Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty sterownik wentylatora

MaThiR 29 Jul 2008 19:10 13039 5
Altium Designer Computer Controls
 • Prosty sterownik wentylatora

  Niedawno wykonałem prosty sterownik wentylatora łazienkowego na miejsce starego zepsutego. Założenia są dosyć proste:
  - układ ma wykryć dłuższy czas świecenia światła ok. 1,5 - 2 min. i załączyć wentylator
  - następnie od momentu wyłączenia pracować jeszcze kolejnych 10 minut
  - gdy czas pobytu (świecenie światła) w toalecie wynosi poniżej określonego czasu układ nie ma wszczynać żadnych działań
  - zasilanie ma się odbywać bez transformatora za pośrednictwem prostego zasilacza
  - całość ma być zmontowana na płytce 8cm x 2cm z dziurą w środku o śr. 6mm

  Tak się składa że pomieszczenie gdzie znajduje się umywalka i toaleta jest małe, w środku kondygnacji, więc dociera do niego bardzo mało światła i pobytowi z zamkniętymi drzwiami zawsze towarzyszy zapalone światło.

  Sercem układu jest prosty i tani mikrokontroler ATtiny2313 zasilany z zasilacza zbudowanego na podstawie kondensatora ograniczającego płynący prąd, kilku diod, rezystora i kondensatora elektrolitycznego. Za stabilizację jest odpowiedzialna dioda zenera i wspomniany powyżej kondensator 100uF.

  Do układu jest jeszcze doprowadzona faza pochodząca z wyłącznika światła. Tutaj układ ograniczający napięcie na bezpieczne dla mikroprocesora wygląda podobnie tylko zamiast kondensatora zostały użyte rezystory (dwa zważywszy na maksymalne napięcie pracy oporników).

  Układy zasilające są dosyć proste nie muszę chyba tłumaczyć ich działania, lepiej zrobić prostownik pełnookresowy jednakże miałem mało miejsca na płytce, a oba zasilacze muszą mieć takie same prostowniki. Wspomnę tylko o maksymalnej wydolności prądowej takiego zasilacza (PRZY UŻYCIU PROSTOWNIKA PEŁNOOKRESOWEGO) względnie do pojemności kondensatora:
  - 220n - 13mA
  - 470n - 27mA
  - 1u - 57mA
  Oczywiście są to parametry przybliżone.

  Trzeba pamiętać że powinien to być kondensator polipropylenowy KMP (MKP) na napięcie 400V lub poliestrowy MKSE (MKT) na napięcie 630V, może oczywiście być inny pamiętać należy jednak o specyfikacjach jakie powinien posiadać. Inną ważną kwestią jest to że zasilacz NIE JEST ODSEPAROWANY GALWANICZNIE od sieci elektroenergetycznej, więc nie nadaje się do wszystkich konstrukcji. Nie zapominajmy również o wysokim napięciu groźnym dla życia.

  W moim wypadku prąd zasilania nie jest duży: mikrokontroler pobiera kilka miliamper a optotriak 10mA (MOC3061 15mA a MOC3063 5mA), oczywiście można powyłączać niepotrzebne peryferia mikroprocesora i wprowadzać go w stan iddle (pobierałby może do 2mA prądu), ale zważywszy na zapas mocy na jaki sobie pozwoliłem nie ma takiej konieczności.

  Optotriak z triakiem pracuje w podstawowej konfiguracji (ciekawych odsyłam do katalogu).
  Prosty sterownik wentylatora
  Prosty sterownik wentylatora


  Proszę zapoznać się z zasadami zamieszczania zdjęć!!
  Zdjęcie na początku poprawiłem. Proszę tak zrobić z pozostałymi.
  androot  Poniżej schemat i płytka w Eagle oraz listing (BASCOM AVR).

  UWAGA! W układzie występują wysokie, niebezpieczne dla życia napięcia!

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  MaThiR
  Level 16  
  Offline 
  MaThiR wrote 279 posts with rating 258, helped 2 times. Live in city Racibórz. Been with us since 2006 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Dr.Vee
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam,

  Brakuje układu "gasika" na triaku - wentylator jest obciążeniem indukcyjnym. Chyba nie doczytałeś wszystkiego z noty aplikacyjnej...

  Brakuje też rezystorów rozładowujących kondensator C1 po odłączeniu od sieci. W sumie układ jest zamontowany "na stałe", ale np. za 2 lata może się okazać, że spotka Cię "niespodzianka" przy serwisowaniu.

  Na sam koniec - kondensator C1 mogłeś dać typu Y - przy awarii takiego kondensatora nie następuje zwarcie, a więc reszta układu przeżyje.

  Pozdrawiam,
  Dr.Vee
 • #4
  _milcek_
  Level 19  
  Zawsze można zamontować układ wykrycia nacisku da deskę klozetową i od ostatniego nacisku dać czas np. 10 minut :D
 • #5
  MaThiR
  Level 16  
  Do układu do kondensatora C3 (1uF) podłączyłem jeszcze równolegle rezystor 15K w celu szybszego rozładowywania. Co do rezystorów równoległych na C1 uznałem że nie są konieczne, za każdym razem po wyłączeniu po prostu o nim pamiętałem, aczkolwiek nie zaprzeczam warto taki układ wyposażyć w dodatkowe oporniki zabezpieczające nas przed kopnięciem. Natomiast "gasika" nie montowałem, jakoś nie wydawał mi się konieczny, sam silnik wentylatora chyba nie ma aż tak wielkiej indukcji. Cała płytka od spodu jest pokryta kalafonią, raczej nie przejmuję się możliwością przebicia między ścieżkami.

  Quote:
  Zawsze można zamontować układ wykrycia nacisku da deskę klozetową i od ostatniego nacisku dać czas np. 10 minut

  Można by wtedy jeszcze dorobić przycisk przy drzwiach, który by kopał prądem w tyłek, nie byłoby problemu z kolejką do toalety:D.
 • #6
  JollyRoger
  Level 21  
  Proponowałbym najmniejszy transformator ( z zasilacza od starej komórki) albo jak kto woli układ impulsowy z takiego zasilacza. Układ prostownika to ew. dioda zenera do obniżenia napięcia z transformatora i stabilizator (chyba nawet nie koniecznie). Jako czujnik fotorezystor i element wykonawczy przekaźnik. A procesor np. ATtiny15, 13, itp. jakiś mały. Dodatkowo można jakiś przycisk dodać do ręcznego włączenia wentylatora (jakby 10 minut nie wystarczyło ) :)