Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony KV29LS35K (Ch. FE2) - strzępienie obrazu

29 Lip 2008 19:06 2254 6
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    Kolejny TV, który daje mi popalić. Trafił do mnie z padniętym BU w linii. Po wymianie i poprawieniu lutów w układzie, odpalił. Procesor ocalał. Prawdopodobnie przyczyną padnięcia tranzystora były właśnie luty. Problemem jest natomiast strzępienie obrazu. Nie strzępi na całym ekranie, tylko na jasnych fragmentach. Przestaje strzępić gdy mocno zmniejszę kontrast, lub samoczynnie, losowo.
    Widziałem parę razy takie zjawisko (bardzo charakterystyczne) i zawsze przyczyną był układ anody kineskopu - albo sam kineskop, albo blok WN w trafie (podobno przerywają połączenia wewnątrz powielacza). Nie chcę pakować się w koszty z trafem, jeśli okaże się, że to kineskop. Z drugiej strony, naczytałem się dużo o trafach w tym chassis i wiem jak awaryjne potrafią być. Co tu obstawiać? Spotkał się ktoś z takim uszkodzeniem w tym TV?

Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Witam wygląda na trafo wn ,powielacz w nim leży.Zmieniając kontras zmieniasz równocześnie prąd kineskopu i powielacz tego nie wytrzymóje jest taki wtedy własnie objaw.
    No wygląda to jednak na trafo. :-(
  • Poziom 16  
    Cos ostatie lata trafa w Sony bardzo zawodzą i są ogromne koszty napraw w zwiazku z powikłaniami procesory itd.Kiedys to byly trafa w Sonyna samym końcu diagnozy a dziś szkoda pisać.
    mietostasiek2 napisał:
    Witam wygląda na trafo wn ,powielacz w nim leży.Zmieniając kontras zmieniasz równocześnie prąd kineskopu i powielacz tego nie wytrzymóje jest taki wtedy własnie objaw.

Wiem o tym doskonale. Tyle, że identyczny objaw może dawać przerywające doprowadzenie anody w kineskopie - miałem takie przypadki. Dlatego właśnie wolałem zapytać na forum przed zakupem nowego trafa.

Szczerze mówiąc, również bardziej podejrzewałem powielacz. Porozmawiam z klientem i zobaczymy. Jeśli zdecyduje się na wymianę, to oczywiście poinformuję o efektach.

Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

P.S. mam jeszcze pytanie dotyczące przeróbki w układzie sterowania BU. Wyczytałem, że należy wstawić R550 10R/2W. Czy to na pewno taka wartość? W.g. schematu siedzi tam 10k/2W - to dość "ostra" modyfikacja.
    Osobiście testowałem tą przeróbkę z 10 ohm. Działa. Co do trafa to nie polecam chinola taniego, mam już dwa takie braki kupione działaja niby ale szkoda gadać, to powroty, to wymiary obrazu nie takie.
  • Poziom 16  
    Witam przy słabym (utleninej końcówce) doprowadzeniu z tafa do anody kineskopu w TV Sony kolego ogryz wydobywa się ozon i czuć go pozatym słychać w głośnikach i djagnoza jest dziecinnie prosta wystarczy zaciemnić pomieszczenie w którym stoi TV .W opisanej sytuacji jaką masz przychodzi odpowiedz sama- diody( lub pojemności) w powielaczu i niema się nadczym zastanawiać naprawde.