Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cylinder z 95 diod RGB

mi_ma 29 Lip 2008 08:03 7399 7
  • Cylinder z 95 diod RGB

W internecie i także na elektrodzie pojawiało się wiele projektów z świecącymi kostkami zbudowanymi z diod świecących jednokolorowych i RGB. Ten projekt, jest miłą odmianą, ponieważ wykorzystuje już znany sposób, ale w nieco innej formie. Zamiast kostki autor zbudował cylinder z 95 diod RGB uzyskując dosyć ciekawy i oryginalny efekt. Wszystkie diody są multipleksowane wykorzystując cztery układy TLC5940NT (16 kanałów do sterowania diodami z wewnętrznym sprzętowym PWMem). dzięki temu każda dioda jest osobno adresowana. Ponadto cały projekt jest dostępny do ściągnięcia, łącznie z wzorami płytek zapisanymi w EAGLE'u.

Cylinder z 95 diod RGBCylinder z 95 diod RGBCylinder z 95 diod RGB

Źródło http://dclausen.net/projects/ledcyl/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #2 29 Lip 2008 19:30
    Krater28
    Poziom 17  

mi_ma napisał:
    (...) Wszystkie diody są multipleksowane wykorzystując cztery układy TCL5940NT (16 kanałów do sterowania diodami z wewnętrznym sprzętowym PWMem). (...)
    Przestawiłeś literki układu scalonego - ma być TLC5940NT
    Układ ładny - wprowadzić powolnie zmiany kolorów i naprawdę bajerancka lampka nocna, lub sterowanie w rytm muzyki.
    Jeden mankament - układy TLC5940NT nie są popularne w Polsce i na dodatek dość drogie.

• Mitronik
  • #3 31 Lip 2008 15:11
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Bardzo podobają mi się tego typu projekty. Na youtube można znaleźć filmik, gdzie koleś ma całą ścianę (w ledach to będzie jakieś 100x100x10 ;) )zrobioną z czegoś takiego. Projekt jest bardzo rozbudowany, można podłączyć coś do wejścia audio i ma się analizator widma na całą ścianę ;), albo wizualizację ;) Nie daję linka, bo nie pamiętam www,, a z youtube nie wiem czy nie zdjęli ;(

• #4 01 Sie 2008 11:08
    radiomechanik
    Poziom 23  

a niech sie przepali akurat dioda ze srodkowego cylindra i to na dole :D

• #5 01 Sie 2008 11:56
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Zanim dioda się przepali to całe urządzenie wyląduje na złomie... Popatrz ile żywotności mają diody. A jeśli chodzi o przepalanie ze względu na np zbyt duży prąd, to wątpię, żeby w takim projekcie ktoś zrobił pomyłkę...

• #6 02 Sie 2008 19:03
    radiomechanik
    Poziom 23  

Nic bardziej mylnego - czysto w teorii może i mają LED-y żywotność ze 200 tys godzin. Zajmowałem się jaki czas temu oświetleniem lokali użytkowych i korzystałem z LED-ów z naprawde sprawdzonego źródła - a okazało się że białe miały co któraś inną barwę świecenia itd ... ileś sztuk pomimo zasilania ze źródła prądowego niewiadomo czemu przestało świecić a inne po zabudowaniu w meble i np schody (po zapewnieniu chłodzenia nawet) potrafi świecić z przerwami. Tak więc przy takim wykorzystaniu nauczyłem się że diody trzeba najpierw kilkadziesiąt godzin wygrzać i wybrać te najbardizej pewne ... Tak czy siak wszyskto co nam oferują rodzime sklepy elektroniczne to tylko odrzuty poprodukcyjne z fabryk elektronicznych i w dodatku z Chin :-)))))

• #7 04 Sie 2008 17:56
    slonko42
    Poziom 10  

a moze macie jakis projekcik do tego "Cylinder z 95 diod RGB" bo bardzo spodobal mi sie ten projekt i zamiaruje sobie wykonac na podstawie tego jakas lampke nocna czy os takiego;p;p

• #8 02 Paź 2008 11:25
    deska202
    Poziom 14  

slonko42 napisał:
    a moze macie jakis projekcik do tego "Cylinder z 95 diod RGB" bo bardzo spodobal mi sie ten projekt i zamiaruje sobie wykonac na podstawie tego jakas lampke nocna czy os takiego;p;p
    na stroinie zrodłowej masz wszystko opisane włacznie z pcb