Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja szumu, błędu A/C, Przetwarzanie sygnału.

29 Lip 2008 18:34 1718 5
  • Poziom 20  
    Witam, próbuje za symulować, błędy powstające w przetworniku A/C, jak i szumy wynikające z czynników zewnętrznych.

// aby następnie badać ten sygnał i jak wpływają błędy na sygnał, a przede wszystkim na widmo sygnału.

Problem jest w tym, aby za symulować i sklasyfikować błędy, jak powstawaj (przyczyna, skutek, ~ wartość).

już mam:
    - dodatkowa składowa stała.
    - szum pochodzenia bliżej nie określonego, w wartości dowolnej nie większej niż pewien % amplitudy sygnału.

chcę dopisać:
    - błąd wynikający z stabilnego, ale błędnego źródła odniesienia. ( np. bateryjka się wyczerpuje ).

chce dopisać, ale nie wiem jaką wartość przyjąć szumu:
    - błąd wynikający z temperatury, ale nie wiem jak się zachowuje przetwornik w takiej sytuacji.
    - błąd wynikający z podkręcenia przetwornika, w jaki sposób jest nie dokładny?
    - innego rodzaje szumu ? czy czynniki wpływające na przejście z sygnału analogowego na cyfrowy i czynniki wpływające na sygnał analogowy przed próbkowaniem i mniej więcej jak one wpływają na sygnał.

Oczywiście błąd wynikający z częstotliwości próbkowania (jak się nie mylę tw. Shannona) jest na pierwszym planie, i w moim programie można to bardzo dobrze zobaczyć, ale to nie jest tematem problemu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Zachowanie się przetwornika pod wpływem temperatury, czy przetaktowania zależy od typu i konstrukcji tego przetwornika...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    riddyk napisał:
    no dobrze, ale są jakieś typowe zachowania ?

Jeżeli chodzi o temperaturę, to każdy przyzwoity przetwornik A/C jest skompensowany i nie powinien zdradzać niepokojących zachowań. Tempreatura będzie wpływała na część analogową i może np. zmieniać wzmocnienie przedwzmacniacza czy napięcia referencyjne. Ale to powinno być skompensowane przez konstruktorów. Przetaktowanie natomiast tu jest wiele możliwości. Przetworniki bezpośrednie na przykład mają czas ustalania się wyjść komparatorów, jak będziesz czytał za szybko, to możesz mieć losowo błędne bity. Przetwornik z sukcesywną aproksymacją może gubić bity w bardziej wyrafinowany sposób, może się nie wyrabiać zarówno komparator jak i przetwornik C/A w pętli sprzężenia... Nie wiem jak to "ogólnie" zasymulować...
  • Pomocny post
    Specjalista techniki cyfrowej
    Błędy przy przetaktowaniu to przede wszystkim wina komparatora, przetworniki C/A są z reguły dużo szybsze.
    Jedynym sposobem określenia tych błędów jest symulacja zachowania komparatora i sposobu przełączania SAR. Ewentualne wzbogacenie tego o wpływ przetwornika C/A jest już względnie proste, bo trzeba tylko dodać opóźnienie zapisu wartości i ograniczyć mu pasmo przenoszenia.
    Typowym zachowaniem przy przetaktowaniu jest szum w okolicy mierzonej wartości (np. przy pomiarze 10000000 może skakać od 01111111 do 10000001). Przyczyna jest taka, że jest mała różnica między napięciem mierzonym a napięciem z przetwornika C/A, przez co znacznie wydłuża się czas reakcji komparatora.
    Komparator będzie tutaj najtrudniejszy do zasymulowania, chyba że znajdziesz gdzieś taki, dla którego podana jest zależność czasu ustalania stanu wyjściowego od różnicy napięć na wejściu. Przypuszczam, że jest to jakaś prosta funkcja (liniowa, kwadratowa, a może wykładnicza) ograniczona przez pasmo przenoszenia. Można by właściwie przyjąć takie założenie upraszczające, że czas przełączania jest odwrotnie proporcjonalny do różnicy napięć i ograniczyć pasmo. Z danych przetwornika i tak nie wyciągniesz tych informacji, bo praktycznie nigdy nie są podawane parametry wbudowanego komparatora.
  • Poziom 20  
    Po dużo głębszym zastanowieniu się jest to temat na doktoryzację.

Spróbuję się coś dowiedzieć od promotora ( bo akurat tego ode mnie nie wymaga ).

Pomyślę nad jakąś pseudo pseudo losową zwiększania bądź zmieniania wartości badanego sygnału.