Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

logger temperatury

20 Lut 2004 23:18 8628 34
  • Poziom 14  
    Mam prozbe czy ktos moze wie ja skonstruowac loger temperatury (miezy temperature co minute conajmniej 24H i sprawdzam na komputeze wykres temperatury} Jak byktos miel gotowy zestew albo gdzie kupic mozna takie ustrojstwo
    z powazaniem
    camco
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    To raczej należy samemu zbudować. Jaka rozdzielczość jest Ci potrzebna?
    Jakby co, mogę pomóc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    rodzielczos 1albo 2 stopnie
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Konkretnie chcesz mierzyć w komorze chłodniczej, czy w zamrażalniku? Rozdzielczość nie problem. Wyniki co minutę w przeciągu 24h, też nie problem. Zaledwie 1440 wyników. Wystarczy np. 24C16 na wyniki i potem transmisja do PC'ta. Można to zrobić w prosty sposób - np. mikrokontroler ST lub PIC (mają wewnętrzny ADC) lub 89C2051 z PCF8591 (wtedy są 4 kanały pomiarowe) lub AVR'ka (wybór spory). Zależy ile ma to kosztować i do czego Ci potrzebne (zabawa, praca dyplomowa, coś innego).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Nemo napisał:
    Konkretnie chcesz mierzyć w komorze chłodniczej, czy w zamrażalniku? Rozdzielczość nie problem. Wyniki co minutę w przeciągu 24h, też nie problem. Zaledwie 1440 wyników. Wystarczy np. 24C16 na wyniki i potem transmisja do PC'ta. Można to zrobić w prosty sposób - np. mikrokontroler ST lub PIC (mają wewnętrzny ADC) lub 89C2051 z PCF8591 (wtedy są 4 kanały pomiarowe) lub AVR'ka (wybór spory). Zależy ile ma to kosztować i do czego Ci potrzebne (zabawa, praca dyplomowa, coś innego).
    Pozdrawiam.

Jest tylko jedno ale, uC i pamięć musi być w innym miejscu niż czujnik temperatury... AVR i 24C16 przy -30 raczej mogą się buntować.
  • Poziom 42  
    Tdv napisał:
    Jest tylko jedno ale, uC i pamięć musi być w innym miejscu niż czujnik temperatury... AVR i 24C16 przy -30 raczej mogą się buntować.
    Trzeba kupić w wersji przemysłowej, na przykład PIC16F84 wytrzymuje -40*C do +85*C lub ew w wersji rozszerzonej -40*C do +125*C. (w wersji 'komercyjnej' tylko od 0 *C do 70*C) Zapewne pamięci eeprom oraz procesory innych firm też mają podobne wersje.
  • Poziom 31  
    Nie zdecydowałbym się na umieszczenie takiego urządzenia w lodówce, po co? Wewnątrz jest tylko czujnik na cienkich przewodach, albo takich tasiemkach elastycznych. Nie będą one przeszkadzać podczas zamykania drzwi od lodówki. Poza tym problem zasilania. Cokolwiek wewnątrz będzie niepotrzebnie ogrzewało powietrze w lodówce. Logiczne zatem, aby było na zewnątrz, a w środku tylko to, co niezbędne.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    dziekuje za wsparcie ale potrzebne mi to do pracy w chlodnictwie zakraz nie musi bys tali wysoki mozebyc do 20C A jezelji chodzi o koszta widomo ze nie chcial wydwac za duzo tylko chcial sie zorientowac czy to jest mozliwe i warte zachodu iuzarzenie bylo bezawaryjne jak by byl gotowy zestaw i trzebabylo tylko zmatowac to by bylo fajnie zakras -30do 20
    camco
  • Poziom 31  
    Gotowy zestaw... będzie problem. Gotowe termometry tak, ale z rejestratorem nie widziałem. Szczególnie do takiej ilości pomiarów, jak piszesz. Trzeba raczej zrobić coś samemu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    A te 'nowe' układy dallasa ibutton, następca serii termochron, to nie da się ich zastosować?
  • Poziom 31  
    Można, można, ale taniej chyba zrobić coś innego. Z postów z Elektrody wynika, że te scalaki kosztują około 100PLN. Sporo. Taki rejestrator można opędzić w połowie kosztów.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Coś takiego czego szukasz produkuje firma LAB-EL. Poszukaj w internecie. Cały rejestrator miesci się w obudowie od pilota od alarmu samochodowego.
    Może być tylko jeden problem - cena chyba powyżej 200 zł.
  • Poziom 31  
    :arrow: camco: Jeśli szukasz czegoś takiego, to w ofercie AVT jest kit za 62 PLN z przetwornikiem podłączanym do LPT o podobnych parametrach. Może ma nieco mniejszą szybkość samplowania, ale chyba jest godny uwagi.
    Myślałem, że chodzi Ci o autonomiczne urządzenie podłączane czasami do PC w celu przesłania danych. Oba powyższe układy wymagają postawienia komputera w pobliżu mierzonego układu. Pamiętaj o tym.

Cytat:
    No batteries are required as it is powered from the computer's parallel port.

Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Nemo napisał:
    Z postów z Elektrody wynika, że te scalaki kosztują około 100PLN. Sporo. Taki rejestrator można opędzić w połowie kosztów.
    Racja, ale dla firmy to może być lepsze, produkt jest gotowy z półki od zaraz i nie wymaga testowania.
  • Poziom 14  
    dzieki za wsparcia
    ja jeszcze znalazlem ten 4 kanalowy czujnik kosztuje prawdopodobnie 35$ US napisane jest jak to zrobic jak sie ma czesci i checi do zronienia bardzo interasujaca strona wysyla gotowe zestawy do skladania ale to nie jest bo trzeba miec ze soba komputer do tejestrowania temperatury chyba ze znajde na smietniku starego laptop wtedy co innego pelny szpan
    http://www.electronickits.com/kit/complete/meas/ck110.htm

ps od poniedzialku jak otworza sklepy zaczne dzwoni i pytac o ceny
    camco
  • Poziom 14  
    sam loger kosztuje 200zl ale razem program i przystawki pani zaspiewal mi 650zl
  • Poziom 31  
    Czyli jednak taniej będzie skrorzystać z zaproponowanych wcześniej rozwiązań. iButton'y zaproponowane przez Elektryka będą chyba najszybsze i najprostsze w realizacji.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam na polibudzie przedmiot mikroinformatyka i zadano nam projekty. Nie orientuje sie biegle w tematyce mikroprockow wiec prosze o pomoc.

Musze zrobic czujnik temperatury z wyswietlaczem i z mozliwoscia zapisu danych do zewnetrznej pamieci. Pamiec powinna byc na tyle duza aby pozwolila zapisywac dane przez np. miesiac co 1 minute. Ma byc tez mozliwosc wyslania danych przez RS'a do kompa.

I teraz pytania: Jakiego procka najlepiej uzyc (w gre wchodzi AVR lub '51)
    Jakiego czujnika temperatury (lm ? dallas? i czy komunikacja miedzy nimi a mikroprockiem najlepiej by byla cyfrowa czy analogowa)
    Jaka pamiec
    jaki wyswietlacz i ew sterownik do wyswietlacza.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witaj
    - jesli chodzi o procka to propnuje ATMEGA16 koszt kolo 30 zl

- jesli chodzi o pamiec to zapewne FLASH np AT45DB08 lub AT45DB16 (8Mb lub 16 Mb ) koszt ok 20 zl

-jak chodzi o czujnik to zalezy czy ma rejestrowac szybkie zmiany temperatury, jaki zakres temperatur, jak daleko oddalony od ukladu itp. (czujmiki DALLAS najlatwiej obsluzyc ale sa dosc wolne natomiast lm wymagaja dodatkowych ukadow analogowych )

- wyswietlacz nailepiej 16x2 lub 16x1 ze sterownikiem HITACHI HD44100
  • Poziom 34  
    proponuję:
    atmel 2051 za 4zł masz rs +dorobić procedurkę i2c
    lm35 4,5zł
    pcf8591 A/C 12zł
    pamięć at24C512 ok 7zł w zupełności wystarczy 60x24x30x8bitów nie wiem po co 16MB
    wyświetlacz 2x16 23zł
  • Poziom 12  
    Zgadzam się z Akulom ;) , 89C2051 wystarczy, no ale (wtrącając swoje trzy grosze) ja bym dał czujnik LM75(dokładny), albo DS1621(zajebiście dokładny) - koszt 22zł. ale odpada nam PCF8591, cała analogówka, no i będzie gadać na tym samym drucie co pamięć 24C512itp. Czuniki temp. 1wire też są git - jak kto woli ;) Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Kiedys zrobilem termometr na c520d i lm35. Do tego dodalem 89c2051 i 24c128. Przetwornik C520d zapewnia wyswietlanie na 7 segm a 89c2051 zapamietywanie temp co okreslony czas i komunikacje z kompem.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    a po co LCD- taniej na LEDach, co do czujnika wybrał bym cos z dallasa- jego koszt to (niecałe) 20zł - DS1820 jeśli chcemy miec dokładność 1st, DS18b20 jesli dokłądność ma być żedu 0,1st
    z 1820 też ożna takie parametry osiągnoć jednak trzeba się o wiele wiecej napocić a i tak będzie to nieco okłamane.
    co do procka to wydaje mi się ze nawet 1051 wystarczy... warunek: program musi byc napisany w asemblerze :)
  • Poziom 22  
    Jeśli to ma być projekt to pewnie będziesz też musiał coś o tym napisać a tutaj im więcej tym lepiej. Ja bym dał AVR'a (np. Atmega8 ), bo mają przetworniki a/c a pomiar bym zrobił właśnie czujnikiem z wyjściem analogowym np LM35. Pamięć na I2C, tak jak proponują koledzy i jakiś wyświetlacz 2x16 znaków. Do tego RS232 i masz załatwione wszystko. Najlepiej to oprogramować w jakimś basicu czy pascalu, bo to chyba najszybsze rozwiązanie, chyba że masz jakieś założenia od prowadzącego. Ja co prawda robiłem kiedyś coś takiego na '51 i w asemblerze ale mnie czas nie gonił, a pewnie poza projektem masz na uczelni inne rzeczy do zrobienia.
  • Poziom 14  
    bardzie interesuje zrobienie domowym sposobem ale nie wiem czyto jest mozliwe ale teoretycznie moze ale praktycznie ale moze ktos ma nato sposob wiadomo to wysza technologia nie jest lutowanie ukladow analogowych wszystko rozbija sie o cene i to jest bardzo droga zabawka nie ma tyle klijentow aby uzywac ten loger ale moze ktos podkatrzyl czy to jest mozliwe
    camco
  • Poziom 18  
    Cześć. Ja mam podobny problem. Obmyśliłem sobie co prawda jak to wszystko rozwiązać, ale jestem za cienki zeby teorię przełożyć na praktykę. najprościej mówiąc, chodzi o stworzenie dwukierunkowej komunikacji pomiędzy pc a zespołem urządzeń zewnętrznych takich jak np elektroniczny termometr, wiatromierz, kilkanaście czujników (na wejsciu do pc), i urządzeń wykonawczych na wyjściu - jakieś proste przekaźniki, i jedno urządzenie sterowane komendami z PC'ta. dane pochodzące z tych urządzeń, mają być zapisywane na dysku PC'ta co 3 minuty.
    to teoria. w praktyce można to chyba rozwiązać za pomocą multiplexera, jeśli sie nie mylę i ew.dekoderów na wejściu do urządzenia odbierającego komendy.do sterowania częstotliwością układu, użyć można linii "strobe" na łączu LPT.
    co o tym myślicie? czy jest ktos kto byłby w stanie mi pomóc, albo choćby doradzić mi w jakim kierunku mam iść?
    pozdrawaim
  • Poziom 10  
    Według mnie 51 odpadaja ze wzgledu na brak przynajmniej w tych co proponujecie watchdoga(miesiac archiwizacji temperatury) - wiec zostaja nam male avr - bo duze nie potrzebne- najlepiej z a/d i podpiac do tego lm35 - chyba bedzie najtaniej i najbardziej bezawaryjnie.
  • Poziom 42  
    DmZ napisał:
    Obmyśliłem sobie co prawda jak to wszystko rozwiązać, ale jestem za cienki zeby teorię przełożyć na praktykę. najprościej mówiąc, chodzi o stworzenie dwukierunkowej komunikacji pomiędzy pc a zespołem urządzeń zewnętrznych takich jak np elektroniczny termometr, wiatromierz, kilkanaście czujników (na wejsciu do pc), i urządzeń wykonawczych na wyjściu - jakieś proste przekaźniki, i jedno urządzenie sterowane komendami z PC'ta. dane pochodzące z tych urządzeń, mają być zapisywane na dysku PC'ta co 3 minuty.
    Kup odpowiednie scalaki na 1wire, troche będzie kosztowało, za to uprości do minimum konstrukcje całego projektu.