Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie - Technics ST-600L

19 Sty 2002 12:41 11128 6
 • Poziom 11  
  Tuner pracuje na dolnym pa¶mie.
  Czy jest możliwo¶ć przestawienia pracy na górne pasmo bez wymiany procesorka /może jaka¶ zworka?/. Bardzo proszę o pomoc
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemy¶le dzi¶ i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 33  
  Serwis Elektroniki 1/2000.Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Czy mógłbym poprosić o krótki opis, nie posiadam tego numeru.

  Z góry serdecznie dziękuję
 • Poziom 33  
  Tuner ST600L zawiera takie same układy scalone, procesor sterujący i głowicę, jak tuner ST610L. Przeróbka tunera będzie polegała na zmianie częstotliwości rezonatora kwarcowego w układzie syntezy dla zakresu FM na taką, przy której głowica UKF fabrycznie zestrojona na pasmo 65.5÷74MHz, po przestrojeniu pokryje pasmo ~93÷107MHz. Tuner nadal będzie wyświetlał częstotliwości dolnego zakresu UKF, ale będzie odbierał górny zakres.

  Uwaga: Tunery ST600L i ST610L można również przestroić za pomocą konwertera wyposażonego w przełącznik dwóch kwarców:
  · 34MHz - odbiór pasma 98 ÷ 108MHz,
  · 24MHz - odbiór pasma 88 ÷ 98MHz.
  Jest to możliwe, gdyż tunery te odbierają nietypowe pasmo 64 ÷ 74MHz. Rozwiązanie to polecam osobom, którym nie przeszkadza konieczność przełączania podpasm, a ponadto nie chcą ingerować w układ tunera.

  Zmiany wewnątrz tunera
  Po zdjęciu górnej pokrywy, wewnątrz obudowy tunera zobaczymy tylko dwie płytki:
  · płytę główną tunera z zasilaczem, torem radiowym AM/FM, głowicą UKF RAL0005 oraz z mikroprocesorem i wyświetlaczem fluorescencyjnym,
  · płytkę ze wskaźnikami LED i przyciskami klawiatury.
  Zmiany wewnątrz tunera ograniczą się do płyty głównej tunera i głowicy UKF. Aby uzyskać dostęp do spodniej części płyty tunera należy odkręcić wkręty mocujące:
  · płytę główną i płytę czołową tunera do dna,
  · gniazda do ścianki tylnej.
  Po odkręceniu wkrętów mocujących należy wyjąć płytę główną tunera razem z płytą czołową. Ścisłe powiązanie konstrukcyjne tych dwóch elementów znacznie upraszcza serwis i przeróbkę tunera. Po zmierzeniu napięć przestrajania dla skrajnych częstotliwości zakresu FM (64 i 74MHz) i AM w punktach pokazanych na rysunku 3 (FM - wypr. 5 głowicy, AM - kondensator C222), można przystąpić do przestrojenia tunera w sposób podany dla tunera ST610L.

  Uwaga: Aby zdjąć pokrywkę z głowicy UKF należy podgrzać lutownicą wypusty ekranu wlutowane w płytę główną i przechylić głowicę w stronę transformatora sieciowego.

  Teraz wykonać następujące zmiany, zgodnie z rysunkiem 3:
  1. Wylutować rezonator kwarcowy X101 - 7.2MHz.
  2. Zamocować na płytce przekaźnik (wyprowadzeniami do góry) podłączając do niego napięcie włączające zakres FM - rezystor R237 oraz masę - otwór w płytce po prawej stronie przekaźnika.
  3. Połączyć wyjście przekaźnika z otworem na płytce po rezonatorze X101.
  4. Zamocować na płytce, nad układem syntezy IC101 - LM7001, dwa rezonatory kwarcowe: 7.2MHz i 10MHz łącząc je odpowiednio z przekaźnikiem.
  Po wykonaniu zmian należy sprawdzić prawidłowość pracy tunera na zakresach AM i napięcie przestrajania dla zakresu FM. Najpierw należy sprawdzić czy napięcia przestrajania na zakresach fal średnich i długich (kondensator C222) zawierają się w tych samych zakresach co poprzednio zmierzone. Następnie możemy sprawdzić odbiór wcześniej zaprogramowanych stacji na tych zakresach. Dla zakresu FM należy sprawdzić czy napięcie przestrajania ma wartość rzędu 13.5V (głowica UKF nie jest jeszcze przestrojona).

  Przestrojenie głowicy UKF
  Głowicę UKF przestrajamy zgodnie z opisem i uwagami podanymi dla tunera ST610L. Dla ułatwienia pomiarów i serwisu tunerów firmy Technics na rys.4 pokazano schemat blokowy i aplikację wzmacniacza p.cz. FM i tunera AM - AN7273W.
 • Poziom 11  
  Jeszcze raz serdeczne podziękowania
 • Poziom 23  
  mógłbym prosić o dodanie rysunków?
  Z góry dzięki