Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to jest z przekładnikami prądu?

Farad1985 28 Lip 2008 22:32 2407 9
  • #1 28 Lip 2008 22:32
    Farad1985
    Poziom 21  

Witam potrzebuje przekładnika prądu do 63A i znalazłem coś takiego:

http://www.astat-nn.com.pl/content/view/581/140/

Tylko mam dylemat, bo tam jest napisane że jego zakres to 30-75A na pierwotnym a na wtórnym 5A i wtórne mi jaknajbardziej pasuje. Czy jeżeli będzie płynoł prąd poniżej 30A to Multimetr nie będzie nic wskazywał??? Miernik to F&F DMM-1T. Bezpośrednio mierzy prąd do 10A a mi potrzeba jest mierzyć do 63A więc musze zastosowac przekładnik.

Proszę szanownych kolegów o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam

0 9
  • #2 28 Lip 2008 23:31
    jdjan1
    Poziom 26  

Witam!
    Proszę zajrzeć do not katalogowych w pdf (po prawej stronie). Tam podana jest pełna informacja. Na stronie podane są tylko zakresy, jakie są produkowane. W tym przypadku od 30 do 75 A.
    Np. przekładnik z uzwojeniem strony pierwotnej na 30 A będzie posiadał oznaczenie 30/5, co oznacza, że przy 30 A po stronie pierwotnej po stronie wtórnej będzie płynął prąd 5A. Jeżeli prąd po stronie pierwotnej będzie malał, po stronie wtórnej również (liniowo), czyli przy 15 A na pierwotnej, po wtórnej 2,5 A itd. Produkuje się też przekładniki z prądem strony wtórnej 1A, stosowane przy dalszych odległościach przewodów pomiarowych.
    Na koniec przypominam, że w żadnym wypadku nie wolno rozwierać końców strony wtórnej, jeżeli po pierwotnej płynie prąd. Grozi to porażeniem z powodu wyindukowania się bardzo wysokiego napięcia po stronie wtórnej.

Pozdrawiam

Jan

0
  • #3 28 Lip 2008 23:55
    hur
    Poziom 14  

Witam
    Nie znam tego multimetru który chcesz stosować do pomiaru .
    Zazwyczaj pomiar takich prądów (5-10 A) są w multimetrach ograniczone do krótkiego czasu rzędu kilku sekund .
    Dlatego zwyczajowo stosuje do przekładników zwykłe mierniki Elektro-Magnetyczne o zakresie 5A oczywiście o dużej klasie dokładności .
    Dodatkowo jeżeli coś się w temacie orientujesz to wiesz że uzwojenie wtórne przekładnika prądowego nie wolno pod żadnym pozorem rozłączać podczas pracy (pomiaru) ani pozostawiać go z rozwartymi zaciskami , bo grozi to porażeniem i uszkodzeniem przekładnika .
    Dlatego tym bardziej stosowanie jakiegoś multimetru nie uważam za szczęśliwy i dobry wybor .

Jeżeli chodzi o zakres to oczywiście pomiar będzie możliwy również w zakresie do 30 A, Lecz zauważ że mierniki EM które powinieneś Jednak zastosować posiadają z racji swego działania bardzo *zagęszczoną *skalę na początku zakresu ,błąd pomiaru samego przekładnika w tym początkowym zakresie pewnie również odbiega od klasy którą podaje się w tabeli danych technicznych . W sumie więc pomiar w tym zakresie będzie obarczone tak duża niedokładnością że producent zrezygnował z analizy w tym zakresie .

Alem się ...rozpisał :D

Dodano po 17 [minuty]:

Niewiem skąd mi się wzieło że to jest jakiś multimetr???
    Powinieneś zastosować wskażnik miernikowy Elektro-Magnetyczny oczywiście o zakresie 5A tak jak sugerował poprzednik .

0
  • #4 29 Lip 2008 08:48
    Farad1985
    Poziom 21  

Zaden Wzkaźnik EM nie wchodzi w grę to jest multimetr pokazujący napięcie, natężenie i częstotliwość. I właśnie do 10A można bezpośrednio, a jeżeli chce się mierzyć więcej to piszą, że trzeba zastosować przekładnik prądowy z wtórnym 5A.

0
  • #5 29 Lip 2008 09:54
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Farad1985 napisał:
    Witam potrzebuje przekładnika prądu do 63A i znalazłem coś takiego:

http://www.astat-nn.com.pl/content/view/581/140/

Tylko mam dylemat, bo tam jest napisane że jego zakres to 30-75A na pierwotnym a na wtórnym 5A i wtórne mi jaknajbardziej pasuje. Czy jeżeli będzie płynoł prąd poniżej 30A to Multimetr nie będzie nic wskazywał???
    to nie tak, przekładnik prądowy jest klasy 1 i oczywiście wartość jego przekładni jest stała (od zera, ale to nie jest użyteczne) aż do wartości maksymalnej (75A - wartość skuteczna), ale dopiero od wartości prądu 30A (i sinusoidalnie zmiennego) płynącego po stronie pierwotnej ten przekładnik ma gwarantowaną klasę 1.

Farad1985 napisał:
    Miernik to F&F DMM-1T. Bezpośrednio mierzy prąd do 10A a mi potrzeba jest mierzyć do 63A więc musze zastosowac przekładnik.
    Radziłbym zastosować lepszy miernik o ustroju elektromagnetycznym (nieelektroniczny) - o klasie 0,5 - ten, ZOBACZ, ma również klasę 1 i w sumie - błąd graniczny - to już nie będzie miernik a wskaźnik.

Farad1985 napisał:
    Proszę szanownych kolegów o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam
    Proszę bardzo i pozdrawiam

0
  • #7 29 Lip 2008 10:36
    Quarz
    Poziom 43  

Farad1985 napisał:
    Z tego co wiem to jest bardzo dokładny multimetr, i nie ma mowy o zadnych Elektomagnetycznych ustrojach.

Oto ten multimetr:
    http://www.fif.com.pl/product_info.php?cPath=50&products_id=200
    A ca ja w mojej lince - w poprzednim poście - podałem :?:
    Jak to jest dokładny multimetr:

Cytat:
    DMM-1T [Panelowy, wielofunkcyjny wskaźnik wartości parametrów sieci. Jednofazowy]
    POWIĘKSZ
    Materiały do pobrania:
    • Karta katalogowa
    • Instrukcja
    • Certyfikat
    Przeznaczenie i działanie
    Wielofunkcyjne wskaźniki służą do monitorowania parametrów jednofazowej sieci elektrycznej, takich jak napięcia i prądy fazowe, częstotliwość, moc czynna, bierna, pozorna, oraz współczynnik mocy.

Podstawowe funkcje:
    * Amperomierz - pomiar bezpośredni dla prądów do 5A, pomiar pośredni z zastosowaniem przekładników prądowych.
    * Możliwość przeskalowania woltomierza i amperomierza pod odpowiednie wartości przekładnika za pomocą trzech przycisków na czole wskaźnika.
    * Do współpracy z przekładnikami 1÷9000/5A.
    * Mnożnik ×2000 dla małych wartości prądów
    * Pomiar napięcia fazowego
    * Pomiar częstotliwości fazowej

Dane techniczne
    zasilanie 230V AC
    częstotliwość zasilania 45÷55Hz
    maksymalny badany prąd dla pomiaru bezpośredniego 5A
    możliwy typ przekładnika do podłączenia 1÷9000/5A
    zakres napięcia mierzonego 0÷400V AC
    zakres częstotliwości mierzonej 10÷100Hz
    dokładność wskazań 1%
    wyświetlacz dla każdej fazy 3×segmentowy LED 14×8mm
    pobór mocy 3VA
    przyłącze zaciski śrubowe 1,5mm2
    temperatura pracy -5÷50°C
    wymiary 96×96×92mm
    montaż 92×92mm

to ja tu nie mam więcej pytań i nic tu po mnie... :cry:
    Istotny paramater w wyżej podanej specyfikacji wytłuściłem - milczeniem pominę fakt, iż powinno to być nazwane: niedokładność wskazań lepsza od 1%, czy też poprawniej: niepewność wskazań...

0
  • #8 29 Lip 2008 10:39
    Farad1985
    Poziom 21  

Czy jest dokłady czy nie?

0
  • #9 29 Lip 2008 13:54
    HeSz
    Specjalista elektryk

Musisz sam sobie powiedzieć jak dokładne wskazania są Ci potrzebne. W przypadku zastosowania miernika o dokładności 1% i przekładnika też 1% skrajny błąd wyniesie 2%. Dla zakresu 63 A będzie to 1,26 A. To w dużym uproszczeniu. Rachunek błędów jest znacznie bardziej skomplikowany ( nie wiadomo czy błąd miernika jest podany dla zakresu czy dla wskazania- producenci zazwyczaj podają najniższe wartości, tak jak im jest to wygodniej). Ja przyjąłem wartość maksymalną, gwarantowana przez producentów urządzeń.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 29 Lip 2008 23:07
    Mirek Z.
    Moderator

Przeniosłem z "Przemysł Elektryka Energoelektronika".

0