Poziom 12  
    Witam, mam 3 pytania bo mam parę części a nie wiem o nich kilka rzeczy:).

Pytanie 1: Mam silnik na 18VDC, jego rezystancja wynosi 2 Ω, czy jego pobór prądu to ok. 6 Amper?? Co jeżeli podłącze go pod 12VDC, będzie tylko pobierał więcej prądu i czy może się zepsuć??

Pytanie 2: Mam akumulator od starej wkrętarki, ma 12VDC i 2Ah, jakim prądem należy go ładować??

Pytanie 3: Mam z innej wkrętarki ładowarkę, 18VDC 1500mADC, 39W, czy da się ją przerobić na zasilacz 18V 1.5A?? Pytam narazie teoretycznie, jeżeli tak to zamieszczę schemat ładowarki:)

Z góry dziękuję za odpowiedzi na moje pytania:).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

1. W czasie rozruchu silnik może pobierać prąd nawet 20-krotnie większy od nominalnego (przez bardzo krótki czas). Skąd wartość 6 amper? Jeżeli podłączysz go pod 12V na pewno nie będzie pobierał więcej prądu. I na pewno się nie zepsuje. Przecież silnik jest na 18V. To podłączając go pod 12V jak ma się zepsuć?
    Przy napięciu 12V silnik nie uzyska pełnej mocy.

2. Zapewne jest to akumulator Ni-Cd. Przy standardowym ładowaniu prąd wynosi 200mA. Ładowanie około 15-16 godzin.

3. Ładowarkę 18VDC, 1.5ADC chcesz przerobić na zasilacz 18V, 1.5A? Jak to się robi? Praktycznie masz już z tej ładowarki zasilacz gotowy.
  • Poziom 36  
    Witam, więc po kolei :
    1. temu silnikowi na pewno nie zaszkodzi niższe napięcie, pobór prądu zależy od obciążenia silnika.
    2. jeśli na tych akumulatorach nie pisze że są przystosowane do szybkiego ładowania to ładuj prądem 200mA.
    Co do trzeciego pytania to bez schematu trudno powiedzieć ale raczej tak.
  • Poziom 43  
    Witam,
    krzys99 napisał:
    Witam, mam 3 pytania bo mam parę części a nie wiem o nich kilka rzeczy:).

Pytanie 1: Mam silnik na 18VDC, jego rezystancja wynosi 2 Ω, czy jego pobór prądu to ok. 6 Amper??
    Skoro kręci się to pobiera mniejszą wartość prądu, ponieważ w schemacie zastępczym silnika mamy połączenie szeregowe rezystancji twornika Rt (owe 2Ω) z siłą elektromotoryczną - SEM - rotacji E, której wartość dana jest zależnością:
    E = c•Φ•n, gdzie;
    c - wartość stałej konstrukcyjnej silnika,
    Φ - wartość strumienia magnetycznego magneśnicy, dla silnika z magnesami stałymi - obcowzbudnego - jest to wartość nieregulowana - stała.
    n - wartość prędkości wirowania wału - twornika - silnika.
    Wartość pobieranego prądu I przez silnik, przy zasilaniu go napięciem o wartości U, wynika z Praw Elektrotechniki:
    U = E + I•Rt
    Moc mechaniczną P na wale - pomijając straty mechaniczne - reprezentuje tu iloczyn E•I, czyli;
    P = E•I

krzys99 napisał:
    Co jeżeli podłącze go pod 12VDC, będzie tylko pobierał więcej prądu i czy może się zepsuć??
    Patrz wyżej.

krzys99 napisał:
    Pytanie 2: Mam akumulator od starej wkrętarki, ma 12VDC i 2Ah, jakim prądem należy go ładować??
    Generalnie to dziesięciogodzinnym, czyli prądem o wartości 200mA.

krzys99 napisał:
    Pytanie 3: Mam z innej wkrętarki ładowarkę, 18VDC 1500mADC, 39W, czy da się ją przerobić na zasilacz 18V 1.5A?? Pytam narazie teoretycznie, jeżeli tak to zamieszczę schemat ładowarki:)
    Za mało danych, by odpowiedzieć...

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Ok, dzięki za odpowiedzi, postaram sie ok 14 wrzucić schemat tej ładowarki:).