
Niedawno wykonałem prosty sterownik wentylatora łazienkowego na miejsce starego zepsutego. Założenia są dosyć proste:
- układ ma wykryć dłuższy czas świecenia światła ok. 1,5 - 2 min. i załączyć wentylator
- następnie od momentu wyłączenia pracować jeszcze kolejnych 10 minut
- gdy czas pobytu (świecenie światła) w toalecie wynosi poniżej określonego czasu układ nie ma wszczynać żadnych działań
- zasilanie ma się odbywać bez transformatora za pośrednictwem prostego zasilacza
- całość ma być zmontowana na płytce 8cm x 2cm z dziurą w środku o śr. 6mm
Tak się składa że pomieszczenie gdzie znajduje się umywalka i toaleta jest małe, w środku kondygnacji, więc dociera do niego bardzo mało światła i pobytowi z zamkniętymi drzwiami zawsze towarzyszy zapalone światło.
Sercem układu jest prosty i tani mikrokontroler ATtiny2313 zasilany z zasilacza zbudowanego na podstawie kondensatora ograniczającego płynący prąd, kilku diod, rezystora i kondensatora elektrolitycznego. Za stabilizację jest odpowiedzialna dioda zenera i wspomniany powyżej kondensator 100uF.
Do układu jest jeszcze doprowadzona faza pochodząca z wyłącznika światła. Tutaj układ ograniczający napięcie na bezpieczne dla mikroprocesora wygląda podobnie tylko zamiast kondensatora zostały użyte rezystory (dwa zważywszy na maksymalne napięcie pracy oporników).
Układy zasilające są dosyć proste nie muszę chyba tłumaczyć ich działania, lepiej zrobić prostownik pełnookresowy jednakże miałem mało miejsca na płytce, a oba zasilacze muszą mieć takie same prostowniki. Wspomnę tylko o maksymalnej wydolności prądowej takiego zasilacza (PRZY UŻYCIU PROSTOWNIKA PEŁNOOKRESOWEGO) względnie do pojemności kondensatora:
- 220n - 13mA
- 470n - 27mA
- 1u - 57mA
Oczywiście są to parametry przybliżone.
Trzeba pamiętać że powinien to być kondensator polipropylenowy KMP (MKP) na napięcie 400V lub poliestrowy MKSE (MKT) na napięcie 630V, może oczywiście być inny pamiętać należy jednak o specyfikacjach jakie powinien posiadać. Inną ważną kwestią jest to że zasilacz NIE JEST ODSEPAROWANY GALWANICZNIE od sieci elektroenergetycznej, więc nie nadaje się do wszystkich konstrukcji. Nie zapominajmy również o wysokim napięciu groźnym dla życia.
W moim wypadku prąd zasilania nie jest duży: mikrokontroler pobiera kilka miliamper a optotriak 10mA (MOC3061 15mA a MOC3063 5mA), oczywiście można powyłączać niepotrzebne peryferia mikroprocesora i wprowadzać go w stan iddle (pobierałby może do 2mA prądu), ale zważywszy na zapas mocy na jaki sobie pozwoliłem nie ma takiej konieczności.
Optotriak z triakiem pracuje w podstawowej konfiguracji (ciekawych odsyłam do katalogu).


Proszę zapoznać się z zasadami zamieszczania zdjęć!!
Zdjęcie na początku poprawiłem. Proszę tak zrobić z pozostałymi.
androot
Poniżej schemat i płytka w Eagle oraz listing (BASCOM AVR).
UWAGA! W układzie występują wysokie, niebezpieczne dla życia napięcia!
Cool? Ranking DIY