Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja głośników GDN 16/20.

DJ Max 24 Lip 2007 11:32 161164 666
  • #451 24 Lip 2007 11:32
    AVG
    Poziom 30  

Poszukaj jeszcze na aledrogo, a tak nawiasem co za głośnik będziesz naprawiać?

• #452 29 Lip 2007 00:37
    panasewicz
    Poziom 10  

Głośnik oddaj do naprawy fachowcowi tj. Majkelowi sony. On naprawi Ci tak, że będziesz Ty szczęśliwy i Maikel.
    A za parę lat Majkel znów Ci naprawi te same głośnik i znów Ty będziesz szczęśliwy i Majkel.
    A potem dzieci Majkela naprawią Ci ten głośnik itd.
    Generalnie kupujcie Tonsila bo Majkel innych nie naprawia.

• #453 06 Sie 2007 22:59
    dj-alf
    Poziom 1  

Zawsze mnie cieszyło jak coś naprawiłem i działało. Ale w niektórych sprawach zasięgam informacji u bardziej doświadczonych i tak jest w tym przypadku. Mam 4 głośniki jbl 2123H http://www.jblpro.com/pub/obsolete/2123.pdf i 3 są w komplecie a 1 niestety składa się z magnesu i kosza brak zawieszenia dolnego, górnego cewki i membrany czy ktoś pomoże mi dopasować te elementy abym mógł zregenerować ten głośnik. wszelkie informacje prosze kierować pod slawek(malpa)deejaysound.pl . Zgóry dzięki i POZDRAWIAM!!!

• #454 07 Sie 2007 15:29
    fikus89
    Poziom 14  

Witam wszystkich. Tak sie sklada iz mam w domu glosnik z Regenta 15 (szerokopasmowy 12,5 W 30 cm bodajze .. 6 Ohm). Problem w tym ze glosnik charczy nawet przy minimalnej mocy. Kiedy dociskam membrane czuc jak cewka ociera o magnes. Kiedy lekko docisne membrane w bok i troszke ja podnosze do gory glosnik chodzi calkiem przyjemnie. Wychodzi na to ze prawdopodobnie cewka sie osunela i jest zle wycentrowana. Teraz pytanie.. Jak odkleic membrane od cewki oraz kopulke bez uszkodzenia zadnego elementu, tak aby po wycentrowaniu uzyc jej ponownie? Czy ewentualnie do tego glosnika pasowalaby membrana z Tonsila 30cm? Czy jak lekko namocze miejsce klejenia zmywaczem do paznokci to klej pusci? Ponizej zamieszczam zdjecia glosnika o ktorym mowa ;)

• #455 07 Sie 2007 21:53
    AVG
    Poziom 30  

Do rozklejania możesz użyć rozpuszczalnika nitro. na Tonsile działał :D znaczy głośnik dało sie rozkleić.

• #456 08 Sie 2007 00:07
    fikus89
    Poziom 14  

No wlasnie rozklejalem tonsila i rzeczywiscie rozpuszczalnik dziala :D Ale w regencie to sie boje o to czym to kleili to ma prawie 40 lat... :P Mam teraz inne pytanie. Czy jezeli wloze cewke z tonsila gdn 30/100 do kosza z tonsila gds 30/30 to uzyskam moc 100W jak w gdn'ie? Czy roznia sie magnesy na tych koszach? Pytanie 2. Czy znajde gdzies cewki do tonsili gds 30/30 bo na allegro akurat tego modelu nikt nima ;/ I w jakiej cenie moga byc oryginalne cewki? Ta z mojego tonsila sie upaliła ale chodzila bez przerwy 6 godzin na mocy 50W przy 8Ω (to byla cewka 4Ω) wiec nie mialo prawa byc inaczej :P

• #457 09 Sie 2007 10:30
    radek_90
    Poziom 9  

Witam ja jestem nowy i tez sie biore za regeneracje. tylko mam pytanie. bo po starych membranach zostal na cewce pierscien o grubosci okolo 0.5cm. nie wiem czy go zostawic czy tez do konca zlikwidowac? a i druga rzecz do unieruchomienie cewki podczas klejenia. jako usztywniacza uzylem okladki od cd action. i yu moje pytanie. czy wlozyc ten kartonik do oporu i zeby przez to cewka tez byla na maxa w dol?

• #458 09 Sie 2007 11:13
    fikus89
    Poziom 14  

Cytat:
    Chodzi o to, aby w stanie spoczynku cewka była na środku nabiegunnika, bo to on jest odpowiedzialny za stałe pole magnetyczne. Nabiegunnik transformuje i skupia "energię" z magnesu.

Teraz należy przygotować kawałek kartonu o grubości miękkiej okładki z zeszytu. Osobiście używam okładki z "Panoramy Firm". Wycinamy z niej prostokąt, który po zwinięciu w rulonik zmieści się do szczeliny magnetycznej tak, aby była przerwa około 1-2mm. Rulon wsuwamy do szczeliny magnetycznej aż dotknie dna. Na rulon nakładamy teraz cewkę tak, aby zaznaczone 5mm było idealnie na środku nabiegunnika (powinniśmy czuć delikatny opór przy wsuwaniu cewki. Jeśli opór jest mały i cewka łatwo się przesuwa, musimy użyć grubszego rulonu). Dzięki temu, cewka jest idealnie wycentrowana.

Dokladny opis masz na http://www.akustyka.tk/.. Pozdrawiam.

• #459 09 Sie 2007 11:42
    cursor
    Poziom 30  

Orientujecie się może, gdzie można dostać membrany 6x9"?

• #460 12 Sie 2007 00:07
    karpiu
    Poziom 10  

witam!
    Szukam części do GD30/50 i jak z cewką można wybierać co jak i gdzie to membrany nie mogę znaleźć odpowiedniej. W STX maja fajne membrany celulozowe estradowe z sztywnym zawieszeniem ale średnicę wewnętrzną mają aż 50mm a cewka w GD30/50 jest 37mm, a na tą średnicę jest tylko membrana celulozowa z gumowym zawieszeniem :/ Gdzie dostane odpowiednią membranę do GD30/50 ?

• #461 12 Sie 2007 10:37
    PZ IX
    Poziom 32  

karpiu napisał:
    W STX maja fajne membrany celulozowe estradowe

Co z tego, że fajne, skoro ciężkie jak diabli? To nie są membrany estradowe, takie prawdziwe są tanio tylko tutaj www.pabel.pl lub tu www.umifon.pl/ .

• #462 22 Sie 2007 15:51
    MOLmedia.pl
    Poziom 10  

witam, czy jest tu moze ktos z krakowa zajmujacy sie regeneracja glosnikow? mam dwa stare altuski 140, czesc glosnikow jest popalona, chcialbym to oddac w jakies fachowe rece bo sam moge nie podolac..

jak cos to prosze o wiadomosc.
    pozdrawiam

• #463 24 Sie 2007 12:04
    radek_90
    Poziom 9  

To nie jest takie trudne! Sam nie jestem zadnym fachowcem a dalem rade. Tez mialem do naprawienia glosniki od altków 110, tylko ja wszystko w nich wymienilem, bo cewki byly nadpalone. Ale kupowalem wszystko oryginalne, resory, membrany na piance, cewki tonsila tylko ze dalem mocniejsze 60 watowe w basowych. I chodza jak noweczki! Tez mialem pewne obawy przed regeneracja,m ale przeczytalrm z 10 razy dokladnie instruktaż i jakos podolalem :P

• #464 07 Wrz 2007 11:53
    MOLmedia.pl
    Poziom 10  

radek_90 napisał:
    To nie jest takie trudne! Sam nie jestem zadnym fachowcem a dalem rade. Tez mialem do naprawienia glosniki od altków 110, tylko ja wszystko w nich wymienilem, bo cewki byly nadpalone. Ale kupowalem wszystko oryginalne [...]

Witam, gdzie kupowałeś? Na stronie tonsila czy jakieś inne miejsce?
    Pozdrawiam

• #465 15 Wrz 2007 09:02
    dzidenss
    Poziom 16  

WItam

Aby wymienic cewke, musze rozklejac caly glosnik? zawieszenie, resor itd.

Bede probowal dopiero pierwszy raz to robic, wiec totalnie nie wiem jak do tego sie zabrać. Od czego zaczac? Bylbym wdzieczny jakby ktos mi pomogl i opisal czynnosci. Glosnik jest fimry McNFun napisane na nim jest 250 W 4 ohmy. Jaka cewke kupic? Oczywiscie wiem ze wymiary cewki musza sie zgadzac, ale jak z moca?

• #466 15 Wrz 2007 12:30
    DJ Max
    Poziom 30  

Rozklejenie jest oczywiście konieczne.

Szczegóły co do rozklejania są w tym topicu. Pewne metody zależą oczywiście od użytych przez producenta materiałów i klei...

Co to za głośnik? Czy jesteś pewien, że ma te 250W czy też jest to raczej kolejna bajka producenta?

• #467 15 Wrz 2007 16:22
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Prosze o trzymanie sie tematu. Nie dosc, ze jest juz niezmiernie rozlegly, to jeszcze nadal padaja pytania o parametry - przeciez sa tematy od parametrow, nie mowiac o uzyciu SZUKAJ...

Piszmy konkretnie na temat, tak, zeby ktos potem mogl cokolwiek odnalezc.

• #468 15 Wrz 2007 21:35
    maras2003
    Poziom 29  

Elo. Mam zamiar w przyszłym tygodniu zakupić zestaw regeneracyjny (właściwie to tylko zawieszenia) do Altus110. Będę kleił tylko niskotonowce. Czy Macie dla mnie jakieś instrukcje/porady co robić a czego nie? (najlepiej takie z własnego doświadczenia). Pozdro

PS. mam jeszcze średniotonowe z altus110, ale jedyny zestaw do regeneracji jest już z membraną... Nie wiem czy sobie z tym poradze... Czy warto zregenerować jeszcze średniaki (na pewno nie będą używane w oryginalnej kolumnie), czy np. kupić jakieś inne (allegro)?

• #469 15 Wrz 2007 22:53
    DJ Max
    Poziom 30  

Jeśli kleisz tylko zawieszenia, użyj do tego butaprenu.
    Na początku usuwasz resztki starego zawieszenia tak z kosza, jak i z membrany - od spodu. Do tego celu konieczny będzie nożyk, rozpuszczalnik - np. aceton (tylko na kosz, jeśli użyjesz też do membrany, niech dokładnie wyschnie, bo nowy klej nie złapie jak trzeba), może się zdarzyć, że będzie potrzebny papier ścierny.
    Przygotuj sobie pierścienie które siedziały na tych głośnikach. Dlaczego? Otóż jak tylko butapren zacznie wsiąkać w piankowe zawieszenie, zacznie ono względnie szybko pęcznieć, i podtrzymanie palcami na obwodzie całego głośnika będzie niemożliwe, dlatego warto przycisnąć je pierścieniem.
    Warto też zwykłym dziurkaczem wykonać dziurki na obwodzie zawieszenia pod śruby/wkręty. Nie jest trudno zrobić je potem, ale ryzyko naderwania zawieszenia jest wtedy większe, poza tym dziurki z dziurkacza lepiej wyglądają.
    Najlepiej posmarować kosz klejem, odczekać 3-5 minut, gdy klej trochę podeschnie, i DOPIERO wtedy zbliżyć zawieszenie - klej nie będzie wsiąkał tak szybko, wszystko spokojnie ustawimy, a jednocześnie będzie już lepiej trzymał, niż świeżo nałożony klej.

Co do średniotonowych - regeneruj śmiało. Pamiętaj tylko, że membranę z cewką skleja się sztywno np. żywicą epoksydową (byle nie przeterminowaną - wtedy nie dość, że nie sklei, jeszcze zacznie powodować dziwne zmiany w materiałach z którymi ma styczność). Dbaj też o to, by nie wpadło nic między cewkę a nabiegunnik.
    Możesz poczekać, aż pojawią się same zawieszenia, a jeśli kupujesz membranę, mam nadzieję, że celulozową.
    Jeśli kupujesz inne głośniki - to raczej tylko Tonsile.

Swoją drogą zastanawia mnie, czemu nie wrócą one do Altusów? To całkiem dobre przetworniki, póki nie zaczniesz przekraczać ich mocy maksymalnej.

• #470 15 Wrz 2007 23:28
    maras2003
    Poziom 29  

No właśnie jest problem, bo mój tata ma zamiar kupić głośniki do altusów 110 (po naprawie wieży można w nie pakować "kase"), a stare będą mu zbędne... Problem w tym, że on chce wydać... MAŁO... nie 120 zł za sztukę tylko ok. 40 :( sam mam jakieś voice krafty, ale az mi sie zal robi tych altusów :( jak go przekonać? znalazłem też regenerowane na allegro- może te będą OK pod względem dzwięku i ceny (90 zł/2szt!) ?

Sorki za OT...

A jak najłatwiej wycentrować membrane (żeby cewka nie ocierała) ? czytałem tutaj że najlepiej skleić "po kropelce" (ale nie kropelki ;) ) z czterech stron i potem, jak wyschnie sprawdzić... czy to dobre rozwiązanie?

• #471 16 Wrz 2007 21:38
    DJ Max
    Poziom 30  

maras2003 napisał:
    No właśnie jest problem, bo mój tata ma zamiar kupić głośniki do altusów 110 (po naprawie wieży można w nie pakować "kase"), a stare będą mu zbędne... Problem w tym, że on chce wydać... MAŁO... nie 120 zł za sztukę tylko ok. 40 :( sam mam jakieś voice krafty, ale az mi sie zal robi tych altusów :( jak go przekonać? znalazłem też regenerowane na allegro- może te będą OK pod względem dzwięku i ceny (90 zł/2szt!) ?

Sorki za OT...

Jeśli ja nie odezwę się w tej sprawie na pw/gg, ty możesz to zrobić - na pewno odpowiem.

maras2003 napisał:
    A jak najłatwiej wycentrować membrane (żeby cewka nie ocierała) ? czytałem tutaj że najlepiej skleić "po kropelce" (ale nie kropelki ;) ) z czterech stron i potem, jak wyschnie sprawdzić... czy to dobre rozwiązanie?

To całkiem dobry sposób, ja jednak robię inaczej. Gdy już wszystko jest oczyszczone i mam zakładać i kleić membranę, zakładam ją na cewkę. Najlepiej, żeby miała nieco luzu, nie wchodziła na wcisk. Otwór można nawet papierem ściernym wielkoziarnistym nieco poszerzyć. Wtedy po prostu membrana opiera się zawieszeniem o kosz. Nakładamy cienką warstwę kleju w okolice membrany i cewki. Grubszej nie ma sensu, gdyż przelałaby się przez szczelinę między membraną a cewką. Gdy ta wyschnie, daję już nieco więcej - ale nie do przesady. Kiedy i ta wyschnie, można kleić zawieszenie do kosza.

Zawieszenie do kosza można też przykleić na początku, w sumie tak będzie łatwiej, byle by mieć pewność, że membrana nie powoduje przechylenia cewki.

Podczas tego klejenia głośnik oczywiście stoi na magnesie, membraną do góry, a między cewką a nabiegunnikiem warto mieć jeszcze jednowarstwową rurkę zwiniętą z papieru 150÷250g/m² - czyli np. kartka z bloku technicznego.

• #472 22 Wrz 2007 22:13
    maras2003
    Poziom 29  

Kupiłem membrany z zawieszeniami ( są jeszcze w drodze :) ) od Pana, który zajmuje sie regeneracją głośników Tonsil... Czytałem że najlepiej rozklejać klej między starą membraną a resztą rozpuszczalnikiem nitro... Czym sie różni Nitro od zwykłego "do farb itp." ?

• #473 06 Paź 2007 10:38
    holsik
    Poziom 9  

Witam ! Mam problem... W kolumnach INFINITY ALPHA 50 nie dziala glosnik wysokotownowy . Tak juz ten sprzet kupilem i nie wiem co z tym zrobic? czy moge w jakis sposob zajrzec do nich ? moze doradzicie na co zwrocic uwage ? czy da rade go jakos naprawic? Moze gdzies bym kupil i zmienil ? niestety tu w anglii jak sprzet jest uszkodzony to sie go wyrzuca, wiec serwisow zadnych nie ma , a jak juz sa to biora kosmiczna kase .
    A i jeszcze jedno... subwoofer rowniez nie dziala :/ swiatelko z tylu sie pali czyli jakis prad tam ma jednak zero dzwieku, tego rowniez postanowilem rozkrecic... zaznaczam ze nie znam sie za duzo na sprzecie, chociaz wiele juz majsterkowalem :) prosze o pomoc bo dziewczyna mi w domu obiadu nie da jak czegos z tym nie zrobie ! ludzie nie dajcie mi glodnym byc :D

• #474 07 Paź 2007 02:40
    Abdulw
    Poziom 11  

Witam wszystkich formowiczów :)
    Od razu przejdę do rzeczy a mianowicie dostałem dziś można powiedzieć w spadku trochę sprzętu audio czyli dwie kolumienki ALTUS 75 i do tego wzmacniacz UNITRA WS 304 S lecz problem polega na tym że cały ten sprzęt przeleżał jakieś 10 lat (jak nie dłużej) i wszystko było 100% sprawne. No właśnie było gdy jeszcze grało ale jak wiadomo czas robi swoje i po latach odpoczynku dostałem to ja w swoje ręce. Wszystko wydawało się OK po zdjęciu maskownicy, lecz szybko okazało się że to tylko złudzenie ponieważ ani sie nie obejrzałem to popękała doszczętnie ta gumka/gąbka wokół membrany szkoda mi strasznie tych głośników bo bardzo sie ciesze że je dostałem i chciałbym aby mi to jeszcze parę lat posłużyło i grało w miarę ładnie.
    Więc moje pytanko jak to teraz zregenerować i czy będzie to trudne dodam że nie miałem nigdy do czynienia z regenerowaniem głośników i jak by ktoś mógł poratować dobrą radą co z tym dalej ? może macie jakieś strony/poradniki gdzie jest pokazane krok po kroku co zrobić jeśli się stanie to co u mnie. Przypuszczam że cała reszta głośnika tzn. magnes, cewka są w porządku. Chodzi tylko o te zawieszenie (obrzeże) membrany.
    Z góry dziękuje za informacje jak i czym to naprawić aby grało to wszystko w miarę ładnie :)
    Pozdrawiam Abdulw ;)

• #475 07 Paź 2007 11:27
    maras2003
    Poziom 29  

Witam. Mam podobny problem, ale z głośnikami od altus 110. Już je rozkleiłem, ale nie wiem czym kleić itd.

DJ MAX pomóż nam :)

• #477 13 Paź 2007 20:46
    DJ Max
    Poziom 30  

Membranę z cewką kleić żywicą epoksydową, ewentualnie poksipolem.
    Zawieszenie do kosza przyklejać na butapren. Parę postów wyżej opisałem to dokładniej.

:arrow: Abdulw - póki jeszcze nie ruszyłeś membran. Najlepiej będzie, jeśli wkleisz tylko nowe zawieszenie górne. należy usunąć resztki starego (nóż + rozpuszczalnik, np. jakiś alkohol, spirytus... ew. papier ścierny), odtłuścić kosz (alkohol) i wkleić zawieszenie z pomocą butaprenu.

Szybko i łatwo, a da to najlepsze efekty w postaci jak najbliższego oryginałowi dźwięku.

Fakt faktem, to nie fabryka, ale bez przesady

• #478 22 Paź 2007 01:06
    R T S
    Poziom 10  

Witam!
    Skonczyłem naprawiać głośnik, tyle nietypowo że Denon a nie Tonsil. To była moja pierwsza taka naprawa. Choć nie mam na razie możliwości dokładnego zmierzenia i porównania charakterystyki tego naprawionego z drugim nie ruszanym głosnikiem to i tak jestem zadowolony z efektu końcowego ponieważ "na ucho" nie wyczułem na razie jakiejkolwiek różnicy w brzmieniu (bez obudowy) dwóch głośników. Przy okazji rozwiało się kilka moich obaw.

Głośnik nabyłem uszkodzony (drugi sprawny). Nie reagował zupełnie na impuls elektryczny i szurał przy nacisku na membranę, tak więc spodziewałem się uszkodzenia cewki.
    Gumowe zawieszenie odkleiło się łatwo. Dolny resor od kosza odklejać się nie chciał bez prucia (kilka sposobów próbowałem), więc go odciąłem jak najbliżej kosza. Po odlutowaniu przewodów zobaczyłem cewkę, która miała odklejone zwoje na dole karkasu, była przerwana w dwóch miejscach i karkas był lekko powgniatany (aluminiowy) na końcu.
    Jako że poza Tonsilami części do innych głośników trudno zdobyć, to nawinąłem sobie luźne zwoje używając lakieru do drewna. Końcówki przerwanego drutu wyczyściłem drobnym papierem ściernym (ziarno #400) i skręciłem razem. Miejsce skręcenia było trochę grubsze niż reszta zwojów więc zgniotłem je cążkami tak że się spłaszczyło i zalakierowałem. Karkas też cążkami prostowałem. Kosz oczyściłem a scięty fragment resora zastąpiłem wyciętym z podobnego płótna i usztywnionym lakierem do drewna. Na szczęście ten zewnętrzny krąg resora pracuje najmniej przy drganiu membrany. W środek szczeliny w koszu włożyłem zwinięty w rulon kawałek papieru po nim wsunąłem membranę (zdjęta kopułka osłaniająca) na rdzeń tak że cewka nigdzie nie ocierała. Następnie przykleiłem butaprenem resor dolny i górny do kosza. Najpierw w czterech miejscach sam dół i sprawdzałem (wyjmując karteczkę ze środka) czy nie ociera przy nacisku. Tak samo góra. Po wyschnięciu i sprawdzeniu podkleiłem pozostałe miejsca (w czasie klejenia karteczka byla włożona). Na koniec po dokładnym sprawdzeniu i podłączeniu głośnika przykleiłem kopułkę i przylutowałem przewody. Bardzo satysfakcjonujące doświadczenie.

Przy okazji - nie znam mocy tego głośnika pytałem już tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic851564.html ale nie ma na razie odp. więc gdyby ktoś znał to będę wdzięczny za informację lub inne parametry.

• #479 25 Paź 2007 20:22
    DJ Max
    Poziom 30  

Chciałbym i ja zadać pytanie.

Dostałem głośniki samochodowe do regeneracji, jakieś 16cm badziewne kenwood. Nie byłoby problemu, gdyby nie takie plastikowe coś, te niby średnio- i wysokotonowe pierdoły. Siedzi to, ni tego odkręcić, ni odkleić, ni urwać, a póki siedzi to nawet nie założę nowej membrany.

Jak to coś zdjąć?

• #480 25 Paź 2007 21:02
    maras2003
    Poziom 29  

Wiem o co Ci chodzi, niestety nie potrafię pomóc... Może spróbuj odkleić membranę od cewki i zobacz co sie da z tym zrobić...