Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór diod zabezpieczajacych i kondensatora do MPC17531A

29 Lip 2008 15:28 1542 11
 • Poziom 12  
  Witam
  Buduje właśnie swojego pierwszego robota. Mam jednak problem z doborem elementów do układu MPC17531A (podwójny h-bridge). Dokumentacja.

  Nie ma on niestety diod zabezpieczających na wyjściach, takich jak np. w 293d. Nie bardzo wiem jaki konkretny model diody powinienem tam wstawić (po cztery na kanał). I to moje pierwsze pytanie.
  Drugie dotyczy kondensatora pomiędzy masą a napięciem zasilania silników. W dokumentacji (strona 11) piszą że trzeba go wstawić (dioda zenera odpada), nie wiem jednak nawet jakiego rzędu powinna być jego pojemność. Czy to ma być standardowy odsprzęgający np. 100nF, czy jakiś elektrolit?

  Jeśli chodzi o silniki to są to HL149 na 6V. Pobierają średnio około 200mA, a przy maksymalnym obciążeniu do 350mA.
  Całość jest zasilana dwoma stabilizatorami impulsowymi MAX5035. Jeden do części logicznej (3,3V), Drugi regulowany (5V-7V). Oba są w standardowej dla siebie konfiguracji zgodnej z dokumentacją.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 14  
  Z tego co mi wiadomo to diody powinny być szybkie a kondensator małej pojemności na ogół daje sie ceramiczne więc myśle że około 100 n możliwe że mniej w każdym razie 0.33 uF to daje się do silników prądu przemiennego (odkurzacze) żeby zakłóceń
  w sieci nie było.

  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Dzięki za odpowiedź. Kondensator pewnie wstawię 100nF, ale nadal nie jestem pewny co do diod. Może wystarczą zwykłe 1N4148? Wydaje się szybka bo trr = 4ns, ale ma prąd mały(0,2A). Niestety nie znam się za dobrze na tym. Zależy mi też na tym żeby były w jak najmniejszej obudowie (smd nie wchodzi w grę).

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Zastosuj szybkie diody Schottky'ego, polecam 1N5822, ewentualnie mniejsze 1N5819. Z praktyki mogę powiedzieć że 1N4148 szły z dymem jedna za drugą w tej roli ;)

  Inna kwestia że im mniejsze napięcie tracone na diodzie tym mniej energii traconej ogólnie, to dodatkowa zaleta diod Schottky.
 • Poziom 12  
  Dzięki za odpowiedź. Diody wezmę 1N5819, bo te większe nie byłbym raczej wstanie upchnąć na płytce, ale wydaje mi się że 1A powinien wystarczyć. Już biorę się do projektowania PCB :)

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  Ja mam takie małe pytanie, bezpośrednio nie związane z tematem :P

  Dlaczego akurat takiego układu używasz jako mostka h? To znaczy, dlaczego nie l293d? No i gdzie go można dostać w Polsce, a może jest dostepny w jakiś samplach? Bo googlując na stronach Polskich to nic nie znalazłem, a na elektrodzie tylko post z 2006 roku bez odpowiedzi, z podobnym zapytaniem co moje :P
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  to jak z jego dostępnością? :P Jakaś firma ma go w samplach?
 • Poziom 12  
  lord_dagoth napisał:
  Dlaczego akurat takiego układu używasz jako mostka h? To znaczy, dlaczego nie l293d? No i gdzie go można dostać w Polsce, a może jest dostepny w jakiś samplach?


  Myśle że albertb odpowiedział już na pytanie. Dodam że mi najbardziej zależało na 3V logice i niskim spadku napięć na wyjściach. Dzięki wbudowanej przetwornicy napięcia układ jest w stanie to zapewnić.

  Producent bez problemów wysyła sample (chyba po 5 szt. max w jednym zamówieniu)

  Są też wady:
  - bardzo mała obudowa, co z moim sprzętem i doświadczeniem bardzo utrudnia lutowanie
  - jako że sterownik jest przystosowany do obsługi 2 fazowego silnika krokowego ma jedno wejście enable, wspólne dla obu kanałów. ja sobie z tym poradziłem poprzez przepuszczenie sygnałów sterujących przez bramki NAND (74HC00).

  albertb napisał:
  MPC17531A ma te diody - Spojrzyj na schemat na stronie 2 podanego przez Ciebie DS.
  Gdyby nie miał, lub jeśli koniecznie chcesz zastosować to reguła jest taka, że prąd diody powinien być taki sam jak prąd przewodzenia


  Faktycznie, moje niedopatrzenie. BTW, co rozumiesz przez prąd przewodzenia?

  albertb napisał:
  Co do kondensatora daj jak największy o jak najmniejszej rezystancji szeregowej, jak najbliżej wyprowadzeń.


  A jaki typ kondensatora spełnia te wymagania? Może być np. 47uF elektrolit? A może jakiś mniejszy tantalowy? Problem w tym że nie znam się na tych sprawach i nie wiem nawet jakiego rzędu powinna to być pojemność.
 • Użytkownik usunął konto