Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna kolumna trójdrożna -początki (co/jak/gdzie/dlaczego?)

Diabolix 29 Lip 2008 20:30 7100 8
  • #1 29 Lip 2008 20:30
    Diabolix
    Poziom 16  

Witam,
    od początku lipca zabieram się za usprawnienie mojej sfery dźwiękowej. Dotychczasowe rozwiązanie w postaci wspaniałego dźwięku z kolumn Alton 70, później Altus 110 już mi nie wystarczyły.

Cel:
    - zbudowanie własnych kolumn trójdrożnych
    - osiągnięcie lepszej jakości basu (jego wyrazistości)
    - polepszenie doznań audio-wizualnych
    - nauczenie się czegoś więcej ponad niewiedzę o tym "co w głośnikach piszczy"

Środki:
    - niewielki warsztat z narzędziami (wyrzynarka, piła ręczna, w ostateczności nożyk do tapicerki)
    - 600 zł (+/- 1zł)
    - dużo chęci i zapału.
    - pomoc doświadczonego majsterkowicza (jeśli chodzi o składanie skrzyni i podłączanie elektryki)

Problemy:
    - niewielka wiedza. Przepaść załatana wiedzą wyczytaną z elektrody. Jednak własny przykład = więcej wiedzy (aż tak uniwersalnie myśleć nie potrafię)

Pytania (wątpliwości):

1) Kolumny miały by się składać (z założenia) z dwóch głośników niskotonowych, średniotonowego i wysokotonowego. Co dają dwa głośniki niskotonowe (symetrycznie względem średnio i wysokotonowego) połączone w tej samej fazie? Wzmocnienie basu? [nie chodzi o takie dokładne połączenie izobaryczne. A byłoby lepsze?]
    Opłaca się czy nie za bardzo?

2) jakie głośniki w jakim wariancie użyć (patrz wątpliwość nr 1). Zastanawiam się pomiędzy 20 cm a 25 cm (60W) Tonsila. Czy lepiej zamontować głośnik 16? [kolumny bardziej mają być wyższe niż szersze]

3) jaka jest różnica pomiędzy GDWT a GDWK? Cenową są podobne. Zakres częstotliwości zbliżony. Które lepsze?

4) jaką (i gdzie znaleźć) zwrotnicę obsługującą taki "wymysł"?

Sprostowanie:
    Posiadany wzmacniacz: Tosca 303. Zostanie wymieniona na coś lepszego/mocniejszego/sprawniejszego.
    Wiem że moc w głośnikach liczy się najmniej. Zależy mi na jakości za rozsądną cenę.
    Obudowa (w planach) miałaby być trapezoidalna, wyliczona dokładnie programem WinISD. Nie wiem tylko jakie głośniki i od tego chciałbym zacząć.
    Muzyka: głównie rock (lata 60'-90'), hity disco tych samych lat co rock (i tu bas!), ogólnie co popadnie.
    Zależy mi na jakości dźwięku. Ewent zamienniku do czasu lepszej wydolności budżetowej.
    Audiofilem nie jestem. Zauważam tylko różnicę w jakości dźwięku z różnych kolumn. Chciałbym tylko stworzyć coś "własnego".

Zakończenie:
    Do połowy września br. A.D. 2008 (najlepiej wcześniej)

Pozdrawiam i dziękuję za jakiekolwiek życzliwe wsparcie.
    Mogą być odnośniki do innych tematów (o WinISD czytałem, o strojeniu BR czytałem, o podst kolumn czytałem). Chodzi o treściwy materiał dotyczący problemu.
    Jakieś sugestie w stylu kup sprzęt ten i ten też mile widziane (gotowe kolumny też jeśli będą znacznie lepsze od własnoręcznych - pod względem obranych przeze mnie kryteriów). Głównie głośniki (jakość/wymiary/moc)

0 8
  • Pomocny post
    #2 30 Lip 2008 10:05
    RAFi X
    Poziom 28  

Witaj.
    Na początku polecam Ci książki, które rozwieją większość Twoich wątpliwości, a i napewno dowiesz się kilku rzeczy.
    Aleksander Witort: "Głośniki i zespoły głośnikowe", "Stereofonia dla wszystkich", "Elektroakustyka dla wszystkich"
    Na początek powiedz w jakim pomieszczeniu by to miało grać.
    Wzmacniacz...ciężko cokolwiek doradzić nie znając kwoty ;)
    Kolumn trójdrożnych do 600 zł raczej dobrych nie zrobisz - nie czarujmy się, dwudrożne będzie ciężko zrobić w założonej kwocie. Mamy wakacje, dużo wolnego czasu, można to wykorzystać i zawsze coś dorobić :D

GDWT a GDWK, są dość istotne różnice. GDWK przedewszystkim gra lepiej, delikatniej, większe pasmo przenoszenia ma. GDWT to głośnik tubowy, stosowanie tego w domu raczej odpada, strasznie kłuje w uszy, nie zachwyca jakością, bardzo piaszczy.

Zwrotnicę, trzeba by wyliczyć, nie patrz na takie cuda jak zwrotnice uniwersalne...jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego :) Co głośnik to inna aplikacja, inne cięcie, częstotliwość graniczna, nie wspominając już o impedancji, czy wytrzymałości mocowej.

Pozwoliłem sobie na zmodyfikowanie Twojego postu. Mam nadzieję, że się nie obrazisz.
    przemo-lukas

0
  • Pomocny post
    #3 30 Lip 2008 10:56
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Diabolix napisał:
    ...Audiofilem nie jestem. Zauważam tylko różnicę w jakości dźwięku z różnych kolumn. Chciałbym tylko stworzyć coś "własnego"...

Kolego, w zupełności wystarczy, że "zauważasz tylko różnicę w jakości dźwięku". Zresztą audiofile też tylko to zauważają. :D
    Do tej częsci wypowiedzi, powinieneś dodać, że chcesz "stworzyć coś własnego" i o dobrej "jakości dźwięku".
    Masz dwie drogi. Możesz przeczytać ze zrozumieniem moje linki od początku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html
    lub "tylko" od momentu: Tu robimy zakupy :idea: i skopiować gotowy projekt. Za 600zł będzie ciężko zrobić konstrukcję trzy drożną.
    Na początek polecam przejrzeć to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2840191&highlight=#2840191
    http://pszyszka.googlepages.com/

1
  • #4 31 Lip 2008 18:47
    Diabolix
    Poziom 16  

Więc tak....
    Dziękuję za odzew.
    Po kolei odpowiadam na pytania:
    Miały by one grać na początek w pomieszczeniu 9m^2. Jednak.... ja nie słucham głośno (za głośno) muzyki, a to miałby być sprzęt na trochę dłużej niż rok. Zależy mi też na w miarę wyraźnych basach przy nie dużej głośności.

Wzmacniacz do 300 zł.

Co do wakacji wolny czas wykorzystuję w pełni pracując od 8 do 17. Część kwoty muszę jednak przeznaczyć na kolejny rok studiów. Kwotę zgromadzoną ze sprzedaży moichdotychczasowych kolumn (Altusy 110, Altony 70, Altus 140) chcę przeznaczyć na budowę nowych kolumn (zakup nowych jest w granicy 1000zł)

Ja zastanawiałem się nad zastosowaniem w każdej kolumnie głośników:
    GDN 20/60/11 8 Ω (http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=737) [4x 59zł]
    GDWK 9/80/1 8 Ω (http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=710) [2x28zł]
    GDM 12/60/4 - 8 Ohm (http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=726) [2x42zł]
    razem: 376zł

A teraz znalazłem sklep oferujący głośniki do kolumny podanej niżej... cena tańsza o 15 zł na głośniku. Miejmy nadzieję że się uda....
    A lepsze są Tonsile czy ARNy?

Zwrotnice: ~100 zł (?)
    Obudowa: ?? (MDF ile kosztuje?)

przemo-lukas napisał:
    Zresztą audiofile też tylko to zauważają. :D
    Do tej częsci wypowiedzi, powinieneś dodać, że chcesz "stworzyć coś własnego" i o dobrej "jakości dźwięku"./

No tak ale zauważają i są w stanie zapłacić dużo. Ja nie znam się aż tak, słoń mi na ucho nadepnął w dzieciństwie i mi tak zostało. Chciałem żeby ta konstrukcja była lepsza od Altusów i własna :P
    Nie wiem tylko czy pomysł mam dobry.
    A głośniki ok? Za tą cenę nie wiem czy inne brać. STXy są chyba słabsze...

A w lekturę się powoli zagłębiam... czytania na parę ładnych wieczorów.

PS: Czy głośniki niskotonowe powinny być 4 Ohmowe? A jak takich Tonsil nie ma to szukać wśród innych firm?
    PS. Znalazłem w końcu kolumny które mógłbym sobie za cel postawić...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ays=0&postorder=asc&highlight=kolumny&start=0
    Cena wyszłaby podobna, bo dużo z tych materiałów mam....

PS3 Kogo ewent mógłbym ścigać z prośbą o zaprojektowanie (lub/i/niekoniecznie wykonanie) zwrotnicy do takowego zestawu?

0
  • #5 01 Sie 2008 11:00
    przemo-lukas

Diabolix napisał:

Miały by one grać na początek w pomieszczeniu 9m^2. Jednak.... ja nie słucham głośno (za głośno) muzyki, a to miałby być sprzęt na trochę dłużej niż rok. Zależy mi też na w miarę wyraźnych basach przy nie dużej głośności.

Wzmacniacz do 300 zł.

Przeczytaj o tonsilowskich siestach. Panuje opinia, że gdyby miały lepszy tweeter, to w danej klasie cenowej były by nie do przebicia (choć moim zdaniem i tak są najlepsze). I tu masz taki projekt:
    Własna kolumna trójdrożna -początki (co/jak/gdzie/dlaczego?)
    Ta konstrukcja śmiało "zagra" w pomieszczeniu nawet 20-25m². :idea:
    Do niej wystarczy mały wzmacniacz. Za 300 zł kupisz NAD 3020 lub NAD 3240PE.
    Twoje rozwiązanie nie jest najlepsze z kilku powodów.
    1. Zwrotnice projektuje się mając przetworniki w obudowach, więc swoją konstrukcję musiał byś wysłać do osoby, która posiada doświadczenie i sprzęt pomiarowy. :boss:
    2. Zwrotnica 3 drożna to spory wydatek.
    3. Spora wielkość samych kolumn.
    4. Potrzeba zastosowania "mocnego" wzmacniacza.

0
  • #6 01 Sie 2008 18:54
    Diabolix
    Poziom 16  

Co do zwrotnicy... no ja nie wiem czy gdzieś tu w Inowrocławiu jest ktoś kto się na tym zna. Pewnie jest ale ja go nie znam...
    Druga sprawa.. myślałem że wszystko jest przymocowane na płytce drukowanej i można zwojnicę transportować jak się chce.
    Ja się zastanawiam czy nie kupić/zamówić zwrotnicy Janbo...

A co do mocy głośników.. jakie inne ewent w zastępstwo dla tych a które by mniej mocy brały, a dobrze brzmiały?

ARNy są lepsze od Tonsila?

A ten schemat to do tych Siest jest? (BTW one kosztują przeszło 1500 złotych ;-))

0
  • Pomocny post
    #7 01 Sie 2008 23:52
    putin2208
    Poziom 18  

Co do mdf-u to kosztuje on w granicach 45zł za m2 w castoramie. I do tego fornir sosnowy ostatnio patrzyłem na giełdzie staroci to wyszło jakieś 7 zł za listek..
    Pozdrawiam i życzę wytrwałości;)

0
  • #8 02 Sie 2008 00:35
    RAFi X
    Poziom 28  

Cytat:
    Ja się zastanawiam czy nie kupić/zamówić zwrotnicy Janbo...

Zdecydowanie lepiej kupić same elementy i polutować wg. schematu, choćby w pajączku na kawałku drewna.
    Cytat:
    ARNy są lepsze od Tonsila?

Nie bardzo ;)

Głośniki same nie biorą mocy, tylko ją otrzymują.
    Cytat:
    A ten schemat to do tych Siest jest?

Nie. Schemat w/w jest dwu drożnych kolumn podstawkowych.

Za tę kwotę zdecydowanie lepiej zrobić kolumny dwu drożne niż trzy.

0
  • #9 02 Sie 2008 11:20
    przemo-lukas

RAFi X napisał:

Za tę kwotę zdecydowanie lepiej zrobić kolumny dwu drożne niż trzy.

:spoko:
    I pieniążków powinno wystarczyć na konstrukcję, którą podałem wcześniej. :wink:

0